FHSAA.org: Cross Country: 2009: Regional Meet Results
 2009 FHSAA Regional Cross Country Meet Results
  Class 2A, Region 1

 Half-Mile Timing - Contractor License                       HY-TEK's Meet Manager
              FHSAA Class 2A Region 1 XC Championships - 11/14/2009               
                               Chiles (Tallahassee)                               
                         Sunnyhill Farms: Tallahassee, Fl                         
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Girls 5k Run CC Class 2A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #453 strasser, stephanie  12 Fernandina Beach        5:53.2   18:17.37    1   
  2 #367 Davis, Sarah         12 Bishop Kenny            6:01.0   18:41.52    2   
  3 #373 Tucker, Elizabeth    12 Bishop Kenny            6:07.6   19:01.85    3   
  4 #385 Chandler, Rebecca    11 Bolles                  6:08.8   19:05.82    4   
  5 #425 Blackshear, Leslie   12 Episcopal               6:16.3   19:29.13    5   
  6 #430 Loop, Mariah         12 Episcopal               6:20.2   19:41.03    6   
  7 #371 Spiegel, Allison     12 Bishop Kenny            6:21.0   19:43.48    7   
  8 #384 Arnold, Lily          8 Bolles                  6:22.3   19:47.74    8   
  9 #515 Marcano, Christine   09 Matanzas                6:23.0   19:49.92    9   
 10 #395 Rice, Rachel         10 Bolles                  6:26.0   19:59.24   10   
 11 #369 Heekin, Jamie        12 Bishop Kenny            6:26.3   19:59.96   11   
 12 #630 Weiner, Alex          9 South Walton (Sa        6:29.9   20:11.11   12   
 13 #394 Pogrebniak, Elizabe  09 Bolles                  6:31.4   20:15.97   13   
 14 #388 Jones, Sarah Jane     8 Bolles                  6:32.3   20:18.58   14   
 15 #398 Williams, Amelia     11 Bolles                  6:32.7   20:19.94   15   
 16 #389 Kaegi, Alexis        11 Bolles                  6:33.6   20:22.63   16   
 17 #452 strasser, christina  12 Fernandina Beach        6:38.2   20:37.14   17   
 18 #428 Griggs, Christine    10 Episcopal               6:45.4   20:59.46   18   
 19 #424 Anderson, Susannah    8 Episcopal               6:45.9   21:00.87   19   
 20 #542 Sieredzinski, Mary   09 Nease                   6:49.7   21:12.75   20   
 21 #669 Upshur, Bria         11 West Florida (Pe        6:50.0   21:13.75   21   
 22 #661 Branch, Jazmyne       9 West Florida (Pe        6:50.3   21:14.63   22   
 23 #346 Hodges, Mikayla       9 Arnold (Panama C        6:52.6   21:21.62        
 24 #365 Bost, Katherine      11 Bishop Kenny            6:52.8   21:22.48   23   
 25 #432 Smithwick, Emily     10 Episcopal               6:53.5   21:24.52   24   
 26 #517 Rivera, Julia        11 Matanzas                6:53.6   21:24.88   25   
 27 #368 Gardner, Catherine   10 Bishop Kenny            6:53.9   21:25.81   26   
 28 #370 Lyle, Brittany       12 Bishop Kenny            6:54.7   21:28.18   27   
 29 #535 Barbour, Kristen     09 Nease                   6:56.0   21:32.48   28   
 30 #516 Meyer, Alise         11 Matanzas                6:56.6   21:34.20   29   
 31 #480 Murray, Allison      11 Fsu (Tallahassee)       6:57.3   21:36.32   30   
 32 #558 Farr, Amanda         11 Pensacola Catholic      6:59.7   21:43.73   31   
 33 #631 Williamson, Julie    12 South Walton (Sa        7:00.8   21:47.31   32   
 34 #566 Schramm, Jamie       12 Pensacola Catholic      7:01.1   21:48.12   33   
 35 #668 Stringfield, Jerond  11 West Florida (Pe        7:02.9   21:53.63   34   
 36 #429 Ladd, Katie          11 Episcopal               7:04.3   21:58.09   35   
 37 #557 Farr, Abigail        12 Pensacola Catholic      7:05.5   22:01.82   36   
 38 #481 Murray, Amy          11 Fsu (Tallahassee)       7:07.4   22:07.77   37   
