2001 FHSAA Football Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2001 FHSAA State Football Series. (X – denotes district leader)


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class A


Class 6A
(71 schools; student population: 2085-4071)

REGION 1
(20 schools)


DISTRICT 1
(7 schools)

DeLand
Ed White (Jacksonville)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Mandarin (Jacksonville)
Oviedo
Sandalwood (Jacksonville)
Seminole (Sanford)

DISTRICT 2
(6 schools)

Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 3
(7 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

REGION 2
(17 schools)


DISTRICT 4
(4 schools)

Bloomingdale (Valrico)
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Venice

DISTRICT 5
(7 schools)

John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Vero Beach
Wellington

DISTRICT 6
(6 schools)

Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Olympic Heights (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
Taravella (Coral Springs)

REGION 3
(17 schools)


DISTRICT 7
(6 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Dillard (Fort Lauderdale)
Flanagan (Pembroke Pines)
Piper (Sunrise)
Plantation
Western (Davie)

DISTRICT 8
(5 schools)

Dr. Krop (Miami)
Miami Central
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 9
(6 schools)

American (Hialeah)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Springs

REGION 4
(17 schools)


DISTRICT 10
(5 schools)

Miami Beach
Miami Jackson
Miami
Miami Coral Park
Miami Northwestern

DISTRICT 11
(6 schools)

Braddock (Miami)
Christopher Columbus (Miami)
Coral Gables
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 12
(6 schools)

Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)


Class 5A
(71 schools; student population: 1664-2084)

REGION 1
(16 schools)


DISTRICT 1
(4 schools)

Escambia (Pensacola)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield)
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(6 schools)

Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Forrest (Jacksonville)
Orange Park
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 3
(7 schools)

Lake Mary
Lyman (Longwood)
Mainland (Daytona Beach)
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)
Titusville
Winter Springs

REGION 2
(20 schools)


DISTRICT 4
(7 schools)

Eau Gallie (Melbourne)
Gateway (Kissimmee)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
South Lake (Groveland)

DISTRICT 5
(6 schools)

Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Haines City
Lakeland
Plant City
Riverview

DISTRICT 6
(7 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa)
Wharton (Tampa)

REGION 3
(13 schools)


DISTRICT 7
(4 schools)

East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University
Clearwater
Pinellas Park (Largo)

DISTRICT 8
(5 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Gibbs (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
St. Petersburg
Seminole

DISTRICT 9
(4 schools)

Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples)
Manatee (Bradenton)
Naples

REGION 4
(20 schools)


DISTRICT 10
(7 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Martin County (Stuart)
Palm Beach Gardens
South Fork (Stuart)

DISTRICT 11
(7 schools)

Coconut Creek
Cooper City
Ely (Pompano Beach)
Nova (Davie)
Northeast (Oakland Park)
South Plantation (Plantation)
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 12
(6 schools)

Coral Reef (Miami)
Hollywood Hills (Hollywood)
Miami Edison
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)


Class 4A
(70 schools; student population: 1361-1663)

REGION 1
(18 schools)


DISTRICT 1
(6 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Fort Walton Beach
Niceville
Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Clay (Green Cove Springs)
Columbia (Lake City)
Gainesville
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)

DISTRICT 3
(6 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Ridgeview (Orange Park)

REGION 2
(18 schools)


DISTRICT 4
(6 schools)

Belleview
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Forest (Ocala)
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala)

DISTRICT 5
(6 schools)

Bayside (Palm Bay)
Lake Howell (Winter Park)
Merritt Island
New Smyrna Beach
Palm Bay (Melbourne)
Satellite (Satellite Beach)

DISTRICT 6
(6 schools)

Central (Brooksville)
Land O’Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Springstead (Spring Hill)

REGION 3
(17 schools)


DISTRICT 7
(5 schools)

Auburndale
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Winter Haven

DISTRICT 8
(6 schools)

Armwood (Seffner)
Brandon
Jefferson (Tampa)
|Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech

DISTRICT 9
(6 schools)

Countryside (Clearwater)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Dunedin
Lakewood (St. Petersburg)
Largo
Tarpon Springs

REGION 4
(17 schools)


DISTRICT 10
(5 schools)

Bayshore (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
North Fort Myers
Port Charlotte

DISTRICT 11
(6 schools)

Cape Coral
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Fort Myers
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)

DISTRICT 12
(6 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
Fort Lauderdale
Fort Pierce Central
Port St. Lucie
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)


Class 3A
(68 schools; student population: 921-1360)

REGION 1
(18 schools)


DISTRICT 1
(7 schools)

Bay (Panama City)
Crestview
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Pace
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)

Chiles (Tallahassee)
Eastside (Gainesville)
Rickards (Tallahassee)
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(5 schools)

Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
North Marion (Citra)

REGION 2
(17 schools)


DISTRICT 4
(6 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
Lee (Jacksonville)
Middleburg
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 5
(6 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Bradford (Starke)
Menendez (St. Augustine)
Nease (St. Augustine)
Palatka
St. Augustine

