FHSAA.org: Cross Country: 2009: Regional Meet Results
 2009 FHSAA Regional Cross Country Meet Results
  Class 3A, Region 4

 Half-Mile Timing - Contractor License                       HY-TEK's Meet Manager
              FHSAA Class 3A Region 4 XC Championships - 11/14/2009               
                               South Fork (Stuart)                                
                            South Fork HS: Stuart, Fl                             
                               Last Completed Event                               
 
Event 5  Girls 5k Run CC Class 3A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #771 Scott, Laurie         9 South Fork (Stuart)     6:25.0   19:56.00    1   
  2 #666 Brodie, Chantelle    10 Martin County (S        6:36.1   20:30.49    2   
  3 #649 Travis, Samantha     11 Harmony                 6:37.3   20:34.13    3   
  4 #766 Gelzinis, Lauren     12 South Fork (Stuart)     6:38.3   20:37.49    4   
  5 #794 green, Elizabeth     12 Viera (Melbourne)       6:39.1   20:39.81    5   
  6 #798 Trevino, Tiffany     11 Viera (Melbourne)       6:39.3   20:40.44    6   
  7 #765 Barnaby, Taylor      11 South Fork (Stuart)     6:42.7   20:51.11    7   
  8 #756 Davis, Jessica          Pembroke Pines C        6:45.7   21:00.18        
  9 #793 Gethin, Erin         11 Viera (Melbourne)       6:46.2   21:01.79    8   
 10 #715 Richemond, Sanley    10 Oak Ridge (Orlando)     6:46.7   21:03.38    9   
 11 #697 Harpole, Leah        10 Merritt Island          6:47.0   21:04.35   10   
 12 #770 Scott, kelly         11 South Fork (Stuart)     6:47.2   21:05.13   11   
 13 #768 Martinez, Marissa     9 South Fork (Stuart)     6:48.1   21:07.73   12   
 14 #696 Harper, Elizabeth     9 Merritt Island          6:49.2   21:11.33   13   
 15 #731 Lacey, Savanah       10 Oviedo                  6:49.5   21:12.22   14   
 16 #645 Connor, Chelsea      11 Harmony                 6:52.6   21:21.91   15   
 17 #646 Korol, Kylie          9 Harmony                 6:52.7   21:22.16   16   
 18 #638 Ardon, Madeline         Fort Lauderdale         6:54.2   21:26.70   17   
 19 #644 Connor, Brittany     11 Harmony                 7:01.5   21:49.43   18   
 20 #713 Mayes, Shanay        12 Oak Ridge (Orlando)     7:01.9   21:50.79   19   
 21 #736 Shepherd, Natalie    10 Oviedo                  7:02.1   21:51.15   20   
 22 #712 Donna, Shelly         9 Oak Ridge (Orlando)     7:02.1   21:51.38   21   
 23 #640 Felizor, Angelita       Fort Lauderdale         7:05.4   22:01.50   22   
 24 #795 Hoffman, Nicole      11 Viera (Melbourne)       7:11.3   22:19.88   23   
 25 #682 Leon, Amanda            Mater Academy (H        7:12.8   22:24.40   24   
 26 #714 Mayfield, Stephanie  12 Oak Ridge (Orlando)     7:12.9   22:24.78   25   
 27 #767 Harrison, Vanessa    10 South Fork (Stuart)     7:13.4   22:26.45   26   
 28 #784 Talavera, Juliet     12 St. Cloud               7:16.0   22:34.50   27   
 29 #647 Montalvo, Liane      11 Harmony                 7:16.4   22:35.69   28   
 30 #711 Chapple, Netali      12 Oak Ridge (Orlando)     7:17.1   22:38.01   29   
 31 #733 Marchese, Danielle   11 Oviedo                  7:17.3   22:38.37   30   
 32 #669 Innis, Caitlin       10 Martin County (S        7:17.7   22:39.63   31   
 33 #737 Stout, Haleigh       12 Oviedo                  7:17.8   22:40.10   32   
 34 #618 Kraczksowski, Victo     Dwyer (Palm Beac        7:18.2   22:41.45   33   
 35 #796 Kreuzcamp, Margaret   9 Viera (Melbourne)       7:18.6   22:42.53   34   
 36 #672 Wilson, Diamond      10 Martin County (S        7:19.3   22:44.66   35   
 37 #616 Irwin, Alison           Dwyer (Palm Beac        7:20.7   22:49.02   36   