 39 #536 Gin, Lauren          10 Nease                   7:08.2   22:10.28   38   
 40 #519 Vegerano, Amanda     09 Matanzas                7:09.5   22:14.20   39   
 41 #347 Ryan, Meghun         11 Arnold (Panama C        7:11.8   22:21.49        
 42 #629 Taylor, Jessie       11 South Walton (Sa        7:12.8   22:24.44   40   
 43 #592 Bump, Allysa         10 South Walton (Sa        7:14.1   22:28.42   41   
 44 #655 McCullers, Alina     10 Wakulla (Crawfor        7:14.6   22:30.10   42   
 45 #426 Dame, Darby          10 Episcopal               7:14.7   22:30.45   43   
 46 #512 Toole, Lindsey       10 Marianna                7:16.4   22:35.60        
 47 #595 Findley, Kaley        9 South Walton (Sa        7:17.3   22:38.64   44   
 48 #650 Atkinson, Cora       10 Wakulla (Crawfor        7:19.6   22:45.80   45   
 49 #513 Colasanti, Stephani  12 Matanzas                7:20.4   22:48.26   46   
 50 #643 Chambliss, Camill    11 Suwannee (Live Oak)     7:21.3   22:50.91   47   
 51 #484 Yue, Isabella         9 Fsu (Tallahassee)       7:22.4   22:54.37   48   
 52 #474 Ichite, Elizabeth    12 Fsu (Tallahassee)       7:27.8   23:11.00   49   
 53 #656 McCullers, Emily     10 Wakulla (Crawfor        7:28.4   23:12.90   50   
 54 #514 Langhauser, Amy      11 Matanzas                7:28.7   23:13.78   51   
 55 #518 Thomas, Jessica      12 Matanzas                7:28.8   23:14.13   52   
 56 #599 Leach, Malorie       12 South Walton (Sa        7:29.7   23:17.03   53   
 57 #654 Hodges, Kristie      10 Wakulla (Crawfor        7:30.3   23:19.04   54   
 58 #657 Thompson, Chelsea    10 Wakulla (Crawfor        7:30.9   23:20.70   55   
 59 #482 Pearlman, Jenna      11 Fsu (Tallahassee)       7:33.6   23:29.03   56   
 60 #454 Sweet, Taylor        09 Fernandina Beach        7:38.4   23:44.21   57   
 61 #651 Burns, Kendalin      10 Wakulla (Crawfor        7:44.4   24:02.78   58   
 62 #646 Michal, Lindsey      11 Suwannee (Live Oak)     7:48.8   24:16.49   59   
 63 #537 Goldman, Jenna       11 Nease                   7:51.5   24:24.65   60   
 64 #470 Bennett, Brigette    11 Fsu (Tallahassee)       7:54.8   24:35.15   61   
 65 #666 Mitchell, Meghan     11 West Florida (Pe        8:00.7   24:53.22   62   
 66 #663 Gantt, Taylor         9 West Florida (Pe        8:04.4   25:04.80   63   
 67 #483 Toothman, Amanda      7 Fsu (Tallahassee)       8:08.0   25:15.96   64   
 68 #645 McManaway, Amanda    12 Suwannee (Live Oak)     8:08.5   25:17.59   65   
 69 #448 moore, cassie        11 Fernandina Beach        8:08.8   25:18.53   66   
 70 #450 Rowland, Taylor      11 Fernandina Beach        8:11.9   25:28.29   67   
 71 #561 Hill, Emily          12 Pensacola Catholic      8:12.6   25:30.34   68   
 72 #596 Harrison, Jessica    10 South Walton (Sa        8:13.4   25:32.72   69   
 73 #543 Straughan, Caroline  10 Nease                   8:14.9   25:37.37   70   
 74 #658 Trombini, Jessica     9 Wakulla (Crawfor        8:15.1   25:37.93   71   
 75 #555 Brasher, Savannah    10 Pensacola Catholic      8:23.5   26:04.20   72   
 76 #541 Rafay, Kaitlin       09 Nease                   8:24.2   26:06.43   73   
 77 #641 Batton, Danyel       10 Suwannee (Live Oak)     8:30.4   26:25.63   74   
 78 #544 Such, Danielle       12 Nease                   8:31.4   26:28.85   75   
 79 #665 McCastle, Keyundra   11 West Florida (Pe        8:34.1   26:37.12   76   
 80 #671 Wilkinson, Ashley    11 West Florida (Pe        8:37.5   26:47.72   77   
 81 #644 McClain, Amanda      11 Suwannee (Live Oak)     8:41.2   26:59.18   78   
 82 #560 Hill, Ashley         12 Pensacola Catholic      8:51.8   27:32.23   79   
