2002-03 FHSAA Girls Basketball Classification & District Assignments

The following classification & district assignments are for the 2002-03 FHSAA State Girls Basketball Series. Districts have been updated to include the assignment of newly opening public schools and schools that are requesting assignment in girls basketball for the first time, as well as to delete schools that have withdrawn from the FHSAA State Girls Basketball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for Classification & District Assignments, in the FHSAA Office at ext. 170 or by e-mail at jwatford@fhsaa.org. (X – denotes district leader)


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class A


Class 6A
(82 schools; student population: 1994-4071)

DISTRICT 1
(3 schools)

Ed White (Jacksonville)
Mandarin (Jacksonville)
Sandalwood (Jacksonville) - X

DISTRICT 2
(5 schools)

DeLand
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Oviedo
Seminole (Sanford) - X

DISTRICT 3
(7 schools)

Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Olympia (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park - X

DISTRICT 4
(7 schools)

Boone (Orlando) - X
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)

DISTRICT 5
(6 schools)

Bloomingdale (Valrico) - X
Gaither (Tampa)
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota
Venice

DISTRICT 6
(5 schools)

Martin County (Stuart)
Palm Beach Gardens - X
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)

John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Olympic Heights (Boca Raton)
Santaluces (Lantana) - X
Spanish River (Boca Raton)
Wellington

DISTRICT 8
(5 schools)

Coconut Creek
Coral Springs
Douglas (Parkland)
Piper (Sunrise) - X
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 9
(4 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Deerfield Beach
Dillard (Fort Lauderdale) - X
Ely (Pompano Beach)

DISTRICT 10
(5 schools)

Cypress Bay (Weston)
Flanagan (Pembroke Pines)
Plantation
South Plantation - X
Western (Davie)

DISTRICT 11
(5 schools)

Dr. Krop (Miami)
Miami Central
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach - X

DISTRICT 12
(5 schools)

American (Hialeah)
Goleman (Miami) - X
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City

DISTRICT 13
(5 schools)

Miami Beach
Miami Edison
Miami Jackson
Miami Northwestern - X
Miami Springs

DISTRICT 14
(4 schools)

Braddock (Miami)
Coral Gables
Miami
Miami Coral Park - X

DISTRICT 15
(5 schools)

Miami Killian
Miami Sunset
South Miami - X
Southwest Miami
Varela (Miami)

DISTRICT 16
(5 schools)

Coral Reef (Miami) - X
Homestead
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)


Class 5A
(83 schools; student population: 1543-1993

DISTRICT 1
(5 schools)

Choctawhatchee (Fort Walton Beach) - X
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Niceville
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(3 schools)

Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven) - X
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 3
(6 schools)

Englewood (Jacksonville) - X
Fletcher (Neptune Beach)
Forrest (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(4 schools)

Belleview
Buchholz (Gainesville)
Columbia (Lake City)
Orange Park - X

DISTRICT 5
(6 schools)

Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Mainland (Daytona Beach) - X
New Smyrna Beach
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 6
(4 schools)

Lake Howell (Winter Park) - X
Lyman (Longwood)
Titusville
Winter Springs

DISTRICT 7
(5 schools)

Durant (Plant City) - X
East Bay (Gibsonton)
Haines City
Lakeland
Plant City

DISTRICT 8
(7 schools)

Alonso (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
King (Tampa)
Leto (Tampa) - X
Middleton (Tampa)
Wharton (Tampa)

DISTRICT 9
(6 schools)

Clearwater
Countryside (Clearwater) - X
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)

DISTRICT 10
(6 schools)

Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg) - X
Northeast (St. Petersburg)
St. Petersburg
Seminole

DISTRICT 11
(6 schools)

Cape Coral
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers - X

DISTRICT 12
(5 schools)

Cypress Lake (Fort Myers) - X
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lely (Naples)
Naples

DISTRICT 13
(6 schools)

Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee) - X
St. Cloud
South Lake (Groveland)

DISTRICT 14
(6 schools)

Atlantic (Delray Beach) - X
Boca Raton
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens)
Fort Pierce Central
South Fork (Stuart)

DISTRICT 15
(4 schools)

Cooper City
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
Stranahan (Fort Lauderdale) - X

DISTRICT 16
(4 schools)

Hollywood Hills (Hollywood) - X
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)


Class 4A
(80 schools; student population: 1210-1542)

DISTRICT 1
(4 schools)

Pensacola
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola) - X
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(3 schools)

Crestview - X
Milton
Pace

DISTRICT 3
(4 schools)

Chiles (Tallahassee)
Godby (Tallahassee)
Leon (Tallahassee) - X
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 4
(5 schools)

Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
First Coast (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville) - X

DISTRICT 5
(6 schools)

Clay (Green Cove Springs) - X
Eastside (Gainesville)
Gainesville
Middleburg
Palatka
Ridgeview (Orange Park)

