2004 FHSAA State Golf Series Assignments

The following assignments are for the 2004 FHSAA State Golf Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, administrator for state series assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

Schools in italics will open in Fall 2004.


Last updated Sunday, June 19, 2005 at 10:22 PM


Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but not participating in playoffs)

(X-denotes District Coordinator)


Class 2A
(231 schools; student population: 1562-5387)

DISTRICT 1
(16 schools)
Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola) [boys only]
Fort Walton Beach
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Milton
Mosley (Lynn Haven) – X
Niceville
Pace
Pensacola [boys only]
Pine Forest (Pensacola)
Rutherford (Springfield)
Tate (Cantonment) [boys only]
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(16 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville) – X
Englewood (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 3
(14 schools)
Belleview
Buchholz (Gainesville)
Central (Brooksville) [boys only]
East Ridge (Clermont)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala) – X
Lecanto
Leesburg
Palatka
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 4
(14 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Oviedo – X
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs

DISTRICT 5
(13 schools)
Apopka [boys only]
Colonial (Orlando) [boys only]
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Boone (Orlando) – X
Edgewater (Orlando)
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando) [boys only]
Olympia (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 6
(15 schools)
Armwood (Seffner)
Auburndale
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland – X
Plant City
Riverview
Winter Haven

DISTRICT 7
(14 schools)
Alonso (Tampa)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa) [boys only]
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa) [boys only]
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech
Wesley Chapel
Wharton (Tampa) – X

DISTRICT 8
(14 schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater) [boys only] – X
Dunedin [boys only]
East Lake (Tarpon Springs)
Hudson
Land O’Lakes
Largo
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Seminole
Tarpon Springs

DISTRICT 9
(14 schools)
Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
Northeast (St. Petersburg)
Palmetto
Riverview (Sarasota) – X
St. Petersburg
Sarasota [boys only]
Southeast (Bradenton)
Venice

DISTRICT 10
(13 schools)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers – X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples)
Mariner (Cape Coral)
Naples
North Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 11
(14 schools)
Astronaut (Titusville)
Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Gateway (Kissimmee)
Melbourne
Merritt Island – X
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Rockledge
St. Cloud
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian)
Titusville

DISTRICT 12
(15 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Jupiter
Martin County (Stuart)
Okeechobee [boys only]
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) [girls only]
Port St. Lucie – X
Royal Palm Beach
South Fork (Stuart)
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 13
(17 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton [boys only]
Boynton Beach
Coconut Creek [boys only]
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
John I. Leonard
Lake Worth
Northeast (Oakland Park) [boys only]
Olympic Heights (Boca Raton)
Park Vista (Boynton Beach)
Piper (Sunrise) [boys only]
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton) – X
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 14
(17 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cooper City [boys only]
Cypress Bay (Weston) – X
Dillard (Fort Lauderdale)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Fort Lauderdale
Hollywood Hills (Hollywood) [boys only]
McArthur (Hollywood)
Miramar
Nova (Davie) [boys only]
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)

DISTRICT 15
(11 schools)
American (Hialeah) [boys only]
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami) [girls only]
Hialeah [boys only]
Hialeah-Miami Lakes [boys only]
Miami Beach – X
Miami Carol City
Miami Northwestern
Miami Springs
North Miami [boys only]
North Miami Beach

DISTRICT 16
(14 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Coral Reef (Miami) – X
Miami
Miami Coral Park [boys only]
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge [boys only]
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami [boys only]
Southwest Miami [boys only]
Varela (Miami)



Class 1A
(241 schools; student population: 1-1561)

DISTRICT 1
(16 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) [boys only]
Bozeman (Southport)
Chipley [boys only]
Freeport
Gulf Breeze
Holmes County (Bonifay)
Navarre
Northview (Bratt) [boys only]
Pensacola Catholic [boys only]
Rocky Bayou Christian (Niceville) [boys only]
South Walton (Santa Rosa Beach) [boys only]
Vernon [boys only]
Walton (DeFuniak Springs) – X
West Florida (Pensacola) [boys only]
Woodham (Pensacola) [boys only]

DISTRICT 2
(16 schools)
Altha [boys only]
Aucilla Christian (Monticello) [boys only]
Blountstown
FAMU (Tallahassee) [boys only]
Florida High (Tallahassee) [boys only]
Godby (Tallahassee)
Grand Ridge – X
John Paul II (Boca Raton)
Maclay (Tallahassee)
Marianna
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee) [boys only]
Port St. Joe
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)
Wewahitchka [boys only]

DISTRICT 3
(15 schools)
Baker County (Glen St. Mary) [boys only]
Branford
Chiefland [boys only]
Countryside Christian (Gainesville) [boys only] – X
Hamilton County (Jasper) [boys only]
Lafayette (Mayo) [boys only]
Madison County (Madison) [boys only]
North Marion (Citra)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) [boys only]
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry) [boys only]
Union County (Lake Butler) [boys only]
Williston

DISTRICT 4
(16 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville) [girls only]
Arlington Country Day (Jacksonville) [boys only]
Baldwin [boys only]
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Forrest (Jacksonville)
Hilliard [boys only]
Paxon (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville) [girls only]
Stanton (Jacksonville) – X
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]
University Christian (Jacksonville) [boys only]
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 5
(12 schools)
Atlantic (Port Orange)
Bradford (Starke)
Clay (Green Cove Springs)
Crescent City [boys only]
Father Lopez (Daytona Beach)
Fleming Island
Keystone Heights
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach) – X
St. Augustine
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine) [boys only]

