2009 FHSAA District Cross Country Meet Results
  Class 1A, District 7

 Half-Mile Timing - Contractor License                       HY-TEK's Meet Manager
              FHSAA Class 1A District 7 XC Championships - 11/3/2009              
                       Westminster Academy (Ft. Lauderdale)                       
                         Westminster Academy West Campus                          
                               Last Completed Event                               
 
Event 1  Girls 5k Run CC 1A Girls
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #131 Kristen Botner       12 South Florida HE        6:57.6   21:37.15    1   
  2 #138 Hannah Sodergren      9 South Florida HE        7:07.3   22:07.35    2   
  3 #164 Nicole Feustel        9 Westminster Acad        7:10.1   22:16.00    3   
  4 #161 Cassandra Borton      8 Westminster Acad        7:18.2   22:41.20    4   
  5 #166 Caitlyn Hamilton      7 Westminster Acad        7:23.4   22:57.58    5   
  6  #36 Abby Slupecki        09 Coral Springs Ch        7:28.3   23:12.64    6   
  7 #137 Brianna Sodergren     8 South Florida HE        7:29.2   23:15.58    7   
  8 #163 Brittany Carey       10 Westminster Acad        7:30.1   23:18.14    8   
  9 #162 Circe Burnett        10 Westminster Acad        7:39.5   23:47.57    9   
 10  #13 Kailey Costello       9 Boca Raton Chris        7:43.3   23:59.17   10   
 11  #70 Jessie Mesagno       10 Highlands Christian     7:48.8   24:16.23   11   
 12  #24 Caroline Pauls       10 Calvary Christia        7:52.6   24:28.23   12   
 13 #170 Brooke Oman           7 Westminster Acad        7:58.5   24:46.56   13   
 14 #169 Jessica Madhukar      8 Westminster Acad        8:00.0   24:51.28   14   
 15 #133 Jenna Evans           8 South Florida HE        8:03.1   25:00.85   15   
 16  #11 Andrea Bonorandi     12 Boca Raton Chris        8:04.2   25:04.27   16   
 17  #91 Julia Sumkin          9 Posnack Jewish (        8:07.5   25:14.43   17   
 18  #90 Sophie Schertzer     10 Posnack Jewish (        8:09.3   25:20.21   18   
 19  #26 Noel Picinich         6 Calvary Christia        8:10.3   25:23.16   19   
 20  #77 Alexis Muniz         10 Lake Worth Chris        8:18.2   25:47.66        
 21 #135 Emily Lupo           11 South Florida HE        8:25.0   26:08.92   20   
 22  #31 Megan De La Rua      11 Coral Springs Ch        8:26.5   26:13.42   21   
 23 #130 Haley Botner         10 South Florida HE        8:29.1   26:21.66   22   
 24 #132 Julie Christianson    8 South Florida HE        8:38.9   26:51.94   23   
 25  #33 Holly Kuyper          7 Coral Springs Ch        8:41.2   26:59.18   24   
 26  #37 Blaire Teeters       12 Coral Springs Ch        8:46.9   27:17.03   25   
 27  #34 Shannon Rountree     12 Coral Springs Ch        8:49.1   27:23.68   26   
 28  #47 Julie Bergman         8 Donna Klein Jewi        8:53.6   27:37.63   27   
 29  #49 Stacey Berkowitcz    12 Donna Klein Jewi        8:54.2   27:39.57   28   
 30  #76 Alexandra Geesey     12 Lake Worth Chris        8:55.0   27:41.92        
 31  #78 Rochelle Murray       8 Lake Worth Chris        8:55.2   27:42.78        
 32  #28 Trisha Seppey        12 Calvary Christia        8:58.1   27:51.74   29   
 33  #25 Brittany Pendley     12 Calvary Christia        9:03.6   28:08.84   30   
 34 #103 Camilla Parra         6 Sagemont (Weston)       9:06.4   28:17.35        
 35  #51 Lori Hurwitz          7 Donna Klein Jewi        9:10.0   28:28.78   31   
 36  #89 Carly Rosner          6 Posnack Jewish (        9:10.9   28:31.36   32   
 37  #88 Ashley Robins        11 Posnack Jewish (        9:11.3   28:32.72   33   
 38  #67 Naomi Ford           10 Highlands Christian     9:14.5   28:42.49   34   
 39  #53 Emily Weisman         8 Donna Klein Jewi        9:16.0   28:47.15   35   
 40  #69 Brett Lawhon         11 Highlands Christian     9:25.7   29:17.50   36   
 41  #65 Jordana Abugutas      6 Highlands Christian     9:36.8   29:51.78   37   
 42  #14 Lyndsey Free         12 Boca Raton Chris        9:37.0   29:52.49   38   
 43  #52 Ruby Rader            6 Donna Klein Jewi        9:43.0   30:11.23   39   
 44 #102 Nino Florido          8 Sagemont (Weston)       9:49.8   30:32.16        
 45  #71 Brianna Utz           9 Highlands Christian    10:10.8   31:37.43   40   
