2008-09 State Golf Series Assignments

The following assignments are for the 2008-09 FHSAA State Golf Series. Schools in italics will open in Fall 2008. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Last updated Friday, March 13, 2009 10:36 AM

Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)


Class 2A
246 schools
Fall 2004 student population: 1612-4742


REGION 1
(27 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Milton
Navarre
Pace – X
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(8 schools)
Bay (Panama City) [boys only]
Chiles (Tallahassee)
Crestview
Leon (Tallahassee) – X
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Niceville
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 3
(10 schools)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville) [boys only]
First Coast (Jacksonville) – X
Fletcher (Neptune Beach)
Forrest (Jacksonville) [boys only]
Mandarin (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(30 schools)

DISTRICT 4
(11 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Fleming Island (Orange Park)
Gainesville
Middleburg
Nease (Ponte Vedra Beach)
Orange Park – X
Palatka
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 5
(9 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Mary – X
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 6
(10 schools)
Belleview
Central (Brooksville) [boys only]
Forest (Ocala)
Lake Weir (Ocala)
Land O'Lakes
Lecanto – X
Leesburg
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)
Wesley Chapel [boys only]

REGION 3
(37 schools)

DISTRICT 7
(13 schools)
Apopka
Colonial (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park) – X
Lyman (Longwood)
Ocoee
Oviedo
University (Orlando)
Wekiva (Apopka)
Winter Park
Winter Springs

DISTRICT 8
(12 schools)
Boone (Orlando) – X
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Liberty (Kissimmee)
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
South Lake (Groveland)
Timber Creek (Orlando)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 9
(12 schools)
Auburndale
Bartow
Celebration
George Jenkins (Lakeland) – X
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Sebring
Winter Haven

REGION 4
(31 schools)

DISTRICT 10
(8 schools)
Alonso (Tampa) – X
Blake (Tampa) [boys only]
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)

DISTRICT 11
(12 schools)
Armwood (Seffner)
East Bay (Gibsonton)
Bloomingdale (Valrico) – X
Brandon
Durant (Plant City)
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Plant City
Riverview (Riverview)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

DISTRICT 12
(11 schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin [boys only]
East Lake (Tarpon Springs)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University – X
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs [boys only]

REGION 5
(33 schools)

DISTRICT 13
(9 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg) [boys only]
Largo [boys only]
Northeast (St. Petersburg) [boys only]
Osceola (Seminole)
St. Petersburg
Seminole – X

DISTRICT 14
(12 schools)
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Southeast (Bradenton)
Venice – X

DISTRICT 15
(12 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples)
Mariner (Cape Coral) – X
North Fort Myers
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 6
(31 schools)

DISTRICT 16
(9 schools)
Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Merritt Island – X
Palm Bay (Melbourne)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
St. Cloud
Titusville

DISTRICT 17
(10 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood [boys only]
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie) – X
Vero Beach

DISTRICT 18
(12 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens – X
Palm Beach Lakes
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

REGION 7
(28 schools)

DISTRICT 19
(10 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach [boys only]
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Lake Worth)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton – X

DISTRICT 20
(8 schools)
Coconut Creek [boys only]
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs [boys only]
Blanche Ely (Pompano Beach)
Fort Lauderdale
Northeast (Oakland Park) [boys only]
Plantation
Taravella (Coral Springs) – X

DISTRICT 21
(10 schools)
Cooper City [boys only]
Cypress Bay (Weston) – X
Dillard (Fort Lauderdale)
Hollywood Hills (Hollywood)
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)
South Plantation (Plantation)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)

REGION 8
(28 schools)

DISTRICT 22
(9 schools)
American (Hialeah) [boys only]
Dr. Krop (Miami)
Everglades (Miramar) [boys only] – X
Flanagan (Pembroke Pines)
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami Beach
Pembroke Pines Charter
West Broward (Pembroke Pines) [new school]


DISTRICT 23
(10 schools)
Braddock (Miami) [boys only]
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Hialeah [boys only]
Miami – X
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Jackson [boys only]
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 24
(9 schools)
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Sunset
South Dade (Homestead) – X [boys only]
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)



