STATE MEET 04 BOYS AAA

TAMPA

Nov. 6, 2004

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for girls


        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER          TIME        TEAM

    1     1  Justin Harbor, 11           15:19    Flagler Palm Coast Hi
    2     2  Michael Rodriguez, 12       15:28    Vanguard High
    3     3  Jonathan Blocker, 11        15:39    Chiles High
    4        Jeffrey Masterson, 12       15:39    Mitchell High
    5     4  Philip Bellamy, 12          15:46    George Jenkins High
    6     5  Mitchell Mason, 12          15:48    Washington High (Pens
    7     6  Brian Hoover, 12            15:50    Washington High (Pens
    8     7  Steven Bell, 11             15:51    Land O' Lakes High
    9     8  Justin Davis, 12            15:51    Wolfson High
   10        Evander Jones, 11           15:51    Jefferson High
   11     9  Nathaneil Taylor, 10        15:52    Palm Bay High
   12    10  Robert Hillman, 12          15:54    George Jenkins High
   13    11  Brian Ramos                 15:56    Fort Lauderdale High 
   14    12  Steve Hazim, 12             15:57    Port Charlotte High
   15    13  Ryan Courtoy, 11            15:58    Wharton High
   16    14  James Coleman, 12           15:58    Wolfson High
   17    15  Christopher Delago, 12      16:01    Estero High
   18    16  Trevor Popravak, 11         16:01    Fort Myers High
   19        Christopher Hamilton, 12    16:02    Satellite High
   20    17  Troy Stewart, 11            16:05    Washington High (Pens
   21    18  Kurt Roeser, 12             16:07    Naples High
   22    19  Felipe Jaramillo            16:07    St. Thomas Aquinas Hi
   23    20  Anthony Morales, 10         16:11    Flagler Palm Coast Hi
   24    21  Richard Andrews, 12         16:16    Astronaut High
   25    22  Eric Mayes, 12              16:18    Washington High (Pens
   26    23  Stephan Ackerman, 11        16:19    Washington High (Pens
   27    24  Raymond Delgado, 12         16:19    New Smyrna Beach High
   28        Walter T Williams, 12       16:19    Rutherford High
   29    25  William Bromley, 11         16:26    Naples High
   30    26  Francisco Garcia, 10        16:26    Wolfson High
   31        Ivan Lopez, 12              16:27    Satellite High
   32        Gilberto Manzanres, 11      16:27    Lehigh High
   33    27  Ethan Philpot, 12           16:30    Astronaut High
   34        Mark Holsbeke, 11           16:30    East Ridge High
   35    28  Eric Larson, 9              16:31    Washington High (Pens
   36        Zachary Greene, 12          16:32    Pace High
   37        James Uthmeier, 11          16:32    Fort Walton Beach Hig
   38    29  Noe Pena, 10                16:32    North Forth Myers Hig
   39        Brandon Wilson, 12          16:32    Sickles High
   40    30  Carlos Franklin, 10         16:34    Lake Region High
   41    31  Justin Adams, 11            16:34    Estero High
   42        Nathan Bowerman             16:35    Port St. Lucie High S
   43    32  Michael Jenkins, 11         16:37    Vanguard High
   44    33  Ulises Escobar, 9           16:38    Naples High
   45    34  Jeremy Lautzenheiser, 11    16:38    Brandon High
   46    35  Darrin Detorres, 11         16:38    Vanguard High
   47    36  Orssie Bupmus, 11           16:39    Brandon High
   48    37  Keith Weiss, 10             16:40    Palm Bay High
   49        James Minor, 12             16:40    Rockledge High
   50    38  Stephen Dassin              16:40    Fort Lauderdale High 
   51    39  Justin Gates, 12            16:40    Choctawhatchee High
   52    40  Kristopher Nilsen, 11       16:42    North Forth Myers Hig
   53    41  Chad Hughes, 12             16:45    Wolfson High
   54    42  Tyler Milligan, 12          16:47    Naples High
   55        Luke Maiorella, 12          16:47    King High
   56    43  Andrew Detwiler, 11         16:48    Bayside High
   57    44  Charles Templeton, 12       16:50    New Smyrna Beach High
   58    45  Brian Waldrip, 10           16:51    Bartram Trail  High
   59    46  Alexander Russell, 11       16:51    Flagler Palm Coast Hi
   60        John Tuccio, 12             16:51    Mitchell High
