2003-04 Boys Soccer Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2003-04 FHSAA State Boys Soccer Series.Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for Classification & District Assignments, in the FHSAA Office at ext. 170 or by e-mail at jwatford@fhsaa.org.

Schools in italics will open in Fall 2003.


Last updated Thursday, July 7, 2005 at 3:46 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A
Independent (sponsors program but not participating in playoffs)

(X-denotes District Coordinator)


Class 6A
(93 schools; student population: 2414-up)

DISTRICT 1
(4 schools)

Buchholz (Gainesville)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park – X
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(6 schools)

DeLand
Deltona – X
Oviedo
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs

DISTRICT 3
(6 schools)

Apopka
Edgewater (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary – X
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 4
(6 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando) – X
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 5
(7 schools)

Cypress Creek (Orlando) – X
Freedom (Orlando)*
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
St. Cloud
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 6
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Durant (Plant City) – X
Plant City
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota

DISTRICT 7
(6 schools)

Martin County (Stuart) – X
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 8
(6 schools)

Boynton Beach
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth – X
Olympic Heights (Boca Raton)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 9
(6 schools)

Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
Taravella (Coral Springs) – X

DISTRICT 10
(5 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation (Plantation)
Western (Davie) – X

DISTRICT 11
(5 schools)

Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Miramar – X

DISTRICT 12
(6 schools)

Dr. Krop (Miami) – X
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 13
(6 schools)

American (Hialeah)
Goleman (Miami) – X
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Springs

DISTRICT 14
(6 schools)

Coral Gables – X
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Edison
Miami Jackson

DISTRICT 15
(6 schools)

Braddock (Miami)
Christopher Columbus (Miami)
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami) – X

DISTRICT 16
(6 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian – X
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)


Class 5A
(92 schools; student population: 1843-2413)

DISTRICT 1
(5 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach
Mosley (Lynn Haven)
Niceville – X
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 2
(6 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach) – X
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 3
(6 schools)

Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach – X
Pine Ridge (Deltona)

DISTRICT 4
(6 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach) – X

DISTRICT 5
(3 schools)

Land O'Lakes – X
Mitchell (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)

DISTRICT 6
(6 schools)

George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Lake Gibson (Lakeland) – X
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Poinciana (Kissimmee)

DISTRICT 7
(6 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa) – X
Wharton (Tampa)

DISTRICT 8
(6 schools)

Brandon
East Bay (Gibsonton)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa) – X

DISTRICT 9
(6 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University – X

DISTRICT 10
(7 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Pinellas Park (Largo)
St. Petersburg
Seminole – X

DISTRICT 11
(5 schools)

Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton) – X
Port Charlotte
Venice

DISTRICT 12
(6 schools)

Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers
Mariner (Cape Coral) – X
North Fort Myers

DISTRICT 13
(4 schools)

Barron Collier (Naples) – X
Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples)
Naples

DISTRICT 14
(7 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Fort Pierce Central
Jupiter
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(4 schools)
Dillard (Fort Lauderdale)
Northeast (Oakland Park)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) – X
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(4 schools)

Cooper City – X
Everglades (Miramar)*
Nova (Davie)
South Broward (Hollywood)


Class 4A
(98 schools; student population: 1330-1842)

DISTRICT 1
(6 schools)

Escambia (Pensacola)
Pensacola – X
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Bay (Panama City)
Crestview
Gulf Breeze – X
Milton
Navarre
Pace

DISTRICT 3
(5 schools)

Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee) – X
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 4
(7 schools)

Belleview
Eastside (Gainesville) – X
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Citra)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 5
(6 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville) – X
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 6
(7 schools)

Columbia (Lake City)
Fleming Island*
Forrest (Jacksonville)
Middleburg
Paxon (Jacksonville) – X
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)

DISTRICT 7
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Palatka
St. Augustine
Seabreeze (Daytona Beach) – X

DISTRICT 8
(5 schools)

Astronaut (Titusville)
Cocoa
Rockledge
Sebastian River (Sebastian)
Titusville – X

DISTRICT 9
(8 schools)

Central (Brooksville)
Citrus (Inverness)
Crystal River
East Ridge (Clermont)
Lecanto – X
Leesburg
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)

DISTRICT 10
(6 schools)

Gulf (New Port Richey)
Hudson – X
Ridgewood (New Port Richey)
Tarpon Springs
Wesley Chapel
Zephyrhills

DISTRICT 11
(6 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa) – X
Freedom (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Newsome (Lithia)*
Tampa Bay Tech

