2008-09 FHSAA State Boys Basketball Series Assignments

The following assignments are for the 2008-09 FHSAA State Boys Basketball Series. Schools in italics will open in Fall 2008. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Last updated Monday, February 9, 2009 11:00 AM

Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinators)



Class 6A
114 schools
Fall 2004 student population: 2345-4742


REGION 1
(24 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park – X
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(5 schools)
DeLand – X
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(6 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 4
(8 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park – X

REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Apopka
Dr. Phillips (Orlando) – X
East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 6
(6 schools)
Eau Gallie (Melbourne)
Gateway (Kissimmee)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne) – X
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)
Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater) – X
Gaither (Tampa)
Mitchell (New Port Richey)
St. Petersburg
Sickles (Tampa)

DISTRICT 8
(7 schools)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton) – X
Lakeland
Plant City
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota

REGION 3
(33 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) – X
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana) – X
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 11
(9 schools)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) – X
Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Piper (Sunrise)
Plantation
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 12
(9 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)
South Plantation – X
Western (Davie)

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami) – X
Goleman (Miami)
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah – X
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 15
(8 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami)
Coral Gables – X
Ferguson (Miami)
Miami Coral Park
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami) – X



Class 5A
112 schools
Fall 2004 student population: 1783-2344


REGION 1
(28 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach – X
Niceville
Pace
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 schools)
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield) – X

DISTRICT 3
(8 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville) – X
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville – X
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala)

REGION 2
(24 schools)

DISTRICT 5
(5 schools)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park) – X
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 6
(6 schools)
Auburndale – X
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Liberty (Kissimmee)
Winter Haven

DISTRICT 7
(5 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes
Ridgewood (New Port Richey) – X
River Ridge (New Port Richey)
Wesley Chapel

DISTRICT 8
(8 schools)
Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa) – X

REGION 3
(31 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Clearwater
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo – X
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Tarpon Springs

DISTRICT 10
(9 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Jesuit (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa) – X
Robinson (Tampa)

DISTRICT 11
(7 schools)
Boca Ciega (Gulfport) – X
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Seminole

DISTRICT 12
(8 schools)
Bayshore (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda) – X
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Port Charlotte
Southeast (Bradenton)
Venice

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
Fort Pierce Central
Port St. Lucie – X
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian)
Treasure Coast (Port St. Lucie)

DISTRICT 14
(6 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Martin County (Stuart)
Monarch (Coconut Creek)
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

DISTRICT 15
(9 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers – X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 16
(8 schools)
Dillard (Fort Lauderdale) – X
Hollywood Hills (Hollywood)
Miami Jackson
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)



Class 4A
115 schools
Fall 2004 student population: 1039-1782


REGION 1
(24 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Gulf Breeze
Milton – X
Navarre
Pensacola
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(5 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
East Gadsden (Havana) – X
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)

DISTRICT 3
(7 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Bradford (Starke) – X
Clay (Green Cove Springs)
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville) – X
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

REGION 2
(33 schools)

DISTRICT 5
(8 schools)
Atlantic (Port Orange) – X
Creekside (St. Johns) [new school]
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra)
Palatka
Ponte Vedra [new school]
St. Augustine

DISTRICT 6
(8 schools)
Belleview – X
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
North Marion (Citra)
South Sumter (Bushnell)
West Port (Ocala)

DISTRICT 7
(8 schools)
Bishop Moore (Orlando) – X
Celebration
Eustis
Harmony
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
South Lake (Groveland)
Tavares

DISTRICT 8
(9 schools)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson – X
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes)
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

REGION 3
(27 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Bartow
Haines City
Kathleen (Lakeland) – X
Lake Wales
Ridge Community (Davenport)
Spoto (Riverview)
Tenoroc (Lakeland) [new school]

DISTRICT 10
(7 schools)
Avon Park
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula) – X
Palmetto
Sebring

DISTRICT 11
(8 schools)
Clewiston
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Gateway Charter (Fort Myers)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers – X

DISTRICT 12
(5 schools)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples) – X
Naples
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 4
(31 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Merritt Island
Rockledge – X
Space Coast (Port St. John)
Titusville
Viera (Melbourne)

DISTRICT 14
(7 schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(8 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Boynton Beach
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X
Fort Lauderdale
Hallandale
Olympic Heights (Boca Raton)
Pembroke Pines Charter
West Broward (Pembroke Pines) [new school]