 46 #121 Adriana Lechin       12 Sheridan Hills C       10:11.4   31:39.29        
 47  #68 Laura Hinterschied   10 Highlands Christian    10:13.5   31:46.06   41   
 48  #48 Melanie Berkowitcz    8 Donna Klein Jewi       10:14.1   31:47.92   42   
 49  #50 Maia Groman           7 Donna Klein Jewi       10:20.1   32:06.29   43   
 50  #86 Hailley Frosch        9 Posnack Jewish (       10:26.2   32:25.30   44   
 51  #23 Amanda Herring        6 Calvary Christia       10:32.2   32:44.18   45   
 52 #120 Rebeca Grab          12 Sheridan Hills C       10:35.9   32:55.52        
 53 #119 Laura Grab            7 Sheridan Hills C       10:36.1   32:56.11        
 54 #104 Stephani Smith       10 Sagemont (Weston)      10:51.5   33:43.89        
 55  #15 Arianna Sigalos       8 Boca Raton Chris       10:53.2   33:49.29   46   
 56  #12 Alexandra Chavez      8 Boca Raton Chris       11:35.0   35:59.21   47   
 57  #61 Vanessa Estimon       9 Florida Atlantic       12:57.7   40:16.19        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Westminster Academy (Ft.     29    3    4    5    8    9   13   14           
      Total Time:  1:55:00.49                                                     
         Average:    23:00.10                                                     
   2 South Florida Heat (Ft. L    45    1    2    7   15   20   22   23           
      Total Time:  1:58:09.85                                                     
         Average:    23:37.97                                                     
   3 Coral Springs Christian     102    6   21   24   25   26                     
      Total Time:  2:11:05.96                                                     
         Average:    26:13.19                                                     
   4 Calvary Christian (Ft Lau   135   12   19   29   30   45                     
      Total Time:  2:18:36.15                                                     
         Average:    27:43.23                                                     
   5 Posnack Jewish (Plantatio   144   17   18   32   33   44                     
      Total Time:  2:20:04.02                                                     
         Average:    28:00.81                                                     
   6 Boca Raton Christian        157   10   16   38   46   47                     
      Total Time:  2:28:44.43                                                     
         Average:    29:44.89                                                     
   7 Highlands Christian         158   11   34   36   37   40   41                
      Total Time:  2:23:45.43                                                     
         Average:    28:45.09                                                     
   8 Donna Klein Jewish (Boca    160   27   28   31   35   39   42   43           
      Total Time:  2:22:44.36                                                     
         Average:    28:32.88                                                     
Event 3  Boys 5k Run CC 1A Boys
==================================================================================
    Name                    Year School                Avg Mile     Finals  Points
==================================================================================
  1 #154 Emanual Kent         11 Upperroom Christ        5:35.7   17:22.85    1   
  2 #178 Josh Fitzgibbon      10 Westminster Acad        5:51.3   18:11.27    2   
  3  #40 Kent Lindbergh       11 Coral Springs Ch        5:55.5   18:24.40    3   
  4 #113 Christopher Penny    11 Sagemont (Weston)       5:58.5   18:33.68    4   
  5 #177 Thomas Carrie        11 Westminster Acad        6:00.2   18:39.12    5   
  6 #109 Joseph Kirby          8 Sagemont (Weston)       6:02.5   18:46.07    6   
  7 #182 Casey McCracken       7 Westminster Acad        6:03.3   18:48.65    7   
  8  #92 Aaron Braun           8 Posnack Jewish (        6:03.9   18:50.48    8   
  9 #158 Jahmaine Richards    11 Upperroom Christ        6:09.3   19:07.38    9   
 10  #38 Kevin Cardonne       11 Coral Springs Ch        6:10.7   19:11.62   10   
 11  #22 Thomas Taylo         12 Boca Raton Chris        6:20.1   19:40.72   11   
 12 #157 Christopher Louis    12 Upperroom Christ        6:22.1   19:46.92   12   
