2009-10 State Golf Series Assignments

The following assignments are for the 2009-10 FHSAA State Golf Series. Schools in italics will open in Fall 2009. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Last updated Monday, March 1, 2010 8:02 PM

Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)


Class 2A
251 schools
Fall 2008 student population: 1474-4147


REGION 1
(29 schools)

DISTRICT 1
(13 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Gulf Breeze
Milton – X
Navarre
Niceville
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(5 schools)

Chiles (Tallahassee) – X
Columbia (Lake City)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)

DISTRICT 3
(11 schools)

Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville) [boys only]
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach) – X
Mandarin (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(38 schools)

DISTRICT 4
(12 schools)

Bartram Trail (St. Johns)
Buchholz (Gainesville)
Creekside (Jacksonville)
Eastside (Gainesville)
Fleming Island (Orange Park) – X
Gainesville
Menendez (St. Augustine)
Middleburg
Orange Park
Palatka
Ridgeview (Orange Park)
St. Augustine

DISTRICT 5
(10 schools)

DeLand
Deltona [boys only]
Flagler Palm Coast (Bunnell) – X
Lake Mary
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona) [boys only]
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 6
(16 schools)

Belleview
Central (Brooksville) [boys only]
Citrus (Inverness)
Forest (Ocala)
Gulf (New Port Richey)
Lake Weir (Ocala)
Land O’Lakes
Lecanto
Leesburg
North Marion (Citra)
Sunlake (Land O’Lakes) – X
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)
West Port (Ocala)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

REGION 3
(34 schools)

DISTRICT 7
(12 schools)

Apopka
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood) – X
Ocoee [boys only]
Oviedo
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Wekiva (Apopka) [boys only]
Winter Park
Winter Springs

DISTRICT 8
(11 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
East River (Orlando) [new school]
Edgewater (Orlando)
Freedom (Orlando)
Olympia (Orlando) – X
South Lake (Groveland)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 9
(11 schools)

Bartow
Celebration
George Jenkins (Lakeland)
Haines City [boys only]
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland – X
Ridge Community (Davenport) [boys only]
Sebring
Winter Haven

REGION 4
(30 schools)

DISTRICT 10
(10 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa) [boys only]
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa) – X
Tampa Bay Tech

DISTRICT 11
(10 schools)

Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Freedom (Tampa)
Newsome (Lithia) – X
Plant City
Riverview (Riverview)
Wharton (Tampa)

DISTRICT 12
(10 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs) – X
Hudson
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs

REGION 5
(32 schools)

DISTRICT 13
(9 schools)

Boca Ciega (Gulfport) [boys only] – X
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg) [boys only]
Largo [boys only]
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Pinellas Park (Largo)
Seminole
St. Petersburg

DISTRICT 14
(11 schools)

Bayshore (Bradenton)
Braden River (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda) – X
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Venice

DISTRICT 15
(12 schools)

Barron Collier (Naples)
Cape Coral
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Ida Baker (Cape Coral) – X
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
Naples
North Fort Myers
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)

REGION 6
(33 schools)

DISTRICT 16
(11 schools)

Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Liberty (Kissimmee) – X
Melbourne
Merritt Island
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
St. Cloud
Viera (Melbourne)

DISTRICT 17
(10 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central – X
Jensen Beach
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie [boys only]
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

DISTRICT 18
(12 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington – X

REGION 7
(26 schools)

DISTRICT 19
(8 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Deerfield Beach
Monarch (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Lake Worth)
Spanish River (Boca Raton) – X
West Boca Raton

DISTRICT 20
(9 schools)

Blanche Ely (Pompano Beach)
Coconut Creek [boys only]
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Douglas (Parkland)
Fort Lauderdale
Northeast (Oakland Park) [boys only]
Plantation – X
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 21
(9 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Hollywood Hills
Nova (Davie) [boys only]
Stranahan (Fort Lauderdale)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood) – X
South Plantation
Western (Davie)

REGION 8
(29 schools)

DISTRICT 22
(10 schools)

American (Hialeah) [boys only]
Dr. Krop (Miami) [boys only] – X
Everglades (Miramar) [boys only]
Flanagan (Pembroke Pines)
Goleman (Miami Lakes) [boys only]
Hialeah Gardens
Miami Jackson
North Miami Beach [boys only]
Pembroke Pines Charter
West Broward (Pembroke Pines)