   61    47  Christopher Lake, 10        16:52    Chiles High
   62    48  Joshua Brooks, 10           16:52    Fort Myers High
   63    49  Brandon Suarez, 12          16:53    Bayside High
   64    50  Baker Burchfield, 10        16:54    Wharton High
   65    51  Daniel Miletich, 9          16:54    Chiles High
   66    52  Craig Munshower, 12         16:55    Sebastian River High
   67    53  Michael Hribal, 12          16:56    Bayside High
   68    54  Mathew Tomlin, 12           16:56    North Forth Myers Hig
   69    55  Kyle Van Zile, 10           16:57    Choctawhatchee High
   70    56  Spencer Brice, 11           16:58    Palm Bay High
   71    57  Gregor Quack, 11            16:58    George Jenkins High
   72    58  Travis Lyoch, 12            16:58    North Forth Myers Hig
   73        Stephen Wilson              17:01    Dwyer High School
   74    59  William Pritchett, 12       17:02    Choctawhatchee High
   75        Jeremy Bowerman             17:03    Port St. Lucie High S
   76    60  Martin Urrutia              17:05    St. Thomas Aquinas Hi
   77    61  Christopher Rivera, 11      17:05    Flagler Palm Coast Hi
   78    62  Kyle Byrtus, 11             17:06    Fort Myers High
   79    63  Chris Thomas                17:07    Fort Lauderdale High 
   80    64  Christopher Betts, 12       17:08    George Jenkins High
   81    65  Justin Warner, 11           17:10    Bayside High
   82    66  Michael Padro               17:11    St. Thomas Aquinas Hi
   83    67  William Fairhurst, 11       17:13    Chiles High
   84    68  Lee Werst, 11               17:13    North Forth Myers Hig
   85    69  Luke Smith, 12              17:14    Bartram Trail  High
   86    70  Michael McLaren             17:14    Fort Lauderdale High 
   87        Sam Gibbons, 12             17:17    Plant High (Tampa)
   88    71  Samuel R. Adams             17:17    St. Thomas Aquinas Hi
   89    72  David Yoder, 11             17:18    Lake Region High
   90    73  Jose Rodriguez, 12          17:21    Wharton High
   91    74  Mark Eidman, 12             17:21    Flagler Palm Coast Hi
   92    75  Christopher Huff, 11        17:22    Brandon High
   93    76  Benjamin Karlovich, 9       17:22    Bartram Trail  High
   94    77  Joshua Sprinkle, 12         17:22    Choctawhatchee High
   95    78  Solomon Taylor, 10          17:23    Vanguard High
   96    79  Tyler Hall, 10              17:24    Choctawhatchee High
   97    80  Matthew Dixon, 11           17:24    Chiles High
   98    81  Eric Smith, 11              17:25    Astronaut High
   99        Tyler Murrell, 11           17:28    Manatee High
  100    82  Sabastiano Loreti, 11       17:29    Naples High
  101    83  Kyle Furlong, 12            17:29    Flagler Palm Coast Hi
  102    84  Frank Felkey, 12            17:29    Sebastian River High
  103    85  Zachary Davis, 10           17:30    Vanguard High
  104    86  Kyle Bartfay                17:32    St. Thomas Aquinas Hi
  105    87  Scott Lydick, 12            17:33    North Forth Myers Hig
  106    88  Stanton Reecy, 10           17:34    Chiles High
  107    89  James Porter, 10            17:35    Wolfson High
  108    90  Matthew Oberlin, 12         17:36    Naples High
  109    91  Joseph Habel, 9             17:37    Naples High
  110    92  Steven Lang, 12             17:38    Land O' Lakes High
  111    93  Tyler Shuman, 11            17:38    George Jenkins High
  112    94  Gregary Thomas, 12          17:38    North Forth Myers Hig
  113    95  Maxwell Johnson, 11         17:38    Land O' Lakes High
  114    96  Jake Proudfoot              17:39    Land O' Lakes High
  115    97  Jeremy King, 12             17:39    New Smyrna Beach High
  116    98  Tony Gustafson              17:40    Fort Lauderdale High 
  117    99  Timothy Gray, 11            17:41    Lake Region High
  118   100  Donald Brinson, 10          17:43    Fort Myers High
  119   101  John Hambleton, 9           17:44    Choctawhatchee High
  120   102  Kevin Lane, 10              17:44    Chiles High
  121   103  Aaron Riggs, 11             17:45    Sebastian River High
  122   104  Kenneth Daniels, 10         17:46    Estero High
