2007-08 State Golf Series Assignments

The following assignments are for the 2007-08 FHSAA State Golf Series. Schools in italics will open in Fall 2007. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Monday, October 8, 2007


Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)


Class 2A
(241 schools; student population: 1612-4742)


REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Milton
Navarre
Pace – X
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(8 schools)
Bay (Panama City) [boys only]
Chiles (Tallahassee)
Crestview
Leon (Tallahassee) – X
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Niceville
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 3
(9 schools)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville) [boys only]
First Coast (Jacksonville) – X
Forrest (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)


REGION 2
(31 schools)

DISTRICT 4
(11 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Fleming Island (Orange Park)
Gainesville
Middleburg
Nease (Ponte Vedra Beach)
Orange Park – X
Palatka
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 5
(10 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Mary – X
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford) [boys only]
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 6
(10 schools)
Belleview
Central (Brooksville) [boys only]
Forest (Ocala)
Lake Weir (Ocala)
Land O'Lakes
Lecanto – X
Leesburg
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)
Wesley Chapel


REGION 3
(37 schools)

DISTRICT 7
(13 schools)
Apopka
Colonial (Orlando) [boys only]
Edgewater (Orlando)
Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park) – X
Lyman (Longwood)
Ocoee [boys only]
Oviedo
University (Orlando)
Wekiva (Apopka) [new school] [boys only]
Winter Park
Winter Springs

DISTRICT 8
(12 schools)
Boone (Orlando) – X
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Liberty (Kissimmee) [new school]
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
South Lake (Groveland)
Timber Creek (Orlando)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 9
(12 schools)
Auburndale
Bartow
Celebration
George Jenkins (Lakeland) – X
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Sebring
Winter Haven


REGION 4
(31 schools)

DISTRICT 10
(8 schools)
Alonso (Tampa) – X
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)

DISTRICT 11
(12 schools)
Armwood (Seffner)
East Bay (Gibsonton)
Bloomingdale (Valrico) – X
Brandon
Durant (Plant City)
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Plant City
Riverview (Riverview)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

DISTRICT 12
(11 schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin [boys only]
East Lake (Tarpon Springs)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University – X
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs [boys only]


REGION 5
(34 schools)

DISTRICT 13
(9 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg) [boys only]
Largo
Northeast (St. Petersburg) [boys only]
Osceola (Seminole) [boys only]
St. Petersburg
Seminole – X

DISTRICT 14
(12 schools)
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Southeast (Bradenton)
Venice – X

DISTRICT 15
(12 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples)
Mariner (Cape Coral) – X
North Fort Myers
Palmetto Ridge (Naples)


REGION 6
(31 schools)

DISTRICT 16
(9 schools)
Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Merritt Island – X
Palm Bay (Melbourne)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
St. Cloud
Titusville

DISTRICT 17
(10 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie) – X
Vero Beach

DISTRICT 18
(12 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens – X
Palm Beach Lakes
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington


REGION 7
(28 schools)

DISTRICT 19
(10 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach [boys only]
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Lake Worth)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton – X

DISTRICT 20
(8 schools)
Coconut Creek [boys only]
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Blanche Ely (Pompano Beach)
Fort Lauderdale
Northeast (Oakland Park) [boys only]
Plantation
Taravella (Coral Springs) – X

DISTRICT 21
(10 schools)
Cooper City [boys only]
Cypress Bay (Weston) – X
Dillard (Fort Lauderdale)
Hollywood Hills (Hollywood)
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)
South Plantation (Plantation)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)


REGION 8
(29 schools)

DISTRICT 22
(9 schools)
American (Hialeah) [boys only]
Dr. Krop (Miami)
Everglades (Miramar) [boys only]
Flanagan (Pembroke Pines)
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach [boys only]
Pembroke Pines Charter

DISTRICT 23
(10 schools)
Braddock (Miami) [boys only]
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Hialeah [boys only]
Miami – X
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Jackson [boys only]
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 24
(10 schools)
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead) – X
South Miami [boys only]
Southwest Miami
Varela (Miami)





