2009 FHSAA District Cross Country Meet Results
  Class 4A, District 4

 Half-Mile Timing - Contractor License                       HY-TEK's Meet Manager
              FHSAA Class 4A District 4 XC Championships - 11/5/2009              
                                    North Port                                    
                                  North Port HS                                   
                               Last Completed Event                               
 
Event 6  Girls 5k Run CC Class 4A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #756 gibson, caroline     FR Plant (Tampa)           6:08.3   19:04.11    1   
  2 #765 rodriguez, julia     FR Plant (Tampa)           6:08.6   19:05.19    2   
  3 #810 miller, sarah        SO Riverview (Saras        6:09.2   19:06.85    3   
  4 #870 ritter, abigail      JR Wharton (Tampa)         6:11.9   19:15.44    4   
  5 #627 aldridge, alicia     SR East Lake (Tarpo        6:13.0   19:18.72    5   
  6 #832 homme, kaitlin       SR Seminole                6:14.5   19:23.41    6   
  7 #705 scaffidi, danielle   SR North Port              6:18.0   19:34.41    7   
  8 #809 miller, kayla        SO Riverview (Saras        6:19.7   19:39.59    8   
  9 #822 lumley, lauren       JR Sarasota                6:19.8   19:39.91    9   
 10 #863 bailey, erin         SR Wharton (Tampa)         6:22.0   19:46.68   10   
 11 #754 choate, kelly        JR Plant (Tampa)           6:22.4   19:47.82   11   
 12 #804 lewis, patricia      FR Riverview (Saras        6:23.5   19:51.30   12   
 13 #815 dewitt, megan        SO Sarasota                6:26.5   20:00.78   13   
 14 #760 kissel, danielle     SO Plant (Tampa)           6:27.7   20:04.50   14   
 15 #799 chase, marissa       JR Riverview (Saras        6:28.7   20:07.65   15   
 16 #757 goodwin, elizabeth   JR Plant (Tampa)           6:29.0   20:08.49   16   
 17 #866 foley, brooke        JR Wharton (Tampa)         6:29.3   20:09.34   17   
 18 #847 deardon, savannah    JR St. Petersburg          6:29.6   20:10.40   18   
 19 #829 frain, danielle      SR Seminole                6:29.8   20:11.01   19   
 20 #812 stein, taylor        SR Riverview (Saras        6:30.2   20:12.10   20   
 21 #722 spring, amanda       FR Northeast (St. P        6:31.9   20:17.44   21   
 22 #865 brudney, risa        FR Wharton (Tampa)         6:32.4   20:19.03   22   
 23 #758 halfaker, kara       SO Plant (Tampa)           6:33.5   20:22.30   23   
 24 #811 rich, anna           SR Riverview (Saras        6:34.2   20:24.55   24   
 25 #806 mahoney, colleen     SR Riverview (Saras        6:35.5   20:28.72   25   
 26 #875 vassell, ashley      SR Wharton (Tampa)         6:36.6   20:32.16   26   
 27 #759 harry, molly         SO Plant (Tampa)           6:40.4   20:43.87   27   
 28 #778 rioux, danielle      SO Port Charlotte          6:42.5   20:50.23   28   
 29 #789 jones, jaszmin       SO Riverview               6:43.2   20:52.59        
 30 #738 nelson, alyssa       JR Palm Harbor Univ        6:43.5   20:53.50   29   
 31 #819 jennings, devon      JR Sarasota                6:43.9   20:54.77   30   
 32 #653 smith, ashley        SO Freedom (Tampa)         6:44.0   20:55.08   31   
 33 #769 ehington, amie       JR Port Charlotte          6:44.3   20:55.83   32   
 34 #690 raye, shelby         JR Manatee (Bradenton)     6:44.9   20:57.85   33   
 35 #824 nurczyk, holly       SO Sarasota                6:46.2   21:01.99   34   
 36 #714 corokalo, aleksandr  FR Northeast (St. P        6:46.5   21:02.86   35   
 37 #720 phillips, taylor     SO Northeast (St. P        6:46.8   21:03.60   36   
 38 #836 madsen, cailynn      FR Seminole                6:47.1   21:04.72   37   
 39 #721 snyder, elyse        SR Northeast (St. P        6:48.5   21:08.94   38   
 40 #669 O'Donnell, katlyn    SR Gaither (Tampa)         6:49.0   21:10.53   39   
 41 #868 maroney, hannah      JR Wharton (Tampa)         6:49.3   21:11.62   40   
 42 #872 smith, giannina      SO Wharton (Tampa)         6:49.8   21:13.03   41   
