2004 FHSAA State Bowling Series Assignments

The following assignments are for the 2004 FHSAA State Bowling Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, administrator for state series assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

Schools in italics will open in Fall 2004.


Last updated Thursday, June 16, 2005 at 2:00 PM


Independent (sponsors program but not participating in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)


Single Class
(115 schools)

DISTRICT 1
(10 schools)
Belleview [girls only]
Columbia (Lake City) [girls only]
Dunnellon [girls only]
Forest (Ocala) [girls only]
Fort White [girls only]
Lake Weir (Ocala) [girls only]
North Marion (Citra) [girls only] – X
Suwannee (Live Oak) [girls only]
Vanguard (Ocala) [girls only]
West Port (Ocala) [girls only]

DISTRICT 2
(9 schools)
Atlantic (Port Orange)
DeLand
Deltona – X
Flagler Palm Coach (Bunnell)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(14 schools)
Crooms (Sanford) [boys only]
Eustis
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Leesburg
Lyman (Longwood) – X
Mount Dora
Mount Dora Bible
Oviedo
Seminole (Sanford)
Tavares
Umatilla
Winter Springs

DISTRICT 4
(14 schools)
Apopka – X
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 5
(17 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Inlet Grove (Riviera Beach)
Jensen Beach
John Carroll (Fort Pierce)
Jupiter – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Martin County (Stuart)
Okeechobee
Palm Beach Gardens
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)
South Fork (Stuart)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 6
(19 schools)
Atlantic (Delray Beach) – X
Boca Raton
Boynton Beach
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Forest Hill (West Palm Beach)
Gold Coast (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Park Vista (Boynton Beach)
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
Summit Christian (West Palm Beach)
Wellington
West Boca Raton

DISTRICT 7
(11 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City – X
Miami MacArthur North [boys only]
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach
Parkway Academy (Miramar)

DISTRICT 8
(10 schools)
Braddock (Miami) – X
Columbus (Miami) [boys only]
Ferguson (Miami)
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Coral Park
Miami Jackson
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 9
(11 schools)
Coral Reef (Miami) – X
Homestead
Miami Killian
Miami MacArthur South
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)



Independent Girls
(4 schools)

Indian Rocks Christian (Largo)
Pahokee
St. Petersburg Catholic
Tampa Prep
Trinity Prep (Winter Park)

Independent Boys
(5 schools)

Florida Bible Christian (Miramar)
Indian Rocks Christian (Largo)
St. Petersburg Catholic
Tampa Prep
Trinity Prep (Winter Park)