 38 #619 McDulin, Patterson      Dwyer (Palm Beac        7:21.2   22:50.70   37   
 39 #642 Menapace, Lauren        Fort Lauderdale         7:21.7   22:52.16   38   
 40 #695 Ellison, Crystal     12 Merritt Island          7:21.8   22:52.48   39   
 41 #769 Rose, Alexa          12 South Fork (Stuart)     7:23.0   22:56.19   40   
 42 #792 Antoon, Jennifer     12 Viera (Melbourne)       7:26.2   23:06.18   41   
 43 #698 Lowery, Haillie      12 Merritt Island          7:27.8   23:11.04   42   
 44 #670 Kovalik, Tatiana     11 Martin County (S        7:27.8   23:11.26   43   
 45 #780 Martinez, Kayla      12 St. Cloud               7:28.5   23:13.22   44   
 46 #635 Ricks, Donal            Ely (Pompano Beach)     7:28.7   23:13.86   45   
 47 #785 Wassum, Taylor        9 St. Cloud               7:29.5   23:16.35   46   
 48 #797 Pierce, jenna        12 Viera (Melbourne)       7:30.9   23:20.78   47   
 49 #633 Elme, Cassandra         Ely (Pompano Beach)     7:32.2   23:24.78   48   
 50 #735 Schanze, Kirsten     11 Oviedo                  7:33.4   23:28.47   49   
 51 #700 Robinson, Coral      12 Merritt Island          7:35.1   23:33.96   50   
 52 #641 Marsh, Nicolette        Fort Lauderdale         7:38.5   23:44.34   51   
 53 #709 Barnes, Jaquesia     11 Oak Ridge (Orlando)     7:39.2   23:46.49   52   
 54 #668 Grass, Meghan         9 Martin County (S        7:40.9   23:51.74   53   
 55 #620 Petty John, McKensi     Dwyer (Palm Beac        7:42.2   23:55.75   54   
 56 #710 Browne, Gabrielle    10 Oak Ridge (Orlando)     7:43.4   23:59.63   55   
 57 #572 Hrebenar, Leeanne     9 Martin County (S        7:43.6   24:00.13   56   
 58 #650 Ward, Kristle        11 Harmony                 7:44.9   24:04.24   57   
 59 #621 Tasini, Madeline        Dwyer (Palm Beac        7:45.2   24:05.18   58   
 60 #617 Jorge, Anna             Dwyer (Palm Beac        7:46.1   24:08.11   59   
 61 #667 Freese, Emily        12 Martin County (S        7:46.7   24:09.74   60   
 62 #734 Nasser, Nancy        12 Oviedo                  7:48.9   24:16.55   61   
 63 #783 Swanson, Taylor       9 St. Cloud               7:51.6   24:24.98   62   
 64 #781 Mediavilla, Alyssa   10 St. Cloud               7:52.1   24:26.68   63   
 65 #639 DeVoe, Andree           Fort Lauderdale         7:52.4   24:27.47   64   
 66 #686 Versage, Camila         Mater Academy (H        7:59.6   24:49.83   65   
 67 #681 Larosa, Excela          Mater Academy (H        8:00.9   24:53.82   66   
 68 #699 Magill, Julia         9 Merritt Island          8:01.0   24:54.36   67   
 69 #779 Davis, Rebecca        9 St. Cloud               8:03.3   25:01.52   68   
 70 #694 Berry, Olivia        11 Merritt Island          8:06.8   25:12.36   69   
 71 #615 Brustad, Jennifer       Dwyer (Palm Beac        8:07.0   25:12.91   70   
 72 #648 Rocker, Dixie        11 Harmony                 8:09.9   25:21.95   71   
 73 #684 Olvera, Dayanis         Mater Academy (H        8:10.0   25:22.19   72   
 74 #683 Novoa, Alondra          Mater Academy (H        8:14.9   25:37.42   73   
 75 #732 Lavery, Hallie       10 Oviedo                  8:15.0   25:37.81   74   
 76 #637 Almengo, Katherine      Fort Lauderdale         8:22.7   26:01.70   75   
 77 #631 Damier, Susie           Ely (Pompano Beach)     8:22.8   26:01.93   76   
 78 #685 Padron, Arleny          Mater Academy (H        8:26.9   26:14.59   77   
 79 #630 Cange, Edrine           Ely (Pompano Beach)     8:36.3   26:43.91   78   
 80 #643 Morales, Daniela        Fort Lauderdale         8:43.3   27:05.72   79   
 81 #747 Thompson, Tishora       Palm Beach Lakes        8:49.3   27:24.31        
 82 #745 Mays, Tyqueasia         Palm Beach Lakes        8:52.4   27:33.87        
