2003 FHSAA Golf Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2003 FHSAA State Golf Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for Classification & District Assignments, in the FHSAA Office at ext. 170 or by e-mail at jwatford@fhsaa.org.

Schools in italics will open in Fall 2003.


Last updated Sunday, June 19, 2005 at 10:22 PM


Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but not participating in playoffs)

(X-denotes District Coordinator)


Class 2A
(234 schools; student population: 1562-5387)

DISTRICT 1
(16 schools)
Chiles (Tallahassee)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola) [boys only]
Fort Walton Beach
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Milton
Mosley (Lynn Haven) – X
Niceville
Pace
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Rutherford (Springfield)
Tate (Cantonment) [boys only]
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(17 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Columbia (Lake City)
Ed White (Jacksonville) – X
Englewood (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Middleburg
Orange Park
Ribault (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 3
(14 schools)
Belleview
Buchholz (Gainesville)
Central (Brooksville)
East Ridge (Clermont)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala) – X
Lecanto
Leesburg
Palatka
South Lake (Groveland)
Springstead (Spring Hill)
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 4
(15 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Oviedo – X
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
Winter Springs

DISTRICT 5
(13 schools)
Apopka [boys only]
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Boone (Orlando) – X
Edgewater (Orlando)
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando) [boys only]
Olympia (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 6
(15 schools)
Armwood (Seffner)
Auburndale
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
George Jenkins (Lakeland)
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lakeland – X
Plant City
Riverview
Winter Haven

DISTRICT 7
(14 schools)
Alonso (Tampa)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech
Wesley Chapel
Wharton (Tampa) – X

DISTRICT 8
(14 schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater) – X
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Hudson
Land O’Lakes
Largo
Mitchell (New Port Richey)
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Seminole
Tarpon Springs

DISTRICT 9
(14 schools)
Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg) [boys only]
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg) [boys only]
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
Northeast (St. Petersburg)
Palmetto
Riverview (Sarasota) – X
St. Petersburg
Sarasota
Southeast (Bradenton)
Venice

DISTRICT 10
(13 schools)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers – X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Lely (Naples)
Mariner (Cape Coral)
Naples
North Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 11
(14 schools)
Astronaut (Titusville)
Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Gateway (Kissimmee)
Melbourne
Merritt Island – X
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
Poinciana (Kissimmee) [boys only]
Rockledge
St. Cloud
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian)
Titusville

DISTRICT 12
(15 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Jupiter
Martin County (Stuart)
Okeechobee [boys only]
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Port St. Lucie – X
Royal Palm Beach
South Fork (Stuart)
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 13
(16 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
John I. Leonard
Lake Worth
Northeast (Oakland Park)
Olympic Heights (Boca Raton)
Piper (Sunrise)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton) – X
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 14
(16 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston) – X
Dillard (Fort Lauderdale)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Fort Lauderdale
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Nova (Davie)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)

DISTRICT 15
(14 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah [boys only]
Hialeah-Miami Lakes
Miami Beach – X
Miami Carol City
Miami Central
Miami Jackson [boys only]
Miami Norland
Miami Northwestern
Miami Springs
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 16
(14 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami) [boys only]
Coral Gables
Coral Reef (Miami) – X
Miami
Miami Coral Park
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge [boys only]
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami [boys only]
Southwest Miami
Varela (Miami)



Class 1A
(235 schools; student population: 1-1561)

DISTRICT 1
(14 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Baker
Bay (Panama City) [boys only]
Chipley [boys only]
Freeport
Gulf Breeze
Navarre
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic [boys only]
South Walton (Santa Rosa Beach)
Vernon [boys only]
Walton (DeFuniak Springs) – X
West Florida (Pensacola)
Woodham (Pensacola) [boys only]

