2001 FHSAA State Football Series


Class 5A Bracket
   
Regional Tournament
(All regional tournament games @ 7:30 p.m. local time unless otherwise noted)
 
 
 
Florida Finals
(@ Doak Campbell Stadium, Tallahassee)
 
   
Regional Quarterfinals
 
Regional Semifinals
 
Regional Finals
 
State Semifinals
 
State Championship
 
   
Friday, Nov. 9
 
Friday, Nov. 16
 
Friday, Nov. 23
 
Friday, Nov. 30
 
Friday, Dec. 7
 
                       
W2
   Buchholz (Gainesville) (10-0)          
Last updated 7/18/05, 11:15
 
         Buchholz              
A3
   Lake Mary (5-5)    24-21              
             Buchholz          
R1
   Escambia (Pensacola) (6-4)        34-19          
         Escambia              
R3
   Winter Springs (6-3)    23-20              
            REGION 1    Rutherford      
W3
   Mainland (Daytona Bch) (9-1)            24-0      
         Mainland              
A1
   Mosley (Lynn Haven) (6-3)    32-29              
             Rutherford          
W1
   Rutherford (Springfield) (7-2)        34-7          
         Rutherford              
R2
   Fletcher (Neptune Bch) (7-2)    38-28              
           
Host teams are in bold italics
   Chamberlain  
W4
   Osceola (Kissimmee) (10-0)                23-17  
         Osceola              
A5
   Riverview (8-2)    33-8              
             Osceola          
R5
   East Bay (Gibsonton) (8-2)        24-23 (2OT)          
         King              
R6
   King (Tampa) (7-3)    17-14              
            REGION 2    Chamberlain      
W5
   Lakeland (9-1)            31-18      
         Hillsborough              
A6
   Hillsborough (Tampa) (8-2)    26-7              
             Chamberlain          
W6
   Chamberlain (Tampa) (8-2)        28-21  
     
         Chamberlain            
R4
   Melbourne (7-3)    31-9        
Champion
 
                 
Naples
 
W8
   Seminole (8-2)            
21-17
 
         Seminole            
R7
   Pinellas Park (Largo) (3-7)    28-7            
             Seminole          
R9
   Manatee (Bradenton) (7-2)        19-16          
         Manatee              
A8
   St. Petersburg (3-7)    42-14              
            REGION 3    Naples      
W9
   Naples (7-2)            30-0      
         Naples              
A8
   Gibbs (St. Petersburg) (5-5)    69-22              
             Naples          
W7
   East Lake (Tarpon Spr) (5-5)        58-28          
         Northeast              
R8
   Northeast (St. Pete) (9-1)    28-0              
           
Host teams are in bold italics
   Naples  
W10
   Boca Raton (9-1)                41-28  
         Boca Raton              
R12
   Miami Edison (5-5)    24-23              
             Atlantic          
R11
   Cooper City (7-3)        24-13          
         Atlantic              
A10
   Atlantic (Delray Beach) (8-2)    53-7              
            REGION 4    Atlantic      
W11
   Ely (Pompano Beach) (8-1)            21-20      
         Ely              
A10
   Dwyer (Palm Bch Grdns) (8-2)    35-28              
             Ely          
W12
   Miramar (6-4)        20-10          
         Palm Beach Gardens              
R10
   Palm Beach Gardens (9-1)    35-6