2005-06 and 2006-07 State Football Series Assignments

The following assignments are for the 2005-06 and 2006-07 FHSAA State Football Series. Schools in italics will open in Fall 2005. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, administrator for state series assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Wednesday, March 8, 2006 at 4:29 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 2B : Class 1A : Class 1B
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X-denotes District Coordinator)


Class 6A
(82 schools; student population: 2584-4742)

REGION 1
(22 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell) – X
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 2
(5 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs – X

DISTRICT 3
(5 schools)
Colonial (Orlando)
Edgewater (Orlando)
University (Orlando)
Timber Creek (Orlando) – X
Winter Park

DISTRICT 4
(6 schools)
Apopka
East Ridge (Clermont)
Evans (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden) – X

REGION 2
(19 schools)


DISTRICT 5
(6 schools)
Boone (Orlando) – X
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)

DISTRICT 6
(4 schools)
Durant (Plant City)
Sarasota – X
Riverview
Riverview (Sarasota)

DISTRICT 7
(4 schools)
Jupiter – X
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Vero Beach

DISTRICT 8
(5 schools)
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington – X

REGION 3
(17 schools)


DISTRICT 9
(4 schools)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland) – X
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 10
(4 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Piper (Sunrise)
Plantation – X
South Plantation (Plantation)

DISTRICT 11
(4 schools)
Cypress Bay (Weston) – X
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
Miramar

DISTRICT 12
(5 schools)
Dr. Krop (Miami) – X
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

REGION 4
(24 schools)


DISTRICT 13
(6 schools)
American (Hialeah)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes – X
Miami Central
Miami Northwestern

DISTRICT 14
(6 schools)
Columbus (Miami)
Coral Gables – X
Miami
Miami Beach
Miami Springs
South Miami

DISTRICT 15
(6 schools)
Braddock (Miami) – X
Ferguson (Miami)
Miami Coral Park
Miami Sunset
Southwest Miami
Varela (Miami)

DISTRICT 16
(6 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge – X
South Dade (Homestead)



Class 5A
(76 schools; student population: 2055-2583)

REGION 1
(17 schools)

DISTRICT 1
(3 schools)
Buchholz (Gainesville) – X
Gainesville
Niceville

DISTRICT 2
(5 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville) – X
Fletcher (Neptune Beach)
Orange Park
Terry Parker (Jacksonville)

DISTRICT 3
(4 schools)
Lake Howell (Winter Park)
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
Pine Ridge (Deltona) – X

DISTRICT 4
(5 schools)
Bayside (Palm Bay)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne – X
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach)

REGION 2
(17 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)
Gaither (Tampa)
Land O'Lakes – X
Mitchell (New Port Richey)
Wesley Chapel
Wharton (Tampa)

DISTRICT 6
(4 schools)
Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa) – X
King (Tampa)
Sickles (Tampa)

DISTRICT 7
(4 schools)
Bloomingdale (Valrico) – X
Brandon
East Bay (Gibsonton)
Plant City

DISTRICT 8
(4 schools)
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland) – X
Lakeland
Osceola (Kissimmee)

REGION 3
(21 schools)


DISTRICT 9
(5 schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater) – X
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University

DISTRICT 10
(6 schools)
Dixie Hollins (St. Petersburg) – X
Gibbs (St. Petersburg)
Largo
Pinellas Park (Largo)
St. Petersburg
Seminole (Seminole)

DISTRICT 11
(5 schools)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
Port Charlotte
Venice – X

DISTRICT 12
(5 schools)
Baker (Cape Coral)
Cape Coral
Fort Myers
Mariner (Cape Coral) – X
North Fort Myers

REGION 4
(21 schools)


DISTRICT 13
(4 schools)
Centennial (Port St. Lucie) – X
Fort Pierce Central
Port St. Lucie
South Fork (Stuart)

DISTRICT 14
(5 schools)
Atlantic (Delray Beach) – X
John I. Leonard (Greenacres)
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 15
(6 schools)
Coconut Creek
Coral Glades (Coral Springs)
Dillard (Fort Lauderdale)
Ely (Pompano Beach)
Northeast (Oakland Park) – X
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(6 schools)
Cooper City
Hollywood Hills (Hollywood) – X
McArthur (Hollywood)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
South Broward (Hollywood)
Western (Davie)



Class 4A
(81 schools; student population: 1708-2054)

REGION 1
(19 schools)


DISTRICT 1
(4 schools)
Escambia (Pensacola)
Milton
Pace – X
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(4 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Navarre
Fort Walton Beach – X

DISTRICT 3
(5 schools)
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) – X
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 4
(6 schools)
Englewood (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville) – X
Forrest (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