DISTRICT 2
(15 schools)
Altha [boys only]
Aucilla Christian (Monticello) [boys only]
Blountstown
East Gadsden (Havana) [boys only]
Florida High (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Grand Ridge – X
Maclay (Tallahassee)
Marianna
Munroe (Quincy) [boys only]
North Florida Christian (Tallahassee) [boys only]
Port St. Joe
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)
Wewahitchka [boys only]

DISTRICT 3
(15 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Branford
Chiefland [boys only]
Countryside Christian (Gainesville) [boys only] – X
Hamilton County (Jasper)
Lafayette (Mayo) [boys only]
Madison County (Madison) [boys only]
North Marion (Citra)
Oak Hall (Gainesville)
P.K. Yonge (Gainesville) [boys only]
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)
Taylor County (Perry) [boys only]
Union County (Lake Butler) [boys only]
Williston

DISTRICT 4
(14 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville) [girls only]
Arlington Country Day (Jacksonville) [boys only]
Baldwin [boys only]
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) [boys only]
Forrest (Jacksonville)
Hilliard [boys only]
Paxon (Jacksonville)
Providence (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville) – X
Trinity Christian (Jacksonville) [boys only]
University Christian (Jacksonville) [boys only]
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 5
(12 schools)
Atlantic (Port Orange)
Bradford (Starke)
Clay (Green Cove Springs)
Crescent City [boys only]
Father Lopez (Daytona Beach)
Fleming Island (Orange Park)
Keystone Heights
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach) – X
St. Augustine
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine) [boys only]

DISTRICT 6
(17 schools)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hernando Christian (Brooksville) [boys only]
Nature Coast Tech (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
St. John Lutheran (Ocala)
Seven Rivers Christian (Lecanto) [boys only]
South Sumter (Bushnell)
Trinity Catholic (Ocala)
The Villages [boys only]
West Port (Ocala)
Wildwood – X
Zephyrhills

DISTRICT 7
(16 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Central Florida Christian (Ocoee) [boys only]
Eustis
First Academy (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando) – X
Lake Mary Prep
Master’s (Oviedo) [boys only]
Montverde
Mount Dora
Mount Dora Bible
Orangewood Christian (Maitland) [boys only]
Tavares
Trinity Christian (Deltona) [boys only]
Umatilla
West Oaks (Orlando) [boys only]
Windermere Prep [boys only]

DISTRICT 8
(14 schools)
Celebration
Circle Christian (Orlando) [boys only]
Cocoa
Cocoa Beach
Florida Air (Melbourne) [boys only]
Holy Trinity Episcopal (Melbourne) – X
Melbourne Central Catholic
Merritt Island Christian [boys only]
New Dimension (Kissimmee)
Orlando Lutheran [boys only]
Pine Castle Christian (Orlando) [boys only]
Space Coast (Port St. John)
Trinity Prep (Winter Park)
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 9
(15 schools)
Bayshore Christian (Tampa) [boys only]
Berkeley Prep (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater) [boys only]
Cambridge (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Freedom (Tampa)
Holy Names (Tampa) [girls only] – X
Jesuit (Tampa) [boys only]
Lakeside Christian (Clearwater) [boys only]
Oldsmar Christian
Pinellas Christian Homeschool (Clearwater) [boys only]
Robinson (Tampa)
Tampa Baptist [boys only]
Tampa Catholic
Tampa Prep

DISTRICT 10
(16 schools)
All Saints’ (Winter Haven) [boys only]
Avon Park
Bartow
Evangel Christian (Lakeland) [boys only]
Fort Meade [boys only]
Frostproof
Hardee (Wauchula)
Lake Wales – X
Lakeland Christian [boys only]
McKeel (Lakeland) [boys only]
Mulberry [girls only]
Newsome (Lithia)
Santa Fe Catholic (Lakeland) [boys only]
Sebring
Sonrise Christian (Lakeland) [boys only]
Vanguard (Lake Wales) [boys only]

