2007 and 2008 State Football Series Assignments

The following assignments are for the 2007 and 2008 FHSAA State Football Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Wednesday, December 5, 2007 10:21 AM

Updated 12/14 to reflect:

• Treasure Coast (Port St. Lucie) reassigned from 4A-13 to 5A-14
• Miami Edison deleted from 4A-16
• Immokalee assigned from independent to 3A-14

Updated 12/15 to reflect:

• Canterbury (St. Petersburg) as independent

Updated 12/19 to reflect:

• Gateway (Kissimmee) from 6A-5 to independent
• Viera (Melbourne) from independent to 3A-9
• St. Petersburg Catholic in 2A-5, but not eligible for district title
• Designation of district coordinators

Updated 12/20 to reflect:

• Arnold (Panama City Beach) from 3A-2 to 3A-1
• Jensen Beach from 3A-15 to 4A-13
• Mandarin Christian (Jacksonville) as independent
• St. Stephen's (Bradenton) as independent

Updated 12/22 to reflect:

• St. Joseph (St. Augustine) from 1A-4 to 1A-3

Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 2B : Class 1A : Class 1B
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)


Schools in BOLD GREEN have been added or reassigned

(X – denotes District Coordinators)


Class 6A
(83 schools; student population: 2584-4742)

REGION 1
(23 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
DeLand – X
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 2
(5 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Oviedo – X
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 3
(6 schools)
Colonial (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando) [from 6A-4]
University (Orlando)
Timber Creek (Orlando) – X
Winter Park

DISTRICT 4
(6 schools)
Apopka – X
East Ridge (Clermont)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka) [new school]
West Orange (Winter Garden)

REGION 2
(19 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)
Boone (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando) – X
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)

DISTRICT 6
(4 schools)
Durant (Plant City)
Sarasota – X
Riverview
Riverview (Sarasota)

DISTRICT 7
(5 schools)
Jupiter – X
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Seminole Ridge (Loxahatchee) [from 6A-8]
Vero Beach

DISTRICT 8
(5 schools)
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Lake Worth) [from 5A-14}
Royal Palm Beach – X
Wellington

REGION 3
(17 schools)


DISTRICT 9
(4 schools)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Taravella (Coral Springs) – X

DISTRICT 10
(4 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) – X
Piper (Sunrise)
Plantation
South Plantation (Plantation)

DISTRICT 11
(4 schools)
Cypress Bay (Weston) – X
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Miramar

DISTRICT 12
(5 schools)
Dr. Krop (Miami) – X
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

REGION 4
(24 schools)


DISTRICT 13
(6 schools)
American (Hialeah)
Goleman (Miami)
Hialeah – X
Hialeah-Miami Lakes
Miami Central
Miami Northwestern

DISTRICT 14
(6 schools)
Columbus (Miami)
Coral Gables – X
Miami
Miami Beach
Miami Springs
South Miami

DISTRICT 15
(6 schools)
Braddock (Miami)
Ferguson (Miami)
Miami Coral Park
Miami Sunset
Southwest Miami
Varela (Miami) – X

DISTRICT 16
(6 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian – X
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)



Class 5A
(81 schools; student population: 2055-2583)

REGION 1
(17 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)
Escambia (Pensacola) [from 4A-1]
Niceville
Pine Forest (Pensacola) [from 3A-1]
Washington (Pensacola)
[from 3A-1]
– X

DISTRICT 2
(4 schools)
Bartram Trail (Jacksonville) – X
Ed White (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Terry Parker (Jacksonville)

DISTRICT 3
(4 schools)
Buchholz (Gainesville) [from 5A-1]
Fleming Island (Orange Park)
[from 4A-5]
Gainesville [from 5A-1] – X
Orange Park [from 5A-2]

DISTRICT 4 [was District 3]
(5 schools)
Hagerty (Oviedo)
[from independent]
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood) – X
Mainland (Daytona Beach)
Pine Ridge (Deltona)

REGION 2
(17 schools)


DISTRICT 5
(4 schools)
Gaither (Tampa)
Mitchell (New Port Richey)
Wesley Chapel – X
Wharton (Tampa)

DISTRICT 6
(4 schools)
Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa) – X
King (Tampa)
Sickles (Tampa)

DISTRICT 7
(5 schools)
Bloomingdale (Valrico) – X
Brandon
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia) [from 4A-11]
Plant City

DISTRICT 8
(4 schools)
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland) – X
Lakeland
Osceola (Kissimmee)

REGION 3
(22 schools)


DISTRICT 9
(5 schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University – X