REGION 2
(19 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)
Columbia (Lake City)
Fleming Island (Orange Park)
Middleburg – X
Nease (Ponte Vedra Beach)
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 6
(6 schools)
Belleview
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala) – X

DISTRICT 7
(5 schools)
Merritt Island
New Smyrna Beach
Rockledge
Seabreeze (Daytona Beach)
Titusville – X

DISTRICT 8
(5 schools)
Central (Brooksville)
Ridgewood (New Port Richey) – X
River Ridge (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)
Tarpon Springs

REGION 3
(19 schools)


DISTRICT 9
(6 schools)
Bayshore (Bradenton)
Boca Ciega (Gulfport) – X
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Lakewood (St. Petersburg)
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 10
(4 schools)
Blake (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Leto (Tampa)
Plant (Tampa) – X

DISTRICT 11
(5 schools)
Freedom (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Middleton (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech – X

DISTRICT 12
(4 schools)
Armwood (Seffner)
Auburndale – X
Lake Region (Eagle Lake)
Winter Haven

REGION 4
(22 schools)


DISTRICT 13
(4 schools)
Fort Pierce Westwood – X
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 14
(6 schools)
Boca Raton
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Forest Hill (West Palm Beach)
Olympic Heights (Boca Raton)
West Boca Raton – X

DISTRICT 15
(6 schools)
Barron Collier (Naples)
Cypress Lake (Fort Myers) – X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
North Port
South Fort Myers

DISTRICT 16
(6 schools)
Fort Lauderdale
Hallandale – X
Miami Edison
Miami Jackson
Nova (Davie)
Washington (Miami)



Class 3A
(79 schools; student population: 1067-1707)

REGION 1
(22 schools)


DISTRICT 1
(6 schools)
Gulf Breeze
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola) – X
West Florida (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
East Gadsden (Havana) – X
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(5 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Baker County (Glen St. Mary) – X
Bishop Kenny (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(5 schools)
Atlantic (Port Orange)
Clay (Green Cove Springs)
Menendez (St. Augustine)
Palatka – X
St. Augustine

REGION 2
(18 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)
Dunnellon
North Marion (Citra) – X
Santa Fe (Alachua)
West Port (Ocala)
Williston

DISTRICT 6
(5 schools)
Citrus (Inverness)
Crystal River
Hernando (Brooksville)
Lecanto – X
Nature Coast (Brooksville)

DISTRICT 7
(4 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Eustis
South Lake (Groveland)
Tavares – X

DISTRICT 8
(4 schools)
Gulf (New Port Richey)
Hudson
Pasco (Dade City)
Zephyrhills – X

REGION 3
(18 schools)


DISTRICT 9
(5 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Harmony
St. Cloud
Space Coast (Cocoa) – X

DISTRICT 10
(5 schools)
Bartow – X
Haines City
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales
Ridge (Davenport)

DISTRICT 11
(4 schools)
Booker (Sarasota)
Jesuit (Tampa)
Palmetto – X
Robinson (Tampa)

DISTRICT 12
(4 schools)
Avon Park
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula) – X
Sebring

REGION 4
(21 schools)


DISTRICT 13
(5 schools)
Dunbar (Fort Myers) – X
Estero
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 14
(5 schools)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples)
Naples
Palmetto Ridge (Naples) – X

DISTRICT 15
(5 schools)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Glades Central (Belle Glade)
Jensen Beach
Monarch (Coconut Creek)
Suncoast (Riviera Beach) – X

DISTRICT 16
(6 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Monsignor Pace (Miami) – X
Pembroke Pines Charter



Class 2A
(37 schools; student population: 617-1066)

REGION 1
(7 schools)


DISTRICT 1
(3 schools)
Marianna
Pensacola Catholic
Walton (DeFuniak Springs) – X

DISTRICT 2
(4 schools)
Dixie County (Cross City)
Fort White
Madison County (Madison)
Taylor County (Perry) – X

REGION 2
(11 schools)


DISTRICT 3
(6 schools)
Bolles (Jacksonville) – X
Bradford (Starke)
Interlachen
Keystone Heights
Ribault (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 4
(5 schools)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Mount Dora – X
South Sumter (Bushnell)
Umatilla

REGION 3
(10 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Lake Placid
Mulberry – X
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 6
(5 schools)
Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
Clewiston
Inlet Grove (Riviera Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)
St. Andrew’s (Boca Raton)

REGION 4
(9 schools)


DISTRICT 7
(5 schools)
American Heritage (Plantation)
Chaminade (Hollywood)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pompano Beach

DISTRICT 8
(4 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami) – X



Class 2B
(39 schools; student population: 411-616)

REGION 1
(8 schools)


DISTRICT 1
(3 schools)

Baker – X
Northview (Bratt)
South Walton (Santa Rosa Beach)

