2006-07 State Golf Series Assignments

The following assignments are for the 2006-07 FHSAA State Golf Series. Schools in italics will open in Fall 2006. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Thursday, December 21, 2006 at 10:37 AM


Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

X – denotes District Coordinator




Class 2A
(245 schools; student population: 1612-4742)


REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Milton
Navarre – X
Pace
Tate (Cantonment)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(8 schools)
Bay (Panama City) [boys only]
Chiles (Tallahassee)
Crestview
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Niceville
Rutherford (Springfield) – X

DISTRICT 3
(10 schools)
Fernandina Beach
Robert E. Lee (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville) [boys only] – X
First Coast (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)


REGION 2
(31 schools)

DISTRICT 4
(11 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Fleming Island (Orange Park) – X
Gainesville
Middleburg
Nease (Ponte Vedra Beach)
Orange Park
Palatka
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 5
(10 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Mary
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona) – X
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 6
(10 schools)
Belleview
Central (Brooksville) [boys only]
Forest (Ocala)
Lake Weir (Ocala)
Land O'Lakes
Lecanto
Leesburg – X
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)
Wesley Chapel


REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 7
(11 schools)
Apopka [boys only]
Colonial (Orlando) [boys only]
Edgewater (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood) – X
Ocoee
Oviedo
University (Orlando)
Winter Park
Winter Springs

DISTRICT 8
(10 schools)
Boone (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Olympia (Orlando) – X
Osceola (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 9
(11 schools)
Auburndale
Bartow
Celebration
George Jenkins (Lakeland)
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland – X
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Sebring
Winter Haven


REGION 4
(32 schools)

DISTRICT 10
(10 schools)
Alonso (Tampa)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa) – X
Leto (Tampa) [boys only]
Middleton (Tampa) [boys only]
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)

DISTRICT 11
(11 schools)
Armwood (Seffner)
East Bay (Gibsonton)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon – X
Durant (Plant City)
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Plant City
Riverview (Riverview)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

DISTRICT 12
(11 schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin [boys only]
East Lake (Tarpon Springs)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs [boys only] – X


REGION 5
(33 schools)

DISTRICT 13
(10 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg) [boys only]
Largo
Northeast (St. Petersburg) [boys only]
Osceola (Seminole) [boys only]
Pinellas Park (Largo) [boys only]
St. Petersburg – X
Seminole

DISTRICT 14
(12 schools)
Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Palmetto
Port Charlotte
Riverview (Sarasota) – X
Sarasota
Southeast (Bradenton)
Venice

DISTRICT 15
(11 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers) – X
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers
South Fort Myers


REGION 6
(31 schools)

DISTRICT 16
(9 schools)
Bayside (Palm Bay) [boys only]
Eau Gallie (Melbourne) – X
Melbourne
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)
St. Cloud
Titusville

DISTRICT 17
(10 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood [boys only] – X
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vero Beach

DISTRICT 18
(12 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Jupiter
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington) – X
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington


REGION 7
(29 schools)

DISTRICT 19
(10 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach [boys only]
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Lake Worth)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton – X

DISTRICT 20
(9 schools)
Coconut Creek [boys only] – X
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Ely (Pompano Beach)
Fort Lauderdale
Northeast (Oakland Park)
Piper (Sunrise)
Plantation
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 21
(10 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Dillard (Fort Lauderdale)
Hollywood Hills (Hollywood)
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)
South Plantation (Plantation) – X
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)


REGION 8
(30 schools)

DISTRICT 22
(10 schools)
American (Hialeah) [boys only]
Dr. Krop (Miami)
Everglades (Miramar) [boys only]
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami – X
North Miami Beach
Pembroke Pines Charter

DISTRICT 23
(10 schools)
Braddock (Miami) [boys only]
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Hialeah [boys only] – X
Miami
Miami Beach
Miami Coral Park
Miami Jackson [boys only]
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 24
(10 schools)
Coral Reef (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami (Miami) [boys only]
Southwest Miami
Varela (Miami) – X





Class 1A
(253 schools; student population: 1-1611)


REGION 1
(30 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)

