2004-05 State Boys Soccer Series Assignments

The following assignments are for the 2004-05 FHSAA State Boys Soccer Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, administrator for state series assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

Schools in italics will open in Fall 2004.


Last updated Thursday, July 7, 2005 at 3:46 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A
Independent (sponsors program but not participating in playoffs)

(X-denotes District Coordinator)


Class 6A
(96 schools; student population: 2414-up)

DISTRICT 1
(4 schools)

Buchholz (Gainesville)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park – X
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(6 schools)

DeLand
Deltona – X
Oviedo
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs

DISTRICT 3
(6 schools)

Apopka
Edgewater (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary – X
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 4
(6 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando) – X
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 5
(7 schools)

Cypress Creek (Orlando) – X
Freedom (Orlando)*
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 6
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City) – X
Plant City
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota

DISTRICT 7
(6 schools)

Martin County (Stuart) – X
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 8
(7 schools)

Boynton Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth – X
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Central (Wellington)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 9
(6 schools)

Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
Taravella (Coral Springs) – X

DISTRICT 10
(5 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation (Plantation)
Western (Davie) – X

DISTRICT 11
(6 schools)

Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Miramar – X

DISTRICT 12
(6 schools)

Dr. Krop (Miami) – X
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 13
(6 schools)

American (Hialeah)
Goleman (Miami) – X
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Springs

DISTRICT 14
(6 schools)

Coral Gables – X
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Edison
Miami Jackson

DISTRICT 15
(6 schools)

Braddock (Miami)
Christopher Columbus (Miami)
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami) – X

DISTRICT 16
(6 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian – X
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)


Class 5A
(87 schools; student population: 1843-2413)

DISTRICT 1
(5 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach
Mosley (Lynn Haven)
Niceville – X
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 2
(6 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach) – X
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 3
(6 schools)

Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach – X
Pine Ridge (Deltona)

DISTRICT 4
(6 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach) – X

DISTRICT 5
(4 schools)

East Ridge (Clermont)
Land O'Lakes – X
Mitchell (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)

DISTRICT 6
(6 schools)

George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Lake Gibson (Lakeland) – X
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Poinciana (Kissimmee)

DISTRICT 7
(6 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa) – X
Wharton (Tampa)

DISTRICT 8
(6 schools)

Brandon
East Bay (Gibsonton)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa) - X

DISTRICT 9
(6 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University – X

DISTRICT 10
(7 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Pinellas Park (Largo)
St. Petersburg
Seminole – X

DISTRICT 11
(5 schools)

Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton) – X
Port Charlotte
Venice

DISTRICT 12
(6 schools)

Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers
Mariner (Cape Coral) – X
North Fort Myers

DISTRICT 13
(4 schools)

Barron Collier (Naples) – X
Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples)
Naples

DISTRICT 14
(8 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Fort Pierce Central
Jupiter
Park Vista (Boynton Beach)
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(4 schools)
Dillard (Fort Lauderdale)
Northeast (Oakland Park)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) – X
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(3 schools)

Cooper City – X
Nova (Davie)
South Broward (Hollywood)


Class 4A
(93 schools; student population: 1330-1842)

DISTRICT 1
(6 schools)

Escambia (Pensacola)
Pensacola – X
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Bay (Panama City)
Crestview
Gulf Breeze – X
Milton
Navarre
Pace

DISTRICT 3
(5 schools)

Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee) – X
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 4
(7 schools)

Belleview
Eastside (Gainesville) – X
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Citra)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 5
(4 schools)

Bishop Kenny (Jacksonville) – X
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 6
(7 schools)

Columbia (Lake City)
Fleming Island
Forrest (Jacksonville)
Middleburg
Paxon (Jacksonville) – X
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)

DISTRICT 7
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Palatka
St. Augustine
Seabreeze (Daytona Beach) – X

DISTRICT 8
(5 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa
Rockledge
Sebastian River (Sebastian)
Titusville – X

DISTRICT 9
(7 schools)

Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Lecanto – X
Leesburg
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)

DISTRICT 10
(6 schools)

Gulf (New Port Richey)
Hudson – X
Ridgewood (New Port Richey)
Tarpon Springs
Wesley Chapel
Zephyrhills

DISTRICT 11
(6 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa) – X
Freedom (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech

DISTRICT 12
(6 schools)

Auburndale
Bartow – X
Celebration
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales
Winter Haven