DISTRICT 2
(5 schools)

Blountstown
Bozeman (Southport)
Chipley – X
Holmes County (Bonifay)
Vernon

REGION 2
(10 schools)


DISTRICT 3
(5 schools)

Baldwin – X
Episcopal (Jacksonville)
FSU (Tallahassee)
Hamilton County (Jasper)
Trinity Christian (Jacksonville)

DISTRICT 4
(5 schools)

Chiefland
Newberry – X
P.K. Yonge (Gainesville)
Trinity Catholic (Ocala)
Union County (Lake Butler)

REGION 3
(9 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)

Crescent City
Taylor (Pierson) – X
Trinity Prep (Winter Park)
Villages
Wildwood

DISTRICT 6
(4 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Clearwater Central Catholic – X
Frostproof

REGION 4
(12 schools)


DISTRICT 7
(5 schools)

Florida Air (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce) – X
King’s Academy (West Palm Beach)
Melbourne Central Catholic
Pahokee

DISTRICT 8
(7 schools)

Archbishop Curley (Miami) – X
Florida Christian (Miami)
Marathon
Parkway (Miramar)
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Academy (Fort Lauderdale)
Westminster Christian (Miami)



Class 1A
(40 schools; student population: 233-410)

REGION 1 (Rural Schools)
(14 schools)


DISTRICT 1
(7 schools)

Freeport – X
Jay
Liberty County (Bristol)
Port St. Joe
Sneads
West Gadsden (Greensboro)
Wewahitchka

DISTRICT 2
(7 schools)

Branford
Bronson
Hawthorne
Hilliard
Jefferson County (Monticello)
Lafayette (Mayo) – X
Trenton

REGION 2 (Urban)
(7 schools)


DISTRICT 3
(4 schools)

Bishop Snyder (Jacksonville)
North Florida Christian (Tallahassee)
Providence (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville) – X

DISTRICT 4
(3 schools)

Father Lopez (Daytona Beach) – X
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
St. Joseph (St. Augustine)

REGION 3
(9 schools)


DISTRICT 5
(5 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Fort Meade
Indian Rocks Christian (Largo)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest (St. Petersburg) – X

DISTRICT 6
(4 schools)

Evangelical Christian (Fort Myers) – X
Glades Day (Belle Glade)
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)

REGION 4
(10 schools)


DISTRICT 7
(5 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach) – X
Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach)
St. Edward’s (Vero Beach)

DISTRICT 8
(5 schools)

Bay Point (Homestead)
Dade Christian (Miami)
Miami Country Day – X
Miami MacArthur North
Palmer Trinity (Miami)



Class 1B
(38 schools; student population: 50-232)

REGION 1
(8 schools)


DISTRICT 1
(4 schools)

Apalachicola
Carrabelle
Cottondale – X
Graceville

DISTRICT 2
(4 schools)

Aucilla Christian (Monticello)
FAMU (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee) – X
Munroe (Quincy)

REGION 2
(9 schools)


DISTRICT 3
(4 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
Eagle’s View (Jacksonville) – X
Potter’s House (Jacksonville)
St. John Lutheran (Ocala)

DISTRICT 4
(5 schools)

Lake Mary Prep – X
Orangewood Christian (Maitland)
Master’s (Oviedo)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

REGION 3
(13 schools)


DISTRICT 5
(6 schools)

Brevard Christian (West Melbourne)
Central Florida Christian (Ocoee)
First Academy (Orlando)
Merritt Island Christian
Pine Castle Christian (Orlando) – X
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 6
(7 schools)

Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa) – X
Evangel Christian (Lakeland)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Temple Heights Christian (Tampa)

REGION 4
(8 schools)


DISTRICT 7
(4 schools)

Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Jupiter Christian
Upperroom Christian (Lauderhill)
Zion Lutheran (Deerfield Beach) – X

DISTRICT 8
(4 schools)

Broward Christian (Plantation)
Hollywood Christian – X
Northwest Christian (Miami)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)



Independent
(24 schools)

All Saints' (Winter Haven)
Bell
Boca Raton Christian
Braden River (Bradenton)
Bradenton Christian
Canterbury (St. Petersburg)
Celebration
Cocoa Beach
Florida Deaf (St. Augustine)
Hagerty (Oviedo)
Hernando Christian (Brooksville)
Lakeland Christian
LaSalle (Miami)
Mount Dora Bible
North Lauderdale Academy
Oak Hall (Gainesville)
Paxon (Jacksonville)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Poinciana (Kissimmee)
Somerset (Pembroke Pines)
St. Francis (Gainesville)
Stanton (Jacksonville)
Success Academy (Jacksonville)
Tampa Baptist
Temple Christian (Titusville)