2000 FHSAA State Golf Series
Class 2A Girls District Tournament Results

DIST

TEAM QUALIFIERS

SCORE

INDIVIDUAL QUALIFERS

SCORE

1

Niceville
Crestview
Fort Walton Beach

330
365
437

Lindsey Cooley, Pace (78)
Rachel Overstreet, Pace (81)
Kelly Stout, Woodham (11)
Kelly Mace, Pine Forest (11)

78
81
88
90

2

Nease (St. Augustine)
Bishop Kenny (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)

341
429
452
463

Jennifer Akel, Wolfson (12)
Jenna Dedicos, Wolfson (12)
Rachel Navarre, Mandarin (12)
Alicia Manning, Orange Park (12)

92
95
95
105

3

Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Gainesville
Belleview

313
341
351
371

Stephanie Potter, Lake Wier (10)
Leah Carson, Lincoln (12)
Megan O'Donnell, Godby (12)
Jami Gallaway, Forest (11)

83
85
88
91

4

Oviedo
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Seabreeze (Daytona Beach)
Lyman (Longwood)

343
348
363
373

Andrea Vanderlende, Lake Mary (12)
Camille Jones, Winter Springs (12)
Heidl Witt, Lake Brantley (10)
Krsitin Wolcott, Lake Brantley (10)

72
85
89
92

5

Winter Park
West Orange (Winter Garden)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)

349
371
392
400

Brandy Anderson, Boone (11)
Laura Mattei, University (10)
Virginia Daniel, Edgewater (12)
Ashley Leonhardt, Edgewater (12)

76
102
102
103

6

Merritt Island
Osceola (Kissimmee)
St. Cloud
Satellite (Satellite Beach)

403
416
418
435

Heather Marks, Titusville (10)
Rachel Headley, Titusville (12)
Danielle Littlefield, Eau Gallie (11)
Ashley Gordon, Melbourne (10)

103
104
106
110

7

East Bay (Gibsonton)
Bloomingdale (Valrico)
Winter Haven
Plant City

363
411
429
435

Lindsey Mackail, Lake Region (11)
Leigh Maxon, Durant (12)
Ashley Barton, Armwood (12)
Linzy Wilson, George Jenkins (12)

90
93
96
99

8

Chamberlain (Tampa)
Wharton (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)

299
386
386
390

Ashley Kemp, Gaither (9)
Ashley Curtis, King (12)
Kimberly Reid, King (12)
Evan McDonald, King (12)

84
90
95
100

9

Countryside (Clearwater)
Manatee (Bradenton)
Clearwater
East Lake (Tarpon Springs)

393
415
423
443

Megan Riley, Largo (12)
Elvira Garibonic, Bayshore (11)
Anna Gagliardi, St. Petersburg (12)
Victoria Scanlon, Palm H. University(10)

74
95
97
97

10

Estero
Riverview (Sarasota)
Barron Collier (Naples)
Mariner (Cape Coral)

336
348
405
410

Ashley Hall, Port Charlotte (11)
Sara Shakeshaft, Charlotte (10)
Kellee Smith, Charlotte (12)
Sarah Rainey, Port Charlotte (12)

93
94
96
103

11

Vero Beach
Palm Beach Gardens
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Martin County (Stuart)

348
375
401
402

Krysten Norris, South Fork (11)
Samantha Mailing, South Fork (12)
Kelly Dahle, South Fork (11)
Terra Hernandez, Jupiter (10)

94
98
115
119

12

Wellington
John I. Leonard (Greenacres)
Spanish River (Boca Raton)
Atlantic (Delray Beach)

359
367
392
471

Kristine Ramos, Santaluces (10)
Kelly Fedor, Olympic Heights (10)
Ashleigh Kahn, Olympic Heights (09)
Merideth Dee, Olympic Heights (11)

98
106
111
116

13

Taravella (Coral Springs)
Coral Springs
Douglas (Parkland)

396
433
447

Jessica Buchta, Northeast, OP (11)
Leigh Brown, Coconut Creek (11)
Cedrica Yapp, Ely (09)
Kaye Brown, Cocnut Creek (09)

76
106
124
152

14

Western (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

347
365

Natasha Lorenz, Flanagan (12)
Kelly Zacharias, South Plantation
Jennifer Just, South Plantation
Heather Conrad

86
99
108
109

15

Miami Springs
North Miami

446
543

Marcille Migel, American (12)
Ashley Mayo, Michael Krop, (10)
Kira Mayo, Michael Krop HS, (10)
Angelica Garcia, Goleman (12)

86
93
95
115

16

Miami Palmetto
Coral Reef (Miami)
Our Lady of Lourdes (Miami)
Southwest Miami

403
469
492
533

Samantha Schultz, Miami Killian (09)
Nicole Fuente, Braddock (10)
Marie Hollin, Miami Southridge (12)
Elizabeth Moore, Braddock (10)

88
108
113
148