2009 FHSAA District Cross Country Meet Results
  Class 2A, District 1

 Half-Mile Timing - Contractor License                       HY-TEK's Meet Manager
              FHSAA Class 2A District 1 XC Championships - 11/7/2009              
                               Godby (Tallahassee)                                
                    Elinor Klapp Phipps Park: Tallahassee, Fl                     
                               Last Completed Event                               
 
Event 2  Girls 5k Run CC Class 2A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1  #446 Weiner, Alex         9 South Walton (Sa        6:42.3   20:49.75    1   
  2 #1271 Stringfield, Jeron  11 West Florida (Pe        6:48.0   21:07.52    2   
  3  #224 Hodges, Mikayla      9 Arnold (Panama C        6:49.4   21:11.83        
  4 #1272 Upshur, Bria        11 West Florida (Pe        6:52.6   21:21.82    3   
  5 #1268 McCastle, Keyundra  11 West Florida (Pe        6:52.7   21:22.09    4   
  6  #499 Murray, Allison     11 Fsu (Tallahassee)       6:54.2   21:26.85    5   
  7 #1264 Branch, Jazmyne      9 West Florida (Pe        6:54.4   21:27.50    6   
  8  #443 Toothman, Amanda     7 Fsu (Tallahassee)       7:03.4   21:55.37    7   
  9 #8696 Schramm, Jamie      12 Pensacola Catholic      7:04.7   21:59.25    8   
 10  #322 Ryan, Meghun        11 Arnold (Panama C        7:05.4   22:01.57        
 11  #500 Murray, Amy         11 Fsu (Tallahassee)       7:05.8   22:02.78    9   
 12  #494 McCullers, Alina    10 Wakulla (Crawfor        7:07.8   22:09.01   10   
 13 #8687 Farr, Abigail       12 Pensacola Catholic      7:08.1   22:09.77   11   
 14 #1543 Thompson, Chelsea   10 Wakulla (Crawfor        7:08.2   22:10.33   12   
 15  #972 Toole, Lindsey      10 Marianna                7:10.0   22:15.81        
 16  #451 Bump, Allysa        10 South Walton (Sa        7:10.3   22:16.70   13   
 17  #442 Williamson, Julie   12 South Walton (Sa        7:11.7   22:21.21   14   
 18  #986 Atkinson, Cora      10 Wakulla (Crawfor        7:11.9   22:21.71   15   
 19 #1774 Chambliss, Camill   11 Suwannee (Live Oak)     7:16.8   22:36.80   16   
 20  #495 McCullers, Emily    10 Wakulla (Crawfor        7:19.4   22:45.09   17   
 21  #437 Beckham, Kaitlyn    11 Arnold (Panama C        7:21.0   22:50.00        
 22  #489 Ichite, Elizabeth   12 Fsu (Tallahassee)       7:24.3   23:00.30   18   
 23  #447 Taylor, Jessie      11 South Walton (Sa        7:25.1   23:02.68   19   
 24  #432 Findley, Kaley       9 South Walton (Sa        7:25.5   23:03.87   20   
 25  #445 Yue, Isabella        9 Fsu (Tallahassee)       7:33.8   23:29.83   21   
 26  #438 Leach, Malorie      12 South Walton (Sa        7:36.1   23:36.87   22   
 27  #431 Harrison, Jessica   10 South Walton (Sa        7:37.4   23:40.89   23   
 28 #1862 Michal, Lindsey     11 Suwannee (Live Oak)     7:38.0   23:42.85   24   
 29  #427 Pearlman, Jenna     11 Fsu (Tallahassee)       7:39.3   23:46.74   25   
 30 #8688 Farr, Amanda        11 Pensacola Catholic      7:40.8   23:51.61   26   
 31  #490 Pettrofrezzo, Vict  11 Arnold (Panama C        7:43.4   23:59.69        
 32  #968 Burns, Kendalin     10 Wakulla (Crawfor        7:45.9   24:07.35   27   
 33 #1762 Batton, Danyel      10 Suwannee (Live Oak)     7:47.1   24:11.08   28   
 34 #1269 Mitchell, Meghan    11 West Florida (Pe        7:47.2   24:11.37   29   
 35  #479 Bennett, Brigette   11 Fsu (Tallahassee)       7:47.3   24:11.66   30   
 36 #1668 Melvin, Jessie       9 Rutherford (Spri        7:47.4   24:11.87   31   
 37  #486 Hodges, Kristie     10 Wakulla (Crawfor        7:51.1   24:23.66   32   
 38  #990 Goetter, Georgia     9 Northview (Bratt)       7:51.4   24:24.32        
 39 #1693 Phillips, Jodi       9 Rutherford (Spri        7:53.9   24:32.28   33   