  123   105  Jonathon Sanville, 10       17:48    Washington High (Pens
  124   106  Mark Woodke, 9              17:48    Brandon High
  125   107  Willie Folks, 12            17:48    Wharton High
  126   108  Joseph Karlovich, 12        17:49    Bartram Trail  High
  127   109  Jose Magadan, 12            17:49    Sebastian River High
  128   110  Michael Willitz, 12         17:50    George Jenkins High
  129   111  Ross Spindler, 11           17:50    Port Charlotte High
  130   112  Benjamin Henderson, 12      17:51    Brandon High
  131   113  John Asendorf, 11           17:52    Port Charlotte High
  132   114  Michael Phsterer, 10        17:52    Fort Myers High
  133   115  John Blackburn, 10          17:54    Lake Region High
  134   116  Jacob Bantley, 11           17:54    Flagler Palm Coast Hi
  135   117  Brandon Lankenau, 10        17:55    Astronaut High
  136   118  Matthew Brennan, 11         17:55    Lake Region High
  137   119  Jason Wagman, 12            17:57    Palm Bay High
  138   120  Richard Pallas, 11          17:57    Sebastian River High
  139   121  Patrick Taus, 12            17:59    Bartram Trail  High
  140        Ricardo Catala              18:00    Poinciana High School
  141   122  Alexander Buigas, 11        18:01    Fort Myers High
  142   123  Joshua Wood, 12             18:03    Port Charlotte High
  143   124  Drew Simmons, 12            18:03    Port Charlotte High
  144   125  Tanner Adams, 9             18:05    George Jenkins High
  145   126  James Graham, 12            18:08    Palm Bay High
  146   127  Louis Hernandez, 11         18:08    Brandon High
  147   128  Corey Murray, 9             18:08    Wharton High
  148   129  Joseph Pace, 10             18:12    Vanguard High
  149   130  John Pilkey, 10             18:12    Lake Region High
  150   131  Hunter Cambon               18:13    St. Thomas Aquinas Hi
  151   132  Eric Savage, 12             18:13    Sebastian River High
  152   133  Cory Suter, 12              18:16    Astronaut High
  153   134  Travis Gass, 10             18:19    Astronaut High
  154   135  Justin Cherok, 12           18:19    Wharton High
  155   136  Tyler Jestes, 12            18:20    Estero High
  156   137  Corey King, 9               18:20    Vanguard High
  157   138  Tyler Burkhead, 11          18:21    New Smyrna Beach High
  158   139  Christopher Marrapodi, 10   18:22    Port Charlotte High
  159   140  William Edgar, 11           18:28    Bayside High
  160   141  Taylor Lang, 12             18:30    Bartram Trail  High
  161   142  Joshua Ritchey, 9           18:31    Bartram Trail  High
  162   143  Scott R. Wrage              18:31    St. Thomas Aquinas Hi
  163   144  Christopher Elkins, 9       18:33    Choctawhatchee High
  164   145  Ryan Hendricker, 11         18:34    Bayside High
  165   146  Drew Boardman, 11           18:34    Sebastian River High
  166   147  Ryan Yelverton, 11          18:35    Palm Bay High
  167   148  David Vanbrunt, 12          18:35    Fort Myers High
  168   149  Alexander Kenna, 11         18:35    Brandon High
  169   150  Steven Rassi, 12            18:37    Estero High
  170   151  Stephen Breazeale, 12       18:44    Wolfson High
  171   152  Daniel Southwell, 10        18:47    Astronaut High
  172   153  Musheer Nafal, 11           18:49    Palm Bay High
  173   154  Edward Thompson, 10         18:50    Wolfson High
  174   155  Kyle Lipke, 10              18:53    New Smyrna Beach High
  175   156  Gabriel Franco, 9           19:01    Lake Region High
  176   157  Kyle Kincaid, 11            19:05    Estero High
  177   158  Matthew Whitlock, 10        19:10    Land O' Lakes High
  178   159  Sean Gibbon, 12             19:14    Estero High
  179   160  Brian Machmer, 11           19:23    Land O' Lakes High
  180   161  Mi Zhu, 12                  19:28    New Smyrna Beach High
  181   162  Jeffrey Willingham, 9       19:31    Bayside High
  182   163  Sadat Kahin, 11             20:27    Wharton High
  183   164  Joshua Fulton               20:43    Fort Lauderdale High 
"*" indicates females
165 finishers among Men 127 & Under
183 male finishers
0 female finishers
183 total finishers