 83 #730 Zauner, Madisen         Olympic Heights         8:52.5   27:34.14        
 84 #749 Williams, Brie          Palm Beach Lakes        8:58.4   27:52.70        
 85 #680 Arauz, Cristen          Mater Academy (H        9:04.5   28:11.62   80   
 86 #725 DeLuca, Angelica        Olympic Heights         9:21.4   29:03.96        
 87 #726 Lekanides, Athena       Olympic Heights         9:21.8   29:05.30        
 88 #729 Vickery, Megan          Olympic Heights         9:30.6   29:32.58        
 89 #632 Davilmar, Sabethsa      Ely (Pompano Beach)     9:39.0   29:58.90   81   
 90 #636 Vilbrun, Antonide       Ely (Pompano Beach)     9:39.2   29:59.26   82   
 91 #634 Mezil, Tania            Ely (Pompano Beach)     9:39.8   30:01.17   83   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 South Fork (Stuart)          35    1    4    7   11   12   26   40           
      Total Time:  1:43:37.46                                                     
         Average:    20:43.50                                                     
   2 Viera (Melbourne)            76    5    6    8   23   34   41   47           
      Total Time:  1:47:24.45                                                     
         Average:    21:28.89                                                     
   3 Harmony                      80    3   15   16   18   28   57   71           
      Total Time:  1:47:43.32                                                     
         Average:    21:32.67                                                     
   4 Oak Ridge (Orlando)         103    9   19   21   25   29   52   55           
      Total Time:  1:49:48.34                                                     
         Average:    21:57.67                                                     
   5 Oviedo                      145   14   20   30   32   49   61   74           
      Total Time:  1:51:50.32                                                     
         Average:    22:22.07                                                     
   6 Merritt Island              154   10   13   39   42   50   67   69           
      Total Time:  1:51:53.16                                                     
         Average:    22:22.64                                                     
   7 Martin County (Stuart)      164    2   31   35   43   53   56   60           
      Total Time:  1:52:57.78                                                     
         Average:    22:35.56                                                     
   8 Fort Lauderdale             192   17   22   38   51   64   75   79           
      Total Time:  1:54:32.17                                                     
         Average:    22:54.44                                                     
   9 Dwyer (Palm Beach Gardens   218   33   36   37   54   58   59   70           
      Total Time:  1:56:22.10                                                     
         Average:    23:16.42                                                     
  10 St. Cloud                   242   27   44   46   62   63   68                
      Total Time:  1:57:55.73                                                     
         Average:    23:35.15                                                     
  11 Mater Academy (Hialeah Ga   300   24   65   66   72   73   77   80           
      Total Time:  2:03:07.66                                                     
         Average:    24:37.54                                                     
  12 Ely (Pompano Beach)         328   45   48   76   78   81   82   83           
      Total Time:  2:09:23.38                                                     