 40  #459 Higby, Lynne         9 Bay (Panama City)       7:57.9   24:44.59   34   
 41 #4011 Martinez, Genesis   11 Godby (Tallahassee)     8:04.4   25:04.69   35   
 42 #1786 McManaway, Amanda   12 Suwannee (Live Oak)     8:08.1   25:16.20   36   
 43 #4014 Poole-Trice, Chris  12 Godby (Tallahassee)     8:11.4   25:26.50   37   
 44 #1266 Gantt, Taylor        9 West Florida (Pe        8:12.0   25:28.55   38   
 45 #1783 McClain, Amanda     11 Suwannee (Live Oak)     8:22.4   26:00.64   39   
 46 #1542 Trombini, Jessica    9 Wakulla (Crawfor        8:23.9   26:05.41   40   
 47  #456 Cozart, Devon       11 Bay (Panama City)       8:25.4   26:10.15   41   
 48 #8690 Hill, Ashley        12 Pensacola Catholic      8:33.6   26:35.57   42   
 49 #1274 Wilkinson, Ashley   11 West Florida (Pe        8:34.5   26:38.42   43   
 50 #8685 Brasher, Savannah   10 Pensacola Catholic      8:35.8   26:42.40   44   
 51  #467 Wanamaker, Kristen   9 Bay (Panama City)       8:35.9   26:42.61   45   
 52  #461 Jernigan, Katherin  11 Bay (Panama City)       8:37.2   26:46.73   46   
 53 #4013 Mitrutzova, Sonya   12 Godby (Tallahassee)     8:37.9   26:48.85   47   
 54  #458 Hamrick, Virginia   11 Bay (Panama City)       8:38.3   26:50.31   48   
 55 #8691 Hill, Emily         12 Pensacola Catholic      8:43.5   27:06.21   49   
 56 #4009 Guitierrez, Jacque   9 Godby (Tallahassee)     8:51.1   27:29.81   50   
 57  #971 Stephens, Tiffany    9 Marianna                8:55.6   27:43.81        
 58  #998 Sardina, Krissy     10 Suwannee (Live Oak)     9:00.6   27:59.53   51   
 59 #1665 Williams, Candiace  11 Rickards (Tallah        9:13.7   28:40.25        
 60 #1866 Ragan, Hanna        10 Suwannee (Live Oak)     9:14.2   28:41.80   52   
 61 #1682 Holt, Jordan        10 Rutherford (Spri        9:22.1   29:06.10   53   
 62 #1699 Smith, Genevieve     9 Rutherford (Spri        9:26.6   29:20.33   54   
 63 #4008 Dickens, Ayana       9 Godby (Tallahassee)     9:27.8   29:24.07   55   
 64  #466 Tatem, Holly        11 Bay (Panama City)       9:31.0   29:33.95   56   
 65 #1757 Tonn, Linda         11 Rutherford (Spri        9:34.5   29:44.61   57   
 66 #1758 Turner, Aimee       12 Rutherford (Spri       10:14.6   31:49.38   58   
 67  #970 Roedel, Amber       11 Marianna               10:24.8   32:21.17        
 68 #1673 Dicks, Kara         10 Rutherford (Spri       10:36.5   32:57.41   59   
 69  #969 Peacock, Audra       9 Marianna               10:37.6   33:00.87        
 70  #994 Mitchell, Angel      9 Northview (Bratt)      10:57.4   34:02.47        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 West Florida (Pensacola)     44    2    3    4    6   29   38   43           
      Total Time:  1:49:30.30                                                     
         Average:    21:54.06                                                     
   2 Fsu (Tallahassee)            60    5    7    9   18   21   25   30           
      Total Time:  1:51:55.13                                                     
         Average:    22:23.03                                                     
   3 South Walton (Santa Rosa     67    1   13   14   19   20   22   23           
      Total Time:  1:51:34.21                                                     
         Average:    22:18.85                                                     
   4 Wakulla (Crawfordville)      81   10   12   15   17   27   32   40           
      Total Time:  1:53:33.49                                                     
         Average:    22:42.70                                                     
   5 Pensacola Catholic          131    8   11   26   42   44   49                
