2005 FHSAA Cross Country Finals
  Class 1A Boys Results
STATE MEET 2005 BOYS 1A

STATE MEET 2005 BOYS 1A

Dade City, Florida

Nov. 9, 2005

Click on the "pace" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.


  ID#  PLACE          FINISHER          TIME    PACE        TEAM

  911     1  Anderson, Michael, 11       15:53    5:07  P K. Yonge Dev Res Sc
  910     2  Anderson, Geoffrey, 11      16:12    5:13  P K. Yonge Dev Res Sc
  534     3  Cooke, Kyle, 10             16:21    5:15  Holy Trinity Episcopa
   92     4  Blake, Richard, 10          16:46    5:24  Berkeley Preparatory 
  607     5  Imperiale, Brandon, 11      16:47    5:24  Jupiter Christian
  537     6  Taylor, Nathaniel, 11       16:49    5:25  Holy Trinity Episcopa
  536     7  Joiner, Austin, 12          16:52    5:26  Holy Trinity Episcopa
  965     8  Schmuck, Jeremy, 12         16:55    5:26  Pensacola Christian
  871     9  Strickland, Whitney, 9      16:57    5:27  North Florida Christi
 1341    10  Stich, Slater, 11           16:58    5:27  Warner Christian Scho
 1268    11  Gousse, Ranley, 9           17:00    5:28  Trinity Preparatory S
 1061    12  Bodolay, Ryan, 12           17:02    5:29  Santa Fe Catholic Sch
  199    13  Cathey, Joseph, 10          17:03    5:29  Calvary Christian Sch
  535    14  Hale, Steven, 12            17:03    5:29  Holy Trinity Episcopa
 1340    15  Dunn, Daniel, 11            17:09    5:31  Warner Christian Scho
  532    16  Butler, Bret, 9             17:13    5:32  Holy Trinity Episcopa
 1181    17  Holsten, Christopher, 12    17:14    5:33  St. Johns Country Day
 1146    18  Leach, Joseph, 12           17:18    5:34  South Walton High
   93    19  Greathouse, Tyler, 8        17:19    5:34  Berkeley Preparatory 
  882    20  Harris, Ryan, 10            17:20    5:35  Oak Hall School
  269    21  Carufe, Kyle, 10            17:20    5:35  Community School-Napl
  743    22  Mannheimer, Andrew, 12      17:24    5:36  Maclay School
  538    23  *Potter, Keith              17:25    5:36  Holy Trinity Episcopa
  533    24  Butler, Kyle, 11            17:30    5:38  Holy Trinity Episcopa
 1272    25  Ward, Thomas, 10            17:36    5:40  Trinity Preparatory S
  881    26  Harris, Miles, 11           17:37    5:40  Oak Hall School
 1255    27  Goulet, Chad, 12            17:37    5:40  Trinity Catholic Scho
 1269    28  Lanza, Kevin, 11            17:40    5:41  Trinity Preparatory S
  348    29  Skees, Christopher, 11      17:41    5:41  Dade Christian
  565    30  Rousonelos, Tim, 11         17:43    5:42  Indian Rocks Christia
 1149    31  Taylor, Drew, 11            17:48    5:44  South Walton High
  886    32  Stringer, Taylor, 12        17:49    5:44  Oak Hall School
  598    33  Hussey, Ian, 12             17:50    5:44  John Carroll
  611    34  Shadowens, Ryan, 11         17:50    5:44  Keswick Christian Sch
