2001 FHSAA State Golf Series
Class A Boys District Tournament Results

 DIST INDIVIDUAL CHAMPION

SCORE

INDIVIDUAL RUNNER-UP

SCORE

 1 Ryan Davis, Milton (12) 69 Clark Brown, Navarre 71
 2 Louis South, Bay (12) 71* Ivan Brannon, Arnold (11) 71
 3 Jordan Mitchell, Cheifland (12) 70* Brian Melvin, Coutryside Christian (12) 70
 4 Paul Stafford, Providence School (12) 73 Garrett Wilkes, Fernandina Beach (12) 74*
 5 Adam Wallace, Nease (12) 69 Preston Brown, Nease (10) 71
 6 Song-Min Jeon, St. John Lutheran (10) 68 Fred Farmer, Hernando (10) 72
 7 Joel Coffman, Tavares (12) 71 Travis Owens, Mount Dora Bible (12) 73
 8 Gi Suh, Montverde Academy (10) 65 Clayton Townsend, Bishop Moore (12) 69
 9 Matt Scheck, Sebring (11) 71* Aaron Jeff, Lakeland Christian (12) 71
 10 Sam Rosati, Berkeley (09) 68 Jack Watters, Tampa Preparatory (09) 75
 11 Trent Leon, St. Stephens (09) 70

Colton Turnguist, Bradenton Academy (12)

72
 12 Daniel Schmeding, Com. of Naples (09) 74* Adam Miliken, St. John Neumann (11) 74
 13 Ted Williams, St. Edward's (11) 75 Kris Donaldson, Lincoln Park (11) 77
 14 Jordan Rubin, St. Andrew's (10) 73 Andrew Evelyn, Dreyfoos (10) 75*
 15 Matt McLean, American Heritage (11) 72 Matt Horn, Westminster Academy (12) 73
 16 Alex Wilson, Gulliver Prep (12) 74 Juan Weissenberg, Belen Jesuit (11) 76


DIST
TEAM QUALIFIERS

SCORE

INDIVIDUAL QUALIFERS

SCORE

    1
Gulf Breeze
Milton
Pensacola Catholic
Navarre
305
316
329
330
Ezra Merritt, Woodham (12)
Jared Floyd, Jay (12)
Chris Hardoin, Chipley (11)
Ryan Mattox, Chipley (12)
73
80
80
81
    2
Maclay
Chiles
R. F. Munroe
Arnold
312
317
321
321
Louis South, Bay (12)
Jeff Williams, North Florida Christian (12)
Jason Vangennep, Bay (12)
David Boyd, Aucilla Christian
71*
73
78
82
    3
Oak Hall
Countryside Christian
P. K. yonge
Santa Fe, Alachua
309*
309
309
318
Jordan Mitchell, Chiefland (12)
Kevin Roberts, Branford (11)
Robbie Kerby, Lafayette (12)
Brandon smith, Williston (11)
70*
72
73
76
    4
Stanton College Prep
Episcopal
Providence School
West Nassau
316
318
321
326*
Garrett Wilkes, Fernandina Beach (12)
Justin Jones, Trinity Christian, Jax. (10)
Michael McMillian, Arlington CD (09)
Andres Rodriguez, Bolles (12)
74
78
78
79
    5
Nease
Bartram Trail
St. Augustine
Keystone Heights
288
296
302
319
Thomas Hood, St. Johns CD (12)
Kyle Sweicki, St. Johns CD (11)
Jeff Kropp, Father Lopez (11)
Greyson Rossi, Seabreeze (11)
76
77
79
79
    6
Saddlebrook Prep
St. John Lutheran
Citrus
Crystal River
304
314
315
327
Fred Farmer, Hernando (10)
Stephen Steel, Wesley Chapel (11)
Christopher Huddleston, South Sumter (12)
Matt Johnson, Hernando (12)
72
75
76
78*
    7
Mount Dora Bible
Lake Mary Preparatory
Mount Dora High
Tavares
306
314
318
321
Edward Wilhelm, Eustis (09)
Chris Francisco, Forest Lake Academy (12)
Joe Parks, Forest Lake Academy (12)
Jacob Hall, Umatilla (10)
81
83
84
84
    8
Lake Highland Preparatory
Bishop Moore
Trinity Preparatory
Orangewood Christian
292
299
307
309
Gi Suh, Montverde Academy (10)
Jonathan Bergman, First Academy (12)
Samuel Saunders, First Academy (08)
Bryan Cross, Celebration (10)
65
75
77
77
    9
Sebring
Lakeland Christian
Hardee
Lake Wales
292
306
309
315
Eric Saterbo, All Saints (11)
Tiger Godwin, Bartow (11)
Wallace Robinson, Lake Placid (12)
Keith Baker, Lake Placid (12)
73
73
79
80
  10
Berkeley Preparatory
Jesuit, Tampa
Tampa Preparatory
Clearwater Central Catholic
305
317
324
326
Chris Lau, Tampa Catholic (12)
Kevin Molony, Tampa Catholic (11)
Justin Craig, Seminole Presbyterian (10)
*Tie to be broken
80
86
86
88*
  11
St. Stephen's
Bradenton Academy
Cardinal Mooney
Canterbury, St. Petersburg
294
301
326
327
David Lindberg, Sarasota Christian (08)
Regan Johnson, Out-of-Door Academy (12)
Trey Sidabras, Admiral Farragut (08)
Michael Kowalski, St. Pete Catholic (09)
73
73
75
78
  12
St. John Neumann
Bishop Verot
Community School of Naples
Lemon Bay
305
309
322
328
Jerrod Carver, Immokalee (12)
Kyle Chapman, LaBelle (11)
Marc Weiner, Canterbury (12)
Eric Zwick, Canterbury (11)
78
79
81
83
  13
St. Edward's
Lincoln Park
John Carroll
Melbourne Central Catholic
317
320
330
334
Mike Landry, Cocoa Beach (12)
Dan Renfro, Holy Trinity (11)
Joe Tello, Florida Air Academy
Josh Goolsby, Merritt Island Chr. (10)
79
82
79
77
   14
St. Andrew's
Benjamin
Pope John Paul
Cardinal Newman
298
314
317
323
Andrew Evelyn, Dreyfoss (10)
Dave Kucmierowski, Dreyfoss (12)
Tim Powell, Lake Worth Christian (12)
Scott Townsend, Wellington Christian (11)
75
76
76
78
   15
American Heritage, Plantation
Cardinal Gibbons
Wesminster Academy
Archbishop McCarthy
309
320
322
327
Ashton Samaroo, Pompano Beach (12)
Matt Aronsky, Pine Crest (12)
Ryan Campbell, North Broward Prep (10)
Jeremy Applebaum (11)
75
76
78
79
   16
Ransom Everglades
Belen Jesuit
Gulliver Prep
Key West
310
322
323
325
Joel Robaina, Monsigner Pace (10)
Bastien Broda, Miami Country Day (10)
Daniel Mildenberg, Miami Country Day (10)
Chris Pacey, Dade Christian (12)
80
81
81
82