2007-08 FHSAA State Baseball Series Assignments

The following assignments are for the 2007-08 FHSAA State Baseball Series. Schools in italics will open in Fall 2007. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org or by phone at ext. 170.


Last updated Thursday, April 3, 2008 10:04 AM


Class 6A : Class 5A : Class 4A : Class 3A : Class 2A : Class 1A
Independent (sponsors program but does not participate in playoffs)

(X – denotes District Coordinator)


Class 6A
(114 schools; student population: 2345-4742)

REGION 1
(24 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Buchholz (Gainesville)
Fletcher (Neptune Beach)
Mandarin (Jacksonville) – X
Orange Park
Sandalwood (Jacksonville)

DISTRICT 2
(5 schools)
DeLand
Deltona – X
Flagler Palm Coast (Bunnell)
Pine Ridge (Deltona)
Spruce Creek (Port Orange)

DISTRICT 3
(6 schools)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford) – X
Winter Springs

DISTRICT 4
(8 schools)
Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Freedom (Orlando) – X
Oak Ridge (Orlando)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

REGION 2
(28 schools)

DISTRICT 5
(9 schools)
Apopka
Dr. Phillips (Orlando)
East Ridge (Clermont)
Edgewater (Orlando) – X
Evans (Orlando)
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 6
(6 schools)
Eau Gallie (Melbourne) – X
Gateway (Kissimmee)
Melbourne
Osceola (Kissimmee)
Palm Bay (Melbourne)
Vero Beach

DISTRICT 7
(6 schools)
Alonso (Tampa)
Countryside (Clearwater)
Gaither (Tampa) – X
Mitchell (New Port Richey)
St. Petersburg
Sickles (Tampa)

DISTRICT 8
(7 schools)
Durant (Plant City)
East Bay (Gibsonton)
Lakeland
Plant City
Riverview – X
Riverview (Sarasota)
Sarasota

REGION 3
(33 schools)

DISTRICT 9
(8 schools)
Centennial (Port St. Lucie)
Jupiter – X
Palm Beach Central (Wellington)
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Royal Palm Beach
Seminole Ridge (Loxahatchee)
Wellington

DISTRICT 10
(7 schools)
Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
John I. Leonard (Greenacres) – X
Lake Worth
Park Vista (Lake Worth)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 11
(9 schools)
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Coconut Creek
Coral Springs – X
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Ely (Pompano Beach)
Piper (Sunrise)
Plantation
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 12
(9 schools)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Miramar
South Broward (Hollywood)
South Plantation – X
Western (Davie)

REGION 4
(29 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American (Hialeah) – X
Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Miami Carol City
Miami Norland
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(7 schools)
Hialeah – X
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Beach
Miami Central
Miami Northwestern
Miami Springs

DISTRICT 15
(8 schools)
Braddock (Miami)
Columbus (Miami)
Coral Gables – X
Ferguson (Miami)
Miami Coral Park
Miami Sunset
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(7 schools)
Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto – X
Miami Southridge
South Dade (Homestead)
Varela (Miami)



Class 5A
(110 schools; student population: 1783-2344)

REGION 1
(28 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)
Choctawhatchee (Fort Walton Beach)
Crestview
Escambia (Pensacola)
Fort Walton Beach
Niceville
Pace
Pine Forest (Pensacola)
Tate (Cantonment) – X

DISTRICT 2
(5 schools)
Chiles (Tallahassee) – X
Leon (Tallahassee)
Lincoln (Tallahassee)
Mosley (Lynn Haven)
Rutherford (Springfield)

DISTRICT 3
(8 schools)
Bartram Trail (Jacksonville) – X
Ed White (Jacksonville)
Englewood (Jacksonville)
First Coast (Jacksonville)
Fleming Island (Orange Park)
Robert E. Lee (Jacksonville)
Terry Parker (Jacksonville)
Wolfson (Jacksonville)

DISTRICT 4
(7 schools)
Columbia (Lake City)
Eastside (Gainesville)
Forest (Ocala)
Gainesville
Lake Weir (Ocala)
Leesburg
Vanguard (Ocala) – X

REGION 2
(24 schools)

