2001 FHSAA State Golf Series
Class 2A Boys District Tournament Results

 DIST INDIVIDUAL CHAMPION

SCORE

INDIVIDUAL RUNNER-UP

SCORE

 1 Stephen Bobe, Pace (12) 72* Jason Woyak, Pace (11) 72
 2 Jordan Hale, Columbia (12) 69 Kyle Whittaker, Ed White (10) 70
 3 Ted Potter, Lake Weir (12) 67 Will Hooghvis, Gainesville (12) 69
 4 Grant Gomes, Mainland (12) 67 Matt Every, Mainland (12) 70
 5 Gary Koch, Cypress Creek (11) 70 Dill Dukes, Boone (12) 72
 6 Brad McDavid, Palm Bay (12) 71* Chris Bermudez, Gateway (12) 71
 7 Tim Sullivan, Palm Harbor Univ. (12) 73 Jason Elliot, Palm Harbor Univ. (10) 75*
 8 Tyler Debbs, Lakewood Ranch (12) 67 Kyle Roberts, Lakewood Ranch (10) 72
 9 Mike Giammaresi, Wharton (11) 71 Brian Wertz, Wharton (12) 75*
 10 Joseph Knapek, Winter Haven (11) 72* Brett Blondell, Lakeland (12) 72
 11 Drew Wolski, Naples (11) 71

Justin Hunkins, Estero (12)

71
 12 x x x x
 13 Wesley Hitchcock, Douglas (12) 72 Scott Squires, Taravella (12) 73*
 14 Edward Keyes, Flanagan (11) 74* Mike McConchie, St. Thomas Aquinas (11) 74
 15 Andrew Zaras, Miami Springs (11) 73 Travis Wheeler, Miami Springs (12) x
 16 James Vargas, Christopher Columbus (12) 65 Marco Morales, Christopher Columbus (10) 68


DIST
TEAM QUALIFIERS

SCORE

INDIVIDUAL QUALIFERS

SCORE

     1
Pace
Choctawhatchee
Mosley
Tate
300
311
312
321
John Sinclair, Lincoln (12)
Brett Lee, Crestview (11)
Brandon Martin, Crestview (11)
Andrew Carr, Washington (11)
76
76
77
77
     2
Bishop Kenny
Mandarin
Columbia
Ed White
295
302
312
314
Brook Collins, Clay (10)
Matthew Smith, Orange Park (12)
Adam Carr, Orange Park (10 )
71
85
76
     3
Belleview
Gainesville
Lake Weir
Buchholz
292
296
299
303
Bill Murdock, North Marion (12)
Charlie Kim, Eastside (09)
Ryan Porter, Palatka (10)
Mario DeAngelis, Springstead (11)
71
73
74
75
     4
Winter Springs
Mainland
Lake Brantley
Lake Mary
300*
300
305
307
Jacob Davis, DeLand (12)
Jason Kinsey, Spruce Creek (12)
Ian Hoffman, New Smyrna Beach (11)
Richie Schroyer, DeLand (11)
73
75
75
76*
     5
Boone
Dr. Phillips
Olympia
Cypress Creek
305
308
309
317
Derek Bednarski, Apopka (12)
Juan Morales, Winter Park (12)
Stuart Hightower, Edgewater
Brad Doster, Winter Park (11)
76
78
79
79
     6
Astronaut
Titusville
Osceola, Kissimmee
Merritt Island
300
308
313
315
Chris Bermudez, Gateway (12)
Brad Davis, Palm Bay (12)
Chris Dukes, Poinciana(12)
Dave Diagostino, Satellite (11)
71
71
72
75*
     7
Countryside
Pal Harbor University
East Lake
Largo
318
323
327
329
Justin Schlau, Ridgewood (10)
Kyle Laux, Mitchell (11)
Nick Smith, Ridgewood (11)
Ryan Lebeau, Seminole (12)
78
78
79
80
     8
Lakewood Ranch
Venice
Sarasota
Riverview, Sarasota
289
310
319
329
Michael Bezanson, Northeast, St. Pete (10)
Jared Schoaf, Northeast, St. Pete (12)
David Burchfield, Northeast, St. Pete (11)
Matt Harrison, Booker (12)
77
78
80
80
     9
Wharton
Chamberlain
Sickles
Gaither
304
322
322
333
Mike Devore, Armwood (10)
Jeff Anderson, Hillsborough (10)
Dane Gilbert, Hillsborough (12)
Doug Adams, Tampa Bay Tech (12)
81
83
83
83
   10
Lakeland
Winter Haven
Plant city
George Jenkins
299
304
315
319
Ricky Peacock, Lake Gibson (12)
Malt Galloway, Durant (10)
Matt McLeod, Bloomingdale (12)
John Colson, Riverview (10)
73
77
78
78
   11 
Naples
Lely
Mariner
Estero
299
311
318
321*

J. Kraus, Gulf Coast (11)
Zack Goulo, Charlotte (12)
Rich Jarvis, North Fort Myers (12)
blake Bartholomew, Fort Myers (12)

74
75
76
77
   12
Martin County
South Fork
Jupiter
Palm Beach Gardens

294
310
312
316
Chris Mickley, Vero Beach (09)
Gus Quartararo, Dwyer (10)
Tommi Ylijoki, Forest Hill (11)
Mike Politis, Wellington (12)

73
75
78
78
   13
Douglas
Boca Raton
Taravella
John I. Leonard
295
301
303
312
Justin Voet, Lake Worth (11)
Wesley Brown, Santaluces (11)
Addison Gardner, Spanish River (11)
Mack Harding, Spanish River (11)
73
73
73
74
   14
St. Thomas Aquinas
Flanagan
Cooper City
Piper
300
322
329
333
Joey Greive, Western (12)
Grant Leeper, Western (11)
Andrew Golden, South Plantation (11)
Garrett Ruytenbeek, Plantation (11)
77
79
79
80
   15
Miami Springs Senior
Dr. Krop
Miami Beach
Barbara Goleman
309
320
367
372
Julian Cardona, American (11)
Jarvin Harris, North Miami (12)
Nicholas Nortan, American (12)
Jeffery Reed, American (12)
81
91
87
88
   16
Christopher Columbus
Miami Palmetto
South Dade
Coral Gables
276
295
315
322
Peter Ingersol, Miami Southridge (12)
Nestor Delgado, Braddock (09)
Daniel Londono, Miami Sunset (09)
David Darley, Coral Reef (12)
71
74
75
77