2009 FHSAA District Cross Country Meet Results
  Class 2A, District 5

 Half-Mile Timing - Contractor License                       HY-TEK's Meet Manager
              FHSAA Class 2A District 5 XC Championships - 11/6/2009              
                                 Lennard (Ruskin)                                 
                                  Al Lopez Park                                   
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Girls 5k Run CC Class 2A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #233 Sokolski, Staci      10 McKeel (Lakeland)       6:31.5   20:16.26    1   
  2 #189 Price, Angelica      12 Berkeley Prep (T        6:33.4   20:21.96    2   
  3 #213 Snyder, Cristina      8 Holy Names (Tampa)      6:35.5   20:28.50    3   
  4 #208 Hahn, Lindsey        11 Holy Names (Tampa)      6:37.2   20:33.97    4   
  5 #203 Garris, Lauren        9 George Steinbren        6:38.6   20:38.17    5   
  6 #234 Brooks, Amber        11 Middleton (Tampa)       6:39.8   20:41.92        
  7 #231 Lippincott, Hannah    8 McKeel (Lakeland)       6:40.4   20:43.77    6   
  8 #212 Petrick, Marisa      11 Holy Names (Tampa)      6:45.8   21:00.69    7   
  9 #211 Perez, Mallory       12 Holy Names (Tampa)      6:47.6   21:06.26    8   
 10 #267 Menge, Trixi         10 Strawberry Crest        6:51.3   21:17.62    9   
 11 #187 Massengill, Kathryn  11 Berkeley Prep (T        6:56.4   21:33.60   10   
 12 #214 Socias, Christina    12 Holy Names (Tampa)      7:00.7   21:46.84   11   
 13 #229 Clayton, Jessi       10 McKeel (Lakeland)       7:01.8   21:50.24   12   
 14 #230 Collins, Taylor      11 McKeel (Lakeland)       7:03.0   21:54.19   13   
 15 #181 Brown, Caroline       6 Berkeley Prep (T        7:03.6   21:56.01   14   
 16 #258 Carmona, Catherine   10 St. Petersburg C        7:04.9   21:59.85   15   
 17 #228 Carithers, Clover     7 McKeel (Lakeland)       7:05.5   22:01.69   16   
 18 #185 Greathouse, Jessica   9 Berkeley Prep (T        7:05.6   22:02.21   17   
 19 #260 Haddad, Katharine     9 St. Petersburg C        7:06.4   22:04.49   18   
 20 #206 Wadsworth, Kathleen  10 George Steinbren        7:10.2   22:16.57   19   
 21 #171 Head, Amy            11 Auburndale              7:11.0   22:19.04   20   
 22 #209 Joseph, Emily        10 Holy Names (Tampa)      7:13.0   22:25.00   21   
 23 #207 Barbato, Gina        12 Holy Names (Tampa)      7:15.9   22:34.11   22   
 24 #282 Sullivan, Kelly      11 Tampa Catholic          7:16.8   22:36.83   23   
 25 #177 Arreguin, Minerva    12 Avon Park               7:18.3   22:41.50        
 26 #232 Novis, Heather        7 McKeel (Lakeland)       7:24.6   23:01.28   24   
 27 #262 Rudnicki, Laura      10 St. Petersburg C        7:36.3   23:37.47   25   
 28 #251 Wang, Deena          12 Robinson (Tampa)        7:36.8   23:39.08   26   
 29 #240 Arevalo, Elizabeth    9 Mulberry                7:42.1   23:55.48   27   
 30 #217 Richmond, Kami       10 Lake Wales              7:43.8   24:00.78        
 31 #188 Orobello, Morgan      9 Berkeley Prep (T        7:49.6   24:18.71   28   
 32 #227 Black, Kimmy         10 McKeel (Lakeland)       7:49.6   24:18.98   29   
 33 #263 Sullivan, Jenny       9 St. Petersburg C        7:49.7   24:19.26   30   
 34 #182 Cucchi, Kelly        11 Berkeley Prep (T        7:51.0   24:23.16   31   
 35 #259 Eaton, Kylie          9 St. Petersburg C        7:52.1   24:26.57   32   
 36 #184 Douthitt, Taylor     11 Berkeley Prep (T        7:55.7   24:37.72   33   
 37 #255 Indarte, Maria          Spoto (Riverview)       7:57.2   24:42.36        
 38 #246 Goldberger, Lexie    12 Robinson (Tampa)        7:57.4   24:43.24   34   
 39 #201 Econom, Josie        10 George Steinbren        7:57.5   24:43.48   35   