DISTRICT 6
(5 schools)

Astronaut (Titusville)
Atlantic (Port Orange)
Bishop Moore (Orlando)
Jones (Orlando)
Seabreeze (Daytona Beach)

REGION 3
(16 schools)


DISTRICT 7
(6 schools)

Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Pasco (Dade City)
Wesley Chapel
Zephyrhills

DISTRICT 8
(6 schools)

Blake (Tampa)
Booker (Sarasota)
Jesuit (Tampa)
Palmetto
Robinson (Tampa)
Southeast (Bradenton)

DISTRICT 9
(5 schools)

Bartow
Hardee (Wauchula)
Kathleen (Lakeland)
Lake Wales
Sebring

REGION 4
(17 schools)


DISTRICT 10
(6 schools)

Barron Collier (Naples)
DeSoto County (Arcadia)
Immokalee
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)

DISTRICT 11
(6 schools)

Centennial (Port St. Lucie)
Cocoa
Fort Pierce Westwood
Okeechobee
Rockledge
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 12
(5 schools)

Glades Central (Belle Glade)
Hallandale
Jupiter
Key West
Suncoast (Riviera Beach)


Class 2A
(69 schools; student population: 371-920)

REGION 1
(19 schools)


DISTRICT 1
(7 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Chipley
Holmes County (Bonifay)
Marianna
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 2
(6 schools)

Florida High (Tallahassee)
Hamilton County (Jasper)
Jefferson County (Monticello)
Madison County (Madison)
Shanks (Quincy)
Taylor County (Perry)

DISTRICT 3
(6 schools)

Bolles (Jacksonville)
Fort White
Interlachen
Keystone Heights
Union County (Lake Butler)
West Nassau (Callahan)

REGION 2
(16 schools)


DISTRICT 4
(5 schools)

Chiefland
Dixie County (Cross City)
Newberry
West Port (Ocala)
Williston

DISTRICT 5
(6 schools)

Eustis
Mount Dora
South Sumter (Bushnell)
Tavares
Wildwood
Umatilla

DISTRICT 6
(5 schools)

Cocoa Beach
Crescent City
Lake Highland Prep (Orlando)
Melbourne Central Catholic
Taylor (Pierson)

REGION 3
(14 schools)


DISTRICT 7
(4 schools)

Berkeley Prep (Tampa)
Clearwater Central Catholic
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 8
(5 schools)

Avon Park
Cardinal Mooney (Sarasota)
Frostproof
Lake Placid
Mulberry

DISTRICT 9
(5 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Clewiston
Dunbar (Fort Myers)
LaBelle
Pahokee

REGION 4
(20 schools)


DISTRICT 10
(6 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach)
John Carroll (Fort Pierce)
Pompano Beach
Pope John Paul II (Boca Raton)
North Broward Prep (Coconut Creek)
North Lauderdale Academy

DISTRICT 11
(7 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Pembroke Pines Charter
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Westminster (Fort Lauderdale)

DISTRICT 12
(7 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Belen Jesuit (Miami)
Gulliver Prep (Coral Gables)
LaSalle (Miami)
Monsignor Pace (Miami)
Ransom Everglades (Miami)
Westminster Christian (Miami)


Class A
(68 schools; student population: 21-370)

REGION 1
(19 schools)


DISTRICT 1
(6 schools)

Baker
Cottondale
Freeport
Graceville
Jay
Vernon

DISTRICT 2
(6 schools)

Apalachicola
Blountstown
Carrabelle
Liberty County (Bristol)
Port St. Joe
Wewahitchka

DISTRICT 3
(7 schools)

Chattahoochee
FAMU (Tallahassee)
Greensboro
Havana Northside
Munroe (Quincy)
North Florida Christian (Tallahassee)
Sneads

REGION 2
(19 schools)


DISTRICT 4
(7 schools)

Bell
Branford
Bronson
Hawthorne
Lafayette (Mayo)
P.K. Yonge (Gainesville)
Trenton

DISTRICT 5
(6 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
Baldwin
Hilliard
St. Joseph (St. Augustine)
Trinity Christian (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 6
(6 schools)

Cyber High Charter (Sanford)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Oviedo)
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Prep (Winter Park)
Warner Christian (South Daytona)

REGION 3
(14 schools)


DISTRICT 7
(5 schools)

All Saints’ (Winter Haven)
Evangel Christian (Lakeland)
Fort Meade
Riverhills Christian (Tampa)
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 8
(5 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 9
(4 schools)

Evangelical Christian (Fort Myers)
Glades Day (Belle Glade)
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)

REGION 4
(16 schools)


DISTRICT 10
(5 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
King’s Academy (West Palm Beach)
St. Edward’s (Vero Beach)

DISTRICT 11
(5 schools)

Coral Springs Christian
Dade Christian (Miami)
Hollywood Christian
Miami MacArthur North
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 12
(6 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Bay Point (Miami)
Florida Christian (Miami)
Marathon
Miami Country Day
Northwest Christian (Miami)