 1148    35  Pate, Devin, 11             17:53    5:45  South Walton High
 1005    36  Russell, Everett, 11        17:53    5:45  Providence School
  315    37  Debrew, Matthew, 11         17:54    5:46  Crooms Academy
   95    38  Livingston, Robert, 11      17:55    5:46  Berkeley Preparatory 
 1292    39  Willis, Byron, 12           17:56    5:46  Upperroom Christian A
  747    40  Sweaney, Conor, 9           17:56    5:46  Maclay School
  947    41  Weatherspoon, Justin, 9     18:01    5:48  Palmer Trinity School
 1387    42  Wackes, Paul, 11            18:02    5:48  Westminster Academy
  912    43  Dugger, Mark, 10            18:03    5:48  P K. Yonge Dev Res Sc
   98    44  Steier, Lars, 12            18:04    5:49  Berkeley Preparatory 
  470    45  Ludwig, Daniel, 10          18:06    5:49  Geneva School
   97    46  Ransom, William, 8          18:09    5:50  Berkeley Preparatory 
 1271    47  Shackelford, John, 11       18:10    5:51  Trinity Preparatory S
 1215    48  Koch, Aaron, 10             18:12    5:51  Tampa Preparatory Sch
 1270    49  Sandefur, Stuart, 9         18:14    5:52  Trinity Preparatory S
  884    50  Scarborough, Andrew, 8      18:14    5:52  Oak Hall School
  345    51  Hessing, Ranier, 10         18:17    5:53  Dade Christian
 1258    52  Wollenschlaeger, Chris, 11  18:18    5:53  Trinity Catholic Scho
  742    53  Griffin, Sean, 10           18:19    5:54  Maclay School
  612    54  Thompson, Steven, 11        18:21    5:54  Keswick Christian Sch
 1267    55  Davila, Adrian, 10          18:24    5:55  Trinity Preparatory S
   11    56  Deeter, Thomas, 11          18:25    5:56  Admiral Farragut Acad
  346    57  Osrbyte, Michael, 10        18:26    5:56  Dade Christian
  149    58  Haines, Timothy, 12         18:27    5:56  Boca Raton Christian
 1382    59  Feustel, Richard, 12        18:29    5:57  Westminster Academy
   23    60  Briz, Javier, 12            18:29    5:57  Archbishop Curley
 1004    61  Ray, Forrest, 12            18:30    5:57  Providence School
 1000    62  Aldridge, Jordan, 12        18:33    5:58  Providence School
  343    63  Budenz, Robert, 11          18:34    5:59  Dade Christian

Pace: 6:00 | 7:00 | Top

1266 64 Casscells-Hamby, Stephe, 9 18:40 6:00 Trinity Preparatory S 566 65 Rousonelos, Zach, 11 18:43 6:01 Indian Rocks Christia 794 66 Frankel, Dean, 10 18:44 6:02 Miami Country Day 745 67 Rambo, Ian, 9 18:46 6:02 Maclay School 746 68 Swain, Patrick, 7 18:47 6:03 Maclay School 915 69 Kearney, Troy, 8 18:47 6:03 P K. Yonge Dev Res Sc 914 70 Jernigan, Benjamin, 8 18:48 6:03 P K. Yonge Dev Res Sc 1257 71 Quast, Casey, 11 18:49 6:03 Trinity Catholic Scho 469 72 Campa, Joaquin, 12 18:51 6:04 Gateway Charter-Fort 347 73 Ponce, Christopher, 12 18:51 6:04 Dade Christian 671 74 Williams, Aaron, 12 18:54 6:05 Lakeland Christian Sc 298 75 Lindbergh, Kent, 7 18:56 6:05 Coral Springs Christi 1338 76 Coleman, Lewis, 10 18:58 6:06 Warner Christian