DISTRICT 13
(5 schools)

Bayshore (Bradenton)
Lakewood (St. Petersburg)
Osceola (Seminole) – X
Palmetto
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 14
(5 schools)

Lehigh (Lehigh Acres)
Lemon Bay (Englewood) – X
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)
Sebring

DISTRICT 15
(6 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach)
West Boca Raton

DISTRICT 16
(6 schools)

Boca Raton
Coral Glades (Coral Springs)
Fort Lauderdale
Hallandale
Pembroke Pines Charter
Washington (Miami) – X


Class 3A
(79 schools; student population: 536-1329)

DISTRICT 1
(5 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Marianna
Pensacola Catholic – X
Walton (DeFuniak Springs)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(5 schools)

East Gadsden (Quincy)
Florida High (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry) – X
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(5 schools)

Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs) – X
Episcopal (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 4
(4 schools)

Fort White
Interlachen
Keystone Heights – X
Santa Fe (Alachua)

DISTRICT 5
(3 schools)

Dunnellon – X
Newberry
West Port (Ocala)

DISTRICT 6
(3 schools)

Hernando (Brooksville)
Nature Coast Tech (Brooksville)
Pasco (Dade City) – X

DISTRICT 7
(6 schools)

Bishop Moore (Orlando) – X
Eustis
Lake Highland Prep (Orlando)
Mount Dora
Tavares
Umatilla

DISTRICT 8
(5 schools)

Cocoa Beach
Florida Air (Melbourne)
Harmony
Melbourne Central Catholic – X
Space Coast (Port St. John)
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 9
(6 schools)

Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic – X
Jesuit (Tampa)
Robinson (Tampa)
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 10
(6 schools)

Avon Park
DeSoto County (Arcadia)
Frostproof
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Mulberry – X

DISTRICT 11
(6 schools)

Bishop Verot (Fort Myers) – X
Dunbar (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
LaBelle
North Port

DISTRICT 12
(4 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach)
Jensen Beach
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton) – X

DISTRICT 13
(7 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Charter
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek) – X
North Lauderdale
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach

DISTRICT 14
(4 schools)

American Heritage (Plantation) – X
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Monsignor Pace (Miami)

DISTRICT 15
(4 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Doral (Miami)
MAST (Key Biscayne) – X

DISTRICT 16
(5 schools)

Archbishop Carroll (Miami) – X
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami)
Key West
Ransom Everglades (Miami)


Class 2A
(54 schools; student population: 1-535)

DISTRICT 1
(5 schools)

Chipley
Jefferson County (Monticello)
John Paul II (Tallahassee)
Port St. Joe
South Walton (Santa Rosa Beach) – X

DISTRICT 2
(6 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
P.K. Yonge (Gainesville)
Providence (Jacksonville) – X
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala)
Trinity Christian (Jacksonville)

DISTRICT 3
(6 schools)

Crescent City
Father Lopez (Daytona Beach)
St. Joseph (St. Augustine)
Taylor (Pierson) – X
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 4
(7 schools)

Crooms (Sanford)
First Academy (Orlando)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Lake Mary Prep
Merritt Island Christian
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 5
(3 schools)

Benjamin (North Palm Beach)
John Carroll (Fort Pierce) – X
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 6
(2 schools)

American Heritage (Delray Beach)
King's Academy (West Palm Beach) – X

DISTRICT 7
(5 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade – X
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland)
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 8
(9 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Berkeley Prep (Tampa) – X
Cambridge (Tampa)
Hernando Christian (Brooksville)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Tampa Prep

DISTRICT 9
(4 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples) – X
St. Stephen's (Bradenton)

DISTRICT 10
(4 schools)

Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach) – X
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 11
(3 schools)

Florida Christian (Miami) – X
Miami Country Day
Parkway (Miramar)

DISTRICT 12
(4 schools)

Bay Point (Miami)
Marathon
Palmer Trinity (Miami) – X
Westminster Christian (Miami)


Independent
(15 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
Boca Raton Christian
Calvary Christian (Clearwater)
Central Florida Christian (Ocoee)
Dade Christian (Miami)
Design & Architecture (Miami)
Glades Central (Belle Glade)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Master's Academy (Oviedo)
Raines (Jacksonville)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
University Christian (Jacksonville)
Villages
West Gadsden (Greensboro)
Windermere Prep