 43 #830 hall, mary           JR Seminole                6:50.9   21:16.52   42   
 44 #671 pratt, sandra        SR Gaither (Tampa)         6:53.4   21:24.24   43   
 45 #855 winkler, brittany    JR St. Petersburg          6:54.2   21:26.59   44   
 46 #776 rigatti, hannah      JR Port Charlotte          6:54.4   21:27.34   45   
 47 #780 webb, mary brook     JR Port Charlotte          6:54.5   21:27.69   46   
 48 #640 zeron, rachel        SO East Lake (Tarpo        6:55.2   21:29.90   47   
 49 #604 stills, caroline     SO Clearwater              6:56.2   21:32.94   48   
 50 #739 seynders, kacy       SR Palm Harbor Univ        6:56.2   21:33.05   49   
 51 #844 chamberlain, alex    SO St. Petersburg          6:57.3   21:36.50   50   
 52 #687 nelson, diana        SR Manatee (Bradenton)     6:58.7   21:40.59   51   
 53 #713 condon, courtney     FR Northeast (St. P        7:00.0   21:44.75   52   
 54 #684 gibson, kaitlyn      JR Manatee (Bradenton)     7:00.2   21:45.31   53   
 55 #657 wasserman, leah      SO Freedom (Tampa)         7:01.7   21:49.99   54   
 56 #848 pelton, kathryn      SO St. Petersburg          7:02.0   21:51.03   55   
 57 #814 butler, brenna       SO Sarasota                7:02.5   21:52.39   56   
 58 #854 white, sarah         JR St. Petersburg          7:03.7   21:56.30   57   
 59 #736 miller, kendra       SR Palm Harbor Univ        7:05.3   22:01.21   58   
 60 #850 schmidt, andrea      SO St. Petersburg          7:06.6   22:05.31   59   
 61 #853 wheeler, katy        SR St. Petersburg          7:08.0   22:09.66   60   
 62 #650 luker, kathryn       JR Freedom (Tampa)         7:08.7   22:11.76   61   
 63 #569 garner, laura        SR Alonso (Tampa)          7:08.9   22:12.41   62   
 64 #726 birnbaum, alyssa     JR Palm Harbor Univ        7:08.9   22:12.47   63   
 65 #827 wolf, nichole        SR Sarasota                7:09.2   22:13.23   64   
 66 #654 stokes, chloe        SO Freedom (Tampa)         7:09.4   22:13.86   65   
 67 #683 gibson, amanda       JR Manatee (Bradenton)     7:09.5   22:14.20   66   
 68 #859 pacho, kendra        SO Tampa Bay Tech          7:09.6   22:14.69        
 69 #638 snyder, emily        SR East Lake (Tarpo        7:12.0   22:22.03   67   
 70 #685 iglesias, nicole     SR Manatee (Bradenton)     7:12.4   22:23.27   68   
 71 #838 redshaw, emily       FR Seminole                7:13.3   22:26.10   69   
 72 #665 lee, midge           JR Gaither (Tampa)         7:15.6   22:33.20   70   
 73 #670 perrini, nikki       JR Gaither (Tampa)         7:16.3   22:35.30   71   
 74 #725 akins, christiana    SR Palm Harbor Univ        7:17.2   22:38.13   72   
 75 #633 klein, blake         JR East Lake (Tarpo        7:17.7   22:39.71   73   
 76 #694 schnering, emily     JR Manatee (Bradenton)     7:19.9   22:46.57   74   
 77 #691 romine, jessica      JR Manatee (Bradenton)     7:20.0   22:46.87   75   
 78 #616 mills, caileigh      JR Countryside (Cle        7:21.4   22:51.20   76   
 79 #648 hawley, emma         JR Freedom (Tampa)         7:22.1   22:53.31   77   
 80 #707 straughan, kyla      SO North Port              7:22.1   22:53.32   78   
 81 #710 wallace, lisa        FR North Port              7:22.2   22:53.76   79   
 82 #831 hayduke, rachael     FR Seminole                7:22.7   22:55.19   80   
 83 #582 esinhart, andrea     SO Chamberlain (Tampa)     7:22.7   22:55.42   81   
 84 #630 ceraolo, julia       SO East Lake (Tarpo        7:23.4   22:57.34   82   
 85 #729 cohen, allison       SR Palm Harbor Univ        7:25.2   23:02.95   83   
 86 #578 bollinger, andrea    SR Chamberlain (Tampa)     7:28.4   23:13.07   84   
 87 #706 straughan, ashlynn   SO North Port              7:29.0   23:14.86   85   
 88 #775 ribel, shelby        SR Port Charlotte          7:29.9   23:17.56   86   
 89 #565 bye, julian          SR Alonso (Tampa)          7:30.6   23:19.75   87   
 90 #818 hooper, ashley          Sarasota                7:33.4   23:28.58   88   
 91 #619 resing, chrsitina    SO Countryside (Cle        7:33.6   23:29.30   89   
