2010 FHSAA Regional Cross Country Meet Results
  Class 3A, Region 4

                      FHSAA Class 3A, Region 4 - 11/13/2010                       
                                    Southfork                                     
                                    Stuart, Fl                                    
                               Last Completed Event                               
 
Event 5  Girls 5k Run CC Class 3A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #146 Harper, Elizabeth    10 Merritt Island          6:21.9   19:46.39    1   
  2 #258 Stadtlander, Ashlyn  11 St. Cloud               6:33.2   20:21.41    2   
  3 #255 Reid, Anaya          11 St. Cloud               6:35.0   20:27.06    3   
  4 #257 Stadlander, Katelyn  11 St. Cloud               6:35.3   20:27.96    4   
  5 #208 Turk, Danielle       10 Oviedo                  6:35.9   20:29.81    5   
  6  #22 Dawson, Reilly       10 Dwyer                   6:36.0   20:30.28    6   
  7  #81 travis, Samantha     12 Harmony                 6:36.8   20:32.58    7   
  8 #265 Gethin, Erin         12 Viera                   6:38.1   20:36.73    8   
  9 #199 Nowak, Ciara         10 Oviedo                  6:38.6   20:38.16    9   
 10 #148 Henderson, Kierney   12 Merritt Island          6:38.8   20:38.90   10   
 11 #195 Lacey, Savanah       11 Oviedo                  6:39.1   20:39.90   11   
 12 #196 Mccallum, Ryley      10 Oviedo                  6:39.9   20:42.32   12   
 13 #244 Scott, Kelly         12 South Fork              6:40.8   20:45.13   13   
 14 #274 Trevino, Tiffany     12 Viera                   6:40.9   20:45.34   14   
 15  #69 connor, Chelsea      12 Harmony                 6:46.0   21:01.27   15   
 16  #77 Koral, Kylie         10 Harmony                 6:46.6   21:03.13   16   
 17  #68 connor, Brittany     12 Harmony                 6:46.8   21:03.68   17   
 18 #225 Barnaby, Taylor      12 South Fork              6:48.5   21:09.09   18   
 19 #169 Tanis, Cathia        10 Oak Ridge               6:50.2   21:14.38        
 20 #245 Scott, Laurie        10 South Fork              6:51.3   21:17.79   19   
 21 #119 Lavin, Schyler        9 Martin County           6:51.5   21:18.46   20   
 22 #109 Brodie, Chantelle    11 Martin County           6:52.2   21:20.45   21   
 23  #61 Devove, Andree       10 Fort Lauderdale         6:57.5   21:36.89   22   
 24 #121 Sclafani, Alex        9 Martin County           6:58.3   21:39.36   23   
 25 #213 Davis, Jessica       10 Pembroke Pin            6:58.4   21:39.75   24   
 26 #249 Davis, Rebecca       10 St. Cloud               7:00.8   21:47.35   25   
 27 #205 Shepherd, Natalie    11 Oviedo                  7:01.4   21:49.25   26   
 28 #235 Harrison, Vanessa    11 South Fork              7:02.9   21:53.88   27   
 29 #202 Roberson, Rachel     11 Oviedo                  7:03.1   21:54.36   28   
 30  #30 Machak, Nikita       12 Dwyer                   7:04.2   21:57.74   29   
 31 #130 leon, amanda         12 Mater Academy           7:04.8   21:59.52   30   
 32 #201 Roberson, Dana       11 Oviedo                  7:04.8   21:59.69   31   
 33  #32 McDulin, Patterson   11 Dwyer                   7:05.3   22:01.21   32   
 34 #106 Rodriguez, Jessica   12 Mainland                7:06.2   22:04.13   33   
 35 #147 Harpole, Leah        11 Merritt Island          7:07.6   22:08.34   34   
 36  #82 Ward, Kristle        12 Harmony                 7:11.9   22:21.59   35   
 37 #238 Martinez, Marissa    10 South Fork              7:12.6   22:24.03   36   
 38 #151 Magill, Julia        10 Merritt Island          7:12.7   22:24.32   37   
 39  #97 Clark, Brianna       10 Mainland                7:12.9   22:24.86   38   
 40 #261 Wassum, Taylor       10 St. Cloud               7:13.1   22:25.33   39   
 41 #234 Harper, Lauretta      9 South Fork              7:13.3   22:26.05   40   
