2007-08 FHSAA State Flag Football Series Assignments

The following assignments are for the 2007-08 FHSAA State Flag Football Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

Schools in italics will open in Fall 2007.


(X – denotes District Coordinators)

Last updated Monday, March 10, 2008 3:36 PM


Single Class
(150 schools)


DISTRICT 1
(6 schools)
Chiles (Tallahassee) – X
FAMU (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 2
(5 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville) – X
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 3
(5 schools)
Ed White (Jacksonville) – X
Forrest (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)

DISTRICT 4
(5 schools)
Fletcher (Neptune Beach) – X
Englewood (Jacksonville)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 5
(6 schools)
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell) – X
Mainland (Daytona Beach)
Matanzas (Palm Coast)
St. Joseph (St. Augustine)
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 6
(6 schools)
Apopka
Edgewater (Orlando) – X
Evans (Orlando)
Ocoee
Wekiva (Apopka) [new school]
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 7
(6 schools)
Boone (Orlando) – X
Jones (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 8
(7 schools)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Harmony – X
Liberty (Kissimmee) [new school]
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud

DISTRICT 9
(6 schools)
Bloomingdale (Valrico)
Dr. Lennard (Ruskin)
East Bay (Gibsonton)
Newsome (Lithia)
Riverview – X
Spoto (Riverview)

DISTRICT 10
(6 schools)

Armwood (Seffner) – X
Brandon
Durant (Tampa)
King (Tampa)
Plant City
Tampa Bay Tech

DISTRICT 11
(7 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa) – X
Robinson (Tampa)

DISTRICT 12
(6 schools)

Alonso (Tampa)
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
Leto (Tampa)
Sickles (Tampa)
Wharton (Tampa) – X

DISTRICT 13
(5 schools)
Countryside (Clearwater) – X
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Palm Harbor University
Tarpon Springs

DISTRICT 14
(5 schools)
Clearwater
Largo – X
Osceola (Seminole)
Pinellas Park (Largo)
Seminole

DISTRICT 15
(6 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg) – X
St. Petersburg

DISTRICT 16
(6 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Inlet Grove (Riviera Beach)
Jupiter
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 17
(6 schools)
Glades Central (Belle Glade)
Okeechobee
Pahokee
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee) – X
Wellington

DISTRICT 18
(6 schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington) – X
Park Vista (Boynton Beach)
Santaluces (Lantana)

DISTRICT 19
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Olympic Heights (Boca Raton)
Pope John Paul II (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton – X

DISTRICT 20
(7 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs – X
Coral Springs Charter
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)

DISTRICT 21
(7 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) – X
Coconut Creek
Ely (Pompano Beach)
Northeast (Oakland Park)
Piper (Sunrise)
Pompano Beach
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 22
(6 schools)
Dillard (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Plantation – X
South Plantation
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)

DISTRICT 23
(7 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Cooper City – X
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills
Nova (Davie)

DISTRICT 24
(8 schools)
Everglades (Miramar)
Hallandale
Hebrew (Miami Beach)
McArthur (Hollywood)
Miramar – X
Monsignor Pace (Miami)
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood)




Independent
(9 schools)
Carter-Parramore (Quincy)
Cypress Creek (Orlando)
DeLand
Doral Academy (Doral)
Gateway (Kissimmee)
Lighthouse Christian (DeLand)
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Olympia (Orlando)
Pine Ridge (Deltona)