 83 #455 Tomassetti, Lana     09 Fernandina Beach        9:21.6   29:04.56   80   
 84 #647 Ragan, Hanna         10 Suwannee (Live Oak)     9:29.2   29:28.32   81   
 85 #649 Sardina, Krissy      10 Suwannee (Live Oak)     9:44.9   30:17.04   82   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Bishop Kenny                 46    2    3    7   11   23   26   27           
      Total Time:  1:38:49.29                                                     
         Average:    19:45.86                                                     
   2 Bolles                       49    4    8   10   13   14   15   16           
      Total Time:  1:39:27.35                                                     
         Average:    19:53.47                                                     
   3 Episcopal                    72    5    6   18   19   24   35   43           
      Total Time:  1:42:35.01                                                     
         Average:    20:31.01                                                     
   4 Matanzas                    148    9   25   29   39   46   51   52           
      Total Time:  1:47:51.46                                                     
         Average:    21:34.30                                                     
   5 South Walton (Santa Rosa    169   12   32   40   41   44   53   69           
      Total Time:  1:49:29.92                                                     
         Average:    21:53.99                                                     
   6 West Florida (Pensacola)    202   21   22   34   62   63   76   77           
      Total Time:  1:54:20.03                                                     
         Average:    22:52.01                                                     
   7 Fernandina Beach            208    1   17   57   66   67   80                
      Total Time:  1:53:25.54                                                     
         Average:    22:41.11                                                     
   8 Nease                       216   20   28   38   60   70   73   75           
      Total Time:  1:54:57.53                                                     
         Average:    22:59.51                                                     
   9 Fsu (Tallahassee)           220   30   37   48   49   56   61   64           
      Total Time:  1:53:18.49                                                     
         Average:    22:39.70                                                     
  10 Pensacola Catholic          240   31   33   36   68   72   79                
      Total Time:  1:57:08.21                                                     
         Average:    23:25.65                                                     
  11 Wakulla (Crawfordville)     246   42   45   50   54   55   58   71           
      Total Time:  1:55:08.54                                                     
         Average:    23:01.71                                                     
  12 Suwannee (Live Oak)         323   47   59   65   74   78   81   82           
      Total Time:  2:05:49.80                                                     
         Average:    25:09.96                                                     
Event 4  Boys 5k Run CC Class 2A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #374 Barker, Colin        12 Bishop Kenny            5:10.7   16:05.30    1   
  2 #383 Wallace, Michael     12 Bishop Kenny            5:11.8   16:08.68    2   
  3 #531 Sullivan, Anthony    12 Matanzas                5:15.0   16:18.66    3   
  4 #363 Holguin, Gabriel     12 Bay (Panama City)       5:20.7   16:36.26        
  5 #551 Reynolds, Mac        10 Nease                   5:22.1   16:40.65    4   