 92 #734 heinzler, shelby     SR Palm Harbor Univ        7:36.1   23:37.00   90   
 93 #701 jeffries, chelsea    SO North Port              7:36.8   23:39.19   91   
 94 #636 reisberg, amy        FR East Lake (Tarpo        7:37.0   23:39.59   92   
 95 #795 vazquez, monica      SR Riverview               7:39.4   23:47.14        
 96 #723 sproul, heather      SR Northeast (St. P        7:40.2   23:49.71   93   
 97 #773 neal, brittany       SR Port Charlotte          7:41.8   23:54.63   94   
 98 #768 croteau, kayla       SO Port Charlotte          7:45.2   24:05.15   95   
 99 #573 tierney, nicole      SR Alonso (Tampa)          7:47.2   24:11.30   96   
100 #796 vazquez, amand       SR Riverview               7:49.8   24:19.39        
101 #634 martin, jenna        FR East Lake (Tarpo        7:50.4   24:21.37   97   
102 #620 roman, rebecca       SO Countryside (Cle        7:51.2   24:23.94   98   
103 #828 carey, tara-lynn     JR Seminole                7:57.4   24:42.96   99   
104 #589 sanchez, anlly       FR Chamberlain (Tampa)     8:04.5   25:05.00  100   
105 #593 guiterrez, ilana     SR Clearwater              8:06.4   25:10.97  101   
106 #570 maclean, addison     SR Alonso (Tampa)          8:08.4   25:17.30  102   
107 #677 teal, jessica        FR Gaither (Tampa)         8:09.3   25:19.94  103   
108 #699 gattorna, amy        JR North Port              8:11.7   25:27.46  104   
109 #584 garces, macdaliz     JR Chamberlain (Tampa)     8:17.4   25:45.30  105   
110 #576 work, jordan         JR Alonso (Tampa)          8:17.5   25:45.58  106   
111 #575 warren, catherine    SR Alonso (Tampa)          8:19.2   25:50.95  107   
112 #862 white, lashae        SR Tampa Bay Tech          8:19.8   25:52.68        
113 #577 behrens, amanda      JR Chamberlain (Tampa)     8:20.0   25:53.40  108   
114 #596 harp, brooke         SR Clearwater              8:20.8   25:55.68  109   
115 #858 pacho, karime        JR Tampa Bay Tech          8:21.5   25:57.90        
116 #741 anthony, heidi       FR Pinellas Park (L        8:22.1   25:59.91        
117 #642 andersson, kelsey    SR Freedom (Tampa)         8:25.0   26:08.96  110   
118 #623 serra, nicole        FR Countryside (Cle        8:33.9   26:36.45  111   
119 #617 nunez, barbara       JR Countryside (Cle        8:40.9   26:58.29  112   
120 #602 schrock, amber       JR Clearwater              8:47.6   27:18.96  113   
121 #595 hager, alexis        JR Clearwater              8:55.9   27:44.90  114   
122 #566 enterlein, nicole    SR Alonso (Tampa)          8:58.7   27:53.66  115   
123 #662 garcia, aubrey       SR Gaither (Tampa)         9:07.2   28:19.82  116   
124 #751 quay, christina      JR Pinellas Park (L        9:30.1   29:31.12        
125 #652 shields-givhan, cai  SR Freedom (Tampa)         9:30.1   29:31.12  117   
126 #599 kavanagh, ariel      JR Clearwater              9:30.1   29:31.12  118   
127 #592 gammons, dalynn      JR Clearwater              9:30.1   29:31.12  119   
128 #745 chamberlain, deidre  JR Pinellas Park (L        9:30.1   29:31.12        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Plant (Tampa)                44    1    2   11   14   16   23   27           
      Total Time:  1:38:10.11                                                     
         Average:    19:38.03                                                     
   2 Riverview (Sarasota)         58    3    8   12   15   20   24   25           
      Total Time:  1:38:57.49                                                     
         Average:    19:47.50                                                     
   3 Wharton (Tampa)              79    4   10   17   22   26   40   41           
      Total Time:  1:40:02.65                                                     
         Average:    20:00.53                                                     
   4 Sarasota                    142    9   13   30   34   56   64   88           
      Total Time:  1:43:29.84                                                     