 42  #43 Zielinski, Jordon    09 Dwyer                   7:15.8   22:33.96   41   
 43 #145 Cubero, Caroline      9 Merritt Island          7:18.9   22:43.33   42   
 44 #136 padron, arleny       11 Mater Academy           7:18.9   22:43.51   43   
 45 #108 Scrofano, Marissa    10 Mainland                7:19.5   22:45.41   44   
 46 #103 Paine, Valencia      11 Mainland                7:21.3   22:50.83   45   
 47  #38 Sodders, Mary        12 Dwyer                   7:22.3   22:54.00   46   
 48 #118 Innis, Caitlin       11 Martin County           7:24.9   23:02.17   47   
 49 #111 Capen, Kelly          9 Martin County           7:26.5   23:07.11   48   
 50 #269 Hoffman, Nicole      12 Viera                   7:26.8   23:07.92   49   
 51  #59 Triggs, Molly        09 Forest Hill             7:31.6   23:22.78        
 52 #129 Larosa, Excella      11 Mater Academy           7:33.8   23:29.68   50   
 53 #267 Heffernan, Kelly     11 Viera                   7:34.7   23:32.69   51   
 54  #80 Stacey, Brianna      11 Harmony                 7:36.1   23:36.88   52   
 55 #236 Hughes, Courtney     11 South Fork              7:36.4   23:37.81   53   
 56  #55 Elme, Cassandra      11 Ely                     7:36.6   23:38.55        
 57  #26 Irwin, Alison        10 Dwyer                   7:39.5   23:47.40   54   
 58 #211 Bedoya, Andrea       12 Pembroke Pin            7:40.2   23:49.79   55   
 59  #65 Menapace, Lauren     12 Fort Lauderdale         7:41.3   23:53.16   56   
 60 #150 Li, Nina              9 Merritt Island          7:42.2   23:55.71   57   
 61 #264 Estes, Mckenzie      10 Viera                   7:44.5   24:02.93   58   
 62 #142 versage, camila      12 Mater Academy           7:44.6   24:03.44   59   
 63 #135 Olvera, Dayanis      12 Mater Academy           7:46.6   24:09.53   60   
 64 #214 Guerra, Alexys       12 Pembroke Pin            7:47.1   24:10.95   61   
 65  #23 Frazier, Shannon     10 Dwyer                   7:53.5   24:30.94   62   
 66 #122 Stenberg, Dani       11 Martin County           7:59.0   24:48.02   63   
 67 #268 Hempstead, Megan     10 Viera                   8:00.6   24:53.04   64   
 68 #260 Vega, Berenise        9 St. Cloud               8:04.0   25:03.47   65   
 69 #219 Rivero, Kevie        11 Pembroke Pin            8:07.1   25:13.08   66   
 70  #99 Howard, Schylar      12 Mainland                8:11.3   25:26.29   67   
 71  #78 montalvo, liane      12 Harmony                 8:14.4   25:35.78   68   
 72  #66 Montanano, Carla     11 Fort Lauderdale         8:16.5   25:42.56   69   
 73 #152 Norwood, Samantha    12 Merritt Island          8:18.8   25:49.53   70   
 74  #62 El-Sheikh, Isabella  11 Fort Lauderdale         8:22.7   26:01.65   71   
 75 #104 Rasmussen, Megan     12 Mainland                8:34.7   26:38.89   72   
 76 #115 Mulligan, Kaylie      9 Martin County           8:34.9   26:39.60   73   
 77 #107 Rudloff, Nadia       10 Mainland                8:35.5   26:41.61   74   
 78  #60 Cogan, Carly         12 Fort Lauderdale         8:36.5   26:44.64   75   
 79 #271 Manifold, Jessica     9 Viera                   8:43.6   27:06.56   76   
 80 #128 inoa, cindy          09 Mater Academy           9:02.7   28:06.08   77   
 81 #141 trana, ivette        09 Mater Academy           9:05.9   28:16.01   78   
 82 #221 Taylor, Amanda       11 Pembroke Pin            9:06.1   28:16.62   79   
 83  #64 Idas, Bianca         11 Fort Lauderdale         9:15.8   28:46.64   80   
 84 #184 Vickery, Megan       12 Olympic Hts             9:37.6   29:54.52   81   
 85 #216 Lee, Dbora           10 Pembroke Pin            9:41.4   30:06.19   82   
 86 #180 Messina, Carly        9 Olympic Hts             9:53.6   30:44.05   83   
 87 #182 Simmone, Nicole      11 Olympic Hts            10:21.3   32:10.13   84   
 88 #178 Dalton, Lauren       11 Olympic Hts            10:21.4   32:10.51   85   
