2005 FHSAA Bowling Championships
Girls District Tournament Results

District 1

1. Columbia (Lake City)
4360
Chelsea Blair
387
Kayla Brill
103
Amber Dupree
765
Gabriella Frazier
1048
Jessica Miguel
106
Amber Stormant
820
Amanda Wethington
112
Sarah Wethington
1019
2. Forest (Ocala)
4217
Kayla Casolo
806
Chantal Gaud
888
Brittany Huffstetler
Autumn Montoya
Heather Thumquist
786
Erica Varner
Elizabeth West
985
Jenelle Wolfe
752
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Nicole Bryant, Lake Weir (Ocala)
1025
2. Jennifer Mullin, Vanguard (Ocala)
999
3. Noel Ready, Vanguard (Ocala)
996

District 2

1. DeLand
5460
Jennifer Brown
1212
Callie Held
947
Jennifer Newell
1059
Tara Phillips
1012
Jade Saxon
Amy Seymour
1230
Lyndsay Younk
2. Spruce Creek (Port Orange)
4591
Kaitlin Dallarosa
856
Elizabeth Dees
Alyssa Everhart
1052
Jillian Mascucci
885
Sydney Norwood
855
Halley Pepper
Amanda Shults
943
Jessica Stuyvenberg
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Ryan Tilley, Pine Ridge (Deltona)
1243
2. Ashley Durrance, Seabreeze (Daytona Beach)
1079
3. Valori Poovey, Flagler Palm Coast (Bunnell)
991

District 3

1. Eustis
4871
Heather Damon
954
Elizabeth Matthews
Selina Milligan
1013
Stephanie Moore
1017
Tabitha Moore
827
Chelsey Vanhoose
1060
2. Tavares
4783
Katherine Brownsberger
380
Claire Johnson
343
Jessica Love
1070
Lacey Morgan
979
Cicely Sheffield
Deanne Walden
1086
Jacqueline Wilhelm
925
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Caitlin Welsh, Indian Rocks Christian (Largo)
963
2. Barbara Fears, Mount Dora
906
3. Samantha White, Tampa Prep
832

District 4

1. Lake Mary
5053
Alicia McLain
1040
Gianna Valone
996
Heather Pettit
822
Andrea Roberts
1067
Danielle Corrao
1128
Julia Lethbridge
Ashley Travieso
Kaley Celetano
2. Lyman (Longwood)
4292
Felicia Crowther
1079
Kerry Faught
704
Jacqueline Nelson
997
Denise Ramos
258
Shelby Seeback
932
Danalise Serrano
322
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Heather Benton, Seminole (Sanford)
1071
2. Christina Hyson, Lake Howell (Winter Park)
1046
3. Samantha Kresal, Crooms (Sanford)
1028

District 5

1. Winter Park
5031
Kaylee Flowers
545
Julie Wright
1109
Lisa Stiles
1044
Pauline Harris
623
Jennifer Powell
1162
Amanda McEachern
316
Kamini Singh
104
Synda Dial
128
2. Apopka
4770
Kelly Ansell
763
Ashley Preston
982
Amy Seay
989
Jennifer Beisheim
946
Catrina Cruger
955
Marie Kaleel
135
Sara Hohmeister
Stephanie Baer
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Jennifer Cassano, Edgewater (Orlando)
1055
2. Jessica Overmeyer, Trinity Prep (Winter Park)
1021
3. Megan Couch, West Orange (Winter Garden)
1009

District 6

1. Timber Creek (Orlando)
5492
Jennifer Degenhart
668
Christa Gardner
1040
Ashleigh Harp
331
Kaleigh Harp
427
Samantha Macina
878
Amy Nesseralla
928
Katherine Sutphin
1220
2. University (Orlando)
4546
Melissa Berland
586
Leighann Bozman
125
Laura Browning
655
Rebecca Dawson
926
Michelle Posadas
1048
Kayla Togno
245
Amanda Weber
961
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Natasha Mallen, Boone (Orlando)
997
2. Anna Pallis, Dr. Phillips (Orlando)
995
3. Kayleen Boyd, Olympia (Orlando)
989