         Average:    20:41.97                                                     
   5 Seminole                    173    6   19   37   42   69   80   99           
      Total Time:  1:44:21.76                                                     
         Average:    20:52.36                                                     
   6 Northeast (St. Petersburg   182   21   35   36   38   52   93                
      Total Time:  1:45:17.59                                                     
         Average:    21:03.52                                                     
   7 St. Petersburg              224   18   44   50   55   57   59   60           
      Total Time:  1:47:00.82                                                     
         Average:    21:24.17                                                     
   8 Port Charlotte              237   28   32   45   46   86   94   95           
      Total Time:  1:47:58.65                                                     
         Average:    21:35.73                                                     
   9 Manatee (Bradenton)         271   33   51   53   66   68   74   75           
      Total Time:  1:49:01.22                                                     
         Average:    21:48.25                                                     
  10 Palm Harbor University      271   29   49   58   63   72   83   90           
      Total Time:  1:49:18.36                                                     
         Average:    21:51.68                                                     
  11 East Lake (Tarpon Springs   274    5   47   67   73   82   92   97           
      Total Time:  1:48:47.70                                                     
         Average:    21:45.54                                                     
  12 Freedom (Tampa)             288   31   54   61   65   77  110  117           
      Total Time:  1:50:04.00                                                     
         Average:    22:00.80                                                     
  13 Gaither (Tampa)             326   39   43   70   71  103  116                
      Total Time:  1:53:03.21                                                     
         Average:    22:36.65                                                     
  14 North Port                  340    7   78   79   85   91  104                
      Total Time:  1:52:15.54                                                     
         Average:    22:27.11                                                     
  15 Alonso (Tampa)              453   62   87   96  102  106  107  115           
      Total Time:  2:00:46.34                                                     
         Average:    24:09.27                                                     
  16 Chamberlain (Tampa)         478   81   84  100  105  108                     
      Total Time:  2:02:52.19                                                     
         Average:    24:34.44                                                     
  17 Clearwater                  485   48  101  109  113  114  118  119           
      Total Time:  2:07:43.45                                                     
         Average:    25:32.69                                                     
  18 Countryside (Clearwater)    486   76   89   98  111  112                     
      Total Time:  2:04:19.18                                                     
         Average:    24:51.84                                                     
Event 8  Boys 5k Run CC Class 4A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #587 parrish, mark        SR Chamberlain (Tampa)     4:58.8   15:28.16    1   
  2 #581 del monte, max       SO Chamberlain (Tampa)     5:02.3   15:38.99    2   
  3 #840 sutton, chase        JR Seminole                5:02.4   15:39.37    3   
  4 #762 nalsen, bo           JR Plant (Tampa)           5:10.3   16:03.81    4   
  5 #766 wilkins, john        SR Plant (Tampa)           5:11.7   16:08.38    5   