 40 #204 Garris, Salina        9 George Steinbren        7:58.1   24:45.15   36   
 41 #281 Singletary, Abbigay  12 Tampa Catholic          8:01.5   24:55.81   37   
 42 #277 Lavacca, Katherine   10 Tampa Catholic          8:02.5   24:58.93   38   
 43 #200 Chapman, Parker       9 George Steinbren        8:03.3   25:01.33   39   
 44 #205 Moore, Ariel         10 George Steinbren        8:03.9   25:03.13   40   
 45 #225 Quigley, Megan       10 Lennard (Ruskin)        8:04.7   25:05.65        
 46 #239 Arevalo, Annabel     12 Mulberry                8:05.1   25:06.98   41   
 47 #265 Herrero, Judy        10 Strawberry Crest        8:05.5   25:08.38   42   
 48 #266 Lubbe, Pascala       11 Strawberry Crest        8:07.4   25:14.17   43   
 49 #196 Gutierrez, Rachel    11 Frostproof              8:10.7   25:24.54   44   
 50 #202 Ellis, Shalimar      10 George Steinbren        8:15.7   25:39.95   45   
 51 #172 Mincey, Misty        11 Auburndale              8:16.5   25:42.47   46   
 52 #179 Sanders, Amanda      11 Avon Park               8:17.1   25:44.37        
 53 #285 Honecker, Molly      10 Tenoroc                 8:17.5   25:45.56        
 54 #268 Ramirez, Lizbeth     10 Strawberry Crest        8:19.0   25:50.20   47   
 55 #250 Sutfin, Jade         12 Robinson (Tampa)        8:19.6   25:51.93   48   
 56 #215 Davidson, Jamie      11 Lake Wales              8:21.9   25:59.20        
 57 #199 Rodriguez, Abigail   10 Frostproof              8:23.7   26:04.70   49   
 58 #261 Rudnicki, Donna      12 St. Petersburg C        8:23.9   26:05.35   50   
 59 #289 Wall, Teresa         10 Tenoroc                 8:24.4   26:06.89        
 60 #223 Jardines, Diana      11 Lennard (Ruskin)        8:24.9   26:08.58        
 61 #245 Driks, Samantha      12 Robinson (Tampa)        8:26.7   26:14.19   51   
 62 #195 Gonzalez, Marcella   11 Frostproof              8:26.8   26:14.53   52   
 63 #264 Troyer, Alex         12 St. Petersburg C        8:29.0   26:21.17   53   
 64 #249 Savage, Katherine     9 Robinson (Tampa)        8:33.8   26:36.29   54   
 65 #236 Hill, Shaniqua       11 Middleton (Tampa)       8:36.3   26:43.80        
 66 #247 Logan, Lauren        12 Robinson (Tampa)        8:37.9   26:48.78   55   
 67 #191 Castillo, Angelica    7 Frostproof              8:42.5   27:03.09   56   
 68 #193 Gamez, Kayla          9 Frostproof              8:47.3   27:18.05   57   
 69 #286 Jimenez, Kimberly    11 Tenoroc                 8:47.8   27:19.70        
 70 #175 Pridgen, Jeffen      12 Auburndale              8:53.9   27:38.61   58   
 71 #270 Villegne, Jodie      11 Strawberry Crest        9:07.2   28:19.85   59   
 72 #222 Garza, Kenia         11 Lennard (Ruskin)        9:08.2   28:23.10        
 73 #244 Marin, Luz            9 Mulberry                9:11.5   28:33.27   60   
 74 #216 Grondin, Molly       11 Lake Wales              9:13.6   28:39.81        
 75 #248 Lavelle, Brianna     12 Robinson (Tampa)        9:19.1   28:56.84   61   
 76 #269 Sardina, Kell         9 Strawberry Crest        9:36.6   29:51.33   62   
 77 #273 Castor, Megan        10 Tampa Catholic          9:38.1   29:55.86   63   
 78 #242 Gomez, Yvette        10 Mulberry                9:38.2   29:56.31   64   
 79 #192 Cendeno, Roxanne      7 Frostproof              9:40.5   30:03.27   65   
 80 #272 Alvarado, Nicole     10 Tampa Catholic          9:44.6   30:16.28   66   
 81 #241 Erichlandwehr, Lisa  11 Mulberry                9:48.1   30:27.15   67   
 82 #220 Esparza, Dahiana     12 Lennard (Ruskin)        9:49.7   30:31.93        
 83 #254 Heiber, Alexis          Spoto (Riverview)      10:03.2   31:13.96        
 84 #198 Montanez, Ana         9 Frostproof             10:16.5   31:55.11   68   
