2005-06 FHSAA State Flag Football Series Assignments

The following assignments are for the 2006 FHSAA State Flag Football Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

Schools in italics will open in Fall 2006.


(X – denotes District Coordinators)

Last updated Monday, June 19, 2006 at 9:19 AM


Single Class
(111 schools)


DISTRICT 1
(4 schools)
Chiles (Tallahassee) – X
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 2
(9 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville) – X
First Coast (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

DISTRICT 3
(8 schools)
Englewood (Jacksonville)
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville) – X
St. Joseph (St. Augustine)
Sandalwood (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(8 schools)
Apopka – X
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Mainland (Daytona Beach)
Seabreeze (Daytona Beach)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 5
(8 schools)
Clearwater
Countryside (Clearwater)
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs) – X
Largo
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Tarpon Springs

DISTRICT 6
(8 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole) – X
St. Petersburg
Seminole

DISTRICT 7
(8 schools)
Boone (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Harmony
Oak Ridge (Orlando)
Ocoee
Osceola (Kissimmee) – X
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 8
(6 schools)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Inlet Grove (Riviera Beach)
Jupiter
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) – X
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 9
(6 schools)
Glades Central (Belle Glade)
Okeechobee
Pahokee – X
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(6 schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth – X
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Boynton Beach)
Santaluces (Lantana)

DISTRICT 11
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton – X
Boynton Beach
Olympic Heights (Boca Raton)
Pope John Paul II (Boca Raton)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 12
(7 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Coral Springs Charter
Deerfield Beach – X
Douglas (Parkland)
Monarch (Coconut Creek)
North Broward Prep (Coconut Creek)

DISTRICT 13
(7 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Ely (Pompano Beach)
Northeast (Oakland Park) – X
Piper (Sunrise)
Pompano Beach
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 14
(6 schools)
Dillard (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale – X
Plantation
South Plantation
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)

DISTRICT 15
(7 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Chaminade (Hollywood)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills – X
Nova (Davie)

DISTRICT 16
(7 schools)
Everglades (Miramar)
Hallandale
Hebrew (Miami Beach)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood) – X




Independent
(1 school)

Deltona