 13 #155 Jeremy Kent           7 Upperroom Christ        6:22.4   19:48.06   13   
 14 #142 Daniel Fagot         12 South Florida HE        6:23.8   19:52.24   14   
 15 #148 Gabriel Trent        12 South Florida HE        6:26.7   20:01.31   15   
 16 #141 Zachery Evans        11 South Florida HE        6:28.7   20:07.49   16   
 17 #184 Javier Pulido        10 Westminster Acad        6:29.9   20:11.32   17   
 18 #179 David King            9 Westminster Acad        6:31.3   20:15.51   18   
 19  #95 Jordan Cohen          9 Posnack Jewish (        6:31.8   20:17.20   19   
 20  #42 Austin Meehan        11 Coral Springs Ch        6:32.2   20:18.40   20   
 21 #159 Elijah Wise          10 Upperroom Christ        6:34.3   20:25.04   21   
 22 #185 Andrew Reising        7 Westminster Acad        6:37.1   20:33.54   22   
 23  #43 David Rodriguez      12 Coral Springs Ch        6:43.8   20:54.33   23   
 24  #17 Cameron Forsley       9 Boca Raton Chris        6:44.1   20:55.47   24   
 25 #180 Josh Longerbeam      12 Westminster Acad        6:49.1   21:10.76   25   
 26 #112 Bruno Paes-Leme       8 Sagemont (Weston)       6:53.4   21:24.16   26   
 27  #73 Caleb Califano        9 Highlands Christian     6:53.5   21:24.54        
 28  #80 Christopher Eubank   10 Lake Worth Chris        6:55.0   21:29.22   27   
 29  #79 Matthew Cantwell     11 Lake Worth Chris        6:55.1   21:29.56   28   
 30  #81 Willaim Harwood      11 Lake Worth Chris        6:58.3   21:39.36   29   
 31 #150 Wesley Williams       6 South Florida HE        6:58.4   21:39.86   30   
 32  #83 Graham Morris        12 Lake Worth Chris        7:02.4   21:52.28   31   
 33  #41 Mike Martin          10 Coral Springs Ch        7:05.1   22:00.65   32   
 34  #63 Harley Brown          7 Florida Atlantic        7:09.5   22:14.15        
 35 #124 David Jean-Louis      9 Sheridan Hills C        7:10.2   22:16.33   33   
 36  #82 Minchul Kim          11 Lake Worth Chris        7:13.6   22:27.04   34   
 37 #156 Justin Law           11 Upperroom Christ        7:15.0   22:31.32   35   
 38 #149 James Turner         11 South Florida HE        7:16.1   22:34.64   36   
 39   #1 Derek Casey          12 American Heritag        7:16.1   22:34.89   37   
 40  #20 Jamie Paton          12 Boca Raton Chris        7:17.9   22:40.34   38   
 41  #16 Arthur Brands         7 Boca Raton Chris        7:22.6   22:54.95   39   
 42 #108 Dimitri Harper        7 Sagemont (Weston)       7:25.3   23:03.38   40   
 43  #58 Caleb Rader           7 Donna Klein Jewi        7:25.4   23:03.58   41   
 44   #2 Phillip Esterman      9 American Heritag        7:28.6   23:13.51   42   
 45 #144 Ben Nevils            9 South Florida HE        7:33.0   23:27.18   43   
 46 #106 Jordan Davis          9 Sagemont (Weston)       7:34.5   23:32.00   44   
 47 #145 Kyle Pond            11 South Florida HE        7:34.9   23:33.15   45   
 48 #127 Rahul Mehta          10 Sheridan Hills C        7:38.3   23:43.65   46   
 49   #9 Kevin Roost          12 American Heritag        7:43.3   23:59.24   47   
 50  #46 Nick Tsouroukdissia  11 Coral Springs Ch        7:47.7   24:12.92   48   
 51 #128 Jeremy Parrott       11 Sheridan Hills C        7:53.4   24:30.74   49   
 52  #93 Wesley Butensky      10 Posnack Jewish (        7:55.5   24:37.06   50   
 53   #8 Colin Rolston         6 American Heritag        7:55.9   24:38.58   51   
 54 #111 Michael Milam        11 Sagemont (Weston)       7:57.5   24:43.49   52   
 55 #110 Jordan Marks         12 Sagemont (Weston)       7:58.2   24:45.68   53   
 56  #98 Jeffrey Goss         11 Posnack Jewish (        7:58.5   24:46.51   54   
 57  #85 Steven Taylor        10 Lake Worth Chris        8:02.7   24:59.47   55   
 58 #123 Steven Caruso        10 Sheridan Hills C        8:06.2   25:10.33   56   
 59  #59 Shane Saldsman        8 Donna Klein Jewi        8:06.5   25:11.23   57   
 60  #99 Arik Maurice          9 Posnack Jewish (        8:08.6   25:17.90   58   
 61  #19 Eric Li               8 Boca Raton Chris        8:09.3   25:20.00   59   
 62  #30 Santiago Fajardo      6 Calvary Christia        8:19.6   25:51.98        
 63 #129 Premi Sterlin        10 Sheridan Hills C        8:22.6   26:01.30   60   
 64  #29 Juan Diego Fajardo    7 Calvary Christia        8:23.5   26:04.29        
