2007-08 FHSAA State Boys Basketball Series Assignments

The following assignments are for the 2007-08 FHSAA State Boys Basketball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Monday, January 14, 2008 1:37 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)


(X – denotes District Coordinators)


Class 6A
(114 schools; student population: 2345-4742)

REGION 1
(24 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park – X
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(5 schools)
DeLand – X
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(6 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 4
(8 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando)
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park – X

REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Apopka
Dr. Phillips (Orlando) – X
East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka) [new school]
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 6
(6 schools)
Eau Gallie (Melbourne)
Gateway (Kissimmee)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne) – X
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)
Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater) – X
Gaither (Tampa)
Mitchell (New Port Richey)
St. Petersburg
Sickles (Tampa)

DISTRICT 8
(7 schools)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton) – X
Lakeland
Plant City
Riverview
Riverview (Sarasota)
Sarasota

REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) – X
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana) – X
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 11
(9 schools)
Blanche Ely (Pompano Beach)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) – X
Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Piper (Sunrise)
Plantation
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 12
(9 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)
South Plantation – X
Western (Davie)

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami) – X
Goleman (Miami)
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah – X
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 15
(8 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami)
Coral Gables – X
Ferguson (Miami)
Miami Coral Park
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami) – X



Class 5A
(112 schools; student population: 1783-2344)

REGION 1
(28 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach – X
Niceville
Pace
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 schools)
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield) – X

DISTRICT 3
(8 schools)
Bartram Trail (Jacksonville)
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville) – X
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville – X
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala)

REGION 2
(24 schools)

DISTRICT 5
(5 schools)
Hagerty (Oviedo)
Lake Howell (Winter Park) – X
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 6
(6 schools)
Auburndale – X
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Liberty (Kissimmee) [new school]
Winter Haven

DISTRICT 7
(5 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes
Ridgewood (New Port Richey) – X
River Ridge (New Port Richey)
Wesley Chapel

DISTRICT 8
(8 schools)
Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa) – X

REGION 3
(31 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Clearwater
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo – X
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Tarpon Springs

DISTRICT 10
(9 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Jesuit (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa) – X
Robinson (Tampa)

DISTRICT 11
(7 schools)
Boca Ciega (Gulfport) – X
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Seminole

DISTRICT 12
(8 schools)
Bayshore (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda) – X
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton)
North Port
Port Charlotte
Southeast (Bradenton)
Venice

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
Fort Pierce Central
Port St. Lucie – X
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian)
Treasure Coast (Port St. Lucie)

DISTRICT 14
(6 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Martin County (Stuart)
Monarch (Coconut Creek)
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

DISTRICT 15
(9 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers – X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 16
(8 schools)
Dillard (Fort Lauderdale) – X
Hollywood Hills (Hollywood)
Miami Jackson
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)



Class 4A
(111 schools; student population: 1039-1782)

REGION 1
(25 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Gulf Breeze
Milton – X
Navarre
Pensacola
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
East Gadsden (Havana) – X
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(6 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Bradford (Starke) – X
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville) – X
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

REGION 2
(32 schools)

DISTRICT 5
(7 schools)
Atlantic (Port Orange) – X
Clay (Green Cove Springs)
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra)
Palatka
St. Augustine

DISTRICT 6
(8 schools)
Belleview – X
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
North Marion (Citra)
South Sumter (Bushnell)
West Port (Ocala)

DISTRICT 7
(8 schools)
Bishop Moore (Orlando) – X
Celebration
Eustis
Harmony
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
South Lake (Groveland)
Tavares

DISTRICT 8
(9 schools)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson – X
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes) [new school]
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

REGION 3
(26 schools)

DISTRICT 9
(6 schools)
Bartow
Haines City
Kathleen (Lakeland) – X
Lake Wales
Ridge (Davenport)
Spoto (Riverview)

DISTRICT 10
(7 schools)
Avon Park
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula) – X
Palmetto
Sebring

DISTRICT 11
(8 schools)
Clewiston
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Gateway Charter (Fort Myers)
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers – X

DISTRICT 12
(5 schools)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples) – X
Naples
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach
Merritt Island
Rockledge – X
Space Coast (Port St. John)
Titusville
Viera (Melbourne)

DISTRICT 14
(7 schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(7 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Boynton Beach
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) – X
Fort Lauderdale
Hallandale
Olympic Heights (Boca Raton)
Pembroke Pines Charter