DISTRICT 6
(6 schools)

Atlantic (Port Orange)
Forest (Ocala)
Lake Weir (Ocala)
North Marion (Ocala)
Seabreeze (Daytona Beach)
Vanguard (Ocala) - X

DISTRICT 7
(5 schools)

Central (Brooksville) - X
East Ridge (Clermont)
Lecanto
Leesburg
Springstead (Spring Hill)

DISTRICT 8
(7 schools)

Gulf (New Port Richey)
Hudson
Land O’Lakes
Mitchell (New Port Richey)
Ridgewood (New Port Richey) - X
River Ridge (New Port Richey)
Tarpon Springs

DISTRICT 9
(7 schools)

Armwood (Seffner)
Blake (Tampa) - X
Brandon
Jefferson (Tampa)
Plant (Tampa)
Sickles (Tampa)
Tampa Bay Tech

DISTRICT 10
(7 schools)

Auburndale
George Jenkins (Lakeland)
Kathleen (Lakeland) - X
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Lake Wales
Winter Haven

DISTRICT 11
(6 schools)

Bayshore (Bradenton)
Booker (Sarasota)
Dunedin
Lakewood (St. Petersburg)
Palmetto
Southeast (Bradenton) - X

DISTRICT 12
(4 schools)

Barron Collier (Naples)
Estero - X
Lehigh (Lehigh Acres)
Port Charlotte

DISTRICT 13
(6 schools)

Astronaut (Titusville)
Bayside (Palm Bay) - X
Merritt Island
Palm Bay (Melbourne)
Rockledge
Satellite (Satellite Beach)

DISTRICT 14
(4 schools)

Centennial (Port St. Lucie) - X
Okeechobee
Port St. Lucie
Sebastian River (Sebastian)

DISTRICT 15
(3 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Jupiter - X

DISTRICT 16
(5 schools)

Fort Lauderdale
Hallandale
Our Lady of Lourdes (Miami)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) - X
Washington (Miami)


Class 3A
(76 schools; student population: 553-1209)

DISTRICT 1
(5 schools)

Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City) - X
Gulf Breeze
Marianna
Navarre

DISTRICT 2
(4 schools)

Madison County (Madison)
Shanks (Quincy) - X
Taylor County (Perry)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(4 schools)

Bradford (Starke) - X
Keystone Heights
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)

Baker County (Glen St. Mary)
Bolles (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville) - X
West Nassau (Callahan)

DISTRICT 5
(5 schools)

Bartram Trail (Jacksonville)
Interlachen
Menendez (St. Augustine)
Nease (St. Augustine)
St. Augustine - X

DISTRICT 6
(6 schools)

Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon - X
Hernando (Brooksville)
West Port (Ocala)
Williston

DISTRICT 7
(5 schools)

Eustis
Mount Dora
South Sumter (Bushnell)
Tavares - X
Umatilla

DISTRICT 8
(4 schools)

Bishop Moore (Orlando)
Cocoa
Cocoa Beach
Jones (Orlando) - X

DISTRICT 9
(4 schools)

Freedom (Tampa)
Osceola (Seminole)
Robinson (Tampa)
Tampa Catholic – X

DISTRICT 10
(6 schools)

Bartow
Mulberry - X
Pasco (Dade City)
Wesley Chapel
Zephyrhills

DISTRICT 11
(5 schools)

Avon Park
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula)
Lake Placid
Sebring - X

DISTRICT 12
(6 schools)

Bishop Verot (Fort Myers)
Clewiston
Immokalee
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers) - X

DISTRICT 13
(5 schools)

Cardinal Newman (West Palm Beach) - X
Fort Pierce Westwood
Lincoln Park (Fort Pierce)
Pahokee
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 14
(4 schools)

Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
North Lauderdale
Pine Crest (Fort Lauderdale) - X
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 15
(4 schools)

American Heritage (Plantation)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) - X
Chaminade (Hollywood)
Monsignor Pace (Miami)

DISTRICT 16
(4 schools)

Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Coral Gables) - X
Key West
St. Brendan (Miami)


Class 2A
(76 schools; student population: 234-552)

DISTRICT 1
(4 schools)

Baker
Jay - X
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic

DISTRICT 2
(5 schools)

Chipley - X
Freeport
Holmes County (Bonifay)
Vernon
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 3
(4 schools)

Blountstown - X
Greensboro
Liberty County (Bristol)
Port St. Joe

DISTRICT 4
(5 schools)

Florida High (Tallahassee)
Havana Northside
Jefferson County (Monticello)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee) - X

DISTRICT 5
(4 schools)

Branford - X
Hamilton County (Jasper)
Lafayette (Mayo)
Fort White

DISTRICT 6
(4 schools)

Bell
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Trenton - X

DISTRICT 7
(4 schools)

Baldwin - X
Episcopal (Jacksonville)
Hilliard
Trinity Christian (Jacksonville)