District 7

1. Centennial (Port St. Lucie)
5409
Macy Bean
1174
April L'Heureux
1155
Samantha Millgate
306
Amanda-Jane Stinehart
1044
Brittney Theiss
483
2. Lincoln Park (Fort Pierce)
5111
Charlotte Grose
Calison Holley
292
Natalie Olson
499
Marsha Parry
Daria Ruttler
1130
Nicole Sprague
1051
Jessica Strong
1044
Shelby Strong
549
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Brittney Phelps, South Fork (Stuart)
1167
2. Vanessa Burgos, South Fork (Stuart)
1126
3. Jamie Bowers, Fort Pierce Central
1033

District 8

1. Palm Beach Gardens
4446
Mercedes Camprubi-Soms
601
Petrina Closi
207
Jamie Escobar-Velez
965
Dayna Galganski
1243
Erin Reilly
704
Jaclyn Turczyn
Jacqueline Weible
726
2. Jupiter
3450
Amanda Dixon
688
Alyssa Hancock
190
Mary Hartman
Heather Kitzmiller
803
Beth Kravitz
730
Ashley Phelix
422
Danielle Prajer
176
Melissa Rowe
441
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Amber Petravich, Palm Beach Lakes
1219
2. Gina Picarelli, Seminole Ridge (Loxahatchee)
1007
3. Jennifer Pientka, Inlet Grove (Riviera Beach)
809

District 9

1. Palm Beach Central (Wellington)
4103
Kelly Garrison
826
Ilissa Kennedy
808
Abigail Mize
952
Amy Nannan
603
Christel Wurster
914
2. Lake Worth
4090
Danille Baker
815
Amie Coffman
751
Stephanie DeMarinis
900
Vicki Dubisky
981
Jennifer Vargas
643
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Samantha Hesley, Wellington
1183
2. Chelsea Packard, Summit Christian (West Palm Beach)
935
3. Noelle Thear, Royal Palm Beach
906

District 10

1. West Boca Raton
4617
Michelle Verina
378
Stacey Coon
826
Janel Fleming
219
Lauryn Kuenzle
108
Jenn Traub
899
Ashley Marrotte
931
Samantha Infantino
1250
2. Spanish River (Boca Raton)
4420
Lyndsay Petterson
Alex Karsten
Danille Bell
954
Michelle Dowling
717
Gara Steinfield
944
Heather Garcia
882
Alyssa Bois
923
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Kristie Petravich, Santaluces (Lantana)
1179
2. Brittany Woller, Santaluces (Lantana)
1016
3. Nicole Rother, Atlantic (Delray Beach)
907

District 11

1. Miami Carol City
3825
Jessica Allen
733
Deziree Harris
423
Shaquilla Mitchell
275
Tricia Orr
946
Evelyn Rodriguez
717
Chantell Walker
731
2. North Miami Beach
3727
Emily Elimuddin
718
Amanda Brillant
176
Sherene Byles
601
Elizabeth Jones
974
Emelyn Matias
742
Olivia Rodriguez
516
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Brittnie Roberts, Miami Norland
840
2. Tamrehan Hassan, American (Hialeah)
741
3. Marcela Miceli, North Miami
729

District 12

1. Braddock (Miami)
4045
Sabrina Binegar
789
Jessica Morales
764
Shairo Escobio
570
Samantha Lippel
852
Samantha Caballero
970
Natalie Reyes
100
2. Hialeah-Miami Lakes
3618
Shakevia Parks
151
Glenda Alfonso
460
Patricia Williams
538
Meaggan Pena
696
Angela Truncale
1132
Elizabeth Mendes
641
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Michelle Pelley, Miami Springs
843
2. Esteffania Najeria, Miami Coral Park
788
3. Melanie Gonzalez, Miami Coral Park
775

District 13

1. Coral Reef (Miami)
5010
Joanna Finazzo
Jennifer Harrington
114
Vivian Kallinosis
1155
Tarah Kemp
966
Jenevieve Sadler
1042
Cassandra Sosa
778
Lauren Wilson
955
2. South Dade (Homestead)
4625
Chelsee Humphreys
971
Michele Arnold
894
Ligia Sequeira
852
Amber McElwayne
866
Samantha Murphy
1042
Kristi Walker
Stefanie Felton
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Alyssa Harper, Varela (Miami)
1081
2. Nicole O'Grady, Coral Reef (Miami)
1077
3. Mindy Coile, Southwest Miami
1024