DISTRICT 16
(7 schools)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Miami Edison
Monsignor Pace (Miami) – X
Reagan (Doral)
St. Brendan (Miami)



Class 3A
(77 schools; student population: 454-1038)

REGION 1
(20 schools)

DISTRICT
(4 schools)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs) – X

DISTRICT 2
(3 schools)
Chipley
Holmes County (Bonifay)
Marianna – X

DISTRICT 3
(4 schools)
Florida High (Tallahassee)
Hamilton County (Jasper)
Madison County (Madison) – X
Taylor County (Perry)

DISTRICT 4
(9 schools)
Baldwin
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville) – X
Episcopal (Jacksonville)
Fernandina Beach
Ribault (Jacksonville)
Trinity Christian (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee

REGION 2
(20 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Fort White
Newberry
P.K. Yonge (Gainesville) – X
Williston

DISTRICT 6
(5 schools)
Crescent City
Interlachen
Keystone Heights – X
Taylor (Pierson)
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 7
(5 schools)
Mount Dora
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla
Villages – X
Wildwood

DISTRICT 8
(4 schools)
Crooms (Sanford)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park) – X

REGION 3
(15 schools)

DISTRICT 9
(3 schools)
John Carroll (Fort Pierce)
Melbourne Central Catholic – X
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 10
(4 schools)
Frostproof
Lake Placid
McKeel (Lakeland)
Mulberry – X

DISTRICT 11
(5 schools)
Berkeley Prep (Tampa) – X
Clearwater Central Catholic
Lennard (Ruskin)
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 12
(3 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Dunbar (Fort Myers) – X

REGION 4
(22 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Pahokee
St. Andrew's (Boca Raton) – X
Inlet Grove (Riviera Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 14
(5 schools)
American Heritage (Plantation)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale) – X
Pompano Beach

DISTRICT 15
(7 schools)
Chaminade (Hollywood) – X
Doral Academy (Miami)
Florida Christian (Miami)
LaSalle (Miami)
Parkway (Miramar)
Somerset (Pembroke Pines)
University (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(5 schools)
Archbishop Carroll (Miami)
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami) – X
MAST (Key Biscayne)
Ransom Everglades (Miami)



Class 2A
(86 schools; student population: 194-453)

REGION 1
(19 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Baker
Jay
Freeport
Pensacola Christian
Ponce de Leon – X
Vernon

DISTRICT 2
(5 schools)
Altha
Blountstown – X
Bozeman (Southport)
Cottondale
Sneads

DISTRICT 3
(4 schools)
Liberty County (Bristol)
Port St. Joe – X
West Gadsden (Greensboro)
Wewahitchka

DISTRICT 4
(4 schools)
Franklin County (Carrabelle) [new school]
Jefferson County (Monticello)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee) – X

REGION 2
(16 schools)

DISTRICT 5
(7 schools)
Bell
Branford
Bronson – X
Hawthorne
Lafayette (Mayo)
Oak Hall (Gainesville)
Trenton

DISTRICT 6
(6 schools)
Arlington Country Day (Jacksonville)
Hilliard
Providence (Jacksonville) – X
St. Johns (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 7
(4 schools)
Father Lopez (Daytona Beach)
Master's Academy (Oviedo)
Mount Dora Bible
Orangewood Christian (Maitland) – X

DISTRICT 8
(5 schools)
Edgewood (Merritt Island)
First Academy (Orlando)
Florida Air (Melbourne)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Pine Castle Christian (Orlando) – X

REGION 3
(30 schools)

DISTRICT 9
(4 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Calvary Christian (Clearwater)
Indian Rocks Christian (Largo)
Tampa Prep – X

DISTRICT 10
(5 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade
Lakeland Christian – X
New Dimensions (Kissimmee)
Santa Fe Catholic (Lakeland)

DISTRICT 11
(5 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Keswick Christian (St. Petersburg) – X
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Stephen's (Bradenton)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)

DISTRICT 12
(7 schools)
Canterbury (Fort Myers) – X
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

REGION 4
(24 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach)
Glades Day (Belle Glade)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach) – X
St. Edward's (Vero Beach)
Summit Christian (West Palm Beach)

DISTRICT 14
(6 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale) – X
Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian
Sagemont (Weston)
Westminster (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(6 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami) – X
Doctors Charter (Miami Shores)
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Country Day

DISTRICT 16
(5 schools)
Marathon
Miami Christian
Palmer Trinity (Miami)
Westminster Christian (Miami) – X
Westwood Christian (Miami)



