2009-10 FHSAA State Boys Lacrosse Series Assignments

The following assignments are for the 2009-10 FHSAA State Boys Lacrosse Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Schools in italics will open in Fall 2009.

Last updated Tuesday, June 8, 2010 8:53 AM

(X – denotes District Coordinators)


Single Class
(67 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)

Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee) – X
Maclay (Tallahassee)

DISTRICT 2
(4 schools)

Bolles (Jacksonville) – X
Episcopal (Jacksonville)
Nease (Ponte Vedra)
Ponte Vedra

DISTRICT 3
(7 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
Creekside (St. Johns)
Fleming Island – X
Menendez (St. Augustine)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)

DISTRICT 4
(6 schools)

Father Lopez (Daytona Beach)
Flagler Palm Coast – X
Lake Mary
Matanzas (Palm Coast)
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 5
(5 schools)

Hagerty (Oviedo) – X
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Oviedo

DISTRICT 6
(5 schools)

Apopka
East Ridge (Clermont) – X
Ocoee
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 7
(7 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
First Academy (Orlando)
Freedom (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Olympia (Orlando) – X

DISTRICT 8
(6 schools)

Boone (Orlando)
Lake Nona (Orlando) [new school]
Timber Creek (Orlando) – X
Trinity Prep (Winter Park)
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 9
(6 schools)

Holy Trinity (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic – X
Pine School (Stuart)
St. Edward’s (Vero Beach)
Vero Beach

DISTRICT 10
(4 schools)

American Heritage (Delray Beach) – X
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)

DISTRICT 11
(7 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
North Broward Prep (Coconut Creek) – X
Pembroke Pines Charter
Pine Crest (Fort Lauderdale)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

DISTRICT 12
(6 schools)

Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami) – X
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Country Day
Palmer Trinity (Miami)
Ransom Everglades (Miami)

Independent
(27 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Barron Collier (Naples)
Benjamin (North Palm Beach)
Berkeley Prep (Tampa)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Colonial (Orlando)
Community School (Naples)
Eastside (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Gainesville
Golden Gate (Naples)
Gulf Coast (Naples)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Immokalee
Lely (Naples)
Mandarin (Jacksonville)
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
Parkway (Miramar)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Tampa Catholic
University School (Fort Lauderdale)
Windemere Prep
Wolfson (Jacksonville)