DISTRICT 23
(9 schools)

Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only] – X
Coral Gables
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Northwestern
Miami Springs
Reagan (Doral)

DISTRICT 24
(10 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge [boys only]
Miami Sunset
South Dade (Homestead) [boys only] – X
South Miami
Varela (Miami)


Class 1A
248 schools
Fall 2008 student population: 26-1473


REGION 1
(27 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)

Bethlehem [boys only]
Central (Milton)
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only] – X
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(11 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) [boys only]
Chipley [boys only]
Freeport
Holmes County (Bonifay)
Marianna
Rutherford (Panama City)
South Walton (Santa Rosa Beach) – X
Vernon [boys only]
Walton (DeFuniak Springs)
Wewahitchka [boys only]

DISTRICT 3
(11 schools)

FAMU (Tallahassee)
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee) [boys only]
Maclay (Tallahassee)
Madison County (Madison) [boys only]
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee) – X
Port St. Joe [boys only]
Rickards (Tallahassee)
Taylor County (Perry) [boys only]
Wakulla (Crawfordville)

REGION 2
(33 schools)

DISTRICT 4
(12 schools)

Bradford (Starke)
Branford
Chiefland [boys only]
Keystone Heights – X
Lafayette (Mayo) [boys only]
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville)
Santa Fe (Alachua)
St. Francis (Gainesville)
Suwannee (Live Oak)
Union County (Lake Butler) [boys only]
Williston

DISTRICT 5
(12 schools)

Baldwin [boys only]
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Eagle’s View (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Hilliard
St. Johns Country Day (Orange Park)
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]
West Nassau (Callahan)
Yulee – X

DISTRICT 6
(9 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville) [boys only]
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Mandarin Christian (Jacksonville)
Nease (Ponte Vedra) – X
Ponte Vedra
Providence (Jacksonville)
St. Joseph (St. Augustine) [boys only]
University Christian (Jacksonville)

REGION 3
(20 schools)

DISTRICT 7
(8 schools)

Eustis
First Academy-Leesburg [boys only]
Mount Dora – X
Mount Dora Bible
St. John Lutheran (Ocala)
Tavares
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla
Villages

DISTRICT 8
(8 schools)

Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Crystal River
Dunnellon [boys only]
Hernando (Brooksville)
Hernando Christian (Brooksville) [boys only]
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City) – X
South Sumter (Bushnell)

DISTRICT 9
(4 schools)

Academy at the Lakes (Land O’Lakes)
Carrollwood (Tampa) [boys only]
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Wesley Chapel – X

REGION 4
(43 schools)

DISTRICT 10
(12 schools)

Atlantic (Port Orange)
Calvary Christian (Ormond Beach) [boys only]
Crescent City [boys only]
Crooms (Sanford)
Father Lopez (Daytona Beach) – X
Geneva (Winter Park)
Lake Mary Prep [boys only]
Master’s Academy (Oveido) [boys only]
Matanzas (Palm Coast)
Orangewood Christian (Maitland) [boys only]
Trinity Christian (Deltona) [boys only]
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 11
(15 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Central Florida Christian (Orlando) [boys only]
Circle Christian (Orlando)
Faith Christian (Orlando) [boys only]
First Academy (Orlando) – X
Foundation (Winter Garden) [boys only]
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Lake Nona (Orlando) [new school]
Montverde
Orlando Christian Prep [boys only]
Orlando Lutheran [boys only]
Pine Castle Christian (Orlando) [boys only]
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Windermere Prep

DISTRICT 12
(16 schools)

Astronaut (Titusville)
Brevard HEAT (Palm Bay) [boys only]
Cocoa
Cocoa Beach – X
Covenant Christian (Palm Bay) [boys only]
Edgewood (Merritt Island)
Florida Air (Melbourne) [boys only]
Heritage (Palm Bay) [new school]
Holy Trinity Episcopal (Melbourne) [boys only]
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
Space Coast (Cocoa)
Titusville
West Shore (Melbourne)

REGION 5
(37 schools)

DISTRICT 13
(13 schools)