 85 #170 Cox, Ashton          11 Auburndale             10:21.5   32:10.66   69   
 86 #178 Matta, Kyanna         9 Avon Park              10:22.6   32:14.25        
 87 #238 Mellon, Alexandra    12 Middleton (Tampa)      10:34.8   32:52.09        
 88 #174 Paton, Jamie         10 Auburndale             10:42.9   33:17.28   70   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Holy Names (Tampa)           33    3    4    7    8   11   21   22           
      Total Time:  1:44:56.26                                                     
         Average:    20:59.26                                                     
   2 McKeel (Lakeland)            48    1    6   12   13   16   24   29           
      Total Time:  1:46:46.15                                                     
         Average:    21:21.23                                                     
   3 Berkeley Prep (Tampa)        71    2   10   14   17   28   31   33           
      Total Time:  1:50:12.49                                                     
         Average:    22:02.50                                                     
   4 St. Petersburg Catholic     120   15   18   25   30   32   50   53           
      Total Time:  1:56:27.64                                                     
         Average:    23:17.53                                                     
   5 George Steinbrenner (Lutz   134    5   19   35   36   39   40   45           
      Total Time:  1:57:24.70                                                     
         Average:    23:28.94                                                     
   6 Strawberry Crest (Dover)    200    9   42   43   47   59   62                
      Total Time:  2:05:50.22                                                     
         Average:    25:10.05                                                     
   7 Robinson (Tampa)            213   26   34   48   51   54   55   61           
      Total Time:  2:07:04.73                                                     
         Average:    25:24.95                                                     
   8 Tampa Catholic              227   23   37   38   63   66                     
      Total Time:  2:12:43.71                                                     
         Average:    26:32.75                                                     
   9 Frostproof                  258   44   49   52   56   57   65   68           
      Total Time:  2:12:04.91                                                     
         Average:    26:24.99                                                     
  10 Mulberry                    259   27   41   60   64   67                     
      Total Time:  2:17:59.19                                                     
         Average:    27:35.84                                                     
  11 Auburndale                  263   20   46   58   69   70                     
      Total Time:  2:21:08.07                                                     
         Average:    28:13.62                                                     
Event 4  Boys 5k Run CC Class 2A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1  #16 Greathouse, Tyler    12 Berkeley Prep (T        5:08.6   15:58.62    1   
  2  #23 Rosenbach, Michael   11 Berkeley Prep (T        5:09.6   16:01.76    2   
  3 #112 Garcia, Bryan        12 Robinson (Tampa)        5:16.4   16:22.87    3   
  4  #60 Lopez, Blake         11 Jesuit (Tampa)          5:21.2   16:37.65    4   
  5 #117 Shuey, Michael       11 Robinson (Tampa)        5:24.5   16:47.91    5   
  6 #111 Epperson, Joshua     12 Robinson (Tampa)        5:25.6   16:51.57    6   