DISTRICT 8
(4 schools)

Hawthorne - X
P.K. Yonge (Gainesville)
Newberry
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 9
(5 schools)

Crescent City
Father Lopez (Daytona Beach)
Taylor (Pierson) - X
Trinity Prep (Winter Park)
Wildwood

DISTRICT 10
(4 schools)

First Academy (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Melbourne Central Catholic - X
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 11
(6 schools)

Academy of the Holy Names (Tampa)
Berkeley Prep (Tampa)
Fort Meade
Frostproof
McKeel Academy (Lakeland) - X
Tampa Prep

DISTRICT 12
(4 schools)

Cardinal Mooney (Sarasota) - X
Clearwater Central Catholic
Dunbar (Fort Myers)
St. Petersburg Catholic

DISTRICT 13
(5 schools)

American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach) - X
John Carroll (Fort Pierce)
King’s Academy (West Palm Beach)
St. Edward’s (Vero Beach)

DISTRICT 14
(6 schools)

Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pompano Beach
St. Andrew’s (Boca Raton)
University (Fort Lauderdale) - X
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(6 schools)

Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami)
Florida Christian (Miami) - X
LaSalle (Miami)
MAST (Miami)
Miami Country Day

DISTRICT 16
(6 schools)

Archbishop Carroll (Miami)
Carrollton (Miami)
Marathon
Palmer Trinity (Miami)
Ransom Everglades (Miami) - X
Westminster Christian (Miami)


Class A
(114 schools; student population: 11-234)

DISTRICT 1
(6 schools)

Central (Milton)
East Hill Christian (Pensacola)
Laurel Hill - X
Paxton
Ponce de Leon
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(7 schools)

Bethlehem (Bonifay)
Cottondale
Graceville - X
Grand Ridge
Malone
Poplar Springs (Graceville)
Sneads

DISTRICT 3
(6 schools)

Apalachicola
Aucilla Christian (Monticello)
Chattahoochee
FAMU (Tallahassee)
Munroe (Quincy) - X
Wewahitchka

DISTRICT 4
(8 schools)

Arlington Country Day (Jacksonville)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Florida School for the Deaf (St. Augustine)
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park) - X
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 5
(5 schools)

Bronson - X
Cedar Key
Oak Hall (Gainesville)
St. John Lutheran (Ocala)
Trinity Catholic (Ocala)

DISTRICT 6
(9 schools)

Altamonte Christian (Altamonte Springs)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Cyber High Charter (Sanford)
Geneva (Fern Park)
Lake Mary Prep
Master’s Academy (Oviedo)
Orangewood Christian (Maitland) - X
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 7
(10 schools)

Central Florida Christian (Ocoee)
Circle Christian (Orlando)
Faith Christian (Orlando)
Montverde - X
Mount Dora Bible
Orlando Christian
Orlando Lutheran
Pine Castle Christian (Orlando)
Seven Rivers Christian (Lecanto)
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 8
(6 schools)

Brevard Christian (West Melbourne)
Covenant Christian (Palm Bay)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Life Academy (Kissimmee)
Merritt Island Christian - X
Temple Christian (Titusville)

DISTRICT 9
(8 schools)

All Saints’ (Winter Haven)
Celebration
Evangel Christian (Lakeland)
Lakeland Christian - X
New Dimensions (Kissimmee)
Santa Fe Catholic (Lakeland)
Sonrise Christian (Lakeland)
Walker Memorial (Avon Park)

DISTRICT 10
(8 schools)

Bayshore Christian (Tampa)
Calvary Christian (Clearwater)
Cambridge (Tampa)
Indian Rocks Christian (Largo)
Lakeside Christian (Clearwater)
Oldsmar Christian
Riverhills Christian (Tampa) - X
Tampa Baptist

DISTRICT 11
(8 schools)

Admiral Farragut (St. Petersburg)
Bradenton Christian - X
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
Out-of-Door (Sarasota)
St. Stephen’s Episcopal (Bradenton)
Sarasota Christian
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 12
(7 schools)

Canterbury (Fort Myers)
Community School of Naples
Evangelical Christian (Fort Myers) - X
Everglades City
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

DISTRICT 13
(8 schools)

Boca Raton Christian
Boca Raton Prep
Community Christian (Stuart)
Glades Day (Belle Glade)
Jupiter Christian - X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Morningside Academy (Port St. Lucie)
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 14
(9 schools)

Coral Springs Christian
Fort Lauderdale Christian
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian - X
Pembroke Pines Charter
Posnack Jewish (Plantation)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Upperroom Christian (Lauderhill)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 15
(6 schools)

Champagnat Catholic (Hialeah)
Greater Miami Academy
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach) - X
Miami Christian
Northwest Christian (Miami)

DISTRICT 16
(3 schools)

Calusa Prep (Miami)
Holy Cross (Miami) - X
Westwood Christian (Miami)