Class 1A
(96 schools; student population: 1-193)

REGION 1
(20 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)
Central (Milton)
Dr. Gainer (Pensacola)
East Hill Christian (Pensacola)
Escambia Charter (Gonzalez)
Laurel Hill – X
Paxton
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(4 schools)
Bethlehem
Graceville
Malone – X
Poplar Springs

DISTRICT 3
(4 schools)
Aucilla Christian (Monticello)
Carter-Parramore (Quincy)
FAMU (Tallahassee)
John Paul II (Tallahassee) – X
Munroe (Quincy)

DISTRICT 4
(4 schools)
Eagle's View (Jacksonville)
Esprit de Corps (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) – X
St. Francis (Gainesville)

REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(8 schools)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Geneva School (Winter Park)
Halifax Academy (Daytona Beach)
International (Winter Park)
Lake Mary Prep – X
Lighthouse Christian (DeLeon Springs)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 6
(6 schools)
Cedar Key
First Academy (Leesburg)
Hernando Christian (Brooksville)
Meadowbrook Academy (Ocala)
St. John Lutheran (Ocala)
Seven Rivers Christian (Lecanto) – X

DISTRICT 7
(8 schools)
Agape Christian (Orlando)
Central Florida Christian (Ocoee) – X
Circle Christian (Orlando)
Faith Christian (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden)
Orlando Christian Prep
Orlando Lutheran
West Oaks (Orlando)

DISTRICT 8
(6 schools)
Brevard Christian (West Melbourne)
Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay)
Merritt Island Christian – X
RFM Christian (Melbourne)
Temple Christian (Titusville)

REGION 3
(20 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)
Heartland Christian (Kissimmee)
Heartland Christian (Sebring) – X
Life Academy (Kissimmee)
Sonrise Christian (Lakeland)
Southland Christian (Kissimmee)
Vanguard (Lake Wales)
Victory Christian (Lakeland)
Walker Memorial (Avon Park)

DISTRICT 10
(5 schools)
Bayshore Christian (Tampa)
Berean Academy (Tampa)
Cambridge (Tampa) – X
Seffner Christian
Tampa Bay Christian (Tampa)

DISTRICT 11
(4 schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Canterbury (St. Petersburg)
Citrus Park Christian (Tampa)
Lakeside Christian (Clearwater) – X

DISTRICT 12
(4 schools)
Bradenton Christian – X
Bradenton Prep
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian

REGION 4
(30 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)
Berean Christian (West Palm Beach) – X
Community Christian (Stuart)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Morningside Academy (Port St. Lucie)
Pine School (Stuart)
R.J. Hendley Christian (Riviera Beach)
Trinity Christian (Lake Worth)
Wellington Christian

DISTRICT 14
(6 schools)
Boca Raton Christian
Boca Raton Prep (Boca Raton)
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
FAU (Boca Raton)
Grandview Prep (Boca Raton) – X
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 15
(6 schools)
Florida Bible Christian (Miramar)
Fort Lauderdale Christian – X
Posnack Jewish (Plantation)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Upperroom Christian (Lauderhill)
Zion Lutheran (Deerfield Bch)

DISTRICT 16
(10 schools)
Brito Miami Private
Calusa Prep (Miami)
Champagnat Catholic (Hialeah)
Choice Learning (Miami)
Greater Miami
Horeb Christian (Hialeah)
LaProgresiva (Miami)
Northwest Christian (Miami) – X
Princeton Christian
Redland Christian (Homestead)



Independent
(35 schools)

Allison (North Miami Beach)
Brevard Private (Merritt Island)
Carrollwood (Tampa)
Cedar Creek Christian (Jacksonville)
Colonial Christian (Homestead)
Cornerstone (Gainesville)
Countryside Christian (Gainesville)
Design & Architecture (Miami)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Everglades City
Florida Deaf (St. Augustine)
Forest Lake (Apopka)
Island Christian (Islamorada)
Jones Christian (Pensacola)
Lake City Christian
Manatee HEAT (Bradenton)
Mandarin Christian (Jacksonville)
Master's (Vero Beach)
Mater Lakes (Miami)
Melody Christian (Live Oak)
Miami MacArthur North
Miami MacArthur South
Montverde
Oldsmar Christian
Pendleton (Bradenton)
Peniel Baptist (Palatka)
Rock (Gainesville)
Seacoast Christian (Jacksonville)
Shores Christian (Ocala)
South Florida HEAT (Fort Lauderdale)
Westlake (Davie)