Scho 318 77 Miller, Demetrius, 11 18:59 6:07 Crooms Academy 1381 78 Brandte, Alex, 12 19:00 6:07 Westminster Academy 1183 79 Wester, Alexander, 10 19:01 6:07 St. Johns Country Day 9 80 Bell, Brandon, 12 19:02 6:07 Admiral Farragut Acad 1003 81 Capalbo, Brian, 12 19:03 6:08 Providence School 314 82 Bracco, Frank, 12 19:07 6:09 Crooms Academy 756 83 Tipler, Cody, 12 19:08 6:09 Marathon High 1182 84 Jackson, David, 12 19:10 6:10 St. Johns Country Day 1289 85 Dorcius, Pierre, 11 19:10 6:10 Upperroom Christian A 1287 86 Cheribin, Marc-Kenner, 9 19:11 6:10 Upperroom Christian A 1385 87 Roccanti, Jacob, 12 19:12 6:11 Westminster Academy 916 88 Mervan, Jeffrey, 8 19:12 6:11 P K. Yonge Dev Res Sc 1147 89 Mayes, Christian, 11 19:14 6:11 South Walton High 564 90 Montrone, Danny, 8 19:15 6:12 Indian Rocks Christia 1256 91 Pagliara, Justin, 12 19:17 6:12 Trinity Catholic Scho 944 92 Keunen, George, 10 19:18 6:13 Palmer Trinity School 96 93 Mitchell, Duncan, 9 19:21 6:14 Berkeley Preparatory 941 94 Allen, Mark, 9 19:24 6:14 Palmer Trinity School 94 95 Kotranza, Evan, 9 19:24 6:15 Berkeley Preparatory 1106 96 Fox, Alexander, 11 19:25 6:15 Shorecrest Preparator 1109 97 Silver, Jordan, 10 19:27 6:15 Shorecrest Preparator 883 98 Rocca, Dan, 10 19:28 6:16 Oak Hall School 344 99 Garcia, Raul, 10 19:29 6:16 Dade Christian 1254 100 Fuller, Trevor, 10 19:33 6:17 Trinity Catholic Scho 1143 101 Bruns, William, 12 19:33 6:18 South Walton High 1252 102 Armstrong, Michael, 9 19:35 6:18 Trinity Catholic Scho 1064 103 Morrison, Adam, 10 19:37 6:19 Santa Fe Catholic Sch 603 104 Morgan, Robert, 11 19:37 6:19 John Carroll 1386 105 Wackes, Christian, 10 19:41 6:20 Westminster Academy 1107 106 Nunnelly, Andrew, 12 19:42 6:20 Shorecrest Preparator 22 107 Aribon, Jose, 12 19:43 6:21 Archbishop Curley 1145 108 Fincke, Garrett, 9 19:43 6:21 South Walton High 24 109 Dominique, Carl, 9 19:45 6:21 Archbishop Curley 601 110 Irizarry, Daniel, 9 19:45 6:21 John Carroll 1432 111 *Dickeson, Holden, 11 19:47 6:22 Maclay School 26 112 Singnon, Chrsitopher, 11 19:47 6:22 Archbishop Curley 562 113 Johnson, Joshua, 8 19:48 6:22 Indian Rocks Christia 600 114 Irizarry, Andrew, 12 19:48 6:22 John Carroll 567 115 Szabo, Marc, 11 19:50 6:23 Indian Rocks Christia 563 116 Meriwether, Michael, 8 19:53 6:24 Indian Rocks Christia 1006 117 Russell, Landon, 9 19:54 6:24 Providence School 319 118 Rodriguez, David, 9 19:54 6:24 Crooms Academy 561 119 Johnson, James, 10 19:56 6:25 Indian Rocks Christia 744 120 Post, Kevan, 12 19:56 6:25 Maclay School 609 121 Luscomb, Shawn, 9 19:57 6:25 Keswick Christian Sch 796 122 Gladstone, Matthew, 8 20:01 6:26 Miami Country Day 1108 123 Sekas, Sean, 10 20:04 6:27 Shorecrest Preparator 887 124 Tapia-Lovler, Tiffen, 11 20:04 6:28 Oak Hall School 1179 125 Gardner, Jackson, 9 20:10 6:29 St. Johns Country Day 1436 126 *Martinez, Joey, 9 20:15 6:31 Shorecrest Preparator 1062 127 Damiano, Chris, 11 