DISTRICT 10
(6 schools)
Dixie Hollins (St. Petersburg) – X
Gibbs (St. Petersburg)
Largo
Pinellas Park (Largo)
St. Petersburg
Seminole (Seminole)

DISTRICT 11
(6 schools)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port [from 4A-15]
Port Charlotte
Venice – X

DISTRICT 12
(5 schools)
Baker (Cape Coral)
Cape Coral
Fort Myers
Mariner (Cape Coral) – X
North Fort Myers

REGION 4
(25 schools)


DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
[from 5A-4] – X
Centennial (Port St. Lucie)
Eau Gallie (Melbourne) [from 5A-4]
Melbourne [from 5A-4]
Palm Bay (Melbourne) [from 5A-4]
Port St. Lucie

DISTRICT 14
(6 schools)
Atlantic (Delray Beach)
John I. Leonard (Greenacres) – X
Santaluces (Lantana)
South Fork (Stuart) [from 5A-13]
Spanish River (Boca Raton)
Treasure Coast (Port St. Lucie) [from independent]

DISTRICT 15
(7 schools)
Coconut Creek – X
Coral Glades (Coral Springs)
Dillard (Fort Lauderdale)
Ely (Pompano Beach)
Monarch (Coconut Creek) [from 3A-15]
Northeast (Oakland Park)
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(6 schools)
Cooper City
Hollywood Hills (Hollywood) – X
McArthur (Hollywood)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)
Western (Davie)



Class 4A
(81 schools; student population: 1708-2054)

REGION 1
(17 schools)


DISTRICT 1
(3 schools)
Milton
Pace – X
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(4 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Navarre
Fort Walton Beach – X

DISTRICT 3
(5 schools)
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) – X
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 4
(5 schools)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville) – X
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(21 schools)


DISTRICT 5
(4 schools)
Columbia (Lake City)
Middleburg – X
Nease (Ponte Vedra Beach)
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 6
(6 schools)
Belleview
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala) – X
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 7
(5 schools)
Merritt Island
New Smyrna Beach
Rockledge
Seabreeze (Daytona Beach)
Titusville – X

DISTRICT 8
(6 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes [from 5A-5]
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) – X
Springstead (Spring Hill)
Tarpon Springs

REGION 3
(20 schools)


DISTRICT 9
(6 schools)
Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport) – X
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Lakewood (St. Petersburg)
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 10
(4 schools)
Blake (Tampa)
Jefferson (Tampa) – X
Leto (Tampa)
Plant (Tampa)

DISTRICT 11
(5 schools)
Armwood (Seffner) [from 4A-12]
Freedom (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Middleton (Tampa)
Tampa Bay Tech – X

DISTRICT 12
(5 schools)
Auburndale
Lake Region (Eagle Lake)
Poinciana (Kissimmee) [from independent]
South Lake (Groveland) [from 3A-7]
Winter Haven – X

REGION 4
(23 schools)


DISTRICT 13
(6 schools)
Fort Pierce Central [from 5A-13] – X
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach [from 3A-15]
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 14
(6 schools)
Boca Raton – X
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
Olympic Heights (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 15
(6 schools)
Barron Collier (Naples)
Cypress Lake (Fort Myers)
East Lee County (Lehigh Acres) [new school]
Gulf Coast (Naples) – X
Lehigh (Lehigh Acres)
Palmetto Ridge (Naples) [from 3A-14]

DISTRICT 16
(5 schools)
Fort Lauderdale
Hallandale – X
Miami Jackson
Nova (Davie)
Washington (Miami)



Class 3A
(83 schools; student population: 1067-1707)

REGION 1
(20 schools)


DISTRICT 1
(4 schools)
Arnold (Panama City Beach) [from 3A-2]
Gulf Breeze – X
Pensacola
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(5 schools)
Bay (Panama City)
East Gadsden (Havana)
Godby (Tallahassee) – X
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(5 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary) – X
Bishop Kenny (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)
Atlantic (Port Orange)
Clay (Green Cove Springs)
Matanzas (Palm Coast) [from independent]
Menendez (St. Augustine)
Palatka – X
St. Augustine

REGION 2
(21 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)
Dunnellon
North Marion (Citra)
Santa Fe (Alachua)
West Port (Ocala)
Williston – X

DISTRICT 6
(5 schools)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Hernando (Brooksville)
Lecanto – X
Nature Coast (Brooksville)

DISTRICT 7
(5 schools)
Bishop Moore (Orlando) – X
Eustis
Harmony [from 3A-9]
St. Cloud [from 3A-9]
Tavares