  7  #64 Scott, Zach          11 Jesuit (Tampa)          5:26.5   16:54.15    7   
  8  #93 Charles, Franck      11 Middleton (Tampa)       5:28.0   16:58.78    8   
  9 #149 Taylor, Kyle         12 Tampa Catholic          5:30.8   17:07.55    9   
 10  #22 Reichert, Jake       11 Berkeley Prep (T        5:30.9   17:07.84   10   
 11  #14 Campbell, Brett      11 Berkeley Prep (T        5:32.1   17:11.61   11   
 12 #100 Warren, Robert       12 Middleton (Tampa)       5:36.7   17:25.98   12   
 13  #85 Crosser, Christian   10 McKeel (Lakeland)       5:37.5   17:28.33   13   
 14  #56 Gonzalez, Joe        11 Jesuit (Tampa)          5:40.0   17:36.32   14   
 15  #19 Majumdar, Shaun      10 Berkeley Prep (T        5:40.1   17:36.61   15   
 16  #61 Neal, Patrick        12 Jesuit (Tampa)          5:41.3   17:40.14   16   
 17  #44 Magee, Matt           9 George Steinbren        5:41.5   17:40.97   17   
 18  #92 Casey, Arthur        11 Middleton (Tampa)       5:42.8   17:44.97   18   
 19 #116 Ramirez, Justin      11 Robinson (Tampa)        5:42.9   17:45.23   19   
 20 #115 Parks, Riley         12 Robinson (Tampa)        5:43.2   17:46.09   20   
 21  #55 Falasiri, Shayan     11 Jesuit (Tampa)          5:43.8   17:47.87   21   
 22  #54 Emmanuel, Will       11 Jesuit (Tampa)          5:45.1   17:51.92   22   
 23  #90 White, Eddie         12 McKeel (Lakeland)       5:45.1   17:52.20   23   
 24  #18 Main, Alexander      10 Berkeley Prep (T        5:45.9   17:54.53   24   
 25  #88 Lower, Derek         11 McKeel (Lakeland)       5:46.0   17:54.86   25   
 26  #59 Hartnett, Brian      11 Jesuit (Tampa)          5:47.0   17:57.97   26   
 27  #31 Gonzalez, Noe        12 Frostproof              5:48.5   18:02.58   27   
 28  #15 Dowdle, James        10 Berkeley Prep (T        5:49.9   18:06.96   28   
 29  #86 Cuervo, Philip       11 McKeel (Lakeland)       5:52.6   18:15.20   29   
 30  #46 Newby, Alex          11 George Steinbren        5:52.7   18:15.54   30   
 31  #32 Marcial Juarez, Uzz  10 Frostproof              5:55.8   18:25.24   31   
 32  #50 West, Preston        10 George Steinbren        5:57.1   18:29.32   32   
 33  #26 Alvarado, Humberto    8 Frostproof              5:58.5   18:33.81   33   
 34  #84 Brady, Casey          7 McKeel (Lakeland)       5:58.7   18:34.39   34   
 35 #134 Joyner, Derek        11 Strawberry Crest        6:00.4   18:39.51   35   
 36 #114 Mitter, Joseph       10 Robinson (Tampa)        6:00.5   18:39.95   36   
 37  #77 Kloter, Trent        11 Lennard (Ruskin)        6:01.9   18:44.40   37   
 38  #36 Uriostegui, Noel     10 Frostproof              6:03.1   18:47.89   38   
 39 #113 Mills, Richard       10 Robinson (Tampa)        6:03.8   18:50.16   39   
 40  #27 Avellaneda, Sebasti   9 Frostproof              6:04.0   18:50.73   40   
 41  #49 Schettino, Ryan       9 George Steinbren        6:05.1   18:54.09   41   
 42 #135 LaPachat, Andrew     10 Strawberry Crest        6:07.0   18:59.96   42   
 43  #48 Sarver, Matthew      11 George Steinbren        6:07.6   19:02.01   43   
 44  #30 Galarza, Marcelino    8 Frostproof              6:07.8   19:02.72   44   
 45 #102 Williams, Nikkyo     12 Middleton (Tampa)       6:08.3   19:04.09   45   
 46  #95 Hilaire, Fedson      11 Middleton (Tampa)       6:09.1   19:06.68   46   
 47  #10 Hubbard, Charles     10 Avon Park               6:10.1   19:09.57   47   
 48 #153 Hilliard, Emmanuel   12 Tenoroc                 6:10.3   19:10.23        
 49   #9 Grenier, Dexter      10 Avon Park               6:10.4   19:10.60   48   
 50  #89 Probasco, Alex       10 McKeel (Lakeland)       6:11.9   19:15.31   49   
 51 #127 Thiemann, Nicholas    9 St. Petersburg C        6:13.0   19:18.71   50   
 52 #132 Hughes, Alexander    11 Strawberry Crest        6:13.1   19:18.97   51   