 89 #179 DeLucca, Angelica    11 Olympic Hts            10:25.6   32:23.67   86   
 90 #181 Rosenberg, Alexis    11 Olympic Hts            10:25.7   32:23.97   87   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Oviedo                       63    5    9   11   12   26   28   31           
      Total Time:  1:44:19.44                                                     
         Average:    20:51.89                                                     
   2 St. Cloud                    73    2    3    4   25   39   65                
      Total Time:  1:45:29.11                                                     
         Average:    21:05.83                                                     
   3 Harmony                      90    7   15   16   17   35   52   68           
      Total Time:  1:46:02.25                                                     
         Average:    21:12.45                                                     
   4 South Fork                  113   13   18   19   27   36   40   53           
      Total Time:  1:47:29.92                                                     
         Average:    21:29.99                                                     
   5 Merritt Island              124    1   10   34   37   42   57   70           
      Total Time:  1:47:41.28                                                     
         Average:    21:32.26                                                     
   6 Dwyer                       154    6   29   32   41   46   54   62           
      Total Time:  1:49:57.19                                                     
         Average:    21:59.44                                                     
   7 Martin County               159   20   21   23   47   48   63   73           
      Total Time:  1:50:27.55                                                     
         Average:    22:05.51                                                     
   8 Viera                       180    8   14   49   51   58   64   76           
      Total Time:  1:52:05.61                                                     
         Average:    22:25.13                                                     
   9 Mainland                    227   33   38   44   45   67   72   74           
      Total Time:  1:55:31.52                                                     
         Average:    23:06.31                                                     
  10 Mater Academy               242   30   43   50   59   60   77   78           
      Total Time:  1:56:25.68                                                     
         Average:    23:17.14                                                     
  11 Pembroke Pines Charter      285   24   55   61   66   79   82                
      Total Time:  2:03:10.19                                                     
         Average:    24:38.04                                                     
  12 Fort Lauderdale             293   22   56   69   71   75   80                
      Total Time:  2:03:58.90                                                     
         Average:    24:47.78                                                     
  13 Olympic Heights (Boca Rat   419   81   83   84   85   86   87                
      Total Time:  2:37:22.88                                                     
         Average:    31:28.58                                                     
                      FHSAA Class 3A, Region 4 - 11/13/2010                       
                                    Southfork                                     
                                    Stuart, Fl                                    
                               Last Completed Event                               
 