DISTRICT 8
(6 schools)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Pasco (Dade City)
Sunlake (Land O'Lakes) [new school]
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
[from independent]
Zephyrhills – X

REGION 3
(21 schools)


DISTRICT 9
(6 schools)
Astronaut (Titusville) – X
Cocoa
Cocoa Beach [from independent]
Satellite (Satellite Beach)
[from 5A-4]

Space Coast (Cocoa)
Viera (Melbourne) [from independent]

DISTRICT 10
(5 schools)
Bartow
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales – X
Ridge (Davenport)

DISTRICT 11
(5 schools)
Booker (Sarasota)
Jesuit (Tampa)
Palmetto – X
Robinson (Tampa)
Spoto (Riverview) [from independent]

DISTRICT 12
(5 schools)
Avon Park
Braden River (Bradenton) [from independent]
DeSoto County (Arcadia) – X
Hardee (Wauchula)
Sebring

REGION 4
(21 schools)


DISTRICT 13
(5 schools)
Dunbar (Fort Myers)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers) – X
South Fort Myers [from 4A-15]

DISTRICT 14
(5 schools)
Estero
[from 3A-13]
Golden Gate (Naples) – X
Immokalee [from independent]
Lely (Naples)
Naples

DISTRICT 15
(5 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
[from 3A-16]
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X
Glades Central (Belle Glade)
Pembroke Pines Charter [from 3A-16]
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 16
(6 schools)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Edison [from 4A-16]
Monsignor Pace (Miami) – X
Reagan (Doral) [from independent]



Class 2A
(39 schools; student population: 617-1066)

REGION 1
(7 schools)


DISTRICT 1
(3 schools)
Marianna
Pensacola Catholic
Walton (DeFuniak Springs) – X

DISTRICT 2
(4 schools)
Dixie County (Cross City)
Fort White
Madison County (Madison)
Taylor County (Perry) – X

REGION 2
(13 schools)


DISTRICT 3
(8 schools)
Bolles (Jacksonville) – X
Bradford (Starke)
Fernandina Beach [from 4A-4]
Interlachen
Keystone Heights
Ribault (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee [from independent]

DISTRICT 4
(5 schools)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Mount Dora
South Sumter (Bushnell) – X
Umatilla

REGION 3
(11 schools)


DISTRICT 5
(6 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Lake Placid
Lennard (Ruskin) [from independent] – X
Mulberry
St. Petersburg Catholic [on probation; not eligible for district title]
Tampa Catholic

DISTRICT 6
(5 schools)
Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
Clewiston
Inlet Grove (Riviera Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)

REGION 4
(8 schools)


DISTRICT 7
(5 schools)
American Heritage (Plantation) – X
Chaminade (Hollywood)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pompano Beach

DISTRICT 8
(3 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Gulliver Prep (Miami) [from probation] – X
LaSalle (Miami) [from independent]



Class 2B
(37 schools; student population: 411-616)

REGION 1
(9 schools)


DISTRICT 1
(5 schools)

Baker – X
Holmes County (Bonifay) [from 2B-2]
Northview (Bratt)
South Walton (Santa Rosa Beach)
Vernon [from 2B-2]

DISTRICT 2
(4 schools)

Blountstown – X
Bozeman (Southport)
Chipley
FSU (Tallahassee) [from 2B-3]

REGION 2
(10 schools)


DISTRICT 3
(5 schools)

Baldwin
Bishop Snyder (Jacksonville) [from 1A-3]
Episcopal (Jacksonville)
Hamilton County (Jasper)
Trinity Christian (Jacksonville) – X

DISTRICT 4
(5 schools)

Chiefland
Newberry – X
P.K. Yonge (Gainesville)
Trinity Catholic (Ocala)
Union County (Lake Butler)

REGION 3
(9 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)

Crescent City
Taylor (Pierson)
Trinity Prep (Winter Park)
Villages – X
Wildwood

DISTRICT 6
(4 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic – X
Frostproof

REGION 4
(9 schools)


DISTRICT 7
(4 schools)

John Carroll (Fort Pierce) – X
King’s Academy (West Palm Beach)
Melbourne Central Catholic
Pahokee

DISTRICT 8
(5 schools)

Florida Christian (Miami)
Marathon
Parkway (Miramar)
Ransom Everglades (Miami)
University (Fort Lauderdale) [from independent]



Class 1A
(42 schools; student population: 233-410)

REGION 1 (Rural Schools)
(14 schools)


DISTRICT 1
(8 schools)

Franklin County (Carrabelle) [new school]
Freeport – X
Jay
Liberty County (Bristol)
Port St. Joe
Sneads
West Gadsden (Greensboro)
Wewahitchka