 65  #64 Nico Diperna         11 Florida Atlantic        8:26.2   26:12.66        
 66  #10 Nicholas Russo        8 American Heritag        8:27.7   26:17.30   61   
 67 #101 Yaniv Sapir          11 Posnack Jewish (        8:29.8   26:23.71   62   
 68  #21 Spencer Reed          6 Boca Raton Chris        8:30.2   26:25.05   63   
 69   #4 Daniel Litson        10 American Heritag        8:33.1   26:33.94   64   
 70 #125 Jason Ketcherside     7 Sheridan Hills C        8:37.0   26:46.06   65   
 71  #84 Joseph Taylor         8 Lake Worth Chris        8:47.5   27:18.77   66   
 72  #55 Marc Joseph           7 Donna Klein Jewi        8:49.1   27:23.81   67   
 73  #72 Tyler Bronson         9 Highlands Christian     8:55.8   27:44.61        
 74  #54 Asher Gritz           6 Donna Klein Jewi        8:56.7   27:47.36   68   
 75  #60 David Schoenberger    7 Donna Klein Jewi        8:59.2   27:55.23   69   
 76  #57 Bryant Meyer          6 Donna Klein Jewi        9:10.0   28:28.51   70   
 77  #96 Avi Colonomos         9 Posnack Jewish (        9:15.2   28:44.84   71   
 78  #56 Michael Kagan        10 Donna Klein Jewi        9:53.2   30:42.79   72   
 79  #74 James Doll            8 Highlands Christian    10:44.9   33:23.44        
                                                                                  
                                   Team Scores                                    
================================================================================= 
Rank Team                      Total    1    2    3    4    5   *6   *7   *8   *9 
================================================================================= 
   1 Westminster Academy (Ft.     49    2    5    7   17   18   22   25           
      Total Time:  1:36:05.87                                                     
         Average:    19:13.18                                                     
   2 Upperroom Christian (Laud    56    1    9   12   13   21   35                
      Total Time:  1:36:30.25                                                     
         Average:    19:18.05                                                     
   3 Coral Springs Christian      88    3   10   20   23   32   48                
      Total Time:  1:40:49.40                                                     
         Average:    20:09.88                                                     
   4 South Florida Heat (Ft. L   111   14   15   16   30   36   43   45           
      Total Time:  1:44:15.54                                                     
         Average:    20:51.11                                                     
   5 Sagemont (Weston)           120    4    6   26   40   44   52   53           
      Total Time:  1:45:19.29                                                     
         Average:    21:03.86                                                     
   6 Lake Worth Christian        149   27   28   29   31   34   55   66           
      Total Time:  1:48:57.46                                                     
         Average:    21:47.50                                                     
   7 Boca Raton Christian        171   11   24   38   39   59   63                
      Total Time:  1:51:31.48                                                     
         Average:    22:18.30                                                     
   8 Posnack Jewish (Plantatio   189    8   19   50   54   58   62   71           
      Total Time:  1:53:49.15                                                     
         Average:    22:45.83                                                     
   9 American Heritage (Delray   238   37   42   47   51   61   64                
      Total Time:  2:00:43.52                                                     
         Average:    24:08.71                                                     
  10 Sheridan Hills Christian    244   33   46   49   56   60   65                
      Total Time:  2:01:42.35                                                     
         Average:    24:20.47                                                     
  11 Donna Klein Jewish (Boca    302   41   57   67   68   69   70   72           
      Total Time:  2:11:21.21                                                     
         Average:    26:16.25