2001 FHSAA State Football Series


Class 6A Bracket
   
Regional Tournament
(All regional tournament games @ 7:30 p.m. local time unless otherwise noted)
 
 
 
Florida Finals
(@ Doak Campbell Stadium, Tallahassee)
 
   
Regional Quarterfinals
 
Regional Semifinals
 
Regional Finals
 
State Semifinals
 
State Championship
 
   
Friday, Nov. 9
 
Friday, Nov. 16
 
Friday, Nov. 23
 
Friday, Nov. 30
 
Saturday, Dec.8
 
                       
W2
   Edgewater (Orlando) (9-1)          
Last updated 7/18/05, 11:15
 
         Edgewater              
A1
   Lake Brantley (Alt Spr) (7-3)    59-34              
             Edgewater          
R1
   Oviedo (8-2)        31-20          
         University              
R3
   University (Orlando) (5-5)    21-13              
            REGION 1    Apopka      
W1
   Mandarin (Jacksonville) (8-2)            48-10      
         Evans              
A2
   Evans (Orlando) (6-3)    34-19              
             Apopka          
W3
   Boone (Orlando) (7-3)        38-22          
         Apopka              
R2
   Apopka (9-1)    57-16              
           
Host teams are in bold italics
   Apopka  
W6
   Douglas (Parkland) (9-1)                41-3  
         Douglas              
R4
   Sarasota (3-6)    28-21 (2OT)              
             Douglas          
R5
   Santaluces (Lantana) (6-4)        34-19          
         Santaluces              
A6
   Olympic Hts (Boca Rtn) (6-4)    28-21              
            REGION 2    Deerfield Beach      
W5
   Wellington (7-3)            21-20 (OT)      
         Wellington              
A6
   Coral Springs (8-2)    34-13              
             Deerfield Beach          
W4
   Riverview (Sarasota) (5-4)        35-21  
     
         Deerfield Beach            
R6
   Deerfield Beach (4-6)    34-14        
Champion
 
                 
Apopka
 
W9
   Miami Carol City (9-1)            
34-16
 
         Miami Carol City            
A7
   Plantation (8-2)    16-14            
             Dillard          
R8
   North Miami Beach (8-2)        13-0          
         Dillard              
R7
   Dillard (Fort Lauderdale) (6-4)    21-20 (OT)              
            REGION 3    Dillard      
W8
   Miami Central (8-2)            26-25      
         Miami Central              
A9
   Hialeah (7-3)    40-11              
             Miami Central          
W7
   Piper (Sunrise) (7-3)        42-12          
         Piper              
R9
   American (Hialeah) (7-3)    24-9              
           
Host teams are in bold italics
   Miami Northwestern  
W10
   Miami Northwestern (9-1)                20-13  
         Miami Northwestern              
A12
   South Dade (Homestead) (6-4)    26-0              
             Miami Northwestern          
R12
   Homestead (8-2)        26-14          
         Homestead              
R11
   Coral Gables (6-4)    40-14              
            REGION 4    Miami Northwestern      
W11
   Chris. Columbus (Miami) (8-2)            20-6      
         Christopher Columbus              
A12
   Miami Southridge (6-3)    38-28              
             Miami Killian          
W12
   Miami Killian (7-3)        32-21          
         Miami Killian              
R10
   Miami (2-8)    27-8