         Average:    25:52.68                                                     
Event 7  Boys 5k Run CC Class 3A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #601 Clemente, Elliot        Belen Jesuit (Mi        5:04.7   15:46.66    1   
  2 #665 Rudloff, Chris       12 Mainland (Dayton        5:12.9   16:11.99        
  3 #604 Lindsay, Joseph         Belen Jesuit (Mi        5:16.0   16:21.51    2   
  4 #718 Guerrero, Herberto   12 Okeechobee              5:19.2   16:31.56    3   
  5 #744 Schmidt, Daniel      12 Oviedo                  5:21.8   16:39.67    4   
  6 #606 Martinez, Branden       Belen Jesuit (Mi        5:21.9   16:39.98    5   
  7 #629 Bridges, William     11 Edgewater (Orlando)     5:23.5   16:44.91        
  8 #799 Torke, Harsha        11 Viera (Melbourne)       5:24.0   16:46.64        
  9 #721 Leon, Adrian         12 Okeechobee              5:24.6   16:48.25    6   
 10 #772 Brennalt, Tyler      11 South Fork (Stuart)     5:24.6   16:48.48    7   
 11 #716 Kidane, Robyel       11 Oak Ridge (Orlando)     5:26.6   16:54.67        
 12 #603 Jude, Peter             Belen Jesuit (Mi        5:27.4   16:57.04    8   
 13 #750 Barber, Baron           Palm Beach Lakes        5:29.3   17:02.90        
 14 #678 Jerald, Jeffrey      12 Martin County (S        5:29.5   17:03.58    9   
 15 #679 Kraft, Jacob         12 Martin County (S        5:29.8   17:04.53   10   
 16 #717 Dominguez, Mauro     11 Okeechobee              5:31.4   17:09.53   11   
 17 #664 Johnroe, Robert      11 Liberty                 5:31.5   17:09.84   12   
 18 #605 Loret de Mola, Gabr     Belen Jesuit (Mi        5:32.9   17:14.17   13   
 19 #607 Rey, Julian             Belen Jesuit (Mi        5:33.3   17:15.51   14   
 20 #764 Blasco, James        10 Seabreeze (Dayto        5:34.2   17:18.20        
 21 #722 Leon, Augustin       10 Okeechobee              5:35.6   17:22.46   15   
 22 #570 Morgan, Bailey       10 St. Cloud               5:36.4   17:25.07   16   
 23 #739 Bell, Fletcher       12 Oviedo                  5:37.0   17:26.87   17   
 24 #687 Cuza, Jonathan          Mater Academy (H        5:37.3   17:27.94   18   
 25 #701 Brown, Jonathan      11 Merritt Island          5:38.1   17:30.44        
 26 #786 Cole, Matthew        10 St. Cloud               5:38.9   17:32.79   19   
 27 #760 Rivern, Christian       Pembroke Pines C        5:39.6   17:35.01   20   
 28 #708 tager, Jordan        12 New Smyrna Beach        5:39.8   17:35.58   21   
 29 #743 Schanze, Justin       9 Oviedo                  5:40.4   17:37.57   22   
 30 #602 Echarte, Max            Belen Jesuit (Mi        5:42.6   17:44.21   23   
 31 #720 Jones, Lionel        12 Okeechobee              5:43.1   17:45.72   24   
 32 #740 Dangel, Scott        11 Oviedo                  5:44.1   17:48.82   25   
 33 #738 Alford, Jon          12 Oviedo                  5:44.4   17:49.92   26   
 34 #656 Henning, Matthew     10 Harmony                 5:44.6   17:50.56   27   
 35 #774 Martin, James        11 South Fork (Stuart)     5:44.8   17:51.15   28   
 36 #706 Pandy, James         11 New Smyrna Beach        5:48.6   18:03.02   29   
 37 #789 Perez, Carlos        10 St. Cloud               5:49.5   18:05.61   30   
 38 #611 Louima, Wilson          Dillard (Fort La        5:49.5   18:05.81   31   
 39 #762 Taylor, Chris           Pembroke Pines C        5:49.7   18:06.34   32   
 40 #658 Alvarado, Luis       12 Liberty                 5:50.9   18:09.95   33   
 41 #675 Christensen, Justin  10 Martin County (S        5:51.1   18:10.54   34   
 42 #691 Rodriguez, Brandon      Mater Academy (H        5:51.3   18:11.18   35   
 43 #791 Wood, Sean           11 St. Cloud               5:52.4   18:14.74   36   