Class 1A
245 schools
Fall 2004 student population: 1-1611


REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Central (Milton) [boys only]
East Hill Christian (Pensacola) [boys only]
Gulf Breeze – X
Northview (Bratt) [boys only]
Pensacola
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only]
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(8 schools)
Arnold (Panama City Beach) – X
Chipley [boys only]
Freeport
Holmes County (Bonifay) [boys only]
Marianna
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)
Wewahitchka [boys only]

DISTRICT 3
(10 schools)
FAMU (Tallahassee) [boys only]
Florida (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
John Paul II Catholic (Tallahassee) [boys only]
Maclay (Tallahassee) – X
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee)
Port St. Joe [boys only]
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

REGION 2
(34 schools)

DISTRICT 4
(8 schools)
Bradford (Starke) – X
Branford
Lafayette (Mayo) [boys only]
Madison County (Madison) [boys only]
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry) [boys only]
Union County (Lake Butler) [boys only]

DISTRICT 5
(16 schools)
Baldwin [boys only]
Bishop Snyder (Jacksonville) [boys only]
Clay (Green Cove Springs) – X
Creekside (St. Johns) [new school]
Fernandina Beach
Hilliard [boys only]
Keystone Heights
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (Crescent Beach)
Ponte Vedra [new school]
St. Augustine
St. Joseph (St. Augustine) [boys only]
St. Johns Country Day (Orange Park)
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]
West Nassau (Callahan)
Yulee [boys only]

DISTRICT 6
(11 schools)
Arlington Country Day (Jacksonville) [boys only]
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville) [boys only]
Episcopal (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Mandarin Christian (Jacksonville) [boys only]
Paxon (Jacksonville)
Providence (Jacksonville) – X
Stanton (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

REGION 3
(31 schools)

DISTRICT 7
(10 schools)
Chiefland [boys only]
Dunnellon [boys only]
North Marion (Citra)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) [boys only]
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala) – X
West Port (Ocala)
Williston [boys only]

DISTRICT 8
(7 schools)
Eustis
Montverde
Mount Dora – X
Mount Dora Bible
Tavares
Umatilla
Villages

DISTRICT 9
(14 schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Bishop McLaughlin (Spring Hill) [boys only]
Citrus (Inverness)
Crystal River
Hernando (Brooksville) – X
Hernando Christian (Brooksville) [boys only]
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
South Sumter (Bushnell)
Sunlake (Land O'Lakes)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

REGION 4
(36 schools)

DISTRICT 10
(11 schools)
Atlantic (Port Orange) – X
Calvary Christian (Ormond Beach) [boys only]
Crescent City [boys only]
Crooms (Sanford) [boys only]
Father Lopez (Daytona Beach)
Geneva School (Winter Park)
Lake Mary Prep
Master's (Oviedo) [boys only]
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Christian (Deltona) [boys only]
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 11
(12 schools)
Bishop Moore (Orlando) – X
Central Florida Christian (Ocoee) [boys only]
Circle Christian (Orlando)
Faith Christian (Orlando)
First Academy (Orlando)
Foundation (Winter Garden) [boys only]
Harmony
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Orlando Lutheran [boys only]
Pine Castle Christian (Orlando) [boys only]
Windermere Prep [boys only]

DISTRICT 12
(13 schools)
Astronaut (Titusville)
Brevard HEAT (Palm Bay) [boys only]
Cocoa
Cocoa Beach
Covenant Christian (Palm Bay) [boys only]
Edgewood (Merritt Island)
Florida Air (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Melbourne Central Catholic – X
Merritt Island Christian [boys only]
Space Coast (Port St. John)
Viera (Melbourne)
West Shore (Melbourne)

REGION 5
(33 schools)

DISTRICT 13
(11 schools)
All Saints' (Winter Haven) [boys only]
Frostproof
Lake Wales [boys only]
Lakeland Christian – X
McKeel (Lakeland)
Mulberry [girls only]
Port St. Lucie [girls only]
Ridge Community (Davenport)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Tenoroc (Lakeland) [new school]

DISTRICT 14
(13 schools)

Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Berkeley Prep (Tampa)
Cambridge (Tampa)
Carrollwood Day (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa) [boys only]
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Lennard (Ruskin) [girls only]
Oldsmar Christian
Robinson (Tampa) [boys only]
Spoto (Riverview) – X
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 15
(9 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg) [boys only]
Calvary Christian (Clearwater) [boys only]
Canterbury (St. Petersburg) [boys only]
Clearwater Central Catholic – X
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg) [boys only]
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic [boys only]
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

REGION 6
(28 schools)

DISTRICT 16
(10 schools)
Avon Park
Braden River (Bradenton)
Bradenton Christian [boys only]
Cardinal Mooney (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Out-of-Door (Sarasota)
St. Stephen's (Bradenton)
Sarasota Christian [boys only]

DISTRICT 17
(9 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Clewiston [boys only]
Dunbar (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers) [boys only]
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Moore Haven [boys only]
Riverdale (Fort Myers) – X

DISTRICT 18
(9 schools)
Community School (Naples)
Gateway Charter (Fort Myers)
Estero
Golden Gate (Naples) [boys only]
Immokalee
Naples
St. John Neumann (Naples) – X
Seacrest Country Day (Naples) [boys only]
South Fort Myers

REGION 7
(22 schools)

DISTRICT 19
(9 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Community Christian (Stuart) [boys only]
Jensen Beach
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian
Lincoln Park (Fort Pierce)
Morningside (Port St. Lucie) [boys only]
Pine School (Stuart)
St. Edward's (Vero Beach) – X

DISTRICT 20
(6 schools)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade) [boys only]
King's Academy (West Palm Beach) – X
Summit Christian (West Palm Beach)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 21
(7 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian
Grandview Prep (Boca Raton) – X [boys only]
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton) [boys only]
St. Andrew's (Boca Raton)
Wellington Christian [boys only]

REGION 8
(35 schools)

DISTRICT 22
(12 schools)
American Heritage (Plantation) – X
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Christian [boys only]
Coral Springs Charter
Highlands Christian (Pompano Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Posnack Jewish (Plantation) [boys only]
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Zion Lutheran Christian (Deerfield Bch) [boys only]

DISTRICT 23
(12 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood) – X
Doctor's Charter (Miami Shores) [boys only]
Doral (Miami)
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Miami Country Day
Monsignor Pace (Miami)
Reagan (Doral)
Sagemont (Weston) [boys only]
Sheridan Hills Christian (Hollywood) [boys only]
University (Fort Lauderdale) [boys only]

DISTRICT 24
(11 schools)

Archbishop Carroll (Miami) [boys only]
Belen Jesuit Prep (Miami) [boys only]
Carrollton (Miami) [girls only]
Gulliver Prep (Miami)
Immaculata-LaSalle (Miami)
Key West [boys only]
Marathon [boys only]
Palmer Trinity (Miami) [ boys only] – X
Ransom Everglades (Miami)
St. Brendan (Miami) [boys only]
Westminster Christian (Miami) [boys only]



Independent
(29 schools)
Bay (Panama City) [girls only]
Bethlehem (Bonifay) [boys only]
Blake (Tampa) [girls only]
Boynton Beach [girls only]
Community Christian (Port Charlotte)
Crooms (Sanford) [girls only]
Design & Architecture (Miami)
Doctor's Charter (Miami Shores) [girls only]
Englewood (Jacksonville) [girls only]
Evans (Orlando)
First Baptist (Naples)
Forest Lake (Apopka) [boys only]
Island Coast (Cape Coral)
Jupiter Christian [girls only]
Kissimmee Christian
Largo [girls only]
Malone
Miami MacArthur South [boys only]
Northview (Bratt) [girls only]
Oasis (Cape Coral) [new school]
Orlando Christian Prep [boys only]
Posnack Jewish (Plantation) [girls only]
Southwest Florida Christian (Fort Myers) [boys only]
Tarpon Springs [girls only]
Vernon [boys only]
Westlake (Davie) [boys only]
Wildwood
Windemere Prep [girls only]
Yulee [girls only]