20:16 6:31 Santa Fe Catholic Sch 1177 128 *Boitet, Jarrod, 12 20:18 6:32 St. Johns Country Day 1144 129 Buzzett, Austin, 10 20:22 6:33 South Walton High 1110 130 Tillwick, Trevor, 10 20:26 6:34 Shorecrest Preparator 313 131 Benomar, Ben, 9 20:27 6:35 Crooms Academy 793 132 *Dilworth, Sammy, 11 20:28 6:35 Miami Country Day 349 133 Tritech, Bradley, 9 20:28 6:35 Dade Christian 1105 134 Bockman-Pedersen, Ian, 11 20:32 6:36 Shorecrest Preparator 8 135 Banks, Alexander, 10 20:35 6:37 Admiral Farragut Acad 945 136 Lumish, Jeffrey, 12 20:38 6:38 Palmer Trinity School 1342 137 Wakeman, Daniel, 11 20:38 6:38 Warner Christian Scho 608 138 Eaton, Christopher, 9 20:39 6:39 Keswick Christian Sch 597 139 Howard, Patrick, 11 20:41 6:39 John Carroll 1290 140 Hill, Bryce, 7 20:42 6:39 Upperroom Christian A 1063 141 Kezer, Andrew, 12 20:44 6:40 Santa Fe Catholic Sch 599 142 Ingram, Brian, 11 20:44 6:40 John Carroll 798 143 Ulmer, Trevor, 12 20:51 6:43 Miami Country Day 602 144 Mauldin, Edward, 10 20:55 6:44 John Carroll 943 145 Hew, Sean, 9 21:00 6:46 Palmer Trinity School 1067 146 Schluender, Mark, 12 21:04 6:47 Santa Fe Catholic Sch 1383 147 Hess, Theodore, 10 21:05 6:47 Westminster Academy 913 148 Hutchison, John, 8 21:06 6:47 P K. Yonge Dev Res Sc 1001 149 Alimarung, Matthew, 11 21:10 6:49 Providence School 614 150 Wilt, Timothy, 11 21:20 6:52 Keswick Christian Sch 942 151 Devaldivielso, Jonathan, 8 21:22 6:52 Palmer Trinity School 14 152 Lusty, Blake, 10 21:23 6:53 Admiral Farragut Acad 1066 153 Proctor, Ian, 11 21:23 6:53 Santa Fe Catholic Sch 797 154 Raymond, Kolb, 11 21:24 6:53 Miami Country Day 613 155 Wilson, Luke, 12 21:24 6:53 Keswick Christian Sch 799 156 Watson, Keeler, 7 21:25 6:53 Miami Country Day 25 157 Macedonia, Andrew, 11 21:28 6:54 Archbishop Curley 1291 158 Marcsaintvil, Abdias, 12 21:34 6:56 Upperroom Christian A 880 159 Depaduo, Christopher, 11 21:37 6:57 Oak Hall School 1253 160 England, John, 12 21:38 6:58 Trinity Catholic Scho 1002 161 Calvert, Joshua, 8 21:39 6:58 Providence School 610 162 Parker, Glen, 12 21:40 6:58 Keswick Christian Sch
Pace: 6:00 | 7:00 | Top

1180 163 Graf, Jeremy, 9 21:44 7:00 St. Johns Country Day 795 164 Fulton, Kasif, 7 21:54 7:03 Miami Country Day 1288 165 Dorcius, James, 9 22:05 7:06 Upperroom Christian A 946 166 Massengill, Michael, 10 22:09 7:08 Palmer Trinity School 1384 167 Luzinski, Michael, 10 22:09 7:08 Westminster Academy 28 168 Winston, Andrew, 12 22:13 7:09 Archbishop Curley 316 169 Jeffcoat, Chris, 10 22:17 7:10 Crooms Academy 317 170 Jones, Elias, 12 22:24 7:12 Crooms Academy 13 171 Jun, Jin, 12 22:35 7:16 Admiral Farragut Acad 1065 172 Preziosi, Nicholas, 10 22:39 7:17 Santa Fe Catholic Sch 10 173 Cogwell, Greg, 11 23:17 7:29 Admiral Farragut Acad "*" indicates females 172 finishers among Men 127 & Under 173 male finishers 0 female finishers 173 total finishers ID# PLACE FINISHER TIME PACE 1. Holy Trinity Episcopa 