All Saints’ (Winter Haven) – X
Auburndale
Avon Park
Frostproof
Heartland Christian (Sebring)
Lake Wales
Lakeland Christian
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Tenoroc (Lakeland)]
Vanguard (Lake Wales)

DISTRICT 14
(14 schools)

Bayshore Christian (Tampa)
Berkeley Prep (Tampa) – X
Blake (Tampa) [boys only]
Cambridge (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz) [new school]
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Lennard (Ruskin)
Middleton (Tampa)
Robinson (Tampa) [boys only]
Spoto (Riverview)
Strawberry Crest (Dover) [new school]
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 15
(10 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg) [boys only]
Calvary Christian (Clearwater) [boys only]
Canterbury (St. Petersburg)
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo) – X
Keswick Christian (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg) [boys only]
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic [boys only]

REGION 6
(32 schools)

DISTRICT 16
(10 schools)

Booker (Sarasota)
Bradenton Christian [boys only]
Cardinal Mooney (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian [boys only]
Southeast (Bradenton) – X
St. Stephen’s (Bradenton)

DISTRICT 17
(13 schools)

Bishop Verot (Fort Myers) – X
Canterbury (Fort Myers) [boys only]
Clewiston
Community Christian (Pt. Charlotte) [boys only]
Dunbar (Fort Myers)
Estero
Evangelical Christian (Fort Myers) [boys only]
Island Coast (Cape Coral) [boys only]
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Moore Haven
Oasis (Cape Coral)
South Fort Myers

DISTRICT 18
(9 schools)

Community School (Naples) – X
Cypress Lake (Fort Myers)
First Baptist (Naples)
Gateway Charter (Fort Myers)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples)
Seacrest Country Day (Naples) [boys only]
St. John Neumann (Naples)

REGION 7
(30 schools)

DISTRICT 19
(9 schools)

Community Christian (Stuart) [boys only]
Fort Pierce Westwood
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian
Lincoln Park (Fort Pierce) – X
Master’s Academy (Vero Beach) [boys only]
Morningside (Port St. Lucie) [boys only]
Pine School (Hobe Sound)
St. Edward’s (Vero Beach)

DISTRICT 20
(9 schools)

Benjamin (North Palm Beach) – X
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade) [boys only]
King’s Academy (West Palm Beach)
Summit Christian (West Palm Beach)
Suncoast (Riviera Beach)
Trinity Christian (Lake Worth)
Wellington Christian [boys only]

DISTRICT 21
(12 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian
Boynton Beach
Coral Springs Charter
Coral Springs Christian [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton) [boys only]
Highlands Christian (Pompano Beach) [boys only]
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek) – X
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

REGION 8
(26 schools)

DISTRICT 22
(10 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Sagemont (Weston) [boys only]
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Posnack Jewish (Plantation) [boys only]
University School (Fort Lauderdale) – X
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 23
(8 schools)

Archbishop Curley (Miami) [boys only]
Chaminade (Hollywood) [boys only]
Doctor’s Charter (Miami Shores) [boys only]
Doral (Miami) [boys only] – X
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Miami Country Day
Monsignor Pace (Miami)
Sheridan Hills Christian (Hollywood) [boys only]

DISTRICT 24
(8 schools)

Carrollton (Miami) [girls only]
Gulliver Prep (Miami)
Key West
LaSalle (Miami)
Marathon [boys only]
Palmer Trinity (Palmetto Bay)
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami) – X


Independent
(18 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Boca Ciega (Gulfport) [girls only]
Boca Raton Prep [boys only]
Carrollwood (Tampa) [girls only]
Central (Brooksville) [girls only]
Donna Klein Jewish (Boca Raton) [boys only]
First Baptist (Jacksonville) [new school]
Forrest (Jacksonville)
John Paul II (Tallahassee)
Leto (Tampa) [girls only]
Lutheran (Jacksonville) [new school] [boys only]
Malone
Northview (Bratt)
Orlando Christian Prep [girls only]
Pepin (Tampa) [new school] [boys only]
Raines (Jacksonville)
Southwest Florida Christian (Fort Myers) [boys only]
TERRA Institute (North Miami) [new school]
Wildwood