  6 #553 Rolke, William       12 Nease                   5:22.6   16:42.17    5   
  7 #504 Duclos, Dieumy       11 Godby (Tallahassee)     5:23.0   16:43.35    6   
  8 #377 Hayes, Hunter        12 Bishop Kenny            5:23.3   16:44.39    7   
  9 #419 Mundy, Corey         11 Clay                    5:23.9   16:46.29    8   
 10 #380 Stukel, Matthew      12 Bishop Kenny            5:24.7   16:48.76    9   
 11 #411 Morris, Matthew      10 Bolles                  5:25.0   16:49.64   10   
 12 #521 Drumm, David         10 Matanzas                5:25.3   16:50.44   11   
 13 #501 Bryant, Terrell      11 Godby (Tallahassee)     5:25.6   16:51.55   12   
 14 #590 Weiner, Adam         12 Ponte Vedra             5:25.7   16:51.80   13   
 15 #491 Edwards, Albert      11 Fsu (Tallahassee)       5:26.3   16:53.60   14   
 16 #467 kovalick, landon     12 Fernandina Beach        5:28.0   16:58.87   15   
 17 #379 Portalatin, Eric     11 Bishop Kenny            5:29.1   17:02.30   16   
 18 #376 Canas, Benjamin      11 Bishop Kenny            5:29.3   17:02.93   17   
 19 #576 Kowalski, Roman      11 Pensacola Catholic      5:30.2   17:05.70   18   
 20 #457 buechler, adam       12 Fernandina Beach        5:31.5   17:09.67   19   
 21 #546 Gibbons, Cody        11 Nease                   5:31.9   17:10.98   20   
 22 #547 Hamilton, Chase      12 Nease                   5:32.1   17:11.76   21   
 23 #639 Leuze, Jacob         10 South Walton (Sa        5:32.4   17:12.60   22   
 24 #409 MacRae, James        12 Bolles                  5:33.2   17:15.09   23   
 25 #375 Barr, Michael        09 Bishop Kenny            5:36.5   17:25.25   24   
 26 #584 Crompton, Kyle       10 Ponte Vedra             5:37.3   17:27.81   25   
 27 #679 Torres, Tecolote     11 West Florida (Pe        5:37.5   17:28.37   26   
 28 #400 Corr, Chris          12 Bolles                  5:41.4   17:40.71   27   
 29 #675 Mascardo, Nicolas    11 West Florida (Pe        5:41.7   17:41.53   28   
 30 #461 collins, joey        11 Fernandina Beach        5:41.9   17:42.07   29   
 31 #438 Harwood, Matthew     10 Episcopal               5:42.1   17:42.62   30   
 32 #573 Humphreys Jr., Kenn  12 Pensacola Catholic      5:42.2   17:43.05   31   
 33 #420 O'Nora, Nathan       11 Clay                    5:43.4   17:46.64   32   
 34 #548 Hanney, Conor        12 Nease                   5:43.6   17:47.39   33   
 35 #676 Neal, Aaron          11 West Florida (Pe        5:44.2   17:49.40   34   
 36 #353 Hyman, Alexander     10 Arnold (Panama C        5:44.4   17:49.87   35   
 37 #520 Allen, Cameron       09 Matanzas                5:44.5   17:50.18   36   
 38 #529 Neu, Austin          10 Matanzas                5:47.0   17:57.97   37   
 39 #441 Patterson, Kentre     8 Episcopal               5:47.5   17:59.43   38   
 40 #674 Lucio, Jesse         11 West Florida (Pe        5:48.3   18:02.10   39   
 41 #359 Rodriquez-Ruiz, Hec  12 Arnold (Panama C        5:48.4   18:02.43   40   
 42 #579 Ricketts, Anthony    11 Pensacola Catholic      5:49.2   18:04.65   41   
 43 #403 Gibbs, Connor        09 Bolles                  5:49.5   18:05.60   42   
 44 #486 Abellera, Robert     12 Fsu (Tallahassee)       5:50.0   18:07.13   43   
 45 #550 Puttbach, Josh       12 Nease                   5:50.1   18:07.73   44   
 46 #439 Hodsdon, Gray        11 Episcopal               5:50.3   18:08.26   45   
 47 #469 Tomasetti, Jazz      12 Fernandina Beach        5:50.4   18:08.67   46   
 48 #349 Atkins, James        11 Arnold (Panama C        5:50.6   18:09.04   47   
 49 #672 Cobb, Samuel         11 West Florida (Pe        5:50.7   18:09.40   48   