  6 #823 mendoza, andrew      JR Sarasota                5:12.7   16:11.49    6   
  7 #874 swain, nicolas       SR Wharton (Tampa)         5:16.2   16:22.19    7   
  8 #580 covington, jacob     JR Chamberlain (Tampa)     5:18.4   16:29.05    8   
  9 #755 christenberry, thom  SO Plant (Tampa)           5:19.6   16:32.89    9   
 10 #821 johnson, nicholas    JR Sarasota                5:20.9   16:36.91   10   
 11 #719 phillippi, joshua    SR Northeast (St. P        5:21.3   16:38.20   11   
 12 #607 christenson, zachar  SR Countryside (Cle        5:21.6   16:39.10   12   
 13 #833 hudak, jacob         SO Seminole                5:22.1   16:40.49   13   
 14 #688 owens, christopher   SR Manatee (Bradenton)     5:22.8   16:42.76   14   
 15 #612 herrmann, jacob      SR Countryside (Cle        5:23.2   16:43.89   15   
 16 #609 fotopoulos, constan  SR Countryside (Cle        5:24.3   16:47.55   16   
 17 #781 babinec, michael     SO Riverview               5:24.4   16:47.73   17   
 18 #753 barjon, didier       SR Plant (Tampa)           5:24.7   16:48.52   18   
 19 #763 peabody, jacob       SR Plant (Tampa)           5:24.7   16:48.66   19   
 20 #876 wheeler, harold      SR Wharton (Tampa)         5:25.4   16:50.91   20   
 21 #817 hinds, david         SO Sarasota                5:25.6   16:51.57   21   
 22 #680 algozzine, nicholas  JR Manatee (Bradenton)     5:27.3   16:56.69   22   
 23 #608 fineo, nicholas      JR Countryside (Cle        5:27.9   16:58.57   23   
 24 #764 powers, samuel       SO Plant (Tampa)           5:30.1   17:05.50   24   
 25 #708 tabor, james         SR North Port              5:31.1   17:08.41   25   
 26 #803 lewis, alexander     SO Riverview (Saras        5:31.3   17:09.33   26   
 27 #696 washer, jordan       SR Manatee (Bradenton)     5:31.5   17:09.74   27   
 28 #588 russo, sean          SO Chamberlain (Tampa)     5:32.0   17:11.30   28   
 29 #835 lakhotia, joshua     JR Seminole                5:32.8   17:13.82   29   
 30 #867 gray, jeffrey        FR Wharton (Tampa)         5:32.9   17:14.27   30   
 31 #852 wheeler, cameron     JR St. Petersburg          5:33.2   17:15.18   31   
 32 #631 fisher, sean         JR East Lake (Tarpo        5:34.5   17:19.00   32   
 33 #800 dunn, jack           FR Riverview (Saras        5:34.5   17:19.16   33   
 34 #689 pate, christopher    FR Manatee (Bradenton)     5:34.9   17:20.30   34   
 35 #626 worner, matthew      SR Countryside (Cle        5:35.3   17:21.57   35   
 36 #693 sanchez, matthew     JR Manatee (Bradenton)     5:35.5   17:22.12   36   
 37 #864 berndt, james        SO Wharton (Tampa)         5:35.9   17:23.40   37   
 38 #816 gomez, julian        JR Sarasota                5:36.1   17:24.07   38   
 39 #801 frimmel, ryan        SO Riverview (Saras        5:36.6   17:25.60   39   
 40 #826 thompson, zachary    JR Sarasota                5:37.7   17:28.95   40   
 41 #728 buschman, luke       SO Palm Harbor Univ        5:38.8   17:32.54   41   
 42 #761 mckernan, patrick    SR Plant (Tampa)           5:39.8   17:35.70   42   
 43 #869 mckernan, matthew       Wharton (Tampa)         5:39.9   17:35.85   43   
 44 #845 chandler, samuel     FR St. Petersburg          5:40.3   17:37.03   44   
 45 #873 stickley, alexander  JR Wharton (Tampa)         5:41.2   17:40.01   45   
 46 #649 kehlenbeck, jake     SR Freedom (Tampa)         5:41.5   17:40.80   46   
 47 #656 urbaniak, matthew    JR Freedom (Tampa)         5:42.1   17:42.77   47   
 48 #700 hodges, marshall     JR North Port              5:43.1   17:45.89   48   
 49 #825 pellman, mark        SR Sarasota                5:43.4   17:46.84   49   
 50 #692 russell, tyler       SR Manatee (Bradenton)     5:43.9   17:48.47   50   
 51 #597 healer, john         SO Clearwater              5:44.2   17:49.35   51   
 52 #712 beltran, carlos      JR Northeast (St. P        5:44.4   17:49.78   52   
 53 #820 johns, elliott       SR Sarasota                5:44.5   17:50.12   53   
 54 #718 milete, joshua       SR Northeast (St. P        5:44.5   17:50.25   54   
