2006-07 FHSAA State Boys Basketball Series Assignments

The following assignments are for the 2006-07 FHSAA State Boys Basketball Series. Schools in italics will open in Fall 2006. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Wednesday, February 28, 2007 at 3:11 PM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)



Class 6A
(114 schools; student population: 2345-4742)


REGION 1
(25 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville)
Orange Park – X
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(5 schools)
DeLand – X
Deltona
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(6 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs – X

DISTRICT 4
(9 schools)
Apopka
Colonial (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando) – X
Evans (Orlando)
Ocoee
University (Orlando)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park


REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(10 schools)
Boone (Orlando) – X
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway (Kissimmee)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)
Poinciana (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)

DISTRICT 6
(5 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Eau Gallie (Melbourne)
Melbourne
Palm Bay (Melbourne)
Vero Beach – X

DISTRICT 7
(6 schools)
Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater)
Gaither (Tampa) – X
Mitchell (New Port Richey)
St. Petersburg
Sickles (Tampa)

DISTRICT 8
(7 schools)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Lakeland
Plant City
Riverview – X
Riverview (Sarasota)
Sarasota


REGION 3
(32 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Jupiter
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach) – X
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres)
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana) – X
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 11
(9 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes) – X
Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
Piper (Sunrise)
Plantation
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 12
(9 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood) – X
Miramar
South Broward (Hollywood)
South Plantation
Western (Davie)


REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American (Hialeah)
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Miami Carol City
Miami Norland – X
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Northwestern – X
Miami Springs

DISTRICT 15
(8 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami)
Coral Gables
Ferguson (Miami)
Miami Coral Park
Miami Sunset
South Miami – X
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
South Dade (Homestead) – X
Varela (Miami)




Class 5A
(108 schools; student population: 1783-2344)


REGION 1
(26 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Fort Walton Beach – X
Niceville
Pace
Tate (Cantonment)

DISTRICT 2
(5 schools)
Chiles (Tallahassee)
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee) – X
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 3
(8 schools)
Bartram Trail (Jacksonville) – X
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala) – X


REGION 2
(22 schools)

DISTRICT 5
(4 schools)
Lake Howell (Winter Park)
Mainland (Daytona Beach) – X
New Smyrna Beach
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 6
(5 schools)
Auburndale
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Winter Haven – X

DISTRICT 7
(5 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey)
Wesley Chapel – X

DISTRICT 8
(8 schools)
Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa) – X


REGION 3
(30 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Clearwater – X
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Tarpon Springs

DISTRICT 10
(8 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa) – X
Plant (Tampa)
Robinson (Tampa)

DISTRICT 11
(7 schools)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Boca Ciega (Gulfport) – X
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole)
Seminole

DISTRICT 12
(8 schools)
Bayshore (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton)
Manatee (Bradenton) – X
North Port
Port Charlotte
Southeast (Bradenton)
Venice


REGION 4
(30 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
Fort Pierce Central – X
Port St. Lucie
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian)
Treasure Coast (Port St. Lucie)

DISTRICT 14
(6 schools)
Boynton Beach
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Martin County (Stuart)
Olympic Heights (Boca Raton)
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

DISTRICT 15
(8 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral – X
Fort Myers
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 16
(10 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Dillard (Fort Lauderdale) – X
Hollywood Hills (Hollywood)
Miami Edison
Miami Jackson
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)




Class 4A
(108 schools; student population: 1039-1782)


REGION 1
(28 schools)

DISTRICT 1
(9 schools)
Escambia (Pensacola)
Gulf Breeze
Milton
Navarre
Pensacola – X
Pine Forest (Pensacola)
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)
Woodham (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
East Gadsden (Havana)
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee) – X
Wakulla (Crawfordville)

DISTRICT 3
(6 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Bradford (Starke)
Middleburg – X
Ridgeview (Orange Park)
Santa Fe (Alachua)
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(7 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Fernandina Beach
Forrest (Jacksonville)
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville) – X
Stanton (Jacksonville)


REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Atlantic (Port Orange)
Clay (Green Cove Springs)
Menendez (St. Augustine) – X
Nease (Ponte Vedra Beach)
Palatka
St. Augustine

DISTRICT 6
(7 schools)
Belleview
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon – X
Lecanto
North Marion (Citra)
West Port (Ocala)

DISTRICT 7
(7 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Celebration
Eustis
Harmony
St. Cloud – X
South Lake (Groveland)
Tavares

DISTRICT 8
(8 schools)
Gulf (New Port Richey)
Hernando (Brooksville)
Hudson
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City) – X
South Sumter (Bushnell)
Springstead (Spring Hill)
Zephyrhills


REGION 3
(27 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Bartow
Haines City
Jesuit (Tampa)
Kathleen (Lakeland) – X
Lake Wales
Ridge (Davenport)
Spoto (Riverview)

DISTRICT 10
(7 schools)
Avon Park
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
DeSoto County (Arcadia)
Hardee (Wauchula) – X
Palmetto
Sebring

DISTRICT 11
(8 schools)
Clewiston
Cypress Lake (Fort Myers)
Dunbar (Fort Myers)
Estero
LaBelle
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers) – X
South Fort Myers

DISTRICT 12
(5 schools)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples) – X
Naples
Palmetto Ridge (Naples)


REGION 4
(25 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa
Cocoa Beach – X
Merritt Island
Rockledge
Space Coast (Cocoa)
Titusville

DISTRICT 14
(7 schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach) – X

DISTRICT 15
(6 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Hallandale – X
Monarch (Coconut Creek)
Pembroke Pines Charter

DISTRICT 16
(5 schools)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Monsignor Pace (Miami)
St. Brendan (Miami) – X




Class 3A
(80 schools; student population: 454-1038)


REGION 1
(18 schools)

DISTRICT
(4 schools)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
South Walton (Santa Rosa Beach) – X
Walton (DeFuniak Springs)

DISTRICT 2
(3 schools)
Chipley – X
Holmes County (Bonifay)
Marianna

DISTRICT 3
(4 schools)
FSU (Tallahassee) – X
Hamilton County (Jasper)
Madison County (Madison)
Taylor County (Perry)

DISTRICT 4
(7 schools)
Baldwin
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Ribault (Jacksonville) – X
Trinity Christian (Jacksonville)
West Nassau (Callahan)
Yulee


REGION 2
(23 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Fort White
Newberry – X
P. K. Yonge (Gainesville)
Williston

DISTRICT 6
(6 schools)
Crescent City
Interlachen – X
Keystone Heights
Matanzas (Palm Coast)
Taylor (Pierson)
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 7
(6 schools)
Mount Dora – X
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla
Villages
Wildwood
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)

DISTRICT 8
(5 schools)
Crooms Academy (Sanford)
Hagerty (Oviedo)
Jones (Orlando) – X
Lake Highland Prep (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park)


REGION 3
(16 schools)

DISTRICT 9
(4 schools)
Florida Air (Melbourne)
John Carroll (Fort Pierce) – X
Melbourne Central Catholic
West Shore (Melbourne)

DISTRICT 10
(4 schools)
Frostproof – X
Lake Placid
McKeel Academy (Lakeland)
Mulberry

DISTRICT 11
(5 schools)
Berkeley Prep (Tampa)
Clearwater Central Catholic
Lennard (Ruskin)
St. Petersburg Catholic – X
Tampa Catholic

DISTRICT 12
(3 schools)
Bishop Verot (Fort Myers) – X
Cardinal Mooney (Sarasota)
Gateway Charter (Fort Myers)