534 3 Cooke, Kyle, 10 16:21 5:15 537 5 Taylor, Nathaniel, 11 16:49 5:25 536 6 Joiner, Austin, 12 16:52 5:26 535 9 Hale, Steven, 12 17:03 5:29 532 10 Butler, Bret, 9 17:13 5:32 7 Finishers Time = 1:24:16 Places = 33 2. Berkeley Preparatory 92 4 Blake, Richard, 10 16:46 5:24 93 13 Greathouse, Tyler, 8 17:19 5:34 95 31 Livingston, Robert, 11 17:55 5:46 98 37 Steier, Lars, 12 18:04 5:49 97 38 Ransom, William, 8 18:09 5:50 7 Finishers Time = 1:28:10 Places = 123 3. Trinity Preparatory S 1268 7 Gousse, Ranley, 9 17:00 5:28 1272 18 Ward, Thomas, 10 17:36 5:40 1269 21 Lanza, Kevin, 11 17:40 5:41 1271 39 Shackelford, John, 11 18:10 5:51 1270 40 Sandefur, Stuart, 9 18:14 5:52 7 Finishers Time = 1:28:37 Places = 125 4. P K. Yonge Dev Res Sc 911 1 Anderson, Michael, 11 15:53 5:07 910 2 Anderson, Geoffrey, 11 16:12 5:13 912 36 Dugger, Mark, 10 18:03 5:48 915 59 Kearney, Troy, 8 18:47 6:03 914 60 Jernigan, Benjamin, 8 18:48 6:03 7 Finishers Time = 1:27:41 Places = 158 5. Oak Hall School 882 14 Harris, Ryan, 10 17:20 5:35 881 19 Harris, Miles, 11 17:37 5:40 886 25 Stringer, Taylor, 12 17:49 5:44 884 41 Scarborough, Andrew, 8 18:14 5:52 883 83 Rocca, Dan, 10 19:28 6:16 7 Finishers Time = 1:30:25 Places = 182 6. Maclay School 743 15 Mannheimer, Andrew, 12 17:24 5:36 747 33 Sweaney, Conor, 9 17:56 5:46 742 44 Griffin, Sean, 10 18:19 5:54 745 57 Rambo, Ian, 9 18:46 6:02 746 58 Swain, Patrick, 7 18:47 6:03 7 Finishers Time = 1:31:10 Places = 207 7. South Walton High 1146 12 Leach, Joseph, 12 17:18 5:34 1149 24 Taylor, Drew, 11 17:48 5:44 1148 28 Pate, Devin, 11 17:53 5:45 1147 74 Mayes, Christian, 11 19:14 6:11 1143 86 Bruns, William, 12 19:33 6:18 7 Finishers Time = 1:31:44 Places = 224 8. Dade Christian 348 22 Skees, Christopher, 11 17:41 5:41 345 42 Hessing, Ranier, 10 18:17 5:53 346 48 Osrbyte, Michael, 10 18:26 5:56 343 53 Budenz, Robert, 11 18:34 5:59 347 62 Ponce, Christopher, 12 18:51 6:04 7 Finishers Time = 1:31:48 Places = 227 9. Trinity Catholic Scho 1255 20 Goulet, Chad, 12 17:37 5:40 1258 43 Wollenschlaeger, Chris, 11 18:18 5:53 1257 61 Quast, Casey, 11 18:49 6:03 1256 76 Pagliara, Justin, 12 19:17 6:12 1254 85 Fuller, Trevor, 10 19:33 6:17 7 Finishers Time = 1:33:31 Places = 285 10. Providence School 1005 29 Russell, Everett, 11 17:53 5:45 1004 51 Ray, Forrest, 12 18:30 5:57 1000 52 Aldridge, Jordan, 12 18:33 5:58 1003 67 Capalbo, Brian, 12 19:03 6:08 1006 102 Russell, Landon, 9 19:54 6:24 7 Finishers Time = 1:33:51 Places = 301 11. Westminster Academy 1387 35 Wackes, Paul, 11 18:02 5:48 1382 49 Feustel, Richard, 12 18:29 5:57 1381 64 Brandte, Alex, 12 19:00 6:07 1385 72 Roccanti, Jacob, 12 19:12 6:11 1386 90 Wackes, Christian, 10 19:41 6:20 7 Finishers Time = 1:34:22 Places = 310 12. Indian Rocks Christia 565 23 Rousonelos, Tim, 11 17:43 5:42 566 55 Rousonelos, Zach, 11 18:43 6:01 564 75 Montrone, Danny, 8 19:15 6:12 562 98 Johnson, Joshua, 8 19:48 6:22 567 100 