2007 FHSAA Football Championships
District Tiebreaker Results
The following is a listing of all district tiebreakers in the 2007 FHSAA Football Championships.


District 6A-1 Tiebreaker
At Stake:
District runner-up berth
Results
1st Quarter: Spruce Creek (Port Orange) 14, Sandalwood (Jacksonville) 13
2nd Quarter: Spruce Creek 14, Deltona 7
DISTRICT RUNNER-UP: Spruce Creek

District 6A-7 Tiebreaker
At Stake:
District champion & runner-up berths
Results

1st Quarter: Palm Beach Gardens 3, Jupiter 0
2nd Quarter: Vero Beach 10, Palm Beach Gardens 0
DISTRICT CHAMPION: Vero Beach
DISTRICT RUNNER-UP: Palm Beach Gardens

District 6A-8 Tiebreaker
At Stake:
District champion & runner-up berths
Results

1st Quarter: Lake Worth 17, Royal Palm Beach 7
2nd Quarter: Park Vista (Boynton Beach) 7, Lake Worth 0
DISTRICT CHAMPION: Park Vista (Boynton Beach)
DISTRICT RUNNER-UP: Lake Worth

District 6A-10 Tiebreaker
At Stake:
District runner-up berth
Results

1st Quarter: South Plantation 14, Piper (Sunrise) 0
2nd Quarter: South Plantation 7, Plantation 0
DISTRICT RUNNER-UP: South Plantation

District 6A-15 Tiebreaker
At Stake:
District chapion & runner-up berth
Pairings

1st Quarter: Miami Sunset 7, Southwest Miami 0
2nd Quarter: Braddock (Miami) 7, Miami Sunset 0
DISTRICT CHAMPION:
Braddock (Miami)
DISTRICT RUNNER-UP: Miami Sunset

District 6A-16 Tiebreaker
At Stake:
District runner-up berth
Pairings

1st Quarter: Miami Southridge 6, Miami Killian 0
2nd Quarter: South Dade (Homestead) 7, Miami Southridge 6
DISTRICT RUNNER-UP: South Dade (Homestead)



District 4A-3 Tiebreaker
At Stake:
District runner-up berth
Results

1st Quarter: Leon (Tallahassee) 3,. Chiles (Tallahassee) 0, OT
2nd Quarter: Leon (Tallahassee) 14, Mosley (Lynn Haven) 7
DISTRICT RUNNER-UP: Leon (Tallahassee)

District 4A-9 Tiebreaker
At Stake:
District runner-up berth
Results

1st Quarter: Southeast (Bradenton) 3, Lakewood (St. Petersburg) 0
2nd Quarter:Northeast (St. Petersburg) 7, Southeast (Bradenton) 0
DISTRICT RUNNER-UP: Northeast (St. Petersburg)

District 4A-12 Tiebreaker
At Stake:
District champion & runner-up berths
Pairings

1st Quarter: Auburndale 8, South Lake (Groveland) 0
2nd Quarter: Auburndale 7, Lake Region (Eagle Lake) 6
3rd Quarter: Lake Region (Eagle Lake) 14, South Lake (Groveland) 0
DISTRICT CHAMPION: Auburndale
DISTRICT RUNNER-UP: Lake Region (Eagle Lake)

District 4A-13 Tiebreaker
At Stake:
District champion & runner-up berths
Results

1st Quarter: Okeechobee 7, Martin County (Stuart) 0
2nd Quarter: Fort Pierce Westwood 7, Okeechobee 0
DISTRICT CHAMPION: Fort Pierce Westwood
DISTRICT RUNNER-UP: Okeechobee

District 4A-15 Tiebreaker
At Stake:
District champion & runner-up berths
Pairings

1st Quarter: Gulf Coast (Naples) 7, Palmetto Ridge (Naples) 6
2nd Quarter: Barron Collier (Naples) 7, Gulf Coast (Naples 2)
DISTRICT CHAMPION: Barron Collier (Naples)
DISTRICT RUNNER-UP: Gulf Coast (Naples)



District 3A-5 Tiebreaker
At Stake:
District runner-up berth
Results

1st Quarter: Willston 14, West Port (Ocala) 0
2nd Quarter: Williston 7, Dunnellon 0
DISTRICT RUNNER-UP: Williston

District 3A-7 Tiebreaker
At Stake:
District champion & runner-up berths
Pairings

1st Quarter: Harmony 7, Eustis 0
2nd Quarter: Harmony 13, Bishop Moore (Orlando) 0
3rd Quarter: Eustis 7, Bishop Moore (Orlando) 0
DISTRICT CHAMPION: Harmony
DISTRICT RUNNER-UP: Eustis

District 3A-13 Tiebreaker
At Stake:
District champion & runner-up berths
Results

1st Quarter: LaBelle 3, Dunbar (Fort Myers) 0
2nd Quarter: South Fort Myers 3, LaBelle 0
DISTRICT CHAMPION: South Fort Myers
DISTRICT RUNNER-UP: LaBelle

District 3A-14 Tiebreaker
At Stake:
District runner-up berth
Results

1st Quarter: Lely (Naples) 15, Golden Gate (Naples) 0
2nd Quarter: Immokalee 13, Lely (Naples) 6
DISTRICT RUNNER-UP: Immokalee



District 1A-7 Tiebreaker
At Stake:
District runner-up berth
Pairings

1st Quarter: Benjamin (North Palm Beach) 7, Calvary Christian (Fort Lauderdale) 6, OT
2nd Quarter: Benjamin (North Palm Beach) 7. Westminster Academy (Fort Lauderdale) 3
DISTRICT RUNNER-UP:
Benjamin (North Palm Beach)



District 1B-2 Tiebreaker
At Stake:
District champion & runner-up berths
Results

1st Quarter: Arlington Country Day (Jacksonville) 7, Lake City Christian 6
2nd Quarter: Eagle's View Academy (Jacksonville) 6, Arlington Country Day (Jacksonville) 0
DISTRICT CHAMPION: Eagle's View Academy (Jacksonville)
DISTRICT RUNNER-UP: Arliington Country Day (Jacksonville)