2002 FHSAA State Golf Series
Class A Boys District Tournament Results

 DIST INDIVIDUAL CHAMPION SCORE INDIVIDUAL RUNNER-UP SCORE
 1 Christopher Good, Pensacola Catholic (12) 71 James Stephens, Milton (11) 73
 2 Ivan Brannon, Arnold (Panama City Beach) (12) 71 James Stewart, Chiles (Tallahassee) (11) 74
 3 Tyler Ruciarean, Oak Hall (Gainesville) (11) 69 David Dilibero, P.K. Yonge (Gainesville) (10) 74
 4 Zachary Miller, Providence (Jacksonville) (12) 77* Jarrod Barsamian, Episcopal (Jacksonville) (10) 77
 5 Tyler Brown, Nease (St. Augustine) (12) 70 Kyle Sawiki, St. Johns Country Day (Orange Park) (12) 73*
 6 Robert Taylor, Citrus (Inverness) (11) 69 Gin Woonb Kim, Saddlebrook Prep (Wesley Chapel) (71) 71
 7 Matt Bower, Lake Mary Prep (11) 69 Kim Lim, Mount Dora Bible (07) 72
 8 James Byrd, Lake Highland Prep (Orlando) (08) 72 Robert Jamieson, Lake Highland Prep (Orlando) (12) 74
 9 Matt Cornuet, Sebring (10) 71* Chase Webb, Lake Wales (11) 71
 10 Ty Callahan, Berkeley Prep (Tampa) (12) 69 Rodrigo Suraez-Mendez, Clearwater Central Catholic (11) 72
 11 Brian Schmidt, Cardinal Mooney (Sarasota) (12) 68 Chanin Puntawong, Bradenton Academy (10) 71
 12 Daniel Rice, Lemon Bay (Englewood) (12) 73* Adam Milliken, St. John Neumann (Naples) (12) 73
 13 Alexander Itin, Holy Trinity Episcopal (Bradenton) (12) 74 Michael Steele, Melbourne Central Catholic (12) 75
 14 Kodi Merrell, Benjamin (North Palm Beach) (10) 71* James Little, Pope John Paul (Boca Raton) (11) 71
 15 Jon Mclean, American Heritage(11) 69 Jeff Dennis, North Broward Prep (Coconut Creek) (10) 71
 16 Albert Lichy, Hillel (North Miami Beach) (12) 77* Steve Atwood, Key West (77) 77


 DIST
TEAM QUALIFIERS

SCORE

INDIVIDUAL QUALIFERS

SCORE

 1
Gulf Breeze
Milton
Pensacola Catholic
Navarre
310*
310
326
346
Christopher Hardon, Chipley (12)
Ronald Crews, Baker (11)
David Phillips, Chipley (12)
Wesley Barnett, Woodham (11)
74
80
80
80
 2
Arnold (Panama City Beach)
Chiles (Tallahassee)
Maclay (Tallahassee)
Bay (Panama City)
303
306
309
331
Adam Hill, North Florida Christian (12)
Jay Revel, Munroe (10)
John Donner, Munroe (08)
Joey Higdon, Munroe (10)
81
81
82
83
 3
Oak Hall (Gainesville)
P. K. Yonge (Gainesville)
Bradford (Starke)
Santa Fe (Alachua)
306
312
330
331
Brandon Smith, Williston (12)
Carlton Lewis, Madison County (12)
Garrett Brock, Lafayette (12)
Brett Suggs, Branford (07)
78
79
81
81
 4
Episcopal (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Arlington Country Day (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)
321
328
330
334
P. Zachery Miller, Providence (12)
Kevin Stubbs, Baldwin (11)
Justin Jones, Trinity Christian (11)
Jacob Davidson, Trinity Christian (09)
77
79
79
81
 5
Nease (St. Augustine)
Bartram Trail (Jacksonville)
Seabreeze (Daytona Beach)
Menendez (St. Augustine)
296
306
319
340
Kyle Sweicki, St. Johns Country Day (12)
Nathan Kurth, Keystone Heights (12)

