2002 FHSAA State Golf Series
Class 2A Boys District Tournament Results

 DIST INDIVIDUAL CHAMPION SCORE INDIVIDUAL RUNNER-UP SCORE
 1 Justin Cole, Mosley (Lynn Haven) (12) 72 Thomas Pitts, Leon (Tallahassee) (11) 74
 2 Chase Mills, Clay (Green Cove Springs) (09) 68* Michael O'Neal, Bishop Kenny (Jacksonville) (11) 70
 3 Bobby Gates, Buchholz (Gainesville) (11) 69 Tyson Alexander, Buchholz (Gainesville) (09) 72
 4 David Hufman, Lake Brantley (Altamonte Springs) (12) 73 Justin Wenger, Lake Brantley (Altamonte Springs) (12) 74
 5 Gregory Koch, Cypress Creek (Orlando) (12) 71* Brad Doster, Winter Park (12) 71
 6 William Horschel, Bayside (Palm Bay) (10) 71 Marc France, Titusville (12) 73*
 7 Justin Schlau, Ridgewood (New Port Richey) (11) 75 Joe Paolini, East Lake (Tarpon Springs) (11) 76*
 8 John Eicken, Lakewood Ranch (Bradenton) (12) 72 Justin Civon, Riverview (Sarasota) (11) 74
 9 David Tiffenberg, Wharton (Tampa) (11) 73 Cameron Taylor, Plant (Tampa) (11) 74
 10 Joseph Knapek, Winter Haven (12) 70 Matt Colson, Riverview (11) 72
 11 Brandon Lee, Fort Myers (10) 73 Jason Melser, Charlotte (Punta Gorda) (10) 74
 12 Derek Fathauer, Martin County (Stuart) (11) 72 Andreu Freeman, Martin County (Stuart) (11) 73
 13 Kyle Hitchcock, Douglas (Parkland) (11) 70 Chris Imparto, Olympic Heights (Boca Raton) (12) 71
 14 James Dickey, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) (12) 72* Donald Lowe, St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) (12) 72
 15 Jovanny Perez, Goleman (Miami) (12) 74 Tamer Tadros, Goleman (Miami) (11) 76
 16 Greg Huxman, Miami Palmetto (12) 70 Manny Pedraza, South Dade (Homestead) (12) 72


 DIST
TEAM QUALIFIERS

SCORE

INDIVIDUAL QUALIFERS

SCORE

 1
Mosley (Lynn Haven)
Lincoln (Tallahassee)
Pace

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
304
318
319
319
Tomas Pitts, Leon (11)
Clayton Gullatt, Escambia (12)
Jeff Murphy, Niceville (10)

Justin Loflin, Tate (12)
74
76
77
78
 2
Bishop Kenny (Jacksonville)
Clay (Green Cove Springs)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park
287
303
306
318
Robert Mitchell, Englewood (12)
Stephen Barnes, First Coast (11)
Victor Ferrell, Ridgeview (09)
Sean Sutherland, Fletcher (09)
74
74
87
79
 3
Buchholz (Gainesville)
Gainesville
Belleview
Forest (Ocala)
299
306
309
315
Mario DeAngelis, Springstead (12)
Ryan Porter, Palatka (11)
Justin Lloyd, Lake Weir (12)
Zack Tucker, Leesburg (12)
75
75
77
79
 4
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Oviedo
Winter Springs
Spruce Creek (Port Orange)
297
311
312
314
Randall Elliott, Lake Howell (11)
Chad Palmer, DeLand (12)
David Donaldson, Lake Mary (12)
Preston Roberts, Deltona (10)
75
75
76*
76*
 5
Olympia (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Boone (Orlando)
299
300
306
309
Brad Doster, Winter Park (12)
Gregory Koch, Cypress Creek (12)
Kyle Henderson, South Lake (10)
Mario Battistini, Timber Creek (11)
71
71
74
76
 6
Titusville
Melbourne
Satellite (Satellite Beach)
Merritt Island
319
328
334
335
William Horschel, Bayside (10)
Joshua Bradshaw, Gateway (11)
Jacob Richard, Eau Gallie (10)
Christopher Lanier, St. Cloud (11)
71
75
81
81
 7
Mitchell (New Port Richey)
Countryside (Clearwater)
East Lake (Tarpon Springs)
Ridgewood (New Port Richey)
318
322
328
328
Jason Elliott, Palm Harbor University (11)
Brandon Plein, Clearwater (11)
Kavin Pomrung, Tarpon (09)
Tanner Whitmill , Land O'Lakes (12)
77
77
81
81*
 8
Lakewood Ranch (Bradenton)
Riverview (Sarasota)
Venice
Sarasota
311
318
323
327
Courtland Chambers, St. Petersburg (10)
Juan Ronderos, Manatee (11)
Michael Bezanson, Northeast (11)
Matthew Barker, Manatee (11)
78
79
79
82
 9
Wharton (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Sickles (Tampa)
Gaither (Tampa)
305
323
330
330
Cameron Taylor, Plant (11)
Mark Woodroffe, Plant (11)
Jeff Anderson, Hillsborough (10)
Mike Devore, Armwood (10)
74
77
79
80*
 10
Lakeland
Plant City
Winter Haven
Durant (Plant City)
304
306
310
318
Matt Colson, Riverview (11)
Bobby Dyer, Bloomingdale (10)
James Morrison, George Jenkins (10)
Eric Roe, Lake Region (11)
73
77
78
78
 11
Fort Myers
Charlotte (Punta Gorda)
Gulf Coast (Naples)
Barron Collier (Naples)
300
305
308
325
Daniel Loucks, Cypress Lake
Drew Wolski, Naples (12)
Mike Pletnick, Lely (12)
Ben Hoban, Naples (09)
76
76
78
80
 12
Martin County (Stuart)
Jupiter
Vero Beach
Wellington
294
307
319
319
Tommi Ylijoki, Forest Hill (12)
Brett Burton, South Fork (12)
Buddy Finch, Dwyer (12)
Greg Gonzales, Dwyer (12)
75
77
78
79
 13
Douglas (Parkland)
Spanish River (Boca Raton)
Taravella (Coral Springs)
Olympic Heights (Boca Raton)
299
309
309
316
Jarrett Wirtz, Coral Springs (10)
Dustin Doran, Lake Worth (09)
Casey Schrader, Atlantic (10)
John Schwencke, Boca Raton (12)
73
74
75
76
 14
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Flanagan (Pembroke Pines)
Cooper City
Western (Davie)
290
321
327
330
Nicholas Arbuzzini, South Broward (11)
Blake Colson, South Plantation (10)
Larry Lee, Piper (11)
Andrew Champion, Plantation (10)
79
79
80
81
 15
Goleman (Miami)
Dr. Krop (Miami)
Miami Springs
Miami Beach
312
315
332
384
Nathaniel, Miami Northwestern (10)
Julian Cardona, American (12)
Javier Gonzalez, Hialeah-Miami Lakes (12)
Timothy Phelps, American (12)
78
84
89
91
 16
Christopher Columbus (Miami)
Miami Killian
Miami Palmetto
South Dade (Homestead)
306
308
311
327
Nestor Delgado, Braddock (10)
Jorge Perez, Coral Park (12)
Juan Betencourt, Varela (09)
Ryan DuPont, Coral Gables (11)
75
78
79
81