[ Brackets : Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A ]
2009 FHSAA Class 3A Girls Soccer Championship
Host teams are in bold italics
Regional matches at 7 p.m. local time unless otherwise noted
School reps report results/arrangements to girlssoccer@fhsaa.org
Last Updated Tuesday, February 17, 2009 10:19 PM
 
Regional Tournament
FHSAA Finals
(at Pepin Stadium, University of Tampa)
 
Regional Quarterfinals
Thursday, Jan. 29
Regional Semifinals
Tuesday, Feb. 3
Regional Finals
Friday, Feb. 6
State Semifinals
Friday, Feb. 13
State Championship
Saturday, Feb. 14
R2
Taylor County (Perry) (16-6) Pensacola Catholic
3-0
Pensacola Catholic
3-2 (PK, 5-4)
Bolles
8-0
Bolles
4-0
W1
Pensacola Catholic (11-6)
R1
South Walton (Santa Rosa Beach) (8-5-2) South Walton
2-1
W2
Florida High (Tallahassee) (17-5-2)
R4
Episcopal (Jacksonville) (13-6-2) Episcopal
8-0
Bolles
7-1
W3
P.K. Yonge (Gainesville) (14-6-2)
R3
Fort White (12-9-3) Bolles
9-0
W4
Bolles (Jacksonville) (21-3-1)
R6
Umatilla (11-9-2) Keystone Heights
2-1
Trinity Catholic
8-0
Trinity Catholic
2-1
W5
Keystone Heights (12-5)
R5
Taylor (Pierson) (9-6-1) Trinity Catholic
7-0
W6
Trinity Catholic (Ocala) (20-3-2)
R8
Lake Placid (11-2-1) Trinity Prep
4-0
Trinity Prep
2-1 (OT)
W7
Trinity Prep (Winter Park) (14-5-1)
R7
Lake Highland Prep (Orlando) (15-3-3) Lake Highland Prep
4-0
State Champion
American Heritage
2-1
W8
Frostproof (15-2)
R10
Cardinal Mooney (Sarasota) (9-8-1) Berkeley Prep
7-1
Berkeley Prep
3-1
St. Andrew's
4-3
W9
Berkeley Prep (Tampa) (17-3-2)
R9
St. Petersburg Catholic (13-4-2) St. Petersburg Catholic
4-2
American Heritage
2-1
W10
Bishop Verot (Fort Myers) (12-5-1)
R12
Pope John Paul II (Boca Raton) (17-5-2) Pope John Paul II
2-1
St. Andrew's
8-1
W11
West Shore (Melbourne) (13-6)
R11
Melbourne Central Catholic (10-5-4) St. Andrew's
7-1
W12
St. Andrew's (Boca Raton) (13-3-1)
R14
University (Fort Lauderdale) (18-8-1) North Broward Prep
1-0 (PK, 4-3)
American Heritage
5-0
American Heritage
1-0 (2 OT)

W13
North Broward Prep (Coconut Creek)
R13
Pine Crest (Fort Lauderdale) American Heritage
1-0
W14
American Heritage (Plantation) (20-2-3)
R16
Coral Shores (Tavernier) (15-3) Coral Shores
6-0
Gulliver Prep
2-1

W15
LaSalle (Miami) (17-3-2)
R15
MAST (Key Biscayne) (5-6-2) Gulliver Prep
6-0
W16
Gulliver Prep (Miami) (20-4-2)