DISTRICT 5
(5 schools)
Hagerty (Oviedo) – X
Lake Howell (Winter Park)
Mainland (Daytona Beach)
New Smyrna Beach
Seabreeze (Daytona Beach)

DISTRICT 6
(6 schools)
Auburndale – X
George Jenkins (Lakeland)
Lake Gibson (Lakeland)
Lake Region (Eagle Lake)
Liberty (Kissimmee)
Winter Haven

DISTRICT 7
(5 schools)
Central (Brooksville)
Land O'Lakes
Ridgewood (New Port Richey)
River Ridge (New Port Richey) – X
Wesley Chapel

DISTRICT 8
(8 schools)
Armwood (Seffner)
Bloomingdale (Valrico)
Brandon – X
Freedom (Tampa)
King (Tampa)
Newsome (Lithia)
Tampa Bay Tech
Wharton (Tampa)

REGION 3
(31 schools)

DISTRICT 9
(7 schools)
Clearwater – X
Dunedin
East Lake (Tarpon Springs)
Largo
Palm Harbor University
Pinellas Park (Largo)
Tarpon Springs

DISTRICT 10
(9 schools)
Blake (Tampa)
Chamberlain (Tampa)
Hillsborough (Tampa)
Jefferson (Tampa) – X
Jesuit (Tampa)
Leto (Tampa)
Middleton (Tampa)
Plant (Tampa)
Robinson (Tampa)

DISTRICT 11
(7 schools)
Boca Ciega (Gulfport)
Dixie Hollins (St. Petersburg)
Gibbs (St. Petersburg)
Lakewood (St. Petersburg)
Northeast (St. Petersburg)
Osceola (Seminole) – X
Seminole

DISTRICT 12
(8 schools)
Bayshore (Bradenton)
Charlotte (Punta Gorda)
Lakewood Ranch (Bradenton) – X
Manatee (Bradenton)
North Port
Port Charlotte
Southeast (Bradenton)
Venice

REGION 4
(27 schools)

DISTRICT 13
(6 schools)
Bayside (Palm Bay)
Fort Pierce Central
Port St. Lucie – X
Satellite (Satellite Beach)
Sebastian River (Sebastian)
Treasure Coast (Port St. Lucie)

DISTRICT 14
(6 schools)
Coral Glades (Coral Springs)
Dwyer (Palm Beach Gardens) – X
Martin County (Stuart)
Monarch (Coconut Creek)
South Fork (Stuart)
West Boca Raton

DISTRICT 15
(9 schools)
Baker (Cape Coral)
Barron Collier (Naples)
Cape Coral
East Lee County (Lehigh Acres)
Fort Myers – X
Gulf Coast (Naples)
Lehigh (Lehigh Acres)
Mariner (Cape Coral)
North Fort Myers

DISTRICT 16
(6 schools)
Hollywood Hills (Hollywood)
Northeast (Oakland Park)
Nova (Davie) – X
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)
Washington (Miami)



Class 4A
(109 schools; student population: 1039-1782)

REGION 1
(24 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Gulf Breeze
Milton
Navarre – X
Pensacola
Washington (Pensacola)
West Florida (Pensacola)

DISTRICT 2
(6 schools)
Arnold (Panama City Beach)
Bay (Panama City)
East Gadsden (Havana)
Godby (Tallahassee)
Rickards (Tallahassee)
Wakulla (Crawfordville) – X

DISTRICT 3
(6 schools)
Baker County (Glen St. Mary)
Bradford (Starke)
Middleburg
Ridgeview (Orange Park)
Santa Fe (Alachua) – X
Suwannee (Live Oak)

DISTRICT 4
(6 schools)
Andrew Jackson (Jacksonville)
Bishop Kenny (Jacksonville)
Forrest (Jacksonville) – X
Paxon (Jacksonville)
Raines (Jacksonville)
Stanton (Jacksonville)

REGION 2
(32 schools)

DISTRICT 5
(7 schools)
Atlantic (Port Orange)
Clay (Green Cove Springs)
Matanzas (Palm Coast)
Menendez (St. Augustine)
Nease (Ponte Vedra Beach)
Palatka – X
St. Augustine

DISTRICT 6
(8 schools)
Belleview
Citrus (Inverness)
Crystal River
Dunnellon
Lecanto
North Marion (Citra)
South Sumter (Bushnell) – X
West Port (Ocala)

