2003 FHSAA Bowling Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2003 FHSAA State Bowling Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for Classification & District Assignments, in the FHSAA Office at ext. 170 or by e-mail at jwatford@fhsaa.org.

Schools in italics will open in Fall 2003.


Last updated Thursday, June 16, 2005 at 2:00 PM


Independent (sponsors program but not participating in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)


(106 schools; 105 girls programs, 97 boys programs)

DISTRICT 1
(9 schools)
Belleview [girls only]
Columbia (Lake City) [girls only]
Forest (Ocala) [girls only]
Fort White [girls only]
Lake Weir (Ocala) [girls only]
North Marion (Citra) [girls only] – X
Suwannee (Live Oak) [girls only]
Vanguard (Ocala) [girls only]
West Port (Ocala) [girls only]

DISTRICT 2
(9 schools)
Atlantic (Port Orange)
DeLand
Deltona – X
Flagler Palm Coach (Bunnell)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Seabreeze (Daytona Beach)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(14 schools)
Eustis
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Leesburg
Lyman (Longwood) – X
Mount Dora
Mount Dora Bible
Oviedo
Seminole (Sanford)
Tavares
Umatilla
Winter Springs

DISTRICT 4
(14 schools)
Apopka – X
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 5
(13 schools)
Benjamin (North Palm Beach)
Centennial (Port St. Lucie)
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
Fort Pierce Westwood
Inlet Grove (Riviera Beach)
Jupiter – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Palm Beach Gardens
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 6
(16 schools)
Atlantic (Delray Beach) – X
Boca Raton
Boynton Beach
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Forest Hill (West Palm Beach)
Gold Coast (West Palm Beach)
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
Wellington

DISTRICT 7
(11 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City – X
Miami MacArthur North
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach
Parkway Academy (Miramar)

DISTRICT 8
(10 schools)
Braddock (Miami) – X
Columbus (Miami) [boys only]
Design & Architecture (Miami)
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Coral Park
Miami Jackson
Miami Northwestern
Miami Springs [boys only]

DISTRICT 9
(11 schools)
Coral Reef (Miami) – X
Homestead
Miami Killian
Miami MacArthur South
Miami Palmetto
Miami Southridge
Miami Sunset
South Dade (Homestead)
South Miami
Southwest Miami
Varela (Miami)



Independent Girls
(3 schools)

Douglas (Parkland)
Indian Rocks Christian (Largo)
Summit Christian (West Palm Beach)

Independent Boys
(3 schools)

Douglas (Parkland)
Indian Rocks Christian (Largo)
Summit Christian (West Palm Beach)