Event 6  Boys 5k Run CC Class 3A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1   #2 Clemente, Elliot     11 Belen Jesuit Prep       5:00.2   15:32.68    1   
  2  #45 Bridges, William     12 Edgewater               5:09.9   16:02.77    2   
  3   #4 Lindsay, Joseph      12 Belen Jesuit Prep       5:10.6   16:04.86    3   
  4  #10 O'Connor, Quincy     11 celebration high        5:15.2   16:19.08        
  5   #5 Lopez, Avery         10 Belen Jesuit Prep       5:17.3   16:25.79    4   
  6  #74 Henning, Matthew     11 Harmony                 5:18.5   16:29.48    5   
  7   #9 Tomas, Fabian        09 Belen Jesuit Prep       5:19.2   16:31.56    6   
  8 #226 Brennalt, Tyler      12 South Fork              5:20.0   16:34.02    7   
  9 #273 Torke, Harsha        12 Viera                   5:20.1   16:34.47        
 10 #168 kidane, Robyel       12 Oak Ridge               5:21.1   16:37.52        
 11 #171 Dominguez, Mauro     12 Okeechobee              5:22.6   16:42.15    8   
 12   #3 Jude, Peter          11 Belen Jesuit Prep       5:23.1   16:43.68    9   
 13  #94 Johnroe, Robert      12 Liberty                 5:23.6   16:45.14        
 14 #120 Parrinelli, Nick     10 Martin County           5:24.0   16:46.53   10   
 15   #6 Magoulas, Michael    09 Belen Jesuit Prep       5:25.1   16:49.77   11   
 16 #251 Morgan, Bailey       11 St. Cloud               5:27.0   16:55.75   12   
 17   #7 Martinez, Branden    11 Belen Jesuit Prep       5:30.6   17:07.14   13   
 18  #58 El-Abbar, Samy       10 Forest Hill             5:31.9   17:10.96        
 19 #215 Iglesias, Andrew     09 Pembroke Pin            5:32.0   17:11.23   14   
 20 #248 Cole, Matthew        11 St. Cloud               5:36.6   17:25.70   15   
 21 #224 Blasco, james        11 Seabreeze               5:38.1   17:30.15        
 22  #49 Sumagpang, Taylor    12 Edgewater               5:38.1   17:30.33   16   
 23 #237 Martin, James        12 South Fork              5:39.0   17:33.23   17   
 24 #131 martinez, justin     09 Mater Academy           5:40.4   17:37.41   18   
 25 #113 Christensen, Justin  11 Martin County           5:41.0   17:39.37   19   
 26 #222 Taylor, Chris        12 Pembroke Pin            5:41.3   17:40.24   20   
 27 #212 Camacho, Andres      12 Pembroke Pin            5:42.0   17:42.43   21   
 28 #252 Motalvo, Antonio     10 St. Cloud               5:45.0   17:51.64   22   
 29  #86 Jean-Baptiste, Rich  10 Lake Worth              5:45.8   17:54.09   23   
 30 #189 Fetter, Brandon      12 Oviedo                  5:46.5   17:56.32   24   
 31 #162 Pandy, James         12 New Smyrna Beach        5:46.8   17:57.42   25   
 32 #159 Hunt, Jordan         12 New Smyrna Beach        5:47.0   17:57.83   26   
 33 #176 Tagle, Adrian        12 Okeechobee              5:47.3   17:58.85   27   
 34 #112 Christensen, Brian   12 Martin County           5:47.5   17:59.42   28   
 35  #46 Irons, Mark           9 Edgewater               5:48.5   18:02.52   29   
 36 #223 Taylor, Timothy      10 Pembroke Pin            5:48.6   18:02.87   30   
 37 #240 Peppler, Ryder        9 South Fork              5:48.6   18:03.07   31   
 38 #262 Wood, Sean           12 St. Cloud               5:49.1   18:04.58   32   
 39  #73 Grieve, Alexandre    10 Harmony                 5:49.5   18:05.81   33   
 40 #173 Leon, Agustin        11 Okeechobee              5:51.3   18:11.42   34   
 41 #139 rodriquez, michael   12 Mater Academy           5:51.5   18:11.95   35   
 42 #116 Fuhrman, Ben         10 Martin County           5:51.6   18:12.17   36   
 43 #210 Ameerally, Shaan     12 Pembroke Pin            5:53.0   18:16.47   37   
 44 #218 Rivero, Jarvis       11 Pembroke Pin            5:53.9   18:19.35   38   
 45 #117 Gonzalez, John       10 Martin County           5:55.2   18:23.43   39   
 46 #154 Anderson, Christoph  11 New Smyrna Beach        5:56.2   18:26.51   40   
