[ Brackets : Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A ]
2007 FHSAA Class 3A Boys Soccer Championship
Host teams are in bold italics
Regional matches at 7 p.m. local time unless otherwise noted
School reps report results/arrangements to boyssoccer@fhsaa.org
Last updated Saturday, February 17, 2007 at 7:47 PM
 
Regional Tournament
FHSAA Finals
(at Lockhart Stadium, Fort Lauderdale)
 
Regional Quarterfinals
Thursday, Feb. 1
Regional Semifinals
Tuesday, Feb. 6
Regional Finals
Friday, Feb. 9
State Semifinals
Friday, Feb. 16
State Championship
Saturday, Feb. 17
R2
Florida High (Tallahassee) (4-8-2) Pensacola Catholic
5-0
P.K. Yonge
1-0
P.K. Yonge
2-0
Clearwater Central Catholic
1-0
W1
Pensacola Catholic (14-3-2)
R4
Bolles (Jacksonville) (11-7-6) P.K. Yonge
3-2
W3
P.K. Yonge (Gainesville) (10-2-3)
R1
Walton (DeFuniak Springs) Taylor County
1-0
Episcopal
2-1
W2
Taylor County (Perry) (10-5-2)
R3
Fort White (7-11-4) Episcopal
2-0
W4
Episcopal (Jacksonville) (11-7-3)
R10
Cardinal Mooney (Sarasota) (8-5-3) Clearwater Central Catholic
1-0 (OT)
Clearwater Central Catholic
3-0
Clearwater Central Catholic
4-3 (OT)
W9
Clearwater Central Catholic (13-6-3)
R12
St. Andrew's (Boca Raton) (15-5-3) St. Andrew's
3-1
W11
West Shore (Melbourne) (19-3-1)
R9
St. Petersburg Catholic (12-1-3) Bishop Verot
3-2
Bishop Verot
3-2
W10
Bishop Verot (Fort Myers) (11-6-2)
R11
Melbourne Central Catholic (13-10-0) Pope John Paul
4-3 (2OT)
State Champion
American Heritage
2-1 (2OT)
W12
Pope John Paul II (Boca Raton) (5-8-2)
R6
Umatilla (7-10-3) Taylor
2-1
Lake Highland Prep
3-0
Lake Highland Prep
1-0 (2OT)
W5
Taylor (Pierson)
R8
Frostproof (11-4-2) Lake Highland Prep
3-0
American Heritage
3-0
W7
Lake Highland Prep (Orlando) (10-8-1)
R5
Keystone Heights (16-5-4) Mount Dora
2-0
Trinity Prep
3-2
W6
Mount Dora (8-9-2)
R7
Trinity Prep (Winter Park) (6-9-3) Trinity Prep
2-1
W8
McKeel (Lakeland) (5-3-7)
R14
Chaminade-Madonna (Hollywood) (9-15-1) Chaminade-Madonna
1-0
Doral
1-0 (PK 4-3)
American Heritage
5-0
W13
Pine Crest (Fort Lauderdale) (9-4-3)
R16
Gulliver Prep (Miami) (12-4-2) Doral
1-0 (PK 4-2)
W15
Doral (Miami) (14-4-2)
R13
North Broward Prep (Coconut Creek) (13-7-2) American Heritage
2-1
American Heritage
5-0
W14
American Heritage (Plantation) (18-1-3)
R15
Florida Christian (Miami) (12-6-1) Florida Christian
2-0
W16
Ransom Everglades (Miami) (13-8-3)