DISTRICT 2
(6 schools)

Branford
Hawthorne
Hilliard
Jefferson County (Monticello)
Lafayette (Mayo) – X
Trenton

REGION 2 (Urban)
(8 schools)


DISTRICT 3
(4 schools)

North Florida Christian (Tallahassee)
Providence (Jacksonville) – X
St. Joseph (St. Augustine) [from 1A-4]
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 4
(4 schools)

Father Lopez (Daytona Beach) – X
First Academy (Orlando) [from 1B-5]
Florida Air (Melbourne) [from 2B-7]
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)

REGION 3
(10 schools)


DISTRICT 5
(6 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Fort Meade
Indian Rocks Christian (Largo)
Lakeland Christian [from independent]
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest (St. Petersburg) – X

DISTRICT 6
(4 schools)

Evangelical Christian (Fort Myers)
Glades Day (Belle Glade)
Moore Haven – X
St. John Neumann (Naples)

REGION 4
(10 schools)


DISTRICT 7
(6 schools)

American Heritage (Delray Beach) – X
Benjamin (North Palm Beach)
Calvary Christian (Fort Lauderdale) [from 1B-7]
Coral Springs Christian
St. Edward’s (Vero Beach)
Westminster Academy (Fort Lauderdale) [from 2B-8]

DISTRICT 8
(4 schools)

Archbishop Curley (Miami) [from 2B-8] – X
Dade Christian (Miami)
Miami Country Day
Palmer Trinity (Miami)



Class 1B
(44 schools; student population: 50-232)

REGION 1
(11 schools)


DISTRICT 1
(6 schools)

Aucilla Christian (Monticello) [from 1B-2] – X
Cottondale
FAMU (Tallahassee) [from 1B-2]
Graceville
John Paul II (Tallahassee) [from 1B-2]
Munroe (Quincy) [from 1B-2]

DISTRICT 2
(5 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville) [from 1B-3]
Eagle’s View (Jacksonville)
[from 1B-3]
Lake City Christian [from independent]
Oak Hall (Gainesville) [from independent]
St. Johns (Orange Park) [from independent] – X

REGION 3
(11 schools)


DISTRICT 3
(6 schools)

Calvary Christian (Ormond Beach) [from independent]
First Academy (Leesburg) [from independent]
Lighthouse Christian (DeLand) [from independent]
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Christian (Deltona) [from 1B-4] – X
Warner Christian (South Daytona) [from 1B-4]

DISTRICT 4
(5 schools)

Lake Mary Prep
Master’s (Oviedo)
Merritt Island Christian [from 1B-5]
Orangewood Christian (Maitland) – X
Temple Christian (Titusville) [from independent]

REGION 3
(13 schools)


DISTRICT 5
(7 schools)

Agape Christian (Orlando) [from independent]
Central Florida Christian (Ocoee)
Foundation (Winter Garden) [from independent]
Pine Castle Christian (Orlando) – X
Santa Fe Catholic (Lakeland) [from 1B-6]
Victory Christian (Lakeland) [from 1B-6]
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 6
(6 schools)

Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Bradenton Prep [from independent]
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Keswick Christian (St. Petersburg) – X
Out-of-Door (Sarasota) [from independent]

REGION 4
(9 schools)


DISTRICT 7
(5 schools)

Boca Raton Christian [from independent]
Jupiter Christian – X
Summit Christian (West Palm Beach) [from independent]
Upperroom Christian (Lauderhill)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 8
(4 schools)

Hollywood Christian – X
Miami MacArthur North [from 1A-8]
Northwest Christian (Miami)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)



Independent
(25 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
All Saints' (Winter Haven)
Bell
Bradenton Christian
Bronson [from 1A-2]
Canterbury (St. Petersburg)
Cedar Creek Christian (Jacksonville) [new program]
Celebration
Coral Shores (Tavernier) [from 2A-8]
Doral (Miami)
Florida Deaf (St. Augustine)
Gateway (Kissimmee) [from 6A-5]
Gateway Charter (Fort Myers)
Hernando Christian (Brooksville)
Highlands Christian (Pompano Beach) [from 1A-7]
Liberty (Kissimmee) [new school]
Maclay (Tallahassee) [new program]
Mandarin Christian (Jacksonville) [new program]
Miami Christian
Mount Dora Bible
Orlando Lutheran [new program]
Paxon (Jacksonville)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
St. Francis (Gainesville)
St. Stephen's (Bradenton)
Stanton (Jacksonville)
Westlake Prep (Davie)
Westminster Christian (Miami) [from 2B-8]