DISTRICT 6
(17 schools)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Gulf (New Port Richey) [boys only]
Hernando (Brooksville)
Hernando Christian (Brooksville) [boys only]
Nature Coast Tech (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
St. John Lutheran (Ocala)
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
South Sumter (Bushnell)
Trinity Catholic (Ocala)
The Villages
West Port (Ocala)
Wildwood – X
Zephyrhills

DISTRICT 7
(14 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Central Florida Christian (Ocoee) [boys only]
Eustis
First Academy (Orlando) [boys only]
Lake Highland Prep (Orlando) – X
Lake Mary Prep [boys only]
Master’s (Oviedo) [boys only]
Montverde
Mount Dora
Mount Dora Bible
Orangewood Christian (Maitland) [boys only]
Tavares
Trinity Christian (Deltona) [boys only]
Umatilla

DISTRICT 8
(15 schools)
Brevard HEAT (Melbourne) [boys only]
Celebration
Circle Christian (Orlando) [boys only]
Cocoa
Cocoa Beach
Edgewood (Merritt Island)
Florida Air (Melbourne) [boys only]
Harmony
Holy Trinity Episcopal (Melbourne) – X
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian [boys only]
Orlando Lutheran [boys only]
Pine Castle Christian (Orlando) [boys only]
Space Coast (Port St. John)
Trinity Prep (Winter Park)
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 9
(13 schools)
Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Berkeley Prep (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater) [boys only]
Cambridge (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Freedom (Tampa)
Holy Names (Tampa) [girls only] – X
Jesuit (Tampa) [boys only]
Oldsmar Christian
Pinellas Christian Homeschool (Clearwater) [boys only]
Robinson (Tampa) [boys only]
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 10
(16 schools)
All Saints’ (Winter Haven) [boys only]
Avon Park
Bartow
Evangel Christian (Lakeland) [boys only]
Fort Meade [boys only]
Frostproof
Hardee (Wauchula)
Lake Wales – X
Lakeland Christian [boys only]
McKeel (Lakeland) [boys only]
Mulberry [girls only]
Newsome (Lithia)
Santa Fe Catholic (Lakeland) [boys only]
Sebring
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 11
(15 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg) [boys only]
Bradenton Academy
Bradenton Christian [boys only]
Booker (Sarasota)
Canterbury (St. Petersburg) [boys only]
Cardinal Mooney (Sarasota)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg) [boys only]
Manatee HEAT (Bradenton) [boys only]
Northside Christian (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen’s Episcopal (Bradenton) – X
Sarasota Christian [boys only]
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 12
(19 schools)
Baker (Cape Coral)
Bishop Verot (Fort Myers) – X
Canterbury (Fort Myers) [boys only]
Clewiston [boys only]
Community School (Naples)
DeSoto County (Arcadia)
Dunbar (Fort Myers) [boys only]
Evangelical Christian (Fort Myers) [boys only]
Golden Gate (Naples)
Immokalee
LaBelle
Lake Placid
Lemon Bay (Englewood)
Moore Haven [boys only]
North Port
Out-of-Door (Sarasota) [boys only]
Palmetto Ridge (Naples)
Riverdale (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)

DISTRICT 13
(14 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Berean Christian (West Palm Beach) [boys only]
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach) [boys only]
Glades Day (Belle Glade) [boys only]
Jensen Beach
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian [boys only]
King’s (West Palm Beach) [boys only] – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Morningside Academy (Port St. Lucie) [boys only]
St. Edward’s (Vero Beach)
Suncoast (Riviera Beach)
Wellington Christian [boys only]

DISTRICT 14
(16 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Christian [boys only]
Boca Raton Prep [boys only]
Coral Springs Christian
Forest Hill (West Palm Beach) [boys only]
Grandview Prep (Boca Raton) [boys only]
Highlands Christian (Pompano Beach) [boys only]
Lake Worth Christian (Boynton Beach) [boys only]
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pope John Paul II (Boca Raton) [boys only]
St. Andrew’s (Boca Raton) – X
Summit Christian (West Palm Beach) [boys only]
Trinity Christian (Lake Worth) [boys only]
West Boca Raton
Zion Lutheran (Deerfield Beach) [boys only]

DISTRICT 15
(15 schools)
American Heritage (Plantation) – X
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) [boys only]
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Dade Christian (Miami) [boys only]
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Monsignor Pace (Miami) [boys only]
Parkway (Miramar) [boys only]
Pembroke Pines Charter
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach [boys only]
Sagemont (Weston) [boys only]
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
University (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale) [boys only]

DISTRICT 16
(11 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Belen Jesuit (Miami) [boys only] – X
Doral (Miami) [boys only]
Florida Christian (Miami) [boys only]
Gulliver Prep (Miami)
Key West [boys only]
Marathon [boys only]
Miami Country Day [boys only]
Palmer Trinity (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami) [boys only]



Independent Girls
(13 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Archbishop McCarthy (Miami)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Design & Architecture (Miami)
East Hill Christian (Pensacola)
Faith Christian (Orlando)
First Academy (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden)
Lakeside Christian (Clearwater)
Miami Southridge
Pope John Paul II (Boca Raton)
Raines (Jacksonville)
Windermere Prep


Independent Boys
(18 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Design & Architecture (Miami)
East Hill Christian (Pensacola)
First Academy (Orlando)
Florida Bible Christian (Miramar)
Florida Prep (Lake Suzy)
Forest Lake (Apopka)
Foundation (Winter Garden)
Geneva (Fern Park)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Malone
Mulberry
Posnack Jewish (Plantation)
Raines (Jacksonville)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Seffner Christian
Walker Memorial (Avon Park)
Windermere Prep