2007-08 FHSAA State Competitive Cheerleading Series Participating Schools

The following schools have committed to participate in the 2007-08 FHSAA State Competitive Cheerleading Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

Schools in italics will open in Fall 2007.

Last updated Monday, March 3, 2008 4:41 PM


All-Girl Extra Large Varsity
(19 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Bishop Moore (Orlando)
Colonial (Orlando)
Coral Glades (Coral Springs)
Dunnellon
East Ridge (Clermont)
Hudson
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lourdes (Miami)
Manatee (Bradenton)
Middleburg
Mitchell (New Port Richey)
Pasco (Dade City)
Port Charlotte
Seminole (Sanford)
Spruce Creek (Port Orange)
University (Orlando)
Wesley Chapel


All-Girl Large Varsity
(36 schools)

Apopka
Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico)
Boone (Orlando)
Brandon
Centennial (Port St. Lucie)
Chamberlain (Tampa)
Chiles (Tallahassee)
Clearwater Central Catholic
Doral (Miami)
Douglas (Parkland)
Durant (Plant City)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
East Bay (Gibsonton)
Faith Christian (Orlando)
Fleming Island
Fort Lauderdale
Freedom (Tampa)
Gaither (Tampa)
Hagerty (Oviedo)
Harmony
King's Academy (West Palm Beach)
Lake Mary
Lemon Bay (Englewood)
Leon (Tallahassee)
Liberty (Kissimmee)
Newsome (Lithia)
Oviedo
Pine Forest (Pensacola)
Ridgewood (New Port Richey)
Riverview
Sickles (Tampa)
Vero Beach
Winter Springs
Yulee
Zephyrhills


All-Girl Medium Varsity
(28 schools)

Belleview
Cardinal Mooney (Sarasota)
Charlotte (Punta Gorda)
Citrus (Inverness)
Crestview
Cypress Bay (Weston)
Dade Christian (Miami)
Dr. Phillips (Orlando)
Escambia (Pensacola)
First Academy (Orlando)
Florida High (Tallahassee)
Gulf Breeze
Indian Rocks Christian (Largo)
Lincoln (Tallahassee)
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Palm Beach Lakes
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Ribault (Jacksonville)
Rickards (Tallahassee)
River Ridge (New Port Richey)
Robinson (Tampa)
Taravella (Coral Springs)
Timber Creek (Orlando)
Winter Park
Wolfson (Jacksonville)


All-Girl Small Varsity
(27 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bay (Panama City)
Blake (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Celebration
Central (Brooksville)
Coral Springs Christian
Father Lopez (Daytona Beach)
Florida Deaf (St. Augustine)
Forest (Ocala)
Gateway Charter (Fort Myers)
Hillsborough (Tampa)
Holmes County (Bonifay)
Keystone Heights
Leto (Tampa)
Newberry
Olympic Heights (Boca Raton)
P.K. Yonge (Gainesville)
Palm Beach Gardens
Raines (Jacksonville)
Ransom Everglades (Miami)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
St. John Lutheran (Ocala)
St. Johns Country Day (Orange Park)
Sunlake (Land O’Lakes)
West Boca Raton
Wharton (Tampa)


Co-Ed Large Division
(5 schools)

DeLand
Nature Coast (Brooksville)
Orange Park
Osceola (Kissimmee)
Sebring


Co-Ed Small Division
(20 schools)

Alonso (Tampa)
Archbishop Carroll (Miami)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Evans (Orlando)
Flanagan (Pembroke Pines)
Hernando Christian
Jefferson (Tampa)
Jupiter
Lakewood Ranch (Bradenton)
Land O'Lakes
North Marion (Citra)
Pine Ridge (Deltona)
Poinciana (Kissimmee)
Port St. Lucie
Sagemont (Weston)
South Lake (Groveland)
South Plantation
Summit Christian (West Palm Beach)
West Port (Ocala)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)


Non-Tumbling
(40 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bartow
Bishop Snyder (Jacksonville)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Coconut Creek
Coral Springs
Crescent City
Deerfield Beach
Dillard (Fort Lauderdale)
East Gadsden (Havana)
Edgewater (Orlando)
Everglades (Miramar)
FAMU (Tallahassee)
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Fort Pierce Central
Godby (Tallahassee)
Gulliver Prep (Miami)
Key West
Lake Howell (Winter Park)
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Lennard (Ruskin)
Matanzas (Palm Coast)
Mater Academy Charter (Hialeah Gardens)
McArthur (Hollywood)
Miramar
Okeechobee
Plant City
Pompano Beach
Ridge (Davenport)
South Broward (Hollywood)
Southeast (Bradenton)
Spoto (Riverview)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Tampa Bay Tech
Terry Parker (Jacksonville)
Treasure Coast (Port St. Lucie)
Vanguard (Ocala)


Non-Mount
(0 schools)

(none)