 55 #637 savoie, tyler        SR East Lake (Tarpo        5:46.0   17:54.83   55   
 56 #808 mcnutt, kegan        SO Riverview (Saras        5:47.5   17:59.66   56   
 57 #629 burns, gareth        JR East Lake (Tarpo        5:47.8   18:00.57   57   
 58 #724 stenger, michael     SO Northeast (St. P        5:47.9   18:00.82   58   
 59 #807 mcginn, john         SO Riverview (Saras        5:48.0   18:01.11   59   
 60 #839 suski, park          SO Seminole                5:49.3   18:05.21   60   
 61 #813 weber, soren         SR Riverview (Saras        5:49.5   18:05.72   61   
 62 #645 curry, ellis         SR Freedom (Tampa)         5:49.6   18:06.01   62   
 63 #779 warner, trevor       JR Port Charlotte          5:49.8   18:06.69   63   
 64 #579 burger, john         JR Chamberlain (Tampa)     5:50.0   18:07.25   64   
 65 #618 polgar, parker       JR Countryside (Cle        5:50.1   18:07.69   65   
 66 #611 herrmann, colton     FR Countryside (Cle        5:51.3   18:11.43   66   
 67 #771 klawonn, kyle        FR Port Charlotte          5:52.0   18:13.47   67   
 68 #639 snyder, eric         SR East Lake (Tarpo        5:52.1   18:13.69   68   
 69 #841 urbanski, michael    SO Seminole                5:52.2   18:14.11   69   
 70 #837 pellissier, matthew  SO Seminole                5:52.8   18:15.83   70   
 71 #717 lambert, richard     SO Northeast (St. P        5:54.7   18:21.91   71   
 72 #703 moran, jake          JR North Port              5:55.0   18:22.77   72   
 73 #695 steinke, eric        SO Manatee (Bradenton)     5:55.2   18:23.28   73   
 74 #697 dermody, zachary     JR North Port              5:55.7   18:24.84   74   
 75 #601 sawayda, stephen     FR Clearwater              5:55.7   18:24.94   75   
 76 #655 tolson, paul         SR Freedom (Tampa)         5:56.6   18:27.88   76   
 77 #805 lopez, joshua        FR Riverview (Saras        5:57.0   18:29.00   77   
 78 #571 milanes, antonio     SR Alonso (Tampa)          5:57.3   18:29.81   78   
 79 #871 sarat, justin        JR Wharton (Tampa)         5:57.7   18:31.19   79   
 80 #643 biles, tanner        FR Freedom (Tampa)         5:58.3   18:32.96   80   
 81 #628 bischoff, tim        JR East Lake (Tarpo        5:58.3   18:33.09   81   
 82 #834 july, ian            SR Seminole                5:59.1   18:35.48   82   
 83 #586 montoya, sebastian   SO Chamberlain (Tampa)     5:59.8   18:37.83   83   
 84 #635 pratt, ryan          SR East Lake (Tarpo        6:00.3   18:39.20   84   
 85 #583 fuhr, jacob          SO Chamberlain (Tampa)     6:00.4   18:39.46   85   
 86 #770 garcia, davian       JR Port Charlotte          6:01.8   18:44.05   86   
 87 #846 collar, joseph       SR St. Petersburg          6:02.7   18:46.67   87   
 88 #735 mcdonald, peter      SR Palm Harbor Univ        6:03.9   18:50.35   88   
 89 #740 shontz, edward       FR Palm Harbor Univ        6:05.8   18:56.24   89   
 90 #702 johnston, bobby      JR North Port              6:05.8   18:56.37   90   
 91 #730 cohen, theodore      SO Palm Harbor Univ        6:07.6   19:01.88   91   
 92 #732 freeman, drake       SR Palm Harbor Univ        6:07.8   19:02.69   92   
 93 #793 sanchez, matthew     SR Riverview               6:08.0   19:03.10   93   
 94 #752 smith, lonnie        JR Pinellas Park (L        6:08.6   19:04.97   94   
 95 #632 geier, jack          SO East Lake (Tarpo        6:08.6   19:05.05   95   
 96 #646 dombrowski, thomas   SR Freedom (Tampa)         6:09.1   19:06.73   96   
 97 #711 bayers, john         SR Northeast (St. P        6:12.8   19:18.23   97   
 98 #782 bonafe, tyler        FR Riverview               6:13.0   19:18.73   98   
 99 #842 armstrong, robert    SR St. Petersburg          6:13.6   19:20.73   99   
100 #567 faulmann, chase         Alonso (Tampa)          6:14.0   19:21.93  100   
101 #564 baez, jose           JR Alonso (Tampa)          6:14.4   19:22.93  101   
102 #598 hopp, david          SO Clearwater              6:14.4   19:23.16  102   
103 #797 weaver, justin       SO Riverview               6:14.4   19:23.21  103   