      Total Time:  2:01:18.60                                                     
         Average:    24:15.72                                                     
   6 Suwannee (Live Oak)         143   16   24   28   36   39   51   52           
      Total Time:  2:01:47.57                                                     
         Average:    24:21.52                                                     
   7 Bay (Panama City)           214   34   41   45   46   48   56                
      Total Time:  2:11:14.39                                                     
         Average:    26:14.88                                                     
   8 Godby (Tallahassee)         224   35   37   47   50   55                     
      Total Time:  2:14:13.92                                                     
         Average:    26:50.79                                                     
   9 Rutherford (Springfield)    228   31   33   53   54   57   58   59           
      Total Time:  2:16:55.19                                                     
         Average:    27:23.04                                                     
Event 4  Boys 5k Run CC Class 2A
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #1627 Kowalski, Roman     11 Pensacola Catholic      5:22.5   16:41.88    1   
  2  #460 Holguin, Gabriel    12 Bay (Panama City)       5:23.7   16:45.51    2   
  3 #4020 Duclos, Dieumy      11 Godby (Tallahassee)     5:26.7   16:54.77    3   
  4  #476 Abellera, Robert    12 Fsu (Tallahassee)       5:29.6   17:03.83    4   
  5 #4017 Bryant, Terrell     11 Godby (Tallahassee)     5:30.7   17:07.20    5   
  6  #484 Edwards, Albert     11 Fsu (Tallahassee)       5:35.2   17:21.30    6   
  7 #1898 Ricketts, Anthony   11 Pensacola Catholic      5:37.6   17:28.81    7   
  8  #235 Mason, Chancellor   11 Arnold (Panama C        5:41.3   17:40.18    8   
  9  #436 Leuze, Jacob        10 South Walton (Sa        5:41.8   17:41.68    9   
 10 #1278 Mascardo, Nicolas   11 West Florida (Pe        5:43.4   17:46.69   10   
 11 #1626 Kerrigan, Don       10 Pensacola Catholic      5:43.5   17:46.93   11   
 12 #1886 Robison III, Ronal  12 Pensacola Catholic      5:45.1   17:52.08   12   
 13 #1282 Torres, Tecolote    11 West Florida (Pe        5:46.0   17:54.92   13   
 14 #1628 Humphreys Jr., Ken  12 Pensacola Catholic      5:46.4   17:56.19   14   
 15  #288 Rodriquez-Ruiz, He  12 Arnold (Panama C        5:47.0   17:57.88   15   
 16 #1638 Engel, Daniel       10 Pensacola Catholic      5:48.5   18:02.72   16   
 17 #1279 Neal, Aaron         11 West Florida (Pe        5:48.9   18:03.98   17   
 18  #225 Hyman, Alexander    10 Arnold (Panama C        5:50.2   18:07.85   18   
 19 #1515 Walker, William Ha  12 Pensacola Catholic      5:52.6   18:15.27   19   
 20 #1679 Hennigan, John      12 Rutherford (Spri        5:53.3   18:17.61   20   
 21 #1275 Cobb, Samuel        11 West Florida (Pe        5:55.4   18:24.04   21   
 22   #51 Atkins, James       11 Arnold (Panama C        5:55.9   18:25.67   22   
 23 #1277 Lucio, Jesse        11 West Florida (Pe        6:02.1   18:44.97   23   
 24  #977 Gibson, Joseph      12 Marianna                6:02.7   18:46.72   24   
 25  #982 McGowan, Jesse      10 Marianna                6:03.8   18:50.29   25   
 26  #498 Mederos, Anthony    12 Fsu (Tallahassee)       6:04.3   18:51.80   26   
 27 #1539 Urling, Randolph    11 Wakulla (Crawfor        6:04.5   18:52.22   27   
 28 #1761 Wyllie, Andrew       9 Rutherford (Spri        6:04.8   18:53.37   28   
 29  #439 Lanasa, Tristan     11 South Walton (Sa        6:06.3   18:57.77   29   
 30  #974 Brockner, Zach       9 Marianna                6:06.5   18:58.47   30   
 31 #1281 Sport, Hunter       10 West Florida (Pe        6:06.7   18:59.22   31   