 47 #243 Rosado, Mason        12 South Fork              5:57.1   18:29.45   41   
 48 #254 Ratliff, Eric        12 St. Cloud               5:57.5   18:30.52   42   
 49 #253 Perez, Carlos        11 St. Cloud               5:58.5   18:33.63   43   
 50 #172 Horvath, Shawn       12 Okeechobee              5:58.8   18:34.55   44   
 51 #191 Hoffman, Parker      11 Oviedo                  5:59.7   18:37.26   45   
 52  #76 Justesen, Rex        12 Harmony                 5:59.7   18:37.49   46   
 53 #231 Fearns, Tyler        12 South Fork              6:00.5   18:39.99   47   
 54 #194 Katsov, Justin       12 Oviedo                  6:00.8   18:40.92   48   
 55  #44 Bessire, Harlin       9 Edgewater               6:01.1   18:41.85   49   
 56 #174 Radebaugh, Dean      11 Okeechobee              6:01.2   18:42.03   50   
 57 #114 forst, andrew        12 Martin County           6:01.4   18:42.59   51   
 58  #14 Lewis, Akeme         11 Dillard                 6:01.9   18:44.18   52   
 59 #166 Smith, Matthew       11 New Smyrna Beach        6:02.0   18:44.47   53   
 60 #165 Sempsrott, Dylan     11 New Smyrna Beach        6:02.1   18:45.01   54   
 61 #263 Campbell, Jonathan   11 Viera                   6:02.5   18:46.20        
 62 #155 Arana, Daniel        12 New Smyrna Beach        6:02.9   18:47.42   55   
 63 #233 Grills, Evan         10 South Fork              6:03.0   18:47.60   56   
 64 #220 Spears, Justin       12 Pembroke Pin            6:04.4   18:52.09   57   
 65  #83 Castillo, Pablo      12 Lake Worth              6:05.2   18:54.43   58   
 66 #203 Schanze, Justin      10 Oviedo                  6:05.2   18:54.61   59   
 67 #188 Dangel, Scott        12 Oviedo                  6:05.6   18:55.66   60   
 68 #138 rodriquez, andrew    12 Mater Academy           6:06.3   18:57.80   61   
 69 #200 Pfeifle, Adam        10 Oviedo                  6:06.7   18:59.13   62   
 70  #72 Grego, Anthony       12 Harmony                 6:07.0   19:00.10   63   
 71  #52 Winslow, Stuart      12 Edgewater               6:07.1   19:00.34   64   
 72  #51 Waters, Jordan       12 Edgewater               6:07.3   19:01.03   65   
 73  #79 Porter, Harrison     12 Harmony                 6:07.6   19:02.06   66   
 74  #71 Gilbert, Jacob        9 Harmony                 6:08.1   19:03.53   67   
 75 #241 Pinder, Ian          10 South Fork              6:09.5   19:07.89   68   
 76  #67 Blanton, Logan       12 Harmony                 6:12.0   19:15.66   69   
 77 #110 Burton, Jake         11 Martin County           6:17.1   19:31.51   70   
 78 #170 Alvarez, Mariano     11 Okeechobee              6:17.4   19:32.39   71   
 79 #127 hernandez, johnny    11 Mater Academy           6:19.6   19:39.18   72   
 80 #157 Green, Jordan        10 New Smyrna Beach        6:20.6   19:42.40   73   
 81 #124 casadidio, franches  12 Mater Academy           6:21.5   19:45.24   74   
 82 #250 Hernandez, Ralphy    11 St. Cloud               6:22.4   19:47.84   75   
 83  #89 Martinez, Edwin      12 Lake Worth              6:25.1   19:56.24   76   
 84 #175 Suarez, Phillip      11 Okeechobee              6:28.8   20:07.78   77   
 85  #11 Amerson, Ahron       12 Dillard                 6:35.4   20:28.32   78   
 86  #13 Ettiene, Tytus       12 Dillard                 6:38.4   20:37.73   79   
 87  #28 Khramov, Konstantin  11 Dwyer                   6:41.0   20:45.80   80   
 88  #91 Mendez, Pascual      10 Lake Worth              6:42.9   20:51.62   81   
 89  #27 Jenkins, James       11 Dwyer                   6:44.5   20:56.63   82   
 90  #20 Camp, Alexander      12 Dwyer                   6:44.7   20:57.26   83   
 91  #15 Pendergraph, Trista  09 Dillard                 6:46.0   21:01.19   84   
 92  #48 Mcgee, Julian        12 Edgewater               6:52.0   21:19.78   85   
 93 #140 suceda, jean         12 Mater Academy           6:56.0   21:32.30   86   
