2009-10 FHSAA State Flag Football Series Assignments

The following assignments are for the 2009-10 FHSAA State Flag Football Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Schools in italics will open in Fall 2009.


(X – denotes District Coordinators)

Last updated Tuesday, June 8, 2010 8:52 AM


Single Class
(158 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)

Chiles (Tallahassee)
FAMU (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) – X
Lincoln (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 2
(5 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville) – X

DISTRICT 3
(5 schools)

Ed White (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville) – X

DISTRICT 4
(5 schools)

Englewood (Jacksonville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville) – X
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 5
(7 schools)

DeLand
Deltona
Flagler Palm Coast
Mainland (Daytona Beach) – X
Matanzas (Palm Coast)
Seabreeze (Daytona Beach)
St. Joseph (St. Augustine)

DISTRICT 6
(8 schools)

Apopka – X
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Jones (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 7
(9 schools)

Boone (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
East River (Orlando) [new school]
Lake Nona (Orlando) [new school]
Oak Ridge (Orlando)
Orlando Lutheran
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park – X

DISTRICT 8
(8 schools)

Dr. Phillips (Orlando) – X
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Harmony
Liberty (Kissimmee)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud

DISTRICT 9
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico)
East Bay (Gibsonton) – X
Lennard (Ruskin)
Newsome (Lithia)
Riverview
Spoto (Riverview)

DISTRICT 10
(7 schools)

Armwood (Seffner)
Brandon
Durant (Tampa)
King (Tampa)
Plant City – X
Strawberry Crest (Dover) [new school]
Tampa Bay Tech

DISTRICT 11
(7 schools)

Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)
Robinson (Tampa) – X

DISTRICT 12
(7 schools)

Alonso (Tampa) – X
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
George Steinbrenner (Lutz) [new school]
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa)

DISTRICT 13
(5 schools)

Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University
Tarpon Springs – X

DISTRICT 14
(5 schools)

Clearwater
Largo
Osceola (Seminole) – X
Pinellas Park (Largo)
Seminole

DISTRICT 15
(6 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg) – X
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
St. Petersburg

DISTRICT 16
(6 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Jupiter
Palm Beach Gardens – X
Palm Beach Lakes
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 17
(7 schools)

Glades Central (Belle Glade)
Okeechobee
Pahokee
Palm Beach Central (Wellington)
Royal Palm Beach – X
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 18
(6 schools)

Boynton Beach
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Boynton Beach) – X
Santaluces (Lantana)

DISTRICT 19
(6 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton – X
Olympic Heights (Boca Raton)
Pope John Paul II (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 20
(7 schools)

Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Coral Springs Charter
Deerfield Beach
Douglas (Parkland) – X
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)

DISTRICT 21
(7 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Blanche Ely (Pompano Beach)
Northeast (Oakland Park)
Piper (Sunrise)
Pompano Beach – X
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 22
(6 schools)

Dillard (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Plantation
South Plantation – X
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)

DISTRICT 23
(7 schools)

Archbishop McCarthy (Southwest Ranches)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills
Nova (Davie) – X
West Broward (Pembroke Pines)

DISTRICT 24
(9 schools)

Everglades (Miramar)
Hallandale
Hebrew Academy (Miami Beach)
Mater Academy (Hialeah Gardens)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Monsignor Pace (Miami)
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood) – X

Independent
(21 schools)
Agape (Orlando)
Anclote (Holiday) [new school]
Baldwin
Barrington Christian (Florida City)
Belleview
Celebration
Eagle's View (Jacksonville)
Everglades Prep (Pahokee) [new school]
Forest (Ocala)
Fort Pierce Central
Gold Coast (West Palm Beach) [new school]
Heritage (Bunnell) [new school]
Keswick Christian (St. Petersburg)
Lake Weir (Ocala)
Mater Academy East (Miami) [new school]
North Marion (Citra)
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)
University Christian (Jacksonville)
Victory Prep (Orlando) [new school]
West Port (Ocala)