104 #777 rioux, adam          FR Port Charlotte          6:15.1   19:25.23  104   
105 #851 verhulst, christian  SR St. Petersburg          6:17.6   19:32.97  105   
106 #767 caballero, alexande  JR Port Charlotte          6:18.1   19:34.45  106   
107 #704 rumisek, justin      FR North Port              6:19.0   19:37.37  107   
108 #715 feeley, tyler        SO Northeast (St. P        6:22.1   19:46.97  108   
109 #709 vidales, mateo       SR North Port              6:25.7   19:58.18  109   
110 #727 bowles, zachary      JR Palm Harbor Univ        6:28.8   20:07.75  110   
111 #594 haenel, matthew      SO Clearwater              6:30.2   20:12.29  111   
112 #590 avers, reed          FR Clearwater              6:33.4   20:22.04  112   
113 #731 elsey, andrew        FR Palm Harbor Univ        6:34.1   20:24.37  113   
114 #772 miller, zackary      FR Port Charlotte          6:34.4   20:25.19  114   
115 #861 simmons, dwayne      SR Tampa Bay Tech          6:36.0   20:30.17        
116 #774 poudrette, allen     SO Port Charlotte          6:36.3   20:31.15  115   
117 #600 sanford, cody        FR Clearwater              6:40.4   20:43.97  116   
118 #651 norman, joshua       SO Freedom (Tampa)         6:41.1   20:45.97  117   
119 #843 cerf, nicolas        SR St. Petersburg          6:43.1   20:52.34  118   
120 #790 maye, cody           SO Riverview               6:43.6   20:53.80  119   
121 #664 hathaway, matthew    SR Gaither (Tampa)         6:51.8   21:19.28  120   
122 #574 vidmar, brett        SO Alonso (Tampa)          6:54.0   21:26.00  121   
123 #668 O'Donnell, kasey     JR Gaither (Tampa)         6:54.3   21:26.98  122   
124 #860 rodriguez, ivan      SR Tampa Bay Tech          6:54.6   21:28.00        
125 #603 steslicki, eugene    SR Clearwater              7:08.0   22:09.71  123   
126 #744 bunce, brandan       FR Pinellas Park (L        7:08.2   22:10.37  124   
127 #742 applegate, connor    FR Pinellas Park (L        7:08.6   22:11.34  125   
128 #794 tu, hung             SO Riverview               7:11.8   22:21.45  126   
129 #572 rivas, joel          JR Alonso (Tampa)          7:12.9   22:24.89  127   
130 #749 holloway, jason      SR Pinellas Park (L        7:21.6   22:51.72  128   
131 #568 galati, christopher  SR Alonso (Tampa)          7:28.8   23:14.26  129   
132 #856 do carmo, gabriel    SO Tampa Bay Tech          7:33.7   23:29.43        
133 #849 revell, andre        JR St. Petersburg          7:33.9   23:30.06  130   
134 #748 griffin, christophe  FR Pinellas Park (L        7:33.9   23:30.08  131   
135 #663 hagen, ryan          FR Gaither (Tampa)         7:34.0   23:30.34  132   
136 #678 winter, cody         JR Gaither (Tampa)         7:34.1   23:30.57  133   
137 #659 costello, marc       FR Gaither (Tampa)         7:34.4   23:31.56  134   
138 #747 galan, edward        JR Pinellas Park (L        8:19.1   25:50.57  135   
139 #674 scaglione, louis     JR Gaither (Tampa)         8:19.1   25:50.57  136   
140 #857 karstendiek, victor  FR Tampa Bay Tech          8:19.1   25:50.57        
141 #672 raynor, taylor       SO Gaither (Tampa)         8:19.1   25:50.57  137   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Plant (Tampa)                55    4    5    9   18   19   24   42           
      Total Time:  1:22:22.26                                                     
         Average:    16:28.46                                                     
   2 Countryside (Clearwater)    101   12   15   16   23   35   65   66           
      Total Time:  1:24:30.68                                                     
         Average:    16:54.14                                                     
   3 Chamberlain (Tampa)         103    1    2    8   28   64   83   85           
      Total Time:  1:22:54.75                                                     
         Average:    16:34.95                                                     
   4 Sarasota                    115    6   10   21   38   40   49   53           
