Inaugural FHSAA Bowling Championships
Boys District Tournament Results

District 1

There is not a District 1 in boys bowling.

District 2

1. New Smyrna Beach
5808
Michael Cardell
1153
Justin Cooley
596
Matt Evers
929
Zach Goodrich
566
Brian O'Donnell
1216
Vince Vetere
187
Skylerr Vyse
1161
2. DeLand
5743
Robert Bennett
Frank Bruno
406
Ryan Driver
1182
Cody Held
1107
Jamie Light
658
Mark Michalek
1226
Brett Neeld
977
Brent Wilkins
187
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Kevin Greco, Flagler Palm Coast (Bunnell)
1222
2. Nathan Chamberlain, Deltona
1210
3. Justin McKitrick, Mainland (Daytona Beach)
1198

District 3

1. Mount Dora
5648
Timothy Christian
1152
James Givens
1123
Hank Owens
1221
Joseph Stroney
808
Kasey Weeks
97
Joshua Wiseman
1247
2. Lake Mary
5559
Matt Banta
1236
Jesse Bardwell
1141
Garrett Braun
1177
Jimmy Canteenwalla
157
Andrew Hennes
Ben Pascalar
997
Zach Steiner
576
Robert Strader
275
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Bryan Totten, Eustis
1327
2. Jeremy Stokes, Mount Dora Bible
1224
3. Christopher Weeks, Lake Howell (Winter Park)
1218

District 4

1. Apopka
5690
Matt Bartley
987
Cory Mullica
Craig Mullica
1226
Kyle Paxson
1349
Mitchell Schilling
Greg Sowers
Thomas Stanley
1023
Nick Steele
1105
2. Timer Creek (Orlando)
5664
Lee Aubrey
1144
Noah Barnett
181
Matthew Dawson
1182
Mitchell Eadens
162
Nicolau Mikolenko
1216
Terry Rodell
722
Daniel Wiggins
Bradley Wycle
1057
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Mike Moore, Colonial (Orlando)
1363
2. John Ihrig, Edgewater (Orlando)
1284
3. Chris Inonog, Cypress Creek (Orlando)
1274

District 5

1. Jupiter
4922
Tony Davenport
164
John Delapine
488
Jon Eubank
1104
Andrew Frazier
730
Mike McDermott
1019
Matt Ragsdale
428
Chris Taylor
989
2. Fort Pierce Westwood
4868
Zachary Bass
763
Mike Bordeniuk
597
Travis Gates
724
Tyler Logsdon
977
Jake Velardo
1170
Brandon Wells
631
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Jason Harrison, Port St. Lucie
1295
2. Steven Tramel, Sebastian River (Sebastian)
1129
3. Mike Hale, Port St. Lucie
1086

District 6

1. Royal Palm Beach
5833
Brian Brooker
1081
Mike DiMeglio
1265
Anthony Picarelli
1122
John Schmidt
1113
Shayne Shields
Brandon Walker
1252
2. Santaluces (Lantana)
5702
Mark Church
1163
Edward Dwyer
1199
Kwentin Eastberg
1068
Dustin Gerstein
Bret Malkasian
1262
David Padilla
Scott Royse
1010
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Jake Rivas, Cardinal Newman (West Palm Beach)
1305
2. Craig Huber, Atlantic (Delray Beach)
1191
3. Daniel Taylor, Dreyfoos (West Palm Beach)
1177

District 7

1. American (Hialeah)
4585
Alejandro Cabezas
852
Pierre Duran
Jonathan Fernandez
385
Christian Gaitan
338
Christopher McFarlane
1028
Tyler Rose
822
Andrew San Roman
1160
2. Dr. Krop (Miami)
4572
Danny Albo
910
Aaron Brafman
1004
Brett Campbell
Daniel Fisher
687
Matthew Lerman
156
David Mantel
877
Alan Papir
David Weisselberger
938
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Elloit Chaney, Miami Norland
1121
2. Darrell Gaitor, Goleman (Miami)
1024
3. Randy Rodriguez, Miami Carol City
882

District 8

1. Columbus (Miami)
5447
Robert Bella
1000
Alex Lopez
1108
Robert MacKarvich
1314
John Mullin
95
Dave Nesselein
844
Andrew Turner
1086
2. Braddock (Miami)
5113
Matthew Caballero
1053
Joshua Kaufman
1123
Michael Kaufman
986
Armando Lopez
949
Jessiett Miranda
1002
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. Ryan Reese, Miami Springs
1275
2. Erik Shelfer, Miami Northwestern
1096
3. Julian Melendez, Miami Springs
1062

District 9

1. Varela (Miami)
6103
Mark Delara
353
Alec Fernandez
1076
Michael Hamilton
1318
Daniel Purrier
400
Kevin San Juan
298
Greg Smith
1082
Darren Straker
351
Jesse Thrash
1225
2. Miami Killian
5866
Eric Berkwitz
1109
Mike Dunn
Brandon Fraum
Alex Pagola
1096
Zachary Rogers
1233
Sean Sarkissian
Chris Seymanski
1121
Ray Timbers
1307
Individual Results (Top 3 not part of 1st or 2nd place team)
1. David Beck, Southwest Miami
1362
2. Eddie Martelli, Coral Reef (Miami)
1283
3. Ronnie Wescott, South Dade (Homestead)
1254