Szabo, Marc, 11 19:50 6:23 7 Finishers Time = 1:35:17 Places = 351 13. St. Johns Country Day 1181 11 Holsten, Christopher, 12 17:14 5:33 1183 65 Wester, Alexander, 10 19:01 6:07 1182 69 Jackson, David, 12 19:10 6:10 1179 110 Gardner, Jackson, 9 20:10 6:29 1177 113 *Boitet, Jarrod, 12 20:18 6:32 6 Finishers Time = 1:35:51 Places = 368 14. Crooms Academy 315 30 Debrew, Matthew, 11 17:54 5:46 318 63 Miller, Demetrius, 11 18:59 6:07 314 68 Bracco, Frank, 12 19:07 6:09 319 103 Rodriguez, David, 9 19:54 6:24 313 116 Benomar, Ben, 9 20:27 6:35 7 Finishers Time = 1:36:20 Places = 380 15. John Carroll 598 26 Hussey, Ian, 12 17:50 5:44 603 89 Morgan, Robert, 11 19:37 6:19 601 95 Irizarry, Daniel, 9 19:45 6:21 600 99 Irizarry, Andrew, 12 19:48 6:22 597 123 Howard, Patrick, 11 20:41 6:39 7 Finishers Time = 1:37:40 Places = 432 16. Keswick Christian Sch 611 27 Shadowens, Ryan, 11 17:50 5:44 612 45 Thompson, Steven, 11 18:21 5:54 609 106 Luscomb, Shawn, 9 19:57 6:25 608 122 Eaton, Christopher, 9 20:39 6:39 614 134 Wilt, Timothy, 11 21:20 6:52 7 Finishers Time = 1:38:05 Places = 434 17. Upperroom Christian A 1292 32 Willis, Byron, 12 17:56 5:46 1289 70 Dorcius, Pierre, 11 19:10 6:10 1287 71 Cheribin, Marc-Kenner, 9 19:11 6:10 1290 124 Hill, Bryce, 7 20:42 6:39 1291 142 Marcsaintvil, Abdias, 12 21:34 6:56 6 Finishers Time = 1:38:30 Places = 439 18. Palmer Trinity School 947 34 Weatherspoon, Justin, 9 18:01 5:48 944 77 Keunen, George, 10 19:18 6:13 941 79 Allen, Mark, 9 19:24 6:14 945 121 Lumish, Jeffrey, 12 20:38 6:38 943 129 Hew, Sean, 9 21:00 6:46 7 Finishers Time = 1:38:19 Places = 440 19. Santa Fe Catholic Sch 1061 8 Bodolay, Ryan, 12 17:02 5:29 1064 88 Morrison, Adam, 10 19:37 6:19 1062 112 Damiano, Chris, 11 20:16 6:31 1063 125 Kezer, Andrew, 12 20:44 6:40 1067 130 Schluender, Mark, 12 21:04 6:47 7 Finishers Time = 1:38:40 Places = 463 20. Shorecrest Preparator 1106 81 Fox, Alexander, 11 19:25 6:15 1109 82 Silver, Jordan, 10 19:27 6:15 1107 91 Nunnelly, Andrew, 12 19:42 6:20 1108 108 Sekas, Sean, 10 20:04 6:27 1436 111 *Martinez, Joey, 9 20:15 6:31 7 Finishers Time = 1:38:51 Places = 473 21. Archbishop Curley 23 50 Briz, Javier, 12 18:29 5:57 22 92 Aribon, Jose, 12 19:43 6:21 24 94 Dominique, Carl, 9 19:45 6:21 26 97 Singnon, Chrsitopher, 11 19:47 6:22 25 141 Macedonia, Andrew, 11 21:28 6:54 6 Finishers Time = 1:39:10 Places = 474 22. Admiral Farragut Acad 11 47 Deeter, Thomas, 11 18:25 5:56 9 66 Bell, Brandon, 12 19:02 6:07 8 120 Banks, Alexander, 10 20:35 6:37 14 136 Lusty, Blake, 10 21:23 6:53 13 155 Jun, Jin, 12 22:35 7:16 6 Finishers Time = 1:41:57 Places = 524 23. Miami Country Day 794 56 Frankel, Dean, 10 18:44 6:02 796 107 Gladstone, Matthew, 8 20:01 6:26 793 117 *Dilworth, Sammy, 11 20:28 6:35 798 127 Ulmer, Trevor, 12 20:51 6:43 797 138 Raymond, Kolb, 11 21:24 6:53 7 Finishers Time = 1:41:26 Places = 545
Top

Results also available for girls . Return to home page.