 44 #741 fetter, brandon      11 Oviedo                  5:53.9   18:19.37   37   
 45 #763 Taylor, Tim             Pembroke Pines C        5:54.5   18:21.31   38   
 46 #757 Ameerally, Sharon R     Pembroke Pines C        5:54.6   18:21.56   39   
 47 #704 Jones, Sean          12 New Smyrna Beach        5:56.2   18:26.43   40   
 48 #676 Fuhrman, Benjamin     9 Martin County (S        5:57.6   18:31.00   41   
 49 #702 Anderson, Christoph  10 New Smyrna Beach        5:57.8   18:31.65   42   
 50 #788 Montalvo, Antonio     9 St. Cloud               5:58.1   18:32.38   43   
 51 #610 Lewis, Akem             Dillard (Fort La        5:58.2   18:32.69   44   
 52 #673 Albright, Philip     11 Martin County (S        5:58.3   18:33.00   45   
 53 #660 Burnside, Kadeem      9 Liberty                 5:58.9   18:35.00   46   
 54 #723 Tagle, Adrian        11 Okeechobee              5:59.1   18:35.45   47   
 55 #719 Horvath, Shawn       11 Okeechobee              5:59.2   18:35.80   48   
 56 #775 Monahan, Matthew     12 South Fork (Stuart)     5:59.7   18:37.49   49   
 57 #627 Khramov, Konstantia     Dwyer (Palm Beac        6:00.3   18:39.23   50   
 58 #790 Ratliff, Eric        11 St. Cloud               6:00.4   18:39.48   51   
 59 #657 Smallwood, Cyle      12 Harmony                 6:00.5   18:39.75   52   
 60 #654 Hart, Alex           12 Harmony                 6:00.7   18:40.63   53   
 61 #662 Cabrera, Matthew      9 Liberty                 6:00.8   18:40.88   54   
 62 #674 Burton, Jacob        10 Martin County (S        6:01.9   18:44.18   55   
 63 #661 Cabrera, Julio        9 Liberty                 6:02.7   18:46.71   56   
 64 #693 Velasquez, Michael      Mater Academy (H        6:03.4   18:48.96   57   
 65 #705 Lanigan, Brody       12 New Smyrna Beach        6:04.9   18:53.60   58   
 66 #653 Carr, Kyle           12 Harmony                 6:05.0   18:53.95   59   
 67 #663 Diaz, Rodney         10 Liberty                 6:05.8   18:56.42   60   
 68 #651 Blanton, Logan       11 Harmony                 6:06.3   18:58.07   61   
 69 #742 Katsov, Justin       10 Oviedo                  6:07.7   19:02.40   62   
 70 #614 Richardson, Kevin       Dillard (Fort La        6:07.9   19:02.88   63   
 71 #655 Helveston, Robby     12 Harmony                 6:08.2   19:03.78   64   
 72 #777 Rosado, Mason        11 South Fork (Stuart)     6:08.6   19:04.97   65   
 73 #688 Jimenez, Antonio        Mater Academy (H        6:08.8   19:05.61   66   
 74 #778 Zimmerman, Neil      11 South Fork (Stuart)     6:09.5   19:07.71   67   
 75 #677 Gonzalez, Jon         9 Martin County (S        6:09.8   19:08.93   68   
 76 #787 Richmond, Brandon    11 St. Cloud               6:09.9   19:09.23   69   
 77 #659 Bailey, DeCarlo      12 Liberty                 6:10.2   19:09.88   70   
 78 #758 Boyce, Jordan           Pembroke Pines C        6:13.5   19:20.20   71   
 79 #761 Spears, Justin          Pembroke Pines C        6:13.7   19:20.93   72   
 80 #652 Buxton, Shawn        12 Harmony                 6:18.3   19:35.31   73   
 81 #759 Carrera, Jay            Pembroke Pines C        6:21.2   19:44.32   74   
 82 #690 Rodriguez, Andrew       Mater Academy (H        6:23.1   19:50.12   75   
 83 #707 Sempsrott, Dylan     10 New Smyrna Beach        6:23.2   19:50.33   76   
 84 #622 Allen, Cedrick          Dwyer (Palm Beac        6:26.9   20:01.92   77   
 85 #776 Poirier, Maxwell     12 South Fork (Stuart)     6:27.3   20:03.01   78   
 86 #623 Camp, Alexander         Dwyer (Palm Beac        6:29.2   20:09.00   79   
 87 #692 Rodriguez, Michael      Mater Academy (H        6:32.2   20:18.40   80   
 88 #626 Jenkins, James          Dwyer (Palm Beac        6:32.3   20:18.85   81   