East Hill Christian (Pensacola)
Gulf Breeze
Northview (Bratt) [boys only]
Pensacola
Pensacola Catholic
Pine Forest (Pensacola)
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only]
West Florida (Pensacola)
Woodham (Pensacola) – X

DISTRICT 2
(10 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Blountstown
Bozeman (Panama City)
Chipley [boys only]
Freeport
Holmes County (Bonifay) – X
Marianna
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs)
Wewahitchka [boys only]

DISTRICT 3
(11 schools)
FAMU (Tallahassee) [boys only]
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee) – X
John Paul II Catholic (Tallahassee) [boys only]
Maclay (Tallahassee)
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee)
Port St. Joe
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)


REGION 2
(34 schools)

DISTRICT 4
(10 schools)
Baker County (Glen St. Mary) [boys only]
Bradford (Starke)
Branford
Hamilton County (Jasper) [boys only]
Lafayette (Mayo)
Madison County (Madison)
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak) – X
Taylor County (Perry) [boys only]
Union County (Lake Butler) [girls only]

DISTRICT 5
(12 schools)
Baldwin [boys only]
Bishop Snyder (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs) – X
Hilliard [boys only]
Keystone Heights
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
St. Augustine
St. Joseph (St. Augustine) [boys only]
St. Johns Country Day (Orange Park)
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]
West Nassau (Callahan) [boys only]

DISTRICT 6
(12 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Arlington Country Day (Jacksonville) [boys only]
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville) [boys only]
Episcopal (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Paxon (Jacksonville) – X
Providence (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville) [boys only]


REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 7
(11 schools)
Chiefland [boys only]
Countryside Christian (Gainesville) [boys only]
Dunnellon
North Marion (Citra) – X
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) [boys only]
St. Francis (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala)
West Port (Ocala)
Williston

DISTRICT 8
(10 schools)
Eustis – X
First Academy (Leesburg)
Montverde Academy
Mount Dora
Mount Dora Bible
South Lake (Groveland)
Tavares
Umatilla
Villages
Wildwood

DISTRICT 9
(11 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill) [boys only]
Citrus (Inverness)
Crystal River
Hernando (Brooksville)
Hernando Christian (Brooksville) [boys only]
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel) – X
South Sumter (Bushnell)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills


REGION 4
(36 schools)

DISTRICT 10
(11 schools)
Atlantic (Port Orange)
Calvary Christian (Ormond Beach) [boys only]
Crescent City [boys only]
Crooms Academy (Sanford) [boys only]
Father Lopez (Daytona Beach)
Hagerty (Oviedo)
Lake Mary Prep
Master's Academy (Oviedo) [boys only]
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Christian (Deltona) [boys only] – X
Trinity Prep (Winter Park)

DISTRICT 11
(12 schools)
Bishop Moore (Orlando) [boys only]
Central Florida Christian (Ocoee) [boys only]
Circle Christian (Orlando) – X
Crenshaw (Windermere) [boys only]
First Academy (Orlando)
Foundation (Winter Garden) [boys only]
Harmony
Jones (Orlando) [boys only]
Lake Highland Prep (Orlando)
Orlando Lutheran [boys only]
Pine Castle Christian (Orlando) [boys only]
Windermere Prep [boys only]

DISTRICT 12
(12 schools)
Astronaut (Titusville)
Brevard HEAT (Palm Bay) [boys only]
Cocoa
Cocoa Beach
Covenant Christian (Palm Bay) [boys only]
Edgewood (Merritt Island)
Florida Air (Melbourne)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian [boys only]
Space Coast (Cocoa) – X
Viera (Melbourne)
West Shore (Melbourne)


REGION 5
(35 schools)

DISTRICT 13
(13 schools)
All Saints' (Winter Haven) [boys only]
Frostproof
Haines City [boys only] – X
Heartland Christian (Sebring) [boys only]
Lake Wales
Lakeland Christian [boys only]
McKeel (Lakeland)
Mulberry
Ridge (Davenport)
Santa Fe Catholic (Lakeland) [boys only]
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 14
(13 schools)

Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Berkeley Prep (Tampa)
Cambridge (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa) [boys only]
Holy Names (Tampa) [girls only]
Jesuit (Tampa) [boys only]
Lennard (Ruskin)
Newsome (Lithia)
Oldsmar Christian
Robinson (Tampa) – X
Spoto (Riverview)
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 15
(9 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg) – X
Calvary Christian (Clearwater) [boys only]
Canterbury (St. Petersburg) [boys only]
Clearwater Central Catholic
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Petersburg Catholic [boys only]
Shorecrest Prep (St. Petersburg) [boys only]


REGION 6
(28 schools)

DISTRICT 16
(11 schools)
Avon Park
Braden River (Bradenton)
Bradenton Christian [boys only]
Bradenton Prep – X
Cardinal Mooney (Sarasota)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Out-of-Door (Sarasota)
St. Stephen's (Bradenton)
Sarasota Christian [boys only]

DISTRICT 17
(9 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Canterbury (Fort Myers)
Clewiston
Dunbar (Fort Myers) – X
Evangelical Christian (Fort Myers)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Moore Haven [boys only]
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 18
(9 schools)
Community School (Naples) – X
Gateway Charter (Fort Myers)
Estero
Golden Gate (Naples) [boys only]
Immokalee
Naples
Palmetto Ridge (Naples)
St. John Neumann (Naples)
Seacrest Country Day (Naples) [boys only]


REGION 7
(25 schools)

DISTRICT 19
(9 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Community Christian (Stuart)
Jensen Beach
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian [boys only]
Lincoln Park (Fort Pierce)
Morningside (Port St. Lucie) [boys only] – X
Pine (Stuart) [boys only]
St. Edward's (Vero Beach)

DISTRICT 20
(8 schools)
Berean Christian (West Palm Beach) [boys only]
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach) [boys only] – X
Glades Central (Belle Glade)
Glades Day (Belle Glade) [boys only]
King's Academy (West Palm Beach) [boys only]
Summit Christian (West Palm Beach) [boys only]
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 21
(8 schools)
American Heritage (Delray Beach) [boys only]
Boca Raton Christian
FAU (Boca Raton) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton) [boys only]
Lake Worth Christian (Boynton Beach) [boys only]
Pope John Paul II (Boca Raton) [boys only]
St. Andrew's (Boca Raton) – X
Wellington Christian [boys only]


REGION 8
(32 schools)

DISTRICT 22
(11 schools)
American Heritage (Plantation)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coral Springs Christian [boys only]
Coral Springs Charter – X
Highlands Christian (Pompano Beach)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Posnack Jewish (Plantation) [boys only]
Westminster Academy (Fort Lauderdale) [boys only]
Zion Lutheran Christian (Deerfield Bch) [boys only]

DISTRICT 23
(13 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) – X
Chaminade (Hollywood)
Doral (Miami)
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Miami Country Day [boys only]
Monsignor Pace (Miami)
Reagan (Doral)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
University (Fort Lauderdale)

DISTRICT 24
(9 schools)
Belen Jesuit Prep (Miami) [boys only]
Carrollton (Miami) [girls only] – X
Greater Miami [boys only]
Gulliver Prep (Miami)
Key West [boys only]
Marathon
Palmer Trinity (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami) [boys only]




Independent Girls
(18 schools)

Apopka
Bay (Panama City)
Boynton Beach
Central (Brooksville)
Community Christian (Port Charlotte)
Crooms (Sanford)
Design & Architecture (Miami)
East Gadsden (Havana)
Evans (Orlando)
Jupiter Christian
Malone
Newberry
Orlando Christian Prep
Posnack Jewish (Plantation)
Ribault (Jacksonville)
Somerset (Pembroke Pines)
South Miami
Tarpon Springs


Independent Boys
(12 schools)

Community Christian (Port Charlotte)
Design & Architecture (Miami)
East Gadsden (Havana)
Evangel Christian (Lakeland)
Evans (Orlando)
Forest Lake (Apopka)
Malone
Newberry
Orlando Christian Prep
Ribault (Jacksonville)
Somerset (Pembroke Pines)
Vernon