2001 FHSAA State Football Series


Class 4A Bracket
   
Regional Tournament
(All regional tournament games @ 7:30 p.m. local time unless otherwise noted)
 
 
 
Florida Finals
(@ Doak Campbell Stadium, Tallahassee)
 
   
Regional Quarterfinals
 
Regional Semifinals
 
Regional Finals
 
State Semifinals
 
State Championship
 
   
Friday, Nov. 9
 
Friday, Nov. 16
 
Friday, Nov. 23
 
Friday, Nov. 30
 
Thursday, Dec. 6
 
                       
W3
   Andrew Jackson (Jax) (10-0)          
Last updated 7/18/05, 11:15
 
         Andrew Jackson              
A1
   Washington (Pensacola) (8-2)    49-20              
             Columbia          
R1
   Niceville (6-4)        41-19          
         Columbia              
R2
   Columbia (Lake City) (6-3)    25-24              
            REGION 1    Lincoln      
W1
   Pine Forest (Pensacola) (9-1)            35-17      
         Pine Forest              
A3
   Ridgeview (Orange Park) (7-3)    42-21              
             Lincoln          
W2
   Lincoln (Tallahassee) (9-1)        46-45 (2OT)          
         Lincoln              
R3
   Raines (Jacksonville) (8-2)    27-14              
           
Host teams are in bold italics
   Lincoln  
W5
   Palm Bay (Melbourne) (9-0)                24-21  
         Palm Bay              
A4
   Leesburg (6-4)    37-0              
             Palm Bay          
R4
   Forest (Ocala) (9-1)        61-13          
         Forest              
R6
   Land O'Lakes (7-3)    7-6              
            REGION 2    Palm Bay      
W4
   Vanguard (Ocala) (7-3)            36-7      
         Merritt Island              
A5
   Merritt Island (6-4)    50-35              
             New Smyrna Beach          
W6
   Central (Brooksville) (7-2)        41-14  
     
         New Smyrna Beach            
R5
   New Smyrna Beach (8-2)    40-6        
Champion
 
                 
Lincoln
 
W7
   Lake Gibson (Lakeland) (8-1)            
28-20
 
         Lake Gibson            
A9
   Tarpon Springs (8-2)    31-14            
             Lake Gibson          
R8
   Tampa Bay Tech (8-2)        38-31          
         Lakewood              
R9
   Lakewood (St. Pete) (7-3)    21-20              
            REGION 3    Jefferson      
W9
   Largo (8-2)            37-17      
         Winter Haven              
A7
   Winter Haven (6-4)    24-21              
             Jefferson          
W8
   Jefferson (Tampa) (8-1)        21-14          
         Jefferson              
R7
   Auburndale (2-8)    42-6              
           
Host teams are in bold italics
   St. Thomas Aquinas  
W12
   St. Thomas Aquinas (10-0)                30-12  
         St. Thomas Aquinas              
R10
   Charlotte (Punta Gorda) (7-3)    55-27              
             St. Thomas Aquinas          
R11
   Fort Myers (8-2)        21-7          
         Fort Myers              
A12
   Fort Lauderdale (7-3)    48-8              
            REGION 4    St. Thomas Aquinas      
W11
   Estero (9-1)            21-17      
         Estero              
A12
   Washington (Miami) (7-3)    35-15              
             Estero          
W10
   Lakewood Ranch (Brdntn) (8-2)        38-12          
         Lakewood Ranch              
R12
   Fort Pierce Central (5-5)    38-0