REGION 4
(24 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Pahokee
St. Andrew's (Boca Raton) – X
Inlet Grove (Riviera Beach)
Cardinal Newman (West Palm Beach)
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 14
(6 schools)
American Heritage (Plantation)
Coral Springs Charter
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach – X
Westminster Academy (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(7 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Chaminade (Hollywood) – X
Doral Academy (Miami)
Florida Christian (Miami)
LaSalle (Miami)
Parkway Academy (Miramar)
University (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(5 schools)
Archbishop Carroll (Miami) – X
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami)
MAST Academy (Key Biscayne)
Ransom Everglades (Miami)




Class 2A
(76 schools; student population: 194-453)


REGION 1
(15 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)
Baker – X
Jay
Freeport
Pensacola Christian

DISTRICT 2
(4 schools)
Bozeman (Southport)
Cottondale
Ponce de Leon
Vernon – X

DISTRICT 3
(3 schools)
Altha
Blountstown
Sneads – X

DISTRICT 4
(4 schools)
Liberty County (Bristol)
Port St. Joe
West Gadsden (Greensboro)
Wewahitchka – X


REGION 2
(17 schools)

DISTRICT 5
(3 schools)
Jefferson County (Monticello)
Maclay (Tallahassee) – X
North Florida Christian (Tallahassee)

DISTRICT 6
(5 schools)
Bell – X
Branford
Bronson
Lafayette (Mayo)
Trenton

DISTRICT 7
(4 schools)
Hawthorne
Oak Hall (Gainesville) – X
St. Johns Country Day (Orange Park)
St. Joseph (St. Augustine)

DISTRICT 8
(5 schools)
Arlington Country Day (Jacksonville)
Bishop Snyder (Jacksonville)
Hilliard
Providence (Jacksonville)
University Christian (Jacksonville) – X


REGION 3
(23 schools)

DISTRICT 9
(6 schools)
Edgewood (Merritt Island)
Father Lopez (Daytona Beach)
First Academy (Orlando)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Master's Academy (Oviedo) – X
Mount Dora Bible

DISTRICT 10
(5 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade
Lakeland Christian
New Dimensions (Kissimmee)
Santa Fe Catholic (Lakeland) – X

DISTRICT 11
(7 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Indian Rocks Christian (Largo)
Keswick Christian (St. Petersburg) – X
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Stephen's Episcopal (Bradenton)
Shorecrest Prep (St. Petersburg)
Tampa Prep

DISTRICT 12
(5 schools)
Canterbury (Fort Myers) – X
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)


REGION 4
(21 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach) – X
Glades Day (Belle Glade)
Gold Coast (West Palm Beach)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach)
St. Edward's (Vero Beach)
Summit Christian (West Palm Beach)

DISTRICT 14
(4 schools)
Highlands Christian (Pompano Beach)
Hollywood Christian – X
Coral Springs Christian
Somerset Academy (Pembroke Pines)

DISTRICT 15
(5 schools)
Dade Christian (Miami) – X
Hebrew Academy (Miami Beach)
Hillel (North Miami Beach)
Miami Christian
Miami Country Day

DISTRICT 16
(4 schools)
Marathon
Palmer Trinity (Miami)
Westminster Christian (Miami)
Westwood Christian (Miami) – X




Class 1A
(106 schools; student population: 1-193)


REGION 1
(24 schools)

DISTRICT 1
(7 schools)
Central (Allentown) – X
Dr. Gainer (Pensacola)
East Hill Christian (Pensacola)
Escambia Charter (Gonzalez)
Laurel Hill
Paxton
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(4 schools)
Bethlehem
Graceville – X
Malone
Poplar Springs

DISTRICT 3
(6 schools)
Apalachicola
Aucilla Christian
Carrabelle
FAMU (Tallahassee) – X
John Paul II Catholic (Tallahassee)
Munroe (Quincy)

DISTRICT 4
(7 schools)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville)
Orange Park Christian
Potter's House (Jacksonville) – X
Rock (Gainesville)
St. Francis (Gainesville)
Shekinah Christian (Jacksonville)


REGION 2
(30 schools)