      Total Time:  1:24:32.99                                                     
         Average:    16:54.60                                                     
   5 Manatee (Bradenton)         133   14   22   27   34   36   50   73           
      Total Time:  1:25:31.61                                                     
         Average:    17:06.33                                                     
   6 Wharton (Tampa)             137    7   20   30   37   43   45   79           
      Total Time:  1:25:26.62                                                     
         Average:    17:05.33                                                     
   7 Seminole                    174    3   13   29   60   69   70   82           
      Total Time:  1:25:53.00                                                     
         Average:    17:10.60                                                     
   8 Riverview (Sarasota)        213   26   33   39   56   59   61   77           
      Total Time:  1:27:54.86                                                     
         Average:    17:34.98                                                     
   9 Northeast (St. Petersburg   246   11   52   54   58   71   97  108           
      Total Time:  1:28:40.96                                                     
         Average:    17:44.20                                                     
  10 East Lake (Tarpon Springs   293   32   55   57   68   81   84   95           
      Total Time:  1:30:01.18                                                     
         Average:    18:00.24                                                     
  11 North Port                  309   25   48   72   74   90  107  109           
      Total Time:  1:30:38.28                                                     
         Average:    18:07.66                                                     
  12 Freedom (Tampa)             311   46   47   62   76   80   96  117           
      Total Time:  1:30:30.42                                                     
         Average:    18:06.09                                                     
  13 St. Petersburg              366   31   44   87   99  105  118  130           
      Total Time:  1:32:32.58                                                     
         Average:    18:30.52                                                     
  14 Palm Harbor University      401   41   88   89   91   92  110  113           
      Total Time:  1:33:23.70                                                     
         Average:    18:40.74                                                     
  15 Port Charlotte              426   63   67   86  104  106  114  115           
      Total Time:  1:34:03.89                                                     
         Average:    18:48.78                                                     
  16 Riverview                   430   17   93   98  103  119  126                
      Total Time:  1:35:26.57                                                     
         Average:    19:05.32                                                     
  17 Clearwater                  451   51   75  102  111  112  116  123           
      Total Time:  1:36:11.78                                                     
         Average:    19:14.36                                                     
  18 Alonso (Tampa)              527   78  100  101  121  127  129                
      Total Time:  1:41:05.57                                                     
         Average:    20:13.12                                                     
  19 Pinellas Park (Largo)       602   94  124  125  128  131  135                
      Total Time:  1:49:48.48                                                     
         Average:    21:57.70                                                     
  20 Gaither (Tampa)             641  120  122  132  133  134  136  137           
      Total Time:  1:53:18.73                                                     
         Average:    22:39.75