Class 1A
(254 schools; student population: 1-1611)


REGION 1
(28 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)

East Hill Christian (Pensacola) [boys only]
Gulf Breeze – X
Northview (Bratt) [boys only]
Pensacola
Pensacola Catholic
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only]
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(10 schools)
Arnold (Panama City Beach) – X
Blountstown
Bozeman (Panama City) [boys only]
Chipley [boys only]
Freeport
Holmes County (Bonifay) [boys only]
Marianna
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)
Wewahitchka [boys only]

DISTRICT 3
(11 schools)
FAMU (Tallahassee) [boys only]
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
John Paul II Catholic (Tallahassee) [boys only]
Maclay (Tallahassee) – X
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee)
Port St. Joe
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)


REGION 2
(34 schools)

DISTRICT 4
(8 schools)
Bradford (Starke) – X
Branford
Lafayette (Mayo) [boys only]
Madison County (Madison)
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry) [boys only]
Union County (Lake Butler) [boys only]

DISTRICT 5
(13 schools)
Baldwin [boys only]
Bishop Snyder (Jacksonville) [boys only]
Clay (Green Cove Springs) – X
Fernandina Beach
Hilliard [boys only]
Keystone Heights
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (Crescent Beach)
St. Augustine
St. Joseph (St. Augustine)
St. Johns Country Day (Orange Park)
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 6
(12 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Arlington Country Day (Jacksonville) [boys only]
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville) [boys only]
Episcopal (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Mandarin Christian (Jacksonville) [boys only]
Paxon (Jacksonville)
Providence (Jacksonville) – X
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)


REGION 3
(34 schools)

DISTRICT 7
(11 schools)
Chiefland [boys only]
Countryside Christian (Gainesville) [boys only]
Dunnellon
North Marion (Citra)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) [boys only]
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala) – X
West Port (Ocala)
Williston

DISTRICT 8
(9 schools)
Eustis
First Academy (Leesburg)
Montverde
Mount Dora – X
Mount Dora Bible
Tavares
Umatilla
Villages
Wildwood [boys only]

DISTRICT 9
(14 schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Bishop McLaughlin (Spring Hill) [boys only]
Citrus (Inverness)
Crystal River
Hernando (Brooksville) – X
Hernando Christian (Brooksville) [boys only]
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
South Sumter (Bushnell)
Sunlake (Land O'Lakes) [new school]
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills


REGION 4
(34 schools)

DISTRICT 10
(10 schools)
Atlantic (Port Orange) – X
Calvary Christian (Ormond Beach) [boys only]
Crescent City [boys only]
Crooms (Sanford) [boys only]
Father Lopez (Daytona Beach)
Lake Mary Prep
Master's (Oviedo) [boys only]
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Christian (Deltona) [boys only]
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 11
(11 schools)
Bishop Moore (Orlando) – X
Central Florida Christian (Ocoee) [boys only]
Circle Christian (Orlando)
First Academy (Orlando)
Foundation (Winter Garden) [boys only]
Harmony
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Orlando Lutheran [boys only]
Pine Castle Christian (Orlando)
Windermere Prep [boys only]

DISTRICT 12
(12 schools)
Astronaut (Titusville)
Brevard HEAT (Palm Bay) [boys only]
Cocoa
Cocoa Beach
Covenant Christian (Palm Bay) [boys only]
Edgewood (Merritt Island)
Florida Air (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Melbourne Central Catholic – X
Merritt Island Christian [boys only]
Space Coast (Port St. John)
Viera (Melbourne)
West Shore (Melbourne)


REGION 5
(33 schools)

DISTRICT 13
(12 schools)
All Saints' (Winter Haven) [boys only]
Frostproof
Heartland Christian (Sebring)
Lake Wales
Lakeland Christian [boys only] – X
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Ridge (Davenport)
Santa Fe Catholic (Lakeland) [boys only]
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 14
(12 schools)

Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Berean Academy (Tampa)
Berkeley Prep (Tampa)
Cambridge (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa) [boys only]
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Oldsmar Christian
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview) – X
Tampa Catholic [boys only]
Tampa Prep

DISTRICT 15
(9 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Calvary Christian (Clearwater) [boys only]
Canterbury (St. Petersburg) [boys only]
Clearwater Central Catholic – X
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg) [boys only]
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic [boys only]
Shorecrest Prep (St. Petersburg) [boys only]


REGION 6
(27 schools)

DISTRICT 16
(11 schools)
Avon Park
Braden River (Bradenton)
Bradenton Christian [boys only]
Bradenton Prep [boys only] – X
Cardinal Mooney (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Out-of-Door (Sarasota)
St. Stephen's (Bradenton)
Sarasota Christian [boys only]

DISTRICT 17
(9 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Clewiston [boys only]
Dunbar (Fort Myers)
Evangelical Christian (Fort Myers)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Moore Haven [boys only]
Riverdale (Fort Myers) – X

DISTRICT 18
(9 schools)
Community School (Naples)
Gateway Charter (Fort Myers)
Estero
Golden Gate (Naples) [boys only]
Immokalee
Naples
St. John Neumann (Naples) – X
Seacrest Country Day (Naples) [boys only]
South Fort Myers


REGION 7
(24 schools)

DISTRICT 19
(9 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Community Christian (Stuart) [boys only]
Jensen Beach
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian [boys only]
Lincoln Park (Fort Pierce)
Morningside (Port St. Lucie) [boys only]
Pines (Stuart)
St. Edward's (Vero Beach) – X

DISTRICT 20
(7 schools)
Berean Christian (West Palm Beach) [boys only]
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade) [boys only]
King's Academy (West Palm Beach) – X
Summit Christian (West Palm Beach) [boys only]
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 21
(8 schools)
American Heritage (Delray Beach) [boys only]
Boca Raton Christian [boys only]
FAU (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton) – X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton) [boys only]
St. Andrew's (Boca Raton)
Wellington Christian [boys only]


REGION 8
(33 schools)

DISTRICT 22
(12 schools)
American Heritage (Plantation) – X
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Christian [boys only]
Coral Springs Charter
Highlands Christian (Pompano Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Posnack Jewish (Plantation) [boys only]
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Zion Lutheran Christian (Deerfield Bch) [boys only]

DISTRICT 23
(11 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood) – X
Doral (Miami)
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Miami Country Day
Monsignor Pace (Miami)
Reagan (Doral)
Sagemont (Weston) [boys only]
Sheridan Hills Christian (Hollywood) [boys only]
University (Fort Lauderdale) [boys only]

DISTRICT 24
(10 schools)

Archbishop Carroll (Miami) [boys only]
Belen Jesuit Prep (Miami) [boys only]
Carrollton (Miami) [girls only]
Gulliver Prep (Miami)
LaSalle (Miami) [boys only]
Key West [boys only]
Marathon [boys only]
Palmer Trinity (Miami) [ boys only] – X
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami) [boys only]



Independent
(25 schools)

Bay (Panama City) [girls only]
Boynton Beach [girls only]
Community Christian (Port Charlotte)
Crooms (Sanford) [girls only]
Design & Architecture (Miami)
Englewood (Jacksonville) [girls only]
Evans (Orlando)
First Baptist (Naples)
Forest Lake (Apopka) [boys only]
Jupiter Christian [girls only]
Kissimmee Christian
MAST (Key Biscayne)
Malone
Miami MacArthur South [boys only]
Newberry
Northview (Bratt) [girls only]
Orlando Christian Prep [boys only]
Posnack Jewish (Plantation) [girls only]
Shores Christian (Ocala) [boys only]
Somerset (Pembroke Pines)
South Miami [girls only]
Southwest Florida Christian (Fort Myers) [boys only]
Tarpon Springs [girls only]
Vernon [boys only]
Westlake (Davie) [boys only]