DISTRICT 11
(14 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg) [boys only]
Bradenton Academy
Bradenton Christian [boys only]
Booker (Sarasota)
Canterbury (St. Petersburg) [boys only]
Cardinal Mooney (Sarasota)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg) [boys only]
Northside Christian (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
St. Petersburg Catholic
St. Stephen’s Episcopal (Bradenton) – X
Sarasota Christian [boys only]
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 12
(16 schools)
Bishop Verot (Fort Myers) – X
Canterbury (Fort Myers) [boys only]
Clewiston [boys only]
Community School (Naples)
DeSoto County (Arcadia)
Dunbar (Fort Myers) [boys only]
Evangelical Christian (Fort Myers) [boys only]
Immokalee
LaBelle
Lake Placid
Lemon Bay (Englewood)
Moore Haven [boys only]
North Port
Out-of-Door (Sarasota) [boys only]
Riverdale (Fort Myers)
St. John Neumann (Naples)

DISTRICT 13
(15 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Berean Christian (West Palm Beach) [boys only]
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Community Christian (Stuart) [boys only]
Dreyfoos (West Palm Beach) [boys only]
Glades Central (Belle Glade)
Gold Coast (West Palm Beach)
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter Christian [boys only]
King’s (West Palm Beach) [boys only] – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Morningside Academy (Port St. Lucie) [boys only]
St. Edward’s (Vero Beach)
Suncoast (Riviera Beach)
Wellington Christian [boys only]

DISTRICT 14
(14 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Boca Raton Prep [boys only]
Coral Springs Christian
Forest Hill (West Palm Beach)
Grandview Prep (Boca Raton) [boys only]
Highlands Christian (Pompano Beach) [boys only]
Lake Worth Christian (Boynton Beach) [boys only]
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pope John Paul II (Boca Raton) [boys only]
St. Andrew’s (Boca Raton) – X
Summit Christian (West Palm Beach) [boys only]
Trinity Christian (Lake Worth) [boys only]
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 15
(14 schools)
American Heritage (Plantation) – X
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Dade Christian (Miami) [boys only]
Hillel (North Miami Beach) [boys only]
Monsignor Pace (Miami)
Parkway (Miramar)
Pembroke Pines Charter
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
University (Fort Lauderdale)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(14 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Archbishop Curley (Miami)
Belen Jesuit (Miami) [boys only] – X
Carrollton (Miami) [girls only]
Doral (Miami) [boys only]
Florida Christian (Miami) [boys only]
Gulliver Prep (Miami)
Key West [boys only]
Marathon [boys only]
Miami Country Day [boys only]
Palmer Trinity (Miami) [boys only]
Ransom Everglades (Miami)
Redland Christian (Homestead) [boys only]
Westminster Christian (Miami) [boys only]



Independent Girls
(26 schools)

Bay (Panama City)
Bayshore Christian (Tampa)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Canterbury (St. Petersburg)
Chiefland
Crooms (Sanford)
Design & Architecture (Miami)
Doral (Miami)
Dreyfoos (West Palm Beach)
East Gadsden (Havana)
Escambia (Pensacola)
First Academy (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden)
Holmes County (Bonifay)
John Paul II (Tallahassee)
Lakeland Christian
Lakeside Christian (Clearwater)
Manatee HEAT (Bradenton)
Moore Haven
Oak Ridge (Orlando)
Pine Castle Christian (Orlando)
Raines (Jacksonville)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
South Miami
The Villages
Windermere Prep


Independent Boys
(23 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Boca Raton Christian
Brevard HEAT (Melbourne)
Crooms (Sanford)
Design & Architecture (Miami)
First Academy (Orlando)
Florida Bible Christian (Miramar)
Forest Lake (Apopka)
Foundation (Winter Garden)
Geneva (Fern Park)
Glades Day (Belle Glade)
Holmes County (Bonifay)
Inlet Grove (Riviera Beach)
John Paul II (Boca Raton)
Malone
Manatee HEAT (Bradenton)
Orlando Christian Prep
Raines (Jacksonville)
Rocky Bayou Christian (Niceville)
Sagemont (Weston)
Walker Memorial (Avon Park)