DISTRICT 16
(8 schools)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Edison
Monsignor Pace (Miami) – X
Reagan (Doral)
St. Brendan (Miami)
Westland Hialeah [new school] (contingent upon ability to schedule necessary district games)



Class 3A
77 schools
Fall 2004 student population: 454-1038


REGION 1
(20 schools)

DISTRICT
(4 schools)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs) – X

DISTRICT 2
(3 schools)
Chipley
Holmes County (Bonifay)
Marianna – X

DISTRICT 3
(4 schools)
Florida (Tallahassee)
Hamilton County (Jasper)
Madison County (Madison) – X
Taylor County (Perry)

DISTRICT 4
(9 schools)
Baldwin
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville) – X
Episcopal (Jacksonville)
Fernandina Beach
Ribault (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

REGION 2
(20 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Fort White
Newberry
P.K. Yonge (Gainesville) – X
Williston

DISTRICT 6
(5 schools)
Crescent City
Interlachen
Keystone Heights – X
Taylor (Pierson)
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 7
(5 schools)
Mount Dora
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla
Villages – X
Wildwood

DISTRICT 8
(4 schools)
Crooms (Sanford)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park) – X

REGION 3
(15 schools)

DISTRICT 9
(3 schools)
John Carroll (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic – X
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 10
(4 schools)
Frostproof
Lake Placid
McKeel (Lakeland)
Mulberry – X

DISTRICT 11
(5 schools)
Berkeley Prep (Tampa) – X
Clearwater Central Catholic
Lennard (Ruskin)
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 12
(3 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Dunbar (Fort Myers) – X

REGION 4
(22 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Pahokee
St. Andrew's (Boca Raton) – X
Inlet Grove (Riviera Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 14
(5 schools)
American Heritage (Plantation)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale) – X
Pompano Beach

DISTRICT 15
(7 schools)
Chaminade (Hollywood) – X
Doral Academy (Miami)
Florida Christian (Miami)
LaSalle (Miami)
Parkway (Miramar)
Somerset (Pembroke Pines)
University (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(5 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami) – X
MAST (Key Biscayne)
Ransom Everglades (Miami)



Class 2A
85 schools
Fall 2004 student population: 194-453


REGION 1
(19 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Baker
Jay
Freeport
Pensacola Christian
Ponce de Leon – X
Vernon

DISTRICT 2
(5 schools)
Altha
Blountstown – X
Bozeman (Southport)
Cottondale
Sneads

DISTRICT 3
(4 schools)
Liberty County (Bristol)
Port St. Joe – X
West Gadsden (Greensboro)
Wewahitchka

DISTRICT 4
(4 schools)
Franklin County (Carrabelle)
Jefferson County (Monticello)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee) – X

REGION 2
(21 schools)

DISTRICT 5
(7 schools)
Bell
Branford
Bronson – X
Hawthorne
Lafayette (Mayo)
Oak Hall (Gainesville)
Trenton

DISTRICT 6
(6 schools)
Arlington Country Day (Jacksonville)
Hilliard
Providence (Jacksonville) – X
St. Johns (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 7
(4 schools)
Father Lopez (Daytona Beach)
Master's Academy (Oviedo)
Mount Dora Bible
Orangewood Christian (Maitland) – X

DISTRICT 8
(4 schools)
First Academy (Orlando)
Florida Air (Melbourne)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Pine Castle Christian (Orlando) – X

REGION 3
(21 schools)

DISTRICT 9
(4 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Calvary Christian (Clearwater)
Indian Rocks Christian (Largo)
Tampa Prep – X

DISTRICT 10
(5 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade
Lakeland Christian – X
New Dimensions (Kissimmee)
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 11
(5 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Keswick Christian (St. Petersburg) – X
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Stephen's (Bradenton)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 12
(7 schools)
Canterbury (Fort Myers) – X
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

REGION 4
(24 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach) – X
St. Edward's (Vero Beach)
Summit Christian (West Palm Beach)

DISTRICT 14
(6 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale) – X
Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian
Sagemont (Weston)
Westminster (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(6 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami) – X
Doctors Charter (Miami Shores)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Country Day

DISTRICT 16
(5 schools)
Marathon
Miami Christian
Palmer Trinity (Miami)
Westminster Christian (Miami) – X
Westwood Christian (Miami)