DISTRICT 12
(6 schools)

Auburndale
Bartow – X
Celebration*
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales
Winter Haven

DISTRICT 13
(6 schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Lakewood (St. Petersburg)
Osceola (Seminole) – X
Palmetto
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 14
(4 schools)

Lehigh (Lehigh Acres)
Lemon Bay (Englewood) – X
Riverdale (Fort Myers)
Sebring

DISTRICT 15
(6 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Pierce Westwood – X
Palm Beach Central (Wellington)*
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 16
(5 schools)

Boca Raton
Fort Lauderdale
Hallandale
Pembroke Pines Charter
Washington (Miami) – X


Class 3A
(88 schools; student population: 536-1329)

DISTRICT 1
(4 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Marianna
Pensacola Catholic – X
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(5 schools)

East Gadsden (Quincy)*
Florida High (Tallahassee)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry) – X
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(4 schools)

Bolles (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs) – X
Episcopal (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 4
(4 schools)

Fort White
Interlachen
Keystone Heights – X
Santa Fe (Alachua)

DISTRICT 5
(3 schools)

Dunnellon – X
Newberry
West Port (Ocala)

DISTRICT 6
(3 schools)

Hernando (Brooksville)
Nature Coast Tech (Brooksville)*
Pasco (Dade City) – X

DISTRICT 7
(6 schools)

Bishop Moore (Orlando) – X
Eustis
Lake Highland Prep (Orlando)
Mount Dora
Tavares
Umatilla

DISTRICT 8
(3 schools)

Cocoa Beach
Florida Air (Melbourne)
Melbourne Central Catholic – X

DISTRICT 9
(6 schools)

Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic – X
Jesuit (Tampa)
Robinson (Tampa)
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 10
(6 schools)

Avon Park
DeSoto County (Arcadia)
Frostproof
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Mulberry – X

DISTRICT 11
(5 schools)

Bishop Verot (Fort Myers) – X
Dunbar (Fort Myers)
Immokalee
LaBelle
North Port

DISTRICT 12
(3 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew's (Boca Raton) – X

DISTRICT 13
(7 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Charter
Monarch (Coconut Creek)*
North Broward Prep (Coconut Creek) – X
North Lauderdale
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach

DISTRICT 14
(4 schools)

American Heritage (Plantation) – X
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Monsignor Pace (Miami)

DISTRICT 15
(4 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Doral (Miami)
MAST (Key Biscayne) – X

DISTRICT 16
(5 schools)

Archbishop Carroll (Miami) – X
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami)
Key West
Ransom Everglades (Miami)


Class 2A
(53 schools; student population: 1-535)

DISTRICT 1
(2 schools)

Jefferson County (Monticello)
South Walton (Santa Rosa Beach) – X

DISTRICT 2
(7 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
P.K. Yonge (Gainesville)
Providence (Jacksonville) – X
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala)
Trinity Christian (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 3
(5 schools)

Crescent City
Father Lopez (Daytona Beach)
St. Joseph (St. Augustine)
Taylor (Pierson) – X
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 4
(7 schools)

Crooms (Sanford)
First Academy (Orlando)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Merritt Island Christian
Orangewood Christian (Maitland)
Space Coast (Port St. John) – X
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 5
(4 schools)

Benjamin (North Palm Beach)
John Carroll (Fort Pierce) – X
Jupiter Christian
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 6
(2 schools)

American Heritage (Delray Beach)
King's Academy (West Palm Beach) – X

DISTRICT 7
(4 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade – X
McKeel (Lakeland)
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 8
(8 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Berkeley Prep (Tampa) – X
Cambridge (Tampa)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Tampa Prep

DISTRICT 9
(2 schools)

Evangelical Christian (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples) – X

DISTRICT 10
(4 schools)

Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach) – X
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Zion Lutheran Christian (Deerfield Beach)

DISTRICT 11
(4 schools)

Florida Christian (Miami) – X
Brito Miami Private (Miami)
Miami Country Day
Parkway (Miramar)

DISTRICT 12
(4 schools)

Bay Point (Miami)
Marathon
Palmer Trinity (Miami) – X
Westminster Christian (Miami)


Independent
(14 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
Boca Raton Christian
Calvary Christian (Clearwater)
Chipley
Dade Christian (Miami)
Design & Architecture (Miami)
Glades Central (Belle Glade)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Master's Academy (Oviedo)
Port St. Joe
Raines (Jacksonville)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Villages
Walton (DeFuniak Springs)
Windermere Prep