 89 #773 Fearns, Tyler        10 South Fork (Stuart)     6:33.0   20:20.85   82   
 90 #689 Martinera, Rudy         Mater Academy (H        6:33.3   20:21.88   83   
 91 #703 Harris, Christopher  12 New Smyrna Beach        6:34.9   20:26.71   84   
 92 #609 Etienne, Tytus          Dillard (Fort La        6:59.4   21:42.81   85   
 93 #612 Moody, Brandon          Dillard (Fort La        7:06.6   22:05.23   86   
 94 #625 Goode, Jared            Dwyer (Palm Beac        7:06.6   22:05.23   87   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Belen Jesuit (Miami)         29    1    2    5    8   13   14   23           
      Total Time:  1:22:59.36                                                     
         Average:    16:35.88                                                     
   2 Okeechobee                   59    3    6   11   15   24   47   48           
      Total Time:  1:25:37.52                                                     
         Average:    17:07.51                                                     
   3 Oviedo                       94    4   17   22   25   26   37   62           
      Total Time:  1:27:22.85                                                     
         Average:    17:28.57                                                     
   4 Martin County (Stuart)      139    9   10   34   41   45   55   68           
      Total Time:  1:29:22.65                                                     
         Average:    17:52.53                                                     
   5 St. Cloud                   144   16   19   30   36   43   51   69           
      Total Time:  1:29:50.59                                                     
         Average:    17:58.12                                                     
   6 New Smyrna Beach            190   21   29   40   42   58   76   84           
      Total Time:  1:31:30.28                                                     
         Average:    18:18.06                                                     
   7 Pembroke Pines Charter      200   20   32   38   39   71   72   74           
      Total Time:  1:31:44.42                                                     
         Average:    18:20.89                                                     
   8 Liberty                     201   12   33   46   54   56   60   70           
      Total Time:  1:31:22.38                                                     
         Average:    18:16.48                                                     
   9 South Fork (Stuart)         216    7   28   49   65   67   78   82           
      Total Time:  1:31:29.80                                                     
         Average:    18:17.96                                                     
  10 Mater Academy (Hialeah Ga   251   18   35   57   66   75   80   83           
      Total Time:  1:33:23.81                                                     
         Average:    18:40.77                                                     
  11 Harmony                     252   27   52   53   59   61   64   73           
      Total Time:  1:33:02.96                                                     
         Average:    18:36.60                                                     
  12 Dillard (Fort Lauderdale)   309   31   44   63   85   86                     
      Total Time:  1:39:29.42                                                     
         Average:    19:53.89                                                     
  13 Dwyer (Palm Beach Gardens   374   50   77   79   81   87                     
      Total Time:  1:41:14.23                                                     
         Average:    20:14.85