DISTRICT 7
(8 schools)
Bishop Moore (Orlando)
Celebration
Eustis
Harmony – X
Poinciana (Kissimmee)
St. Cloud
South Lake (Groveland)
Tavares

DISTRICT 8
(9 schools)
Gulf (New Port Richey) – X
Hernando (Brooksville)
Hudson
Nature Coast (Brooksville)
Pasco (Dade City)
Springstead (Spring Hill)
Sunlake (Land O'Lakes) [new school]
Wiregrass Ranch (Wesley Chapel)
Zephyrhills

REGION 3
(26 schools)

DISTRICT 9
(6 schools)
Bartow
Haines City
Kathleen (Lakeland) – X
Lake Wales
Ridge (Davenport)
Spoto (Riverview)

DISTRICT 10
(7 schools)
Avon Park
Booker (Sarasota)
Braden River (Bradenton)
DeSoto County (Arcadia) – X
Hardee (Wauchula)
Palmetto
Sebring

DISTRICT 11
(8 schools)
Clewiston
Cypress Lake (Fort Myers)
Estero
Gateway Charter (Fort Myers)
LaBelle – X
Lemon Bay (Englewood)
Riverdale (Fort Myers)
South Fort Myers

DISTRICT 12
(5 schools)
Golden Gate (Naples)
Immokalee
Lely (Naples)
Naples – X
Palmetto Ridge (Naples)

REGION 4
(28 schools)

DISTRICT 13
(8 schools)
Astronaut (Titusville)
Cocoa – X
Cocoa Beach
Merritt Island
Rockledge
Space Coast (Cocoa)
Titusville
Viera (Melbourne)

DISTRICT 14
(7 schools)
Forest Hill (West Palm Beach)
Glades Central (Belle Glade)
Fort Pierce Westwood
Jensen Beach – X
Lincoln Park (Fort Pierce)
Okeechobee
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 15
(7 schools)
Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Boynton Beach
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Hallandale
Olympic Heights (Boca Raton)
Pembroke Pines Charter – X

DISTRICT 16
(6 schools)
Belen Jesuit Prep (Miami)
Key West
Mater Academy (Hialeah Gardens)
Monsignor Pace (Miami)
Reagan (Doral) – X
St. Brendan (Miami)



Class 3A
(72 schools; student population: 454-1038)

REGION 1
(19 schools)

DISTRICT 1
(4 schools)
Northview (Bratt)
Pensacola Catholic
South Walton (Santa Rosa Beach)
Walton (DeFuniak Springs) – X

DISTRICT 2
(3 schools)
Chipley
Holmes County (Bonifay)
Marianna – X

DISTRICT 3
(4 schools)
FSU (Tallahassee)
Hamilton County (Jasper)
Madison County (Madison) – X
Taylor County (Perry)

DISTRICT 4
(8 schools)
Baldwin
Bishop Snyder (Jacksonville)
Bolles (Jacksonville)
Episcopal (Jacksonville)
Fernandina Beach
Trinity Christian (Jacksonville) – X
West Nassau (Callahan)
Yulee

REGION 2
(19 schools)

DISTRICT 5
(6 schools)
Chiefland
Dixie County (Cross City)
Fort White
Newberry
P.K. Yonge (Gainesville)
Williston – X

DISTRICT 6
(5 schools)
Crescent City
Interlachen
Keystone Heights – X
Taylor (Pierson)
Union County (Lake Butler)

DISTRICT 7
(5 schools)
Mount Dora
Trinity Catholic (Ocala)
Umatilla – X
Villages
Wildwood

DISTRICT 8
(3 schools)
Jones (Orlando)
Lake Highland Prep (Orlando)
Trinity Prep (Winter Park) – X

REGION 3
(14 schools)

DISTRICT 9
(2 schools)
John Carroll (Fort Pierce) – X
Melbourne Central Catholic

DISTRICT 10
(4 schools)
Frostproof – X
Lake Placid
McKeel (Lakeland)
Mulberry

DISTRICT 11
(5 schools)
Berkeley Prep (Tampa) – X
Clearwater Central Catholic
Lennard (Ruskin)
St. Petersburg Catholic
Tampa Catholic