 53  #82 Rodriguez, Dagobert  11 Lennard (Ruskin)        6:14.1   19:22.28   52   
 54 #129 Burtlett, Scott       9 Strawberry Crest        6:14.3   19:22.76   53   
 55  #87 Lippincott, Duncan    7 McKeel (Lakeland)       6:14.4   19:23.02   54   
 56  #47 Patterson, Jimmy     10 George Steinbren        6:14.6   19:23.65   55   
 57  #76 Jardines, Edmundo    12 Lennard (Ruskin)        6:18.1   19:34.46   56   
 58  #69 Nobles, Tyler        10 Lake Wales              6:19.4   19:38.53   57   
 59  #66 Davidson, Doug       12 Lake Wales              6:19.5   19:39.05   58   
 60  #28 Bautista, Moises      9 Frostproof              6:20.0   19:40.41   59   
 61  #39 Cerreta, Chris        9 George Steinbren        6:20.2   19:41.23   60   
 62 #136 Smilick, Andrew      11 Strawberry Crest        6:22.4   19:47.80   61   
 63  #74 Featherston, Marcus  12 Lennard (Ruskin)        6:22.6   19:48.59   62   
 64  #72 Aykroyd, Casey       12 Lennard (Ruskin)        6:22.9   19:49.35   63   
 65 #144 Mokris, Tyler        12 Tampa Catholic          6:23.0   19:49.91   64   
 66 #128 Burdian, Andrew      11 Strawberry Crest        6:29.0   20:08.59   65   
 67 #122 DeMaio, Bob          11 St. Petersburg C        6:29.9   20:11.30   66   
 68 #137 Torres, Francisco    10 Strawberry Crest        6:31.1   20:14.91   67   
 69  #65 Anthony, Zac         12 Lake Wales              6:32.8   20:20.13   68   
 70  #68 Nelson, David         9 Lake Wales              6:33.1   20:21.19   69   
 71  #79 Olvera, Tiberias      9 Lennard (Ruskin)        6:39.8   20:42.02   70   
 72 #121 Bryson, Brett        10 St. Petersburg C        6:39.9   20:42.41   71   
 73 #109 Tillman, Ryan        12 Mulberry                6:51.3   21:17.65   72   
 74 #154 Kennedy, Jerry       10 Tenoroc                 6:51.6   21:18.57        
 75 #140 Glazer, Nicholas     11 Tampa Catholic          6:51.8   21:19.20   73   
 76   #8 Barton, Ricardo      12 Avon Park               6:52.8   21:22.39   74   
 77  #70 Young, Willie         9 Lake Wales              6:55.0   21:29.17   75   
 78  #67 Moore, Derek         12 Lake Wales              6:55.7   21:31.50   76   
 79 #152 Diaz, Steven         11 Tenoroc                 6:59.3   21:42.64        
 80  #71 Aguirre, Omar        11 Lennard (Ruskin)        7:00.8   21:47.33   77   
 81 #138 Caruso, Daniel       12 Tampa Catholic          7:04.0   21:57.26   78   
 82 #142 Harris, Brian        11 Tampa Catholic          7:06.8   22:05.87   79   
 83 #125 Muth, Carl           10 St. Petersburg C        7:07.5   22:08.04   80   
 84  #12 Robles, Jonathan     11 Avon Park               7:10.2   22:16.47   81   
 85  #13 Satine, Jeff         10 Avon Park               7:12.0   22:22.13   82   
 86 #123 Gerdes, Kyle         11 St. Petersburg C        7:13.8   22:27.52   83   
 87   #1 Alvarado, Abraham    12 Auburndale              7:14.2   22:28.78        
 88   #5 Pulone, Kevin        10 Auburndale              7:15.5   22:32.90        
 89 #145 Rice, Christopher    10 Tampa Catholic          7:30.1   23:18.17   84   
 90 #119 Gallon, Norman          Spoto (Riverview)       7:34.5   23:31.94        
 91  #11 O'Connor, Kevin       9 Avon Park               7:37.2   23:40.21   85   
 92 #146 Roark, Ryan          12 Tampa Catholic          7:38.8   23:45.16   86   
 93 #104 Fuentes, Henry       11 Mulberry                8:01.8   24:56.68   87   
 94 #151 Bowden, Chase         9 Tenoroc                 8:03.2   25:01.22        
 95 #120 Jones, Andre            Spoto (Riverview)       8:10.3   25:23.06        
 96   #7 Alcindor, Thierry    10 Avon Park               8:10.4   25:23.49   88   
 97 #118 Beasely, Karl           Spoto (Riverview)       8:10.9   25:25.03        