 50 #572 Engel, Daniel        10 Pensacola Catholic      5:50.8   18:09.91   49   
 51 #440 Lucas, Tommy         12 Episcopal               5:51.0   18:10.44   50   
 52 #401 Ferman, David        10 Bolles                  5:53.2   18:17.15   51   
 53 #466 keffer, chris        12 Fernandina Beach        5:53.4   18:17.71   52   
 54 #678 Sport, Hunter        10 West Florida (Pe        5:53.4   18:17.93   53   
 55 #355 Mason, Chancellor    11 Arnold (Panama C        5:54.7   18:21.75   54   
 56 #580 Robison III, Ronald  12 Pensacola Catholic      5:54.9   18:22.44   55   
 57 #405 Howell, Matt         11 Bolles                  5:57.3   18:30.08   56   
 58 #588 Seposs, Stephen      11 Ponte Vedra             5:59.0   18:35.20   57   
 59 #632 Buzzett, Wells       12 South Walton (Sa        5:59.8   18:37.82   58   
 60 #583 Walker, William Har  12 Pensacola Catholic      6:00.3   18:39.43   59   
 61 #586 Lee, Kuan-Hung       11 Ponte Vedra             6:01.1   18:41.84   60   
 62 #569 Boudreaux, Fritzie   12 Pensacola Catholic      6:01.3   18:42.38   61   
 63 #413 Richards, Jack       11 Bolles                  6:03.1   18:47.86   62   
 64 #638 Lanasa, Tristan      11 South Walton (Sa        6:03.5   18:49.21   63   
 65 #505 Love, Lance          11 Godby (Tallahassee)     6:04.0   18:50.75   64   
 66 #443 Sweeney, Jack        10 Episcopal               6:05.3   18:54.91   65   
 67 #589 Sneed, Sam           11 Ponte Vedra             6:05.5   18:55.54   66   
 68 #640 Lopez, Ruben          9 South Walton (Sa        6:06.1   18:57.20   67   
 69 #459 bunch, darren        12 Fernandina Beach        6:06.4   18:58.22   68   
 70 #530 Rosell, Joe          10 Matanzas                6:06.5   18:58.55   69   
 71 #496 Mederos, Anthony     12 Fsu (Tallahassee)       6:08.5   19:04.67   70   
 72 #458 bunch, bradley       12 Fernandina Beach        6:08.8   19:05.78   71   
 73 #423 Westwood, Dante      11 Clay                    6:09.2   19:06.86   72   
 74 #522 Forehand, Alan       10 Matanzas                6:09.3   19:07.32   73   
 75 #527 Harvey, Jason        10 Matanzas                6:09.7   19:08.41   74   
 76 #507 McRae, Ian           12 Godby (Tallahassee)     6:09.9   19:09.07   75   
 77 #442 Shepherd, Robert     11 Episcopal               6:10.6   19:11.42   76   
 78 #549 Jarriel, Caleb       10 Nease                   6:11.4   19:13.72   77   
 79 #635 Ficarra, Cody        11 South Walton (Sa        6:11.9   19:15.39   78   
 80 #437 Daw, Andrew          12 Episcopal               6:13.0   19:18.84   79   
 81 #357 Ogden, Blake         10 Arnold (Panama C        6:13.6   19:20.74   80   
 82 #503 Dennis, Rontreze     12 Godby (Tallahassee)     6:13.8   19:21.11   81   
 83 #499 Toothman, James       9 Fsu (Tallahassee)       6:13.9   19:21.40   82   
 84 #360 Rowe, Griffin         9 Arnold (Panama C        6:18.6   19:36.21   83   
 85 #485 Abellera, Richard     9 Fsu (Tallahassee)       6:20.4   19:41.76   84   
 86 #415 Conway, Kasmir       10 Clay                    6:23.4   19:51.01   85   
 87 #348 Armstrong, Derrick   10 Arnold (Panama C        6:24.2   19:53.49   86   
 88 #587 Philpot, Austin      11 Ponte Vedra             6:27.6   20:04.11   87   
 89 #502 DeArment, Dylan      11 Godby (Tallahassee)     6:35.1   20:27.38   88   
 90 #494 Hunter, Brandon      12 Fsu (Tallahassee)       6:37.3   20:34.26   89   
 91 #636 Hightower, Emmett    11 South Walton (Sa        6:37.7   20:35.45   90   
 92 #500 Barber, JeRohn       12 Godby (Tallahassee)     6:47.8   21:06.79   91   
 93 #585 Egan, Michael        12 Ponte Vedra             6:55.1   21:29.44   92   
 94 #416 East, Justin         10 Clay                    6:57.6   21:37.45   93   