Class 1A
97 schools
Fall 2004 student population: 1-193


REGION 1
(21 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)
Central (Milton)
Dr. Gainer (Pensacola)
East Hill Christian (Pensacola)
Escambia Charter (Gonzalez)
Laurel Hill – X
Paxton
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(4 schools)
Bethlehem
Graceville
Malone – X
Poplar Springs

DISTRICT 3
(4 schools)
Aucilla Christian (Monticello)
FAMU (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee) – X
Munroe (Quincy)

DISTRICT 4
(6 schools)
Eagle's View (Jacksonville)
Esprit de Corps (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) – X
Mandarin Christian (Jacksonville)
Rock (Gainesville)
St. Francis (Gainesville)

REGION 2
(27 schools)

DISTRICT 5
(8 schools)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Geneva School (Winter Park)
Halifax Academy (Daytona Beach)
International (Winter Park)
Lake Mary Prep – X
Lighthouse Christian (DeLeon Springs)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 6
(6 schools)
Cedar Key
First Academy-Leesburg
Hernando Christian (Brooksville)
Meadowbrook Academy (Ocala)
St. John Lutheran (Ocala)
Seven Rivers Christian (Lecanto) – X

DISTRICT 7
(7 schools)
Agape Christian (Orlando)
Central Florida Christian (Ocoee) – X
Circle Christian (Orlando)
Faith Christian (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden)
Orlando Christian Prep
Orlando Lutheran

DISTRICT 8
(6 schools)
Brevard Christian (West Melbourne)
Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay)
Merritt Island Christian – X
RFM Christian (Melbourne)
Temple Christian (Titusville)

REGION 3
(20 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
City of Life Christian (Kissimmee)
Life Christian Academy (Kissimmee)
Sonrise Christian (Lakeland)
Southland Christian (Kissimmee)
Vanguard (Lake Wales)
Victory Christian (Lakeland)
Walker Memorial (Avon Park)

DISTRICT 10
(5 schools)
Bayshore Christian (Tampa)
Berean Academy (Lutz)
Cambridge (Tampa) – X
Seffner Christian
Tampa Bay Christian (Tampa)

DISTRICT 11
(5 schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Canterbury (St. Petersburg)
Carrollwood (Tampa)
Citrus Park Christian (Tampa)
Lakeside Christian (Clearwater) – X

DISTRICT 12
(3 schools)
Bradenton Christian – X
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Berean Christian (West Palm Beach) – X
Community Christian (Stuart)
Morningside Academy (Port St. Lucie)
Pine School (Stuart)
Trinity Christian (Lake Worth)
Wellington Christian

DISTRICT 14
(7 schools)
Boca Raton Christian
Boca Raton Prep (Boca Raton)
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
FAU (Boca Raton)
Grandview Prep (Boca Raton) – X
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 15
(7 schools)
Florida Bible Christian (Miramar)
Fort Lauderdale Christian – X
Posnack Jewish (Plantation)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Upperroom Christian (Lauderhill)
Westlake Prep (Davie)
Zion Lutheran (Deerfield Bch)

DISTRICT 16
(9 schools)
Brito Miami Private
Calusa Prep (Miami)
Champagnat Catholic (Hialeah)
Greater Miami
Horeb Christian (Hialeah)
LaProgresiva (Miami)
Northwest Christian (Miami) – X
Princeton Christian
Redland Christian (Homestead)



Independent
(36 schools)
Academy (Coral Springs)
Bay Point (Homestead)
Brevard Home School (Merritt Island)
Brooks-DeBartolo (Tampa) [new school]
Center of Life (Miami)
Colonial Christian (Homestead)
Cornerstone (Gainesville)
Diamond Community (Palm Bay) [new school]
Dreyfoos (West Palm Beach)
Edgewood (Merritt Island)
Everglades City
First Academy (Naples)
Florida Deaf (St. Augustine)
Forest Lake (Apopka)
Heartland Christian (Sebring)
Island Christian (Islamorada)
Island Coast (Cape Coral)
Lake City Christian
Manatee HEAT (Bradenton)
Master's (Vero Beach)
Mater Lakes (Miami)
Melody Christian (Live Oak)
Miami MacArthur North
Miami MacArthur South
Montverde
Oldsmar Christian
Pendleton (Bradenton)
Peniel Baptist (Palatka)
Riverbend Academy(Ormond Beach)
Seacoast Christian (Jacksonville)
Shores Christian (Ocala)
Smart School (Lauderdale Lakes)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
Village Academy (Delray Beach) [new school]
Wakulla (Crawfordville)
Windemere Prep