 98 #108 Rangel, Hildeberto   11 Mulberry                8:58.2   27:52.11   89   
 99 #105 Gonzalez, Emilio     11 Mulberry                8:59.7   27:56.50   90   
100 #107 Proskey, Nick         9 Mulberry                9:00.6   27:59.49   91   
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Berkeley Prep (Tampa)        39    1    2   10   11   15   24   28           
      Total Time:  1:23:56.44                                                     
         Average:    16:47.29                                                     
   2 Robinson (Tampa)             53    3    5    6   19   20   36   39           
      Total Time:  1:25:33.67                                                     
         Average:    17:06.74                                                     
   3 Jesuit (Tampa)               62    4    7   14   16   21   22   26           
      Total Time:  1:26:36.13                                                     
         Average:    17:19.23                                                     
   4 McKeel (Lakeland)           124   13   23   25   29   34   49   54           
      Total Time:  1:30:04.98                                                     
         Average:    18:01.00                                                     
   5 Middleton (Tampa)           129    8   12   18   45   46                     
      Total Time:  1:30:20.50                                                     
         Average:    18:04.10                                                     
   6 George Steinbrenner (Lutz   163   17   30   32   41   43   55   60           
      Total Time:  1:32:21.93                                                     
         Average:    18:28.39                                                     
   7 Frostproof                  169   27   31   33   38   40   44   59           
      Total Time:  1:32:40.25                                                     
         Average:    18:32.05                                                     
   8 Strawberry Crest (Dover)    242   35   42   51   53   61   65   67           
      Total Time:  1:36:09.00                                                     
         Average:    19:13.80                                                     
   9 Lennard (Ruskin)            270   37   52   56   62   63   70   77           
      Total Time:  1:37:19.08                                                     
         Average:    19:27.82                                                     
  10 Tampa Catholic              303    9   64   73   78   79   84   86           
      Total Time:  1:42:19.79                                                     
         Average:    20:27.96                                                     
  11 Lake Wales                  327   57   58   68   69   75   76                
      Total Time:  1:41:28.07                                                     
         Average:    20:17.62                                                     
  12 Avon Park                   332   47   48   74   81   82   85   88           
      Total Time:  1:44:21.16                                                     
         Average:    20:52.24                                                     
  13 St. Petersburg Catholic     350   50   66   71   80   83                     
      Total Time:  1:44:47.98                                                     
         Average:    20:57.60                                                     
  14 Mulberry                    429   72   87   89   90   91                     
      Total Time:  2:10:02.43                                                     
         Average:    26:00.49