2002-03 Girls Soccer Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2002-03 FHSAA State Girls Soccer Series. Districts have been updated to include the assignment of newly opening public schools and schools that are requesting assignment in girls soccer for the first time, as well as to delete schools that have withdrawn from the FHSAA State Girls Soccer Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for Classification & District Assignments, in the FHSAA Office at ext. 170 or by e-mail at jwatford@fhsaa.org. (X – denotes district leader)


Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class A


Class 4A
(98 schools; student population: 1873-4071)

DISTRICT 1
(7 schools)

Buchholz (Gainesville)
Ed White (Jacksonville) - X
Mandarin (Jacksonville)
Mosley (Lynn Haven)
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)

DISTRICT 2
(7 schools)

DeLand
Deltona
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary - X
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 3
(8 schools)

Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
South Lake (Groveland) - X
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 4
(8 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando) - X
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 5
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Gaither (Tampa) - X
Hillsborough (Tampa)
Plant City
Riverview
Wharton (Tampa)

DISTRICT 6
(5 schools)

Manatee (Bradenton) - X
Pinellas Park (Largo)
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Venice

DISTRICT 7
(6 schools)

Martin County (Stuart)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach - X
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 8
(6 schools)

Boynton Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton) - X

DISTRICT 9
(5 schools)

Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Taravella (Coral Springs) - X

DISTRICT 10
(5 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) - X
Dillard (Fort Lauderdale)
Ely (Pompano Beach)
Piper (Sunrise)
Plantation

DISTRICT 11
(7 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar - X
South Plantation
Western (Davie)

DISTRICT 12
(5 schools)

Dr. Krop (Miami)
Miami Norland - X
Miami Northwestern
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 13
(6 schools)

American (Hialeah)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Springs - X

DISTRICT 14
(6 schools)

Coral Gables
Miami
Miami Beach - X
Miami Coral Park
Miami Edison
Miami Jackson

DISTRICT 15
(5 schools)

Braddock (Miami)
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami - X
Varela (Miami)

DISTRICT 16
(6 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian - X
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)


Class 3A
(98 schools; student population: 1417-1872)

DISTRICT 1
(8 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Niceville - X
Pensacola
Rutherford (Springfield)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(5 schools)

Clay (Green Cove Springs)
Columbia (Lake City) - X
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 3
(6 schools)

Englewood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Forrest (Jacksonville)
Raines (Jacksonville) - X
Ribault (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(6 schools)

Belleview - X
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 5
(7 schools)

Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona) - X
Spruce Creek (Port Orange)
Titusville

DISTRICT 6
(7 schools)

Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne) - X
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
Satellite (Satellite Beach)

DISTRICT 7
(6 schools)

Central (Brooksville)
East Ridge (Clermont)
Leesburg
Mitchell (New Port Richey)
Ridgewood (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill) - X

DISTRICT 8
(6 schools)

Auburndale - X
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Winter Haven

DISTRICT 9
(7 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa) - X
Sickles (Tampa)

DISTRICT 10
(5 schools)

Armwood (Seffner)
Bayshore (Bradenton)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton) - X
Lakewood Ranch (Bradenton)

DISTRICT 11
(6 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo - X
Palm Harbor University

DISTRICT 12
(6 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
St. Petersburg - X
Seminole

DISTRICT 13
(5 schools)

Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Mariner (Cape Coral) - X
North Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 14
(6 schools)

Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers - X
Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples)
Naples

DISTRICT 15
(6 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Port St. Lucie
South Fork (Stuart) - X

DISTRICT 16
(6 schools)

Hollywood Hills (Hollywood)
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie) - X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)


Class 2A
(92 schools; student population: 800-1416)

DISTRICT 1
(7 schools)

Crestview
Gulf Breeze - X
Milton
Navarre
Pace
Pine Forest (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
Chiles (Tallahassee) - X
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(5 schools)

Bradford (Starke)
Eastside (Gainesville) - X
Middleburg
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)

Bishop Kenny (Jacksonville) - X
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 5
(5 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Menendez (St. Augustine) - X
Nease (St. Augustine)
Palatka
St. Augustine

