2002 FHSAA State Golf Series
Class A Girls District Tournament Results

(NOTE: ** denotes a Par 3 course; *** denotes a rain-shortened tournament)

 DIST INDIVIDUAL CHAMPION SCORE INDIVIDUAL RUNNER-UP SCORE
 1 Jennifer Pandolfi, Navarre (11) *** Chelsea Reynolds, Gulf Breeze (09) ***
 2 Megan Higginbotham, Chiles (Tallahassee) (12) 87 Chelsea Amos, Chiles (Tallahassee) (12) 89
 3 Tiffany Prats, Williston (12) 66** Gabriella Aguirre, Oak Hall (Gainesville) (11) 73**
 4 Lindsay Bauknecht, Providence (Jacksonville) (11) 81 Maro Keeler, Episcopal (Jacksonville) (11) 86
 5 Monique Gesauldi, Nease (St. Augustine) (12) 69 Brittany Nelso, Nease (St. Augustine) (09) 74
 6 Tara Allen, Hernando (Brooksville) (10) 73 Hayley Stevens, Saddlebrook Prep (Wesley Chapel) (12) 74
 7 Morgan Fuqua, Umatilla (12) 83 Katie Leimberger, Mount Dora Bible (10) 90
 8 Pia Ostos, Lake Highland Prep (Orlando) (10) 74 Marie Bos, Trinity Prep (Winter Park) (11) 76
 9 Kori Lai, Sebring (12) 82 Jenna Freeland, Sebring (11) 90
 10 Laura Smilnak, Clearwater Central Catholic (11) 81 Andrea Messer, Clearwater Central Catholic (07) 83
 11 Charmaine Erasmus, Bradenton Academy (12) 71 Ashley Lambert, Cardinal Mooney (Sarasota) (12) 74
 12 Jessica Marshall, St. John Neumann (Naples) (11) 76 Courtney Figueroa, Community School of Naples (08) 78
 13 Vicky Hurst, Sebastian River (Sebastian) (07) 77 Ericka Hilldreth, Cocoa Beach (12) 80
 14 Lauren Mielbrecht, St. Andrew's (Boca Raton) (11) 73 Morgan Pressel, St. Andrew's (Boca Raton) (09) 75
 15 Christy Reed, Westminster Academy (Fort Lauderdale) (11) 75 Gina Larsen, Westminster Academy (Fort Lauderdale) (09) 79
 16 Eli Costa, Gulliver Prep (Coral Gables) (09) 78 Kelly Muellen, Gulliver Prep (Coral Gables) (12) 90


 DIST
TEAM QUALIFIERS

SCORE

INDIVIDUAL QUALIFERS

SCORE

 1
Navarre
Gulf Breeze
Freeport
***
***
***
Tierra Nelson, Milton (11)
Cianna Pender, Marianna (12)
Molly Blackwood, Walton (12)
Allison Timmons, Walton (09)
***
 2
Chiles (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)
Arnold (Panama City Beach)
Maclay (Tallahassee)
360
435
435
454
Jessica Sherrill, Port St. Joe (12)
DeJae Greene, Florida High (11)
Denver Cantu, Blountstown (10)
Heather Harrell, Florida High (11)
102
106
113
132
 3
Oak Hall (Gainesville)
Williston
Branford
Suwannee (Live Oak)
316 **
351
393
397
Brynne Payne, Baker County (12)
Jena Wolfersteig, Branford (10)
Renee Boyer, Chiefland (11)
Jennifer Bush, (n/a) (12)
95 **
97
99
101
 4
Episcopal (Jacksonville)
Fernandina Beach
West Nassau (Callahan)
Stanton (Jacksonville)
409
436
475
513
Lindsey Bauknecht, Providence (11)
Courtney Brink, Bolles (09)
Amanda Nickah, Paxon (11)
Ashley Schupp, Providence (11)
81
89
117
133
 5
Nease (St. Augustine)
Seabreeze (Daytona Beach)
Bartram Trail (Jacksonville)
St. Augustine
301
335
354
397
Lauren Brown, Atlantic (12)
Kelly Desuza, Atlantic (09)
Brooke Colby, Father Lopez (11)
Erin Horan, Menedez (11)
87
97
99
103
 6
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Citrus (Inverness)
St. John Lutheran (Ocala)
South Sumter (Bushnell)
334
378
386
421
Tara Allen, Hernando (10)
Hana Young, Wesley Chapel (10)
Kim Turner, Pasco (09)
Sarah Johnson, Zephryhills (10)
73
75
97
98
 7
Mount Dora Bible
Umatilla
Mount Dora
407
414
428
(none)


 8
Lake Highland Prep (Orlando)
Bishop Moore (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park)
Celebration
309
392
408
429
Dana Je, Montverde (12)
Miki Yokoi, Montverde (12)
Mallory Rawls, First Academy (11)
Callie Ramsay, First Academy (08)
81
85
103
120
 9
Sebring
Hardee (Wauchula)
Lake Wales
Lake Placid
370
411
469
480
Richelle Wilkinson, Frostproof (09)
Amanda Blocker, Frostproof (09)
Mary Dickerson, Lakeland Christian (11)
Ashley Blanke, Lakeland Christian (11)
104
109
111
113
 10
Indian Rocks Christian (Largo)
Berkeley Prep (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Academy of the Holy Names (Tampa)
376
489
396
486
Sarah Levant, Tampa Prep. (10)
Shannon Roque, Freedom (11)

Erin Craig, Seminole Presbyterian (09)
Jenny Adzima, Calvary Christian (09)
92
99
101
104
 11
Bradenton Academy
Northside Christian (St. Petersburg)
Cardinal Mooney (Sarasota)
St. Stephen’s Episcopal (Bradenton)
331
373
410
476
Shari Mosquera, Shorecrest Prep (11)
Jessica Richardson, St. Pete Catholic (10)
Sheryl Booth, Palmetto (12)
Melissa Stephens, Palmetto (12)
87
94
117
122
 12
Bishop Verot (Fort Myers)
Community School of Naples
Lemon Bay (Englewood)
North Port
354
385
399
417
Jessica Marshall, St. John Neumann (11)
Jessica Webb, St. John Neumann (11)
Brittany Bowman, LaBelle (11)
Angelica Gamez, Immokalee (09)
76
98
106
118
 13
West Shore (Melbourne)
Lincoln Park (Fort Pierce)
Cocoa Beach
St. Edward's (Vero Beach)
329
358
373
456
Carlee James, Rockledge (12)
Alex Graves, Holy Trinity (11)
Leah Mossali, Sebastian River (12)
Lina Yim, Fort Pierce Westwood (12)
99
90
104
110
 14
St. Andrews (Boca Raton)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Benjamin (North Palm Beach)
Suncoast (Riviera Beach)
304
354
367
464
Elizabeth Ecker, American Heritage (07) 126
 15
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
American Heritage (Plantation)
325
377
415
462
Karin Freed, University (10)
Danielle Soderberg, North Broward Prep (08)
Donna Garcia, North Broward Prep (09)
Kathleen Kadera, North Broward Prep (07)
81
82
91
92
 16
Gulliver Prep (Coral Gables) 372 Billie Schwartz, Ransom Everglades (12)
Jessica Wilcox, Archbishop Curley (09)
Lauren Zimmerman, Ransom Everglades (11)
94
100
110