Stefan Weyranch, St. Joseph (11)

John Jennison, St. Augustine (12)
76
77
77*
77
 6
Saddlebrook Prep (Wesley Chapel)
Citrus (Inverness)
Hernando (Brooksville)
St. John Lutheran (Ocala)
292
305
312
312
Cameron Knight, Wesley Chapel (09)
Jonathan Mine, Zephyrhills (11)
Stephen Seal, Wesley Chapel (12)
Morgan Rickerson, South Sumter (12)
73
77
78
78
 7
Mount Dora Bible
Mount Dora
Lake Mary Preparatory
Eustis
311
313
317
340
Cory Tarby, Umatilla (12)
Brian Faryna, Umatilla (12)
Michael Mueller, Tavares (10)
Nicholas Asby, Tavares (12)
79
83
83
85
 8
Lake Highland Prep (Orlando)
Bishop Moore (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park)
Orangewood Christian (Maitland)
292
309
310
319
Gi Suh, Montverde (11)
Drew Florio, Celebration (09)
Sean Metcalf, Celebration (08)
Dwight Meeker, Central Florida Christian (10)
74
79
81
81
 9
Sebring
Lake Wales
Bartow
Frostproof
293
309
336
336
Eric Saterbo, All Saints' (12)
Heine Ryals, Hardee (12)
William Redding, Hardee (10)
Brandon Stidham, Lake Placid (12)
73
74
75
79
 10
Berkeley Prep (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Tampa Prep
Jesuit (Tampa)
307
313
320
326
Jason Genninger, Cambridge (10)
Jay Azzarelli, Tampa Catholic (12)
Greg Smith, Calvary Christian (11)
Ryan Koch, Osceola (11)
81
82
83
88
 11
St. Stephen's Episcopal (Bradenton)
Bradenton Academy
Cardinal Mooney (Sarasota)
Canterbury (St. Petersburg)
307
312
317
328
Zach Walker, Bradenton Christian (07)
Matt Dove, St. Petersburg Catholic (11)
Patrick Healy, Bradenton Christian (08)
Alex Mott, Bradenton Christian (07)
80
82
83
84
 12
St. John Neumann (Naples)
Lemon Bay (Englewood)
Community School of Naples
Bishop Verot (Fort Myers)
302
311
311
329
Aaron Sherry, Canterbury (FTM) (07)
Eric Zwick, Canterbury (FTM) (12)
Kyle Chapman, LaBelle (12)
Nicholas Gruhn, Riverdale (9)
79
80
83
84*
 13
Melbourne Central Catholic
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
St. Edward's (Vero Beach)
Lincoln Park (Fort Pierce)
318*
318
331
336
Josh Goolsby, Merritt Island Christian (11)
Jeff Walvick, John Carroll (12)
Wesley Kirby, Rockledge (09)
Shan Hussman, Fort Pierce Westwood (11)
76
80
82
83
 14
Pope John Paul (Boca Raton)
Benjamin (North Palm Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
St. Andrew's (Boca Raton)
305
315
320
326
Toni Juusola, Suncoast (12)
Ken Leech, Grandview Prep (07)
David Fish, Grandview Prep (11)
Trenton Thomas, Wellington Christian (10)
77
77
77
81
 15
North Broward Prep (Coconut Creek)
American Heritage (Plantation)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
313
316
325
326
David Holzapfel, Coral Springs Christian (11)
Ryan Hillstrom, Cardinal Gibbons (12)
Peter Signore, University (08)
Brandon Scanlon, Archbishop McCarthy (11)
74
78
78
80
 16
Ransom Everglades (Miami)
Gulliver Prep (Coral Gables)
Key West

Belen Jesuit (Miami)
323
328
328
330
Albert Lichy, Hillel (12)
Brent Blaum, Westminster Christian (09)
Luis Lopez, Monsignor Pace (11)
Danny Yanez, Monsignor Pace (12)
77
78
80
81