DISTRICT 12
(3 schools)
Bishop Verot (Fort Myers)
Cardinal Mooney (Sarasota)
Dunbar (Fort Myers) – X

REGION 4
(18 schools)

DISTRICT 13
(3 schools)
St. Andrew's (Boca Raton)
Cardinal Newman (West Palm Beach) – X
Pope John Paul II (Boca Raton)

DISTRICT 14
(5 schools)
American Heritage (Plantation)
Coral Springs Charter – X
North Broward Prep (Coconut Creek)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Pompano Beach

DISTRICT 15
(6 schools)
Chaminade (Hollywood)
Doral (Miami)
Florida Christian (Miami) – X
LaSalle (Miami)
Somerset (Pembroke Pines)
University (Fort Lauderdale)

DISTRICT 16
(4 schools)
Archbishop Carroll (Miami) – X
Coral Shores (Tavernier)
Gulliver Prep (Miami)
Ransom Everglades (Miami)



Class 2A
(80 schools; student population: 194-453)

REGION 1
(19 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)
Baker – X
Jay
Freeport
Pensacola Christian
Ponce de Leon
Vernon

DISTRICT 2
(5 schools)
Altha
Blountstown – X
Bozeman (Panama City)
Cottondale
Sneads

DISTRICT 3
(4 schools)
Liberty County (Bristol) – X
Port St. Joe
West Gadsden (Greensboro)
Wewahitchka

DISTRICT 4
(4 schools)
Franklin County (Carrabelle) [new school]
Jefferson County (Monticello)
Maclay (Tallahassee)
North Florida Christian (Tallahassee) – X

REGION 2
(21 schools)

DISTRICT 5
(7 schools)
Bell
Branford
Bronson
Hawthorne
Lafayette (Mayo)
Oak Hall (Gainesville)
Trenton – X

DISTRICT 6
(6 schools)
Arlington Country Day (Jacksonville)
Hilliard
Providence (Jacksonville)
St. Johns Country Day (Orange Park) – X
St. Joseph (St. Augustine)
University Christian (Jacksonville)

DISTRICT 7
(4 schools)
Father Lopez (Daytona Beach) – X
Master's Academy (Oviedo)
Mount Dora Bible
Orangewood Christian (Maitland)

DISTRICT 8
(4 schools)
First Academy (Orlando)
Florida Air (Melbourne)
Holy Trinity Episcopal (Melbourne)
Pine Castle Christian (Orlando) – X

REGION 3
(20 schools)

DISTRICT 9
(4 schools)
Bishop McLaughlin (Spring Hill)
Calvary Christian (Clearwater)
Indian Rocks Christian (Largo) – X
Tampa Prep

DISTRICT 10
(5 schools)
All Saints' (Winter Haven)
Fort Meade
Lakeland Christian
New Dimensions (Kissimmee)
Santa Fe Catholic (Lakeland) – X

DISTRICT 11
(5 schools)
Admiral Farragut (St. Petersburg)
Keswick Christian (St. Petersburg)
Northside Christian (St. Petersburg)
St. Stephen's Episcopal (Bradenton)
Shorecrest Prep (St. Petersburg) – X

DISTRICT 12
(6 schools)
Canterbury (Fort Myers) – X
Community School (Naples)
Evangelical Christian (Fort Myers)
Moore Haven
St. John Neumann (Naples)
Southwest Florida Christian (Fort Myers)

REGION 4
(22 schools)

DISTRICT 13
(7 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Benjamin (North Palm Beach) – X
Glades Day (Belle Glade)
Jupiter Christian
King's Academy (West Palm Beach)
St. Edward's (Vero Beach)
Summit Christian (West Palm Beach)

DISTRICT 14
(5 schools)
Calvary Christian (Fort Lauderdale)
Coral Springs Christian
Highlands Christian (Pompano Beach) – X
Sagemont (Weston)
Westminster (Fort Lauderdale)

DISTRICT 15
(3 schools)
Archbishop Curley (Miami)
Dade Christian (Miami) – X
Miami Country Day

DISTRICT 16
(5 schools)
Marathon
Miami Christian
Palmer Trinity (Miami)
Westminster Christian (Miami)
Westwood Christian (Miami) – X