 32  #444 Toothman, James      9 Fsu (Tallahassee)       6:07.4   19:01.38   32   
 33 #4019 Dennis, Rontreze    12 Godby (Tallahassee)     6:09.0   19:06.20   33   
 34  #240 Ogden, Blake        10 Arnold (Panama C        6:09.2   19:06.92   34   
 35  #985 Daniels, Liam       12 Wakulla (Crawfor        6:09.7   19:08.46   35   
 36  #435 Lopez, Ruben         9 South Walton (Sa        6:10.7   19:11.51   36   
 37  #452 Buzzett, Wells      12 South Walton (Sa        6:11.2   19:13.05   37   
 38  #433 Ficarra, Cody       11 South Walton (Sa        6:11.6   19:14.53   38   
 39 #4023 McRae, Ian          12 Godby (Tallahassee)     6:11.8   19:15.05   39   
 40  #475 Abellera, Richard    9 Fsu (Tallahassee)       6:12.6   19:17.38   40   
 41  #464 Owen, Christopher   12 Bay (Panama City)       6:16.7   19:30.08   41   
 42  #996 Scott, Joshua       11 Northview (Bratt)       6:18.5   19:35.79   42   
 43 #1533 Victor, David       10 Wakulla (Crawfor        6:18.5   19:35.97   43   
 44  #290 Rowe, Griffin        9 Arnold (Panama C        6:19.6   19:39.18   44   
 45  #975 Cox, Patrick         9 Marianna                6:19.7   19:39.44   45   
 46   #38 Armstrong, Derrick  10 Arnold (Panama C        6:21.4   19:44.72   46   
 47  #992 Lewis, Dustin       11 Northview (Bratt)       6:21.5   19:45.18   47   
 48  #983 Morales, Angel      10 Marianna                6:21.7   19:45.86   48   
 49  #981 Lien, James         10 Marianna                6:24.2   19:53.68   49   
 50  #487 James, William      10 Wakulla (Crawfor        6:25.0   19:56.08   50   
 51  #454 Arias, Nicholas     10 Bay (Panama City)       6:29.0   20:08.55   51   
 52  #991 Lambert, David      11 Northview (Bratt)       6:32.9   20:20.70   52   
 53  #471 Rivera, Joshua      10 East Gadsden (Ha        6:33.5   20:22.52   53   
 54  #469 Orozeo, Ramiro      12 East Gadsden (Ha        6:35.0   20:27.01   54   
 55  #430 Hightower, Emmett   11 South Walton (Sa        6:35.3   20:28.17   55   
 56 #4025 Singleton, Roberto  10 Godby (Tallahassee)     6:38.0   20:36.33   56   
 57  #462 Kachelein, Adam     10 Bay (Panama City)       6:38.3   20:37.19   57   
 58 #4016 Barber, JeRohn      12 Godby (Tallahassee)     6:38.8   20:38.92   58   
 59  #488 Hunter, Brandon     12 Fsu (Tallahassee)       6:39.4   20:40.72   59   
 60  #786 Pannell, Richard     9 Walton (Defuniak        6:39.7   20:41.68        
 61  #979 Broadway, Zachary   10 Wakulla (Crawfor        6:40.6   20:44.60   60   
 62  #497 Phillips, Matthew    9 Wakulla (Crawfor        6:41.2   20:46.25   61   
 63  #478 Barron, Joseph      12 Fsu (Tallahassee)       6:42.0   20:48.94   62   
 64  #496 Morris, Shawn       11 Wakulla (Crawfor        6:43.4   20:53.09   63   
 65 #4027 Williams, Arthur    12 Godby (Tallahassee)     6:45.8   21:00.54   64   
 66  #453 Anglin, Wesley      10 Bay (Panama City)       6:46.4   21:02.49   65   
 67  #474 Stephens, Gabriel    9 East Gadsden (Ha        6:51.8   21:19.41   66   
 68 #1700 Smith, Matthew      12 Rutherford (Spri        6:53.5   21:24.57   67   
 69 #1686 McCabe, Andrew      12 Rutherford (Spri        6:57.9   21:38.10   68   
 70  #980 Kelson, Paul        11 Marianna                6:59.3   21:42.51   69   
 71 #1694 Pritchard, Chance   10 Rutherford (Spri        7:02.7   21:53.00   70   
 72 #1696 Roberts, Timothy    12 Rutherford (Spri        7:07.1   22:06.92   71   
 73  #787 Pulley, Lance       12 Walton (Defuniak        7:07.3   22:07.44        
 74  #988 Bodiford, Jansen    11 Northview (Bratt)       7:11.4   22:20.23   72   
 75 #1675 Grimm Jr., Michael   9 Rutherford (Spri        7:11.8   22:21.27   73   
 76  #472 Romulo, Ramiro      12 East Gadsden (Ha        7:17.4   22:38.83   74   