DISTRICT 5
(8 schools)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Geneva (Winter Park)
Halifax Academy (Daytona Beach)
International Community (Winter Park)
Lake Mary Prep – X
Lighthouse Christian (DeLeon Springs)
Orangewood Christian (Maitland)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 6
(7 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Cedar Key
First Academy (Leesburg)
Hernando Christian (Brooksville) – X
Meadowbrook (Ocala)
St. John Lutheran (Ocala)
Seven Rivers Christian (Lecanto)

DISTRICT 7
(9 schools)
Central Florida Christian (Ocoee)
Circle Christian (Orlando)
Faith Christian (Orlando)
Foundation Academy (Winter Garden)
Northstar (Orlando)
Orlando Christian Prep
Orlando Lutheran
Pine Castle Christian (Orlando) – X
West Oaks Academy (Orlando)

DISTRICT 8
(6 schools)
Brevard Christian (West Melbourne)
Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay)
Merritt Island Christian – X
RFM Christian (Melbourne)
Temple Christian (Titusville)


REGION 3
(22 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)
Heartland Christian (Kissimmee)
Heartland Christian (Sebring)
Life Academy (Kissimmee)
Sonrise Christian (Lakeland)
Southland Christian (Kissimmee)
Vanguard (Lake Wales) – X
Victory Christian (Lakeland)
Walker Memorial Junior (Avon Park)

DISTRICT 10
(5 schools)
Bayshore Christian (Tampa)
Cambridge (Tampa) – X
Citrus Park Christian (Tampa)
Seffner Christian
Tampa Baptist

DISTRICT 11
(3 schools)
Calvary Christian (Clearwater)
Lakeside Christian (Clearwater)
Oldsmar Christian – X

DISTRICT 12
(6 schools)
Bradenton Christian
Bradenton Prep
Out-of-Door (Sarasota) – X
Sarasota Christian
Seacrest Country Day (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)


REGION 4
(30 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
Berean Christian (West Palm Beach) – X
Community Christian (Stuart)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)
Morningside (Port St. Lucie)
Pine (Stuart)
R.J. Hendley Christian (Riviera Beach)
Trinity Christian (Lake Worth)

DISTRICT 14
(5 schools)
Boca Raton Christian
Donna Klein Jewish (Boca Raton)
Grandview Prep (Boca Raton) – X
SEK Prep (Boca Raton)
Yeshiva (Boca Raton)

DISTRICT 15
(10 schools)
Broward Christian (Plantation)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Florida Bible Christian (Miramar)
Fort Lauderdale Christian
Posnack Jewish (Plantation)
Sagemont (Weston)
Sheridan Hills (Hollywood)
Upperroom Christian (Lauderhill)
Westlake (Davie)
Zion Lutheran (Deerfield Bch) – X

DISTRICT 16
(8 schools)
Allison Academy (North Miami Beach)
Brito Miami Private
Calusa Prep (Miami)
Doctors Charter (Miami Shores)
Champagnat Catholic (Hialeah)
Greater Miami Academy – X
Horeb Christian (Hialeah)
Northwest Christian (Miami)
Redland Christian (Homestead)




Independent
(26 schools)

Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Berean Academy (Tampa)
Canterbury (St. Petersburg)
Carter Parramore (Quincy)
Colonial Christian (Homestead)
Countryside Christian (Gainesville)
Design & Architecture (Miami)
Dreyfoos (West Palm Beach)
Esprit de Corps (Jacksonville)
Everglades City
FAU (Boca Raton)
Florida Deaf (St. Augustine)
Forest Lake (Apopka)
Island Christian (Islamorada)
LaProgresiva (Miami)
Manatee HEAT (Bradenton)
Miami MacArthur North
Miami MacArthur South
Montverde Academy
Pendleton (Bradenton)
Peniel Baptist (Palatka)
Princeton Christian
Reagan (Doral)
South Florida HEAT (Tamarac)
Trinity Christian (Hialeah)
Viera (Melbourne)
Wellington Christian