2001 FHSAA State Football Series


Class A Bracket
   
Regional Tournament
(All regional tournament games @ 7:30 p.m. local time unless otherwise noted)
 
 
 
Florida Finals
(@ Doak Campbell Stadium, Tallahassee)
 
   
Regional Quarterfinals
 
Regional Semifinals
 
Regional Finals
 
State Semifinals
 
State Championship
 
   
Friday, Nov. 9
 
Friday, Nov. 16
 
Friday, Nov. 23
 
Friday, Nov. 30
 
Thursday, Dec. 6
 
                       
W2
   Wewahitchka (10-0)          
Last updated 7/18/05, 11:15
 
         Wewahitchka              
A1
   Vernon (6-4)    41-14              
             Jay          
R1
   Jay (8-2)        22-18          
         Jay              
R3
   Munroe (Quincy) (8-2)    46-13              
            REGION 1    North Florida Christian      
W1
   Baker (9-1)            21-17      
         Baker              
A2
   Liberty County (Bristol) (6-4)    14-7              
             North Florida Christian          
W3
   North Florida Chr (Tall) (7-2)        28-7          
         North Florida Christian              
R2
   Blountstown (4-6)    42-3              
           
Host teams are in bold italics
   North Florida Christian  
W4
   P.K. Yonge (Gainesville) (9-0)                21-7  
         P.K. Yonge              
R6
   Trinity Prep (Winter Park) (7-3)    49-14              
             P.K. Yonge          
R5
   Arlington CD (J'ville) (8-2)        50-14          
         Arlington Country Day              
A4
   Bronson (5-5)    41-0              
            REGION 2    Trinity Christian      
W5
   Trinity Christian (J'ville) (7-2)            35-21      
         Trinity Christian              
A4
   Hawthorne (7-3)    38-8              
             Trinity Christian          
W6
   First Academy (Orlando) (7-3)        31-14  
     
         Lafayette            
R4
   Lafayette (Mayo) (8-2)    37-6        
Champion
 
                 
North Florida Christian
 
W7
   Fort Meade (9-1)            
 28-16
 
         Fort Meade            
A8
   Shorecrest Prep (St Pete) (6-4)    48-7            
             Fort Meade          
R9
   Glades Day (Belle Glade) (7-3)        37-14          
         Glades Day              
R8
   Admiral Farragut (St Pete) (7-3)    72-7              
            REGION 3    Fort Meade      
W9
   Evangelical Chr (FTM) (9-1)            36-8      
         Evangelical Christian              
A7
   Evangel Chr (Lakeland) (6-3)    30-6              
             Evangelical Christian          
W8
   Keswick Chr (St Pete) (9-1)        52-21          
         Keswick Christian              
R7
   Santa Fe Cath (Lakeland) (7-3)    27-12              
           
Host teams are in bold italics
   Fort Meade  
W12
   Archbishop Curley (Mia) (9-1)                38-20  
         Archbishop Curley              
A10
   Holy Trinity (Melbourne) (6-4)    56-15              
             American Heritage          
R10
   Amer Heritage (Dlry Bch) (6-3)        12-10          
         American Heritage              
R11
   Hollywood Christian (4-5)    53-14              
            REGION 4    American Heritage      
W10
   Benjamin (N Palm Bch) (8-1)            35-6      
         Benjamin              
A12
   Florida Christian (Miami) (6-4)    31-28              
             Benjamin          
W11
   Dade Christian (Miami) (6-3)        52-0          
         Miami Country Day              
R12
   Miami Country Day (7-3)    35-28