 94  #87 Lebrun, James        12 Lake Worth              7:05.8   22:02.80   87   
 95  #16 Rodriguez, Carlos    12 Dillard                 7:09.5   22:14.39   88   
 96  #33 Montgomery, Connor   11 Dwyer                   7:26.6   23:07.29   89   
 97  #24 Gogan, Declan        09 Dwyer                   7:35.4   23:34.83   90   
 98  #25 Goode, Jared         10 Dwyer                   7:58.9   24:47.83   91   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Belen Jesuit Prep            23    1    3    4    6    9   11   13           
      Total Time:  1:21:18.57                                                     
         Average:    16:15.72                                                     
   2 Pembroke Pines Charter      122   14   20   21   30   37   38   57           
      Total Time:  1:28:53.24                                                     
         Average:    17:46.65                                                     
   3 St. Cloud                   123   12   15   22   32   42   43   75           
      Total Time:  1:28:48.19                                                     
         Average:    17:45.64                                                     
   4 Martin County               132   10   19   28   36   39   51   70           
      Total Time:  1:29:00.92                                                     
         Average:    17:48.19                                                     
   5 South Fork                  143    7   17   31   41   47   56   68           
      Total Time:  1:29:19.76                                                     
         Average:    17:51.96                                                     
   6 Edgewater                   160    2   16   29   49   64   65   85           
      Total Time:  1:29:17.81                                                     
         Average:    17:51.57                                                     
   7 Okeechobee                  163    8   27   34   44   50   71   77           
      Total Time:  1:30:09.00                                                     
         Average:    18:01.80                                                     
   8 New Smyrna Beach            198   25   26   40   53   54   55   73           
      Total Time:  1:31:51.24                                                     
         Average:    18:22.25                                                     
   9 Harmony                     213    5   33   46   63   66   67   69           
      Total Time:  1:31:14.94                                                     
         Average:    18:14.99                                                     
  10 Oviedo                      236   24   45   48   59   60   62                
      Total Time:  1:33:04.77                                                     
         Average:    18:36.96                                                     
  11 Mater Academy               260   18   35   61   72   74   86                
      Total Time:  1:34:11.58                                                     
         Average:    18:50.32                                                     
  12 Lake Worth                  325   23   58   76   81   87                     
      Total Time:  1:39:39.18                                                     
         Average:    19:55.84                                                     
  13 Dillard                     381   52   78   79   84   88                     
      Total Time:  1:43:05.81                                                     
         Average:    20:37.17                                                     
  14 Dwyer                       424   80   82   83   89   90   91                
      Total Time:  1:49:21.82                                                     
         Average:    21:52.37