 PLACE          FINISHER          TIME


1. Washington High (Pens
    5  Mitchell Mason, 12          15:48  
    6  Brian Hoover, 12            15:50  
   17  Troy Stewart, 11            16:05  
   22  Eric Mayes, 12              16:18  
   23  Stephan Ackerman, 11        16:19  
7 Finishers     Time = 1:20:17     Places = 73

2. Wolfson High
    8  Justin Davis, 12            15:51  
   14  James Coleman, 12           15:58  
   26  Francisco Garcia, 10        16:26  
   41  Chad Hughes, 12             16:45  
   89  James Porter, 10            17:35  
7 Finishers     Time = 1:22:34     Places = 178

3. Naples High
   18  Kurt Roeser, 12             16:07  
   25  William Bromley, 11         16:26  
   33  Ulises Escobar, 9           16:38  
   42  Tyler Milligan, 12          16:47  
   82  Sabastiano Loreti, 11       17:29  
7 Finishers     Time = 1:23:24     Places = 200

4. Flagler Palm Coast Hi
    1  Justin Harbor, 11           15:19  
   20  Anthony Morales, 10         16:11  
   46  Alexander Russell, 11       16:51  
   61  Christopher Rivera, 11      17:05  
   74  Mark Eidman, 12             17:21  
7 Finishers     Time = 1:22:44     Places = 202

5. George Jenkins High
    4  Philip Bellamy, 12          15:46  
   10  Robert Hillman, 12          15:54  
   57  Gregor Quack, 11            16:58  
   64  Christopher Betts, 12       17:08  
   93  Tyler Shuman, 11            17:38  
7 Finishers     Time = 1:23:22     Places = 228

6. Vanguard High
    2  Michael Rodriguez, 12       15:28  
   32  Michael Jenkins, 11         16:37  
   35  Darrin Detorres, 11         16:38  
   78  Solomon Taylor, 10          17:23  
   85  Zachary Davis, 10           17:30  
7 Finishers     Time = 1:23:35     Places = 232

7. Chiles High
    3  Jonathan Blocker, 11        15:39  
   47  Christopher Lake, 10        16:52  
   51  Daniel Miletich, 9          16:54  
   67  William Fairhurst, 11       17:13  
   80  Matthew Dixon, 11           17:24  
7 Finishers     Time = 1:24:00     Places = 248

8. North Forth Myers Hig
   29  Noe Pena, 10                16:32  
   40  Kristopher Nilsen, 11       16:42  
   54  Mathew Tomlin, 12           16:56  
   58  Travis Lyoch, 12            16:58  
   68  Lee Werst, 11               17:13  
7 Finishers     Time = 1:24:21     Places = 249

9. Fort Lauderdale High 
   11  Brian Ramos                 15:56  
   38  Stephen Dassin              16:40  
   63  Chris Thomas                17:07  
   70  Michael McLaren             17:14  
   98  Tony Gustafson              17:40  
6 Finishers     Time = 1:24:35     Places = 280

10. St. Thomas Aquinas Hi
   19  Felipe Jaramillo            16:07  
   60  Martin Urrutia              17:05  
   66  Michael Padro               17:11  
   71  Samuel R. Adams             17:17  
   86  Kyle Bartfay                17:32  
7 Finishers     Time = 1:25:10     Places = 302

11. Choctawhatchee High
   39  Justin Gates, 12            16:40  
   55  Kyle Van Zile, 10           16:57  
   59  William Pritchett, 12       17:02  
   77  Joshua Sprinkle, 12         17:22  
   79  Tyler Hall, 10              17:24  
7 Finishers     Time = 1:25:24     Places = 309

