2000 FHSAA State Golf Series
Class 2A Boys District Tournament Results

DIST

TEAM QUALIFIERS

SCORE

INDIVIDUAL QUALIFERS

SCORE

1

Pace
Fort Walton Beach
Niceville
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)

309
310
312
313

Matt Brown, Mosley (11)
Brandon Willhoit, Milton (11)
Jacan Dossett, Woodham (12)
John Fournie, Washington (12)

73
75
77
78

2

Nease (St. Augustine)
Mandarin (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Bishop Kenny (Jacksonville)

295
308
318
322

Matthew Smith, Orange Park (11)
Scott Murray, Sandalwood (12)
Mike Kerwinn, (12)
Brian Blackburn, Orange Park (12)

77
79
80
81

3

Gainesville
Belleview
Buchholz (Gainesville)
Lincoln (Tallahassee)

308
312
317
320

Ted Potter, Lake Weir (11)
Adam Lemley, Columbia (12)
Ian Ross, Forest High (12)
Ryan McLellan, Rickards (12)

72
74
76
76

4

Mainland (Daytona Beach)
DeLand
Winter Springs
New Smyrna Beach

297
319
325
327

Justin McKnight, Spruce Creek (11)
Mike Burgess, Seabreeze (12)
Gene McMahon, Seabreeze (12)
David Donaldson, Lake Mary (10)

75
77
78
78

5

Boone (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
West Orange (Winter Garden)

314
320
328
329

Kirk Hayes, Apopka (12)
Jonathan Graf, University (12)
Matthew Allen, Winter Park (10)
Juan Morales, Winter Park (11)

82
82
82
82

6

Satellite (Satellite Beach)
Poinciana (Kissimmee)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)

338
338
341
349

Keith Franks, Gateway (12)
Vinny Cangiano, Eau Gallie (10)
Christian O'Connor, Merritt Island (12)
Jon Eichstaedt, St. Cloud (10)

75
81
82
84

7

Lakeland
Plant City
Winter Haven
Lake Region (Eagle Lake)

299
306
311
313

Chris Erwin, Riverview (12)
Jeremy Brink, Bloomindgale (12)
Steven Marvel, George Jenkins (09)
Jeremy Hobson, Armwood (12)

74
75
75
77

8

Gaither (Tampa)
Wharton (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Sickles (Tampa)

321
329
333
334

Adam Varney, King (12)
Jason Schlan, Ridgewood (10)
Lucas Carpenter, King (12)
Mike Sanders, King (12)

79
81
83
85

9

Countryside (Clearwater)
Pal Harbor University
East Lake (Tarpon Springs)
Manatee (Bradenton)

311
332
337
346

Daniel Francis, Boca Ciega (12)
Tom Pettinato, Clearwater (12)
Mike Bezanson, Northeast, St. Pete (09)
Jeff Spencer, Largo Senior (12)

80
83
85
85

10

Venice
Sarasota
Riverview (Sarasota)
Estero

321
322
326
327

Drew Josephson, Naples (11)
Ryan Cardillo, Charlotte (09)
Sean cleary, Charlotte (12)
Christopher Grubb, Cape Coral (12)

76
77
78
78

11

Martin County (Stuart)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
South Fork (Stuart)
Palm Beach Gardens

313
317
321
332

Matthew Genchi, Jupiter (11)
Nathan Rose, Port St. Lucie (10)
Michael Stango, Jupiter (10)
Tony Baldwin, Port St. Lucie (11)

75
78
80
81

12

Olympic Heights (Boca Raton)
Wellington
Spanish River (Boca Raton)
Boca Raton

319
327
329
340

Craig Shapiro, John I. Leonard (11)
Roscoe Branch, Royal Palm Beach (10)
Lee Eckert, Royal Palm Beach (12)
Jordon Krook, Lake Worth (12) *

82
82
83
84

13

Douglas (Parkland)
Taravella (Coral Springs)
Coral Springs
Piper (Sunrise)

313
324
361
361

Jason Sanecki, Coconut Creek (12)
Jesse Elliot, Northeast (11)
Patrick Coffey, Deerfield Beach (11)
Gregg Thomas, Deerfield Beach (11)

77
81
88
92

14

St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Flanagan (Pembroke Pines)
Western (Davie)
Cooper City

314
327
328
332

Eric Levesque, Hollywood Hills (12)
Kevin Marshall, Nova (12)
Jessie Seiden, Nova (12)
Omas Gonzalez, McArthur

75
79
82
84

15

Miami Springs
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Hialeah-Miami Lakes

310
335
337
375

Mitchell Kraus, Hialeah (12)
Kyle Pimentel, Miami Beach Senior (10)
Daniel Ramos, Goleman (09)
Jsoeph Orpely, Goleman (09)

80
90
97
97

16

Christopher Columbus (Miami)
Miami Palmetto
South Dade (Homestead)
Coral Reef (Miami)

302
316
328
340

Phillip Vivolo, Coral Gables (12)
Casey Luaces, Miami Coral Park (12)
Brian Rabbito, Miami Killian (12)
Matthew Rumenik, Miami Southridge (10)

81
84
84
85