Class 1A
(79 schools; student population: 1-193)

REGION 1
(17 schools)

DISTRICT 1
(5 schools)
Central (Allentown) – X
East Hill Christian (Pensacola)
Laurel Hill
Paxton
Rocky Bayou Christian (Niceville)

DISTRICT 2
(4 schools)
Bethlehem
Graceville
Malone – X
Poplar Springs

DISTRICT 3
(4 schools)
Aucilla Christian (Monticello) – X
FAMU (Tallahassee)
John Paul II Catholic (Tallahassee)
Munroe (Quincy)

DISTRICT 4
(5 schools)
Cedar Creek Christian (Jacksonville)
Countryside Christian (Gainesville)
Eagle's View (Jacksonville)
First Coast Christian (Jacksonville) – X
St. Francis (Gainesville)

REGION 2
(21 schools)

DISTRICT 5
(5 schools)
Calvary Christian (Ormond Beach)
Lake Mary Prep – X
Lighthouse Christian (DeLand)
Trinity Christian (Deltona)
Warner Christian (South Daytona)

DISTRICT 6
(7 schools)
Cedar Key
First Academy (Leesburg)
Hernando Christian (Brooksville)
Meadowbrook (Ocala)
St. John Lutheran (Ocala)
Seven Rivers Christian (Lecanto) – X
Shores Christian (Ocala)

DISTRICT 7
(4 schools)
Central Florida Christian (Ocoee) – X
Faith Christian (Orlando)
Foundation (Winter Garden)
Orlando Lutheran

DISTRICT 8
(5 schools)
Brevard Christian (West Melbourne)
Brevard HEAT (Palm Bay)
Covenant Christian (Palm Bay)
Merritt Island Christian – X
Temple Christian (Titusville)

REGION 3
(15 schools)

DISTRICT 9
(2 schools)
Seffner Christian – X
Sonrise Christian (Lakeland)

DISTRICT 10
(4 schools)
Bayshore Christian (Tampa)
Cambridge (Tampa) – X
Carrollwood (Tampa)
Tampa Baptist

DISTRICT 11
(4 schools)
Academy at the Lakes (Land O'Lakes)
Canterbury (St. Petersburg) – X
Citrus Park Christian (Tampa)
Oldsmar Christian

DISTRICT 12
(5 schools)
Bradenton Christian
Bradenton Prep
Manatee HEAT (Bradenton)
Out-of-Door (Sarasota)
Sarasota Christian – X

REGION 4
(20 schools)

DISTRICT 13
(5 schools)
Berean Christian (West Palm Beach) – X
Community Christian (Stuart)
Morningside (Port St. Lucie)
Trinity Christian (Lake Worth)
Wellington Christian

DISTRICT 14
(4 schools)
Boca Raton Christian – X
Grandview Prep (Boca Raton)
Klein Jewish (Boca Raton)
Lake Worth Christian (Boynton Beach)

DISTRICT 15
(6 schools)
Florida Bible Christian (Miramar)
Fort Lauderdale Christian – X
Posnack Jewish (Plantation)
Sheridan Hills Christian (Hollywood)
Westlake (Davie)
Zion Lutheran (Deerfield Beach)

DISTRICT 16
(5 schools)
Brito Miami Private (Miami)
Champagnat Catholic (Hialeah)
Horeb Christian (Hialeah)
Island Christian (Islamorada)
Princeton Christian – X



Independent
(24 schools)

Academy Prep (St. Petersburg)
Boynton Beach
Carter-Parramore (Quincy)
Cedar Creek Christian (Jacksonville)
Cornerstone (Gainesville)
Crenshaw (Windermere)
Dillard (Fort Lauderdale)
Everglades City
Geneva (Winter Park)
Halifax Academy (Daytona Beach)
Hollywood Christian
Island Coast (Cape Coral) [new school]
Lake City Christian
LaProgresiva (Miami)
Mandarin Christian (Jacksonville)
Mater Lakes (Miami)
Melody Christian (Live Oak)
Miami Jackson
Montverde
New Dimensions (Kissimmee)
Pendleton (Bradenton)
Peniel Baptist (Palatka)
Seacoast Christian (Jacksonville)
West Oaks (Orlando)