12. Fort Myers High
   16  Trevor Popravak, 11         16:01  
   48  Joshua Brooks, 10           16:52  
   62  Kyle Byrtus, 11             17:06  
  100  Donald Brinson, 10          17:43  
  114  Michael Phsterer, 10        17:52  
7 Finishers     Time = 1:25:32     Places = 340

13. Palm Bay High
    9  Nathaneil Taylor, 10        15:52  
   37  Keith Weiss, 10             16:40  
   56  Spencer Brice, 11           16:58  
  119  Jason Wagman, 12            17:57  
  126  James Graham, 12            18:08  
7 Finishers     Time = 1:25:32     Places = 347

14. Bayside High
   43  Andrew Detwiler, 11         16:48  
   49  Brandon Suarez, 12          16:53  
   53  Michael Hribal, 12          16:56  
   65  Justin Warner, 11           17:10  
  140  William Edgar, 11           18:28  
7 Finishers     Time = 1:26:12     Places = 350

15. Brandon High
   34  Jeremy Lautzenheiser, 11    16:38  
   36  Orssie Bupmus, 11           16:39  
   75  Christopher Huff, 11        17:22  
  106  Mark Woodke, 9              17:48  
  112  Benjamin Henderson, 12      17:51  
7 Finishers     Time = 1:26:16     Places = 363

16. Wharton High
   13  Ryan Courtoy, 11            15:58  
   50  Baker Burchfield, 10        16:54  
   73  Jose Rodriguez, 12          17:21  
  107  Willie Folks, 12            17:48  
  128  Corey Murray, 9             18:08  
7 Finishers     Time = 1:26:07     Places = 371

17. Astronaut High
   21  Richard Andrews, 12         16:16  
   27  Ethan Philpot, 12           16:30  
   81  Eric Smith, 11              17:25  
  117  Brandon Lankenau, 10        17:55  
  133  Cory Suter, 12              18:16  
7 Finishers     Time = 1:26:19     Places = 379

18. Bartram Trail  High
   45  Brian Waldrip, 10           16:51  
   69  Luke Smith, 12              17:14  
   76  Benjamin Karlovich, 9       17:22  
  108  Joseph Karlovich, 12        17:49  
  121  Patrick Taus, 12            17:59  
7 Finishers     Time = 1:27:12     Places = 419

19. Lake Region High
   30  Carlos Franklin, 10         16:34  
   72  David Yoder, 11             17:18  
   99  Timothy Gray, 11            17:41  
  115  John Blackburn, 10          17:54  
  118  Matthew Brennan, 11         17:55  
7 Finishers     Time = 1:27:21     Places = 434

20. Estero High
   15  Christopher Delago, 12      16:01  
   31  Justin Adams, 11            16:34  
  104  Kenneth Daniels, 10         17:46  
  136  Tyler Jestes, 12            18:20  
  150  Steven Rassi, 12            18:37  
7 Finishers     Time = 1:27:15     Places = 436

21. Land O' Lakes High
    7  Steven Bell, 11             15:51  
   92  Steven Lang, 12             17:38  
   95  Maxwell Johnson, 11         17:38  
   96  Jake Proudfoot              17:39  
  158  Matthew Whitlock, 10        19:10  
6 Finishers     Time = 1:27:53     Places = 448

22. New Smyrna Beach High
   24  Raymond Delgado, 12         16:19  
   44  Charles Templeton, 12       16:50  
   97  Jeremy King, 12             17:39  
  138  Tyler Burkhead, 11          18:21  
  155  Kyle Lipke, 10              18:53  
6 Finishers     Time = 1:28:01     Places = 458

23. Sebastian River High
   52  Craig Munshower, 12         16:55  
   84  Frank Felkey, 12            17:29  
  103  Aaron Riggs, 11             17:45  
  109  Jose Magadan, 12            17:49  
  120  Richard Pallas, 11          17:57  
7 Finishers     Time = 1:27:54     Places = 468

24. Port Charlotte High
   12  Steve Hazim, 12             15:57  
  111  Ross Spindler, 11           17:50  
  113  John Asendorf, 11           17:52  
  123  Joshua Wood, 12             18:03  
  124  Drew Simmons, 12            18:03  
6 Finishers     Time = 1:27:43     Places = 483
Top

Results also available for girls . Return to home page.