 77  #425 Dargavell, Wilton   11 South Walton (Sa        7:17.9   22:40.43   75   
 78  #989 Crutchfield, Dilli   9 Northview (Bratt)       7:18.0   22:40.82   76   
 79  #470 Reyes, Jose         10 East Gadsden (Ha        7:18.1   22:41.11   77   
 80  #455 Booker, Cornelius   12 Bay (Panama City)       7:18.2   22:41.44   78   
 81  #473 Sandoval, Christia  10 East Gadsden (Ha        7:25.4   23:03.53   79   
 82  #997 Smith, Jackson      12 Northview (Bratt)       7:30.9   23:20.64   80   
 83 #1536 Farmer, Damian      11 Rickards (Tallah        7:32.0   23:24.29        
 84  #457 Gorton, Joseph      10 Bay (Panama City)       7:37.9   23:42.53   81   
 85  #995 Sanders, Brian       9 Northview (Bratt)       9:04.6   28:11.80   82   
 86 #1000 Bearden, Jesse      10 Walton (Defuniak        9:10.9   28:31.53        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Pensacola Catholic           45    1    7   11   12   14   16   19           
      Total Time:  1:27:45.89                                                     
         Average:    17:33.18                                                     
   2 West Florida (Pensacola)     84   10   13   17   21   23   31                
      Total Time:  1:30:54.60                                                     
         Average:    18:10.92                                                     
   3 Arnold (Panama City Beach    97    8   15   18   22   34   44   46           
      Total Time:  1:31:18.50                                                     
         Average:    18:15.70                                                     
   4 Fsu (Tallahassee)           108    4    6   26   32   40   59   62           
      Total Time:  1:31:35.69                                                     
         Average:    18:19.14                                                     
   5 Godby (Tallahassee)         136    3    5   33   39   56   58   64           
      Total Time:  1:32:59.55                                                     
         Average:    18:35.91                                                     
   6 South Walton (Santa Rosa    149    9   29   36   37   38   55   75           
      Total Time:  1:34:18.54                                                     
         Average:    18:51.71                                                     
   7 Marianna                    172   24   25   30   45   48   49   69           
      Total Time:  1:36:00.78                                                     
         Average:    19:12.16                                                     
   8 Wakulla (Crawfordville)     215   27   35   43   50   60   61   63           
      Total Time:  1:38:17.33                                                     
         Average:    19:39.47                                                     
   9 Bay (Panama City)           216    2   41   51   57   65   78   81           
      Total Time:  1:38:03.82                                                     
         Average:    19:36.77                                                     
  10 Rutherford (Springfield)    253   20   28   67   68   70   71   73           
      Total Time:  1:42:06.65                                                     
         Average:    20:25.33                                                     
  11 Northview (Bratt)           289   42   47   52   72   76   80   82           
      Total Time:  1:44:42.72                                                     
         Average:    20:56.55                                                     
  12 East Gadsden (Havana)       324   53   54   66   74   77   79                
      Total Time:  1:47:28.88                                                     
         Average:    21:29.78