 95 #637 Kalil, Eddie         11 South Walton (Sa        7:03.7   21:56.34   94   
 96 #418 Hall, Christopher    09 Clay                    7:06.6   22:05.37   95   
 97 #421 Skelton, Tyler       09 Clay                    7:06.7   22:05.60   96   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Bishop Kenny                 35    1    2    7    9   16   17   24           
      Total Time:  1:22:49.43                                                     
         Average:    16:33.89                                                     
   2 Nease                        83    4    5   20   21   33   44   77           
      Total Time:  1:25:32.95                                                     
         Average:    17:06.59                                                     
   3 Bolles                      153   10   23   27   42   51   56   62           
      Total Time:  1:28:08.19                                                     
         Average:    17:37.64                                                     
   4 Matanzas                    156    3   11   36   37   69   73   74           
      Total Time:  1:27:55.80                                                     
         Average:    17:35.16                                                     
   5 Fernandina Beach            161   15   19   29   46   52   68   71           
      Total Time:  1:28:16.99                                                     
         Average:    17:39.40                                                     
   6 West Florida (Pensacola)    175   26   28   34   39   48   53                
      Total Time:  1:29:10.80                                                     
         Average:    17:50.16                                                     
   7 Pensacola Catholic          194   18   31   41   49   55   59   61           
      Total Time:  1:29:25.75                                                     
         Average:    17:53.15                                                     
   8 Ponte Vedra                 221   13   25   57   60   66   87   92           
      Total Time:  1:30:32.19                                                     
         Average:    18:06.44                                                     
   9 Episcopal                   228   30   38   45   50   65   76   79           
      Total Time:  1:30:55.66                                                     
         Average:    18:11.14                                                     
  10 Godby (Tallahassee)         238    6   12   64   75   81   88   91           
      Total Time:  1:30:55.83                                                     
         Average:    18:11.17                                                     
  11 Arnold (Panama City Beach   256   35   40   47   54   80   83   86           
      Total Time:  1:31:43.83                                                     
         Average:    18:20.77                                                     
  12 South Walton (Santa Rosa    288   22   58   63   67   78   90   94           
      Total Time:  1:32:52.22                                                     
         Average:    18:34.45                                                     
  13 Clay                        290    8   32   72   85   93   95   96           
      Total Time:  1:35:08.25                                                     
         Average:    19:01.65                                                     
  14 Fsu (Tallahassee)           293   14   43   70   82   84   89                
      Total Time:  1:33:08.56                                                     
         Average:    18:37.72