2009-10 FHSAA State Girls Lacrosse Series Assignments

The following assignments are for the 2009-10 FHSAA State Girls Lacrosse Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Schools in italics will open in Fall 2009.

Last updated Tuesday, June 8, 2010 8:53 AM

(X – denotes District Coordinators)


Single Class
(62 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)

Buchholz (Gainesville)
Episcopal (Jacksonville)
Fleming Island – X
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra

DISTRICT 2
(5 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Creekside (St. Johns)
Flagler Palm Coast – X
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)

DISTRICT 3
(4 schools)

Hagerty (Oviedo) – X
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 4
(4 schools)

Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood) – X

DISTRICT 5
(7 schools)

Apopka
Bishop Moore (Orlando)
East Ridge (Clermont) – X
Edgewater (Orlando)
Ocoee
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 6
(6 schools)

Boone (Orlando)
East River (Orlando) [new school]
Lake Highland Prep (Orlando)
Timber Creek (Orlando) – X
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 7
(6 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Olympia (Orlando) – X
Tampa Catholic

DISTRICT 8
(4 schools)

John Carroll (Fort Pierce)
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward’s (Vero Beach) – X
Vero Beach

DISTRICT 9
(6 schools)

Benjamin (North Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Seminole Ridge (Loxahatchee) – X
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 10
(5 schools)

John I. Leonard (Greenacres)
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth)
Spanish River (Boca Raton)
Wellington – X

DISTRICT 11
(5 schools)

Boca Raton
Olympic Heights (Boca Raton) – X
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 12
(5 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
North Broward Prep (Coconut Creek) – X
Pine Crest (Fort Lauderdale)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
University School (Fort Lauderdale)

Independent
(27 schools)
American Heritage (Plantation)
Barron Collier (Naples)
Canterbury (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Chaminade-Madonna (Hollywood)
Colonial (Orlando)
Eastside (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Gainesville
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Immokalee
Jensen Beach
Lake Nona (Orlando) [new school]
Lely (Naples)
Mandarin (Jacksonville)
Martin Couty (Stuart)
Melbourne Central Catholic
Naples
Oak Hall (Gainesville)
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Palmetto Ridge (Naples)
Paxon (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
South Fork (Stuart)
Stanton (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)