DISTRICT 6
(4 schools)

Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando) - X
Eustis
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 7
(7 schools)

Citrus (Inverness) - X
Crystal River
Dunnellon
Hernando (Brooksville)
Lecanto
North Marion (Ocala)
West Port

DISTRICT 8
(7 schools)

Gulf (New Port Richey)
Hudson
Land O’Lakes - X
Pasco (Dade City)
River Ridge (New Port Richey)
Wesley Chapel
Zephyrhills

DISTRICT 9
(9 schools)

Blake (Tampa)
Brandon
Freedom (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Lakewood (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Robinson (Tampa) - X
Tampa Bay Tech
Tarpon Springs

DISTRICT 10
(6 schools)

Avon Park
Bartow - X
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Wales
Sebring

DISTRICT 11
(4 schools)

Booker (Sarasota) - X
Lemon Bay (Englewood)
Palmetto
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 12
(5 schools)

Barron Collier (Naples)
Clewiston
Immokalee - X
Lehigh (Lehigh Acres)
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 13
(5 schools)

Astronaut (Titusville)
Bayside (Palm Bay)
Cocoa
Rockledge - X
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 14
(5 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Westwood
Jupiter
Okeechobee - X
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(6 schools)

Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Lauderdale - X
Hallandale

DISTRICT 16
(5 schools)

Key West
Monsignor Pace (Miami) - X
Our Lady of Lourdes (Miami)
St. Brendan (Miami)
Washington (Miami)


Class A
(113 schools; student population: 11-799)

DISTRICT 1
(8 schools)


East Hill Christian (Pensacola)
Florida High (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Marianna - X
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Sneads
Taylor County (Perry)

DISTRICT 2
(7 schools)

Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville) - X
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 3
(8 schools)

Fort White
Hamilton County (Jasper)
Hawthorne
Interlachen
Keystone Heights - X
Newberry
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)

DISTRICT 4
(8 schools)

Crescent City
Father Lopez (Daytona Beach)
Mount Dora
Taylor (Pierson)
Tavares
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla - X
Wildwood

DISTRICT 5
(8 schools)

All Saints’ (Winter Haven)
Fort Meade - X
Frostproof
Lake Placid
Lakeland Christian
McKeel Academy (Lakeland)
Mulberry
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 6
(6 schools)

Academy of the Holy Names (Tampa)
Berkeley Prep (Tampa) - X
Cambridge (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 7
(8 schools)

Bradenton Academy
Cardinal Mooney (Sarasota)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen’s Episcopal (Bradenton)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg) - X

DISTRICT 8
(7 schools)

Bishop Verot (Fort Myers) - X
Canterbury (Fort Myers)
Community School of Naples
Dunbar (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers)
LaBelle
St. John Neumann (Naples)

DISTRICT 9
(4 schools)

First Academy (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Prep (Winter Park) - X

DISTRICT 10
(6 schools)

Celebration
Cocoa Beach
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
St. Edward’s (Vero Beach)
West Shore (Melbourne) - X

DISTRICT 11
(7 schools)

Benjamin (North Palm Beach)
Berean Christian (West Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian
King’s Academy (West Palm Beach) - X
Lincoln Park (Fort Pierce)

DISTRICT 12
(7 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton) - X
St. Andrew’s (Boca Raton)
Summit Christian (West Palm Beach)
Wellington Christian
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 13
(6 schools)

Coral Springs Charter - X
Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek)
North Lauderdale
Pompano Beach

DISTRICT 14
(7 schools)

Academic Charter (Pembroke Pines)
American Heritage (Plantation)
Chaminade (Hollywood)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Posnack Jewish (Plantation)
University (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale) - X

DISTRICT 15
(8 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Carrollton (Miami)
Dade Christian (Miami) - X
Florida Christian (Miami)
LaSalle (Miami)
MAST (Miami)
Miami Country Day
Westwood Christian (Miami)

DISTRICT 16
(8 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